Методи вивчення структури металів

З метою виявлення придатності металу або сплаву до виготовлення з нього деталі необхідно знати його властивості.

Метали характеризуються фізичними, хімічними, технологічними та іншими спеціальними властивостями.

Встановлено залежність між властивостями та їх внутрішньою будовою, знайдено засоби змінювання властивостей у необхідному напрямку.

Метали і сплави мають різноманітні властивості.

Використовуючи один метод дослідження металів, неможливо отримати інформацію про всі властивості.


Методи дослідження структури металів — макро- і мікроскопічний аналіз, рентгеноструктурний аналіз та інші — широко викорис­товують не лише в наукових, але й у заводських лабораторіях, оскільки існує зв'язок між структурою та властивостями металів. На підставі структурних досліджень і механічних випробовувань можна зробити висновок про при­датність обстежуваного матеріалу для тих чи інших умов екс­плуатації.

Методи вивчення структури металів: макроструктурний аналіз, мікроскопічний аналіз.

Методи дослідження структури металів

Макроструктурний аналіз – вивчення будови металів і сплавів неозброєним оком або за умов невеликого збільшення до 30 разів за допомогою лупи. Макроструктуру мо­жна спостерігати на поверхні виробів, на зламах і на шліфах. Виконують після попередньої підготовки досліджуваної поверхні (шліфування і травленням спеціальними реактивами).

Макроскопічний аналіз застосовують для виявлення макродефектів: порожнин і тріщин, хімічної та структурної неоднорід­ності металу, форми та розмірів кристалів у литому металі тощо.

Перевага макроаналізу є можливість швидко обстежити дослід­жувану поверхню з метою отримати попередні дані про будову металу.

На малюнках чітко, не озброєним оком, видно структуру металу, тріщини та злами від утоми, деформацію