Austrijski Osijek (1687. - 1809.)

  Mrežno sjedište na engleskom jeziku - EN               Tvrđa

Osječka Tvrđa barokni je grad - tvrđava iz 18.st. Nastala je transformacijom povijesnog grada koji je stajao na ključnom strateškom prijelazu preko rijeke Drave. Tvrđa ima tri trga: Trg. Sv Trojstva, Trg Jurja Križanića i Trg Vatroslava Lisinskog.

Rad na izgradnji osječke tvrđave jednako je obavezivao i stanovništvo Baranjske županije, pa je s njezina područja moralo dnevno raditi 150 radnika i 20 kola sa zapregom. 

Nastala je u velikom strateškom sustavu baroknih utvrđenih gradova na granici prema Osmanskom carstvu kojega je od 1712. godine koncipirao i izgradio princ Eugen Savojski.

Povijesni razvoj 

Nakon oslobođenja Osijeka od osmanske vlasti 1687. austrijske vojne vlasti pristupile su planskoj izgradnji nove tvrđave 1. kolovoza 1712., pod nadzorom zapovjednika osječke tvrđave generala Johanna Stephana baruna von Beckersa.  Podignuta je po uzoru na nizinske nizozemske vojne građevine.

Do 1722. tvrđava je uglavnom dovršena, ali su gradnje manjeg opsega bile nastavljene do šezdesetih godina 18. stoljeća. Zbog potreba vojske sve su građene od pečene opeke i kamena. Osječka je Tvrđa u 18. i 19. stoljeću bila multietnički grad. U njoj su živjeli domaći ljudi i doseljenici iz Štajerske, Kranjske, Bavarske, Moravske, Italije, Francuske, Ugarske, Bugarske. 

Strani su doseljenici učili hrvatski jezik, ali ipak su službeni jezici bili latinski i njemački. Tvrđa ima obilježje internacionalnog grada s više jezika. Ulice Tvrđe nastajale su planski, a svojim su imenima pokazivale postojanje vojnih objekata (Kasarnička, Vojarnička, Provianska) i koncentraciju obrta (Staklarska, Mjernička, Obrtnička i sl.).  

Ujedinjenje Osijeka provedeno je 2.prosinca 1786. Tada su tri osječke općine, Tvrđa, Gornji grad i Donji grad, ujedinjene u jedno. Od tada Osječani pokušavaju od kralja dobiti privilegiju slobodnog kraljevskog grada. 

Utvrda je imala troja vrata: Nova (južna), Vodena (sjeverna), Carska (istočna) i Valpovačka (zapadna). Od četiri ulaza u tvrđavu do danas je samo ostao samo jedan - sjeverni, Vodena vrata. U vratima se nalazi spomen-ploča graditelju osječke tvrđave generalu Johannu Stephanu von Beckersu. Vjeruje se da je njegovo tijelo zazidano s vanjske strane bedema.  Tvrđa ima tri trga: Trg Sv.Trojstva, Trg Jurja Križanića i  Trg Vatroslava Lisinskog 

Trg Svetog Trojstva 

TRG SV. TROJSTVA

Trg Sv. Trojstva, jedan je od najstarijih osječkih trgova. Nastao je početkom 18. stoljeća s izgradnjom vojne tvrđave. Najstariji naziv trga bio je Vinski trg, zato što se vino dopremalo iz Baranje svake subote i srijede te se na trgu prodavalo vojnicima i gostioničarima. 

Od kraja 18. stoljeća trg se je nazivao Paradnim, zatim Glavnim, a 1898. dobija naziv Trg Franje Josipa u čast pedesete obljetnice vladavine austrijskog cara i hrvatsko-ugarskog kralja. Između dva svjetska rata poznat je po imenima Trg Sv. Trojstva i Karađorđev trg. Nakon 2. svjetskog rata bio je Partizanski, da bi 1992. dobio današnji naziv.

KUŽNI KIP

Podigla ga je udovica generala Petraša (bio je zapovjednik osječke tvrđave) 1789. g. Kužni kip je trebao čuvati grad od kuge, što dokazuju sveci koji se nalaze na njemu a to sui: Sv. Sebastijan, Sv. Rok, Sv. Rozalija i Sv. Katarina


EKONOMSKA I UPRAVNA ŠKOLA OSIJEK

Na dijelu današnje Ekonomske i upravne škole Osijek đakovačka biskupija je imala svoje zemljište. 1879. Gradsko poglavarstvo se obratilo biskupu Josipu Jurju Strossmayeru sa zamolbom da ga ustupi gradu za izgradnju klasične Velike gimnazije


Biskup Strossmayer potvrdno je odgovorio, ali je pritom postavio uvjet a to je da se na tom mjestu podigne škola koju će pohađati i djevojčice i da gimnazijska zgrada bude ures gradu i mladeži. Biskup Strossmayer je prije bio najveći sponzor grada.


Na temelju dobivenog biskupovog i kasnije vladarskog dopuštenja, 1880. započela je izgradnja nove zgrade Velike gimnazije, koja je završena 1883. Nacrt je izradio arhitekt Hermann Bollé u klasicističkom stilu. Danas tu djeluje Ekonomska i upravna škola Osijek.

STARA POŠTA

Najstarija pošta u Osijeku nalazila se u Tvrđi. U današnjoj Kuhačevoj ulici br. 31 bila je zgrada pošte i ravnateljev stan. Redovan poštanski promet uspostavljen je u Osijeku već 1692., a prvi ravnatelj pošte bio je Johann Gaspar Hann.

GENERAL  VOJARNA - REKTORAT SVEUČILIŠTA

Godine 1726. na Trgu Sv. Trojstva u Tvrđi izgrađena je monumentalna renesansno-barokna zgrada General-vojarne. Kako i samo ime kaže, zgrada izgrađena po nalogu velikog austro-ugarskog vojskovođe princa Eugena Savojskog, služila je za potrebe carske vojne uprave u istočnoj Hrvatskoj (Slavoniji i Srijemu).

Od 1975. godine, poznata je kao Rektorat Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera, biskupa i utemeljitelja Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u Zagrebu. Danas je osječko sveučilište sa 17 fakulteta i odjela jedno od najvažnijih znanstvenih središta u Hrvatskoj.

Zanimljivo je da je zgrada General-vojarne zajedno s obližnjim kipom Sv. Trojstva prikazana na novčanici od 200 hrvatskih kuna.

Trg Jurja Križanića

Nekadašnjom Patkinom ulicom (Ulica Josipa Bösendorfera) povezana su dva glavna tvrđavska trga – Trg Sv. Trojstva i Trg Jurja Križanića koji je tijekom vremena mijenjao svoja imena (Crkveni, Jezuitski), a od 1946. nosi ime svećenika Jurja Križanića. 

Trg ima trokutasti oblik, a njime dominira župna crkva Sv. Mihaela, koja je druga po veličini crkva u gradu podignuta između 1725. i 1748. na mjestu porušene Kasim-pašine džamije.  Njezino pročelje podijeljeno je na 5 ploha tj. ima 2 tornja i trodjelni zabat što je karakteristično za barok.

Pored crkve Sv. Mihaela nalazi se i nešto ranije podignut Isusovački samostan, u kojem je neko vrijeme u 18. stoljeću, dok su na njoj isusovci predavali kao profesori, djelovala i Klasična gimnazija. Ukidanjem isusovačkog reda 1773. samostan je pretvoren u vojarnu, a danas je opet samostan. 

Crkva Sv. Mihaela

Franjevački samostan

Trg Vatroslava Lisinskog  

Na mjestu stare pekare iz 18.st koju je upotrebljavala austro-ugarska vojska nastao je prekrasan trg, a zgrada pekare pretvorena je u Edukativni i informativni centar mladih s mnoštvom sadržaja. Na trgu se nalazi  franjevački samostan i crkva Sv. Križa.

 

Franjevački redovnici  su crkvu izgradili na mjestu Sulejmanove džamije. Gradnja je trajala 24. godine i veći dio novca za izgradnju donirali su vjernici.  Crkva je završena 1732. godine, iznad ulaznih vrta crkve nalazi se mramorna ploča gdje je zlatnim slovima napisano kada je crkva posvećena.

U crkvi se nalazi 5 oltara: oltar posvećen Sv. Antunu Padovanskom, Katarini, Ani i oltar u čast bezgrješne djevice i oltar Sv. Križa. Crkva ima 4 zvona na zvoniku visokog 38 metara. 

Svake godine 13. lipnja se u Tvrđi održava crkveno proštenje, „kirvaj“ i obilježava se Sv. Antun Padovanski.

Vodotoranj

1758.g. izgrađen je Vodotoranj kada je tvrđava dobila svoj vodovod. Iz njega su se napajale četiri česme i dvije fontane na Trgu sv. Trojstva. Na vrhu tornja sačuvan je još i danas kameni rezervoar, koji je u to vrijeme predstavljao jedinstveni inženjerski pothvat u Hrvatskoj. Narod ga je zvao ''motorni bunar''. 

Međutim, taj kameni rezervoar bio je nedovoljan za potrebnu vodu, pa su 1908.godine iznad njega, u samom vrhu kule, postavljena dva željezna rezervoara nešto manjih dimenzija. Prostori unutar zidina vodotornja preuređeni su za crpnu stanicu, a voda se crpila iz Drave. 

Muzej Slavonije 

Muzej Slavonije osnovan je 1877. godine kao Muzej slobodnog i kraljevskog grada Osijeka. Muzej ima gotovo četiristo tisuća registriranih predmeta raspoređenih u stotinjak zbirki na devet odjela: Prirodoslovni, Arheološki (s Prapovijesnim, Antičkim te Odjelom seobe naroda i srednjeg vijeka), Numizmatički, Povijesni, Odjel umjetničkog obrta, Etnografski, Tehnički, Odjel muzejskih tiskopisa te Hemeroteka. 

Barokne zgrade u kojima muzej djeluje nalaze se na Trgu Svetog Trojstva i spomenici su kulture (Magistrat i Gradska straža). Često služe i za potrebe organizacije gostujućih izložbi, koncerata i stručnih skupova. 

Arheološki muzej

Arheološki muzej Osijek je muzej koji se nalazi u osječkoj Tvrđi. Prostorije se nalaze u bivšoj zgradi Glavne straže, na Trgu Svetog Trojstva. Osim zgrade Glavne straže muzeju je dodijeljena i tzv. Kuća Brožan na Trgu Jurja Križanića.

Muzej je osnovan 28. travnja 2005. Uredbom Vlade Republike Hrvatske o osnutku Arheološkog muzeja u Osijeku.

Zgrada Glavne straže služi kao služi kao izložbeni prostor za posjetitelje, dok Kuća Brožan služi za urede muzeja, radionice i sl.

Muzej je svečano otvoren 16. studenoga 2007. Otvorenju je nazočio i ministar kulture RH Božo Biškupić. Muzej je jedini specijalizirani muzej u istočnoj Hrvatskoj za istraživanja i iskapanja. Također je i jedan od uglednijih muzeja u Republici Hrvatskoj.

Muzej raspolaže s 980 m² izložbenog prostora.



KRATAK VIDEO O TVRĐI