Turski Osijek (1526. - 1687.)


OSVAJANJE


U proljeće 1526. Sulejman Kanuni pokrenuo je svoju golemu vojsku prema Ugarskoj, a osječki se teritorij nepripremljen našao u samom žarištu ratnih zbivanja. Izbor grada bio je ne suočavati zidine sa osmanskom opsadom, već su izaslanici Osijeka i Erduta 8. kolovoza 1526. predali gradske ključeve Mustafa-paši Jahjaogluu. Ibrahim-paša ga je srušio do temelja, a Sulejman ga je ponovno izgradio.




TURSKI PUTOPISAC

Turski putopisac Evlija Ćelebija opisao je turski Osijek.



Grad je bi podijeljen u 4 kvarta:



PODJELA GRADA

Na desnoj dravskoj obali ležala je tvrđava ozidana jakim bedemima. Tu su vojničke nastambe, oružarnice, dizdareva palača, Sulejman-hanova džamija, žitni hambari, široki prostori za topove


Ispod tvrđave bio je srednji grad, izgrađen u kvadratu i u njemu 6 mahala: Hasan-pašina (Bosendorferova ulica), Beg-seraj oko turske česme na trasi današnje baranjske ceste, Mekheme-mahala od turske česme do Kasim-pašine džamije, Ambar-mahala, Aga-mahala (Kuhačeva ulica), Kujundži-mahala (K. Firingera)


Sav srednji grad opasalo je podgrađe ili čaršija sa 7 mahala u velikom luku   od turske česme do današnjeg Perivoja kralja Tomislava.


Panađur – on se u velikom luku protezao od današnjeg željezničkog mosta sve do Šamačke ulice gdje je bilo utvrđenje za stražu i gdje su se održavali veliki sajmovi.


SULEJMANOV MOST

Sulejman je 1526. osvojio Osijek i znao je da, ako želi doći u Mađarsku, treba prijeći Dravu. Znao je da grad ima izuzetno važan strateški položaj, jer su Osmanlije mogle preko Osijeka i Bosne doći na Jadransku obalu. Sama gradnja nije trebala predstavljati problem, jer je sličan teren i na Mohačkom polju gdje se odigrala važna bitka u kojoj su Osmanlije odnijele pobjedu. Jedini problemi na koji su graditelji nailazili, bilo je povećanje visina rijeke te nedostatak materijala za gradnju takvog dugačkog mosta. 

Most je bio dugačak čak 6 km (do Darde), širok 6 metara kako bi se dvije kočije mogle mirno mimoići. Njegova širina od 6 metara bila je dovoljna za nesmetani prolazi kočija s obje strane. Most je bio pričvršćen na čamce koji su bili međusobno povezani lancima. Učvršćene daske postavili su preko čamaca za dodatnu stabilnost. Most je bio ograđen sa strane, a osim kočija, na svakoj je strani bilo mjesta i za jednog pješaka. Priče govore da je most bio izgrađen u samo dva tjedna, a u tu svrhu koristile su se snage više od 25 tisuća vojnika. Za prelazak preko mosta plaćala se mostarina, osim vojnika i plemića.

Stajao je na lancima povezanim čamcima na kojima su se učvrstile daske. Sa svake strane imao je ograde, tako da je mogao sa strane ići i po jedan pješak. 

Godine 1686. vojvoda Ludvig Badenski osvaja Pečuh i Šikloš te odlazi u napad Dardu, Turci preko mosta bježe u Osijek, a vojvoda naređuje da se most spali. Cijeli most je gorio do 4. listopada. Veliki vezir Sulejman-paša 1687. pokušao je ponovno napasti Osijek i ponovno izgraditi most, ali je taj pohod neuspio 12. kolovoza kada je vezir poražen u haršanjskoj bitci, a 29. rujna 1687. Turci napuštaju Osijek




KRAJ TURSKE VLASTI

Osijek je oslobođen od Turaka 29. rujna 1687. Nakon toga dolazi pod upravu carske ratne Komore u Beču.