Srednjovjekovni Osijek



Zapadno od ruševina Murse, na povišenoj terasi i omanjem brežuljku blizu dravske obale, nastalo je u 7. stoljeću slavensko naselje. Slavenski i starohrvatski doseljenici su nazvali svoje naselje imenom Osijek (Osek, Osik). Bio je to nukleus budućeg grada. Vrijeme franačke vlasti od kraja 8 stoljeća do kraja 9 stoljeća je vrijeme pokrštavanja Hrvata. To je ujedno i vrijeme kada su Hrvati formirali svoja naselja, uglavnom uz stare i porušene rimske lokacije.

Naselje na brežuljku od 7.st i doseljenja Hrvata naziva se:  Osek (mjesto gdje je suho za stanište ljudi tj. oseka). Prvi spomen Osijeka nalazi se u povelji  H-U kralja Emerika iz 1196. u kojoj se govori da je opatija Cikador dobila pravo na ubiranje osječke skelarine i brodarine. Kada je Hrvatska prihvatila zajedničkog kralja 1102. (Pacta conventa) Mađari grad nazivaju Eszek ili Ezeek.


Povelja kralja Emerika

 

Iz povelje se osim spora opatije Cikador i obitelji Korogy vidi i slijedeće: u Osijeku je postojao forum tj. sajamski grad, postojalo je ubiranje raznih  pristojbi i poreza na robu, postojao je pravni sustav koji je uređivao gospodarske trgovačke i porezne prilike.

Opatija Cikador pripada cistercitskom redu koji potječe iz Burgundije u Francuskoj, a pravo da upravlja Osijekom dobili su od kraljeva Gejza II, Stjepan III i Bela III. Obitelj Korogy (Korođ ili Kružić) dobila je Osijek (Eszek) od kardinala Gilernusa za 60 dukata u zakup. Srednji vijek u Osijeku obilježen je borbom između opatije Cikador i obitelji Korogy (Kružić) za prava nad gradom. Sudski spor je okončan u korist opatije Cikador.

Od 14 st. Turci sve češće upadaju, zavladale su krađe i pljačke. Sredinom 15. st. opatija Cikador došla je u ruke benediktinaca.

Utvrda Korogyvar (Korođvar)

Zidine tj. utvrdu Korođvar podigla je obitelj Korođ na brežuljku u močvaru na mjestu gdje je postojalo prapovijesno naselje (utvrda između Ivanovca i Čepina). Tlocrt utvrde je kružnog oblika,  promjera oko 40m, a u središtu utvrđenog dijela je otvoreni dvorišni prostor na kojemu se nalaze ostaci četverokutne porušene kule. Osijek je pao pod tursku vlast 8. kolovoza 1526. a tek 25. studenoga 1573. Turci su  zauzeli i razorili Korođvar.