19. svibnja 2020.

SLUŠANJE I POZNAVANJE GLAZBE

Camille Saint-Saëns : Karneval životinja

Djelo Karneval životinja skladao je francuski skladatelje Camille Saint Saens (čita se: Kamil Sen Sans). Karneval životinja sastoji se od 14 stavaka (dijelova) i smatra se opisnom glazbom jer je svaki taj stavak posvećen određenoj životinji ili grupi životinja te ih na neki način predstavlja svojom glazbom.

Poslušaj dva stavaka koje sam za tebe pripremila. Ispod svakog naziva pojedinog stavka klikni na link i otvoriti će ti se video prikaz određene skladbe. Poslušaj skladbu i pogledaj video prikaze.

Zadatak je sljedeći – ispod svakog videa nekoliko je rečenica u kojima se opisuju glazbene sastavnice ili izvođači, međutim u tim rečenicama nedostaju neke ključne riječi. Na temelju slušanja tih skladbi, odgonetnut ćeš koje riječi treba napisati na prazne crte kako bi rečenice bile točne. Sve riječi već su ponuđene ispod teksta, međutim nisu poslagane po točnom redoslijedu pa pazi! Dakle, ponuđene riječi upiši točno na prazne crte nakon što poslušaš skladbu (pa možda i nekoliko puta).

Uživaj u slušanju!

ŠTO MORAM POSLATI UČITELJICI?

U svoju bilježnicu, na papir ili direktno u word dokument na računalu napisat ćeš naslov: Camille Saint-Saëns : Karneval životinja

te zatim samo riječi točno poredane po onom redoslijedu kojem bi pisale u tekstu. Dakle, samo riječi!

To ćeš uslikati (ako je u bilježnici) te poslati učiteljici na mail maja.bolic@skole.hr ili viber do 5. 6.

Camille Saint-Saëns : Karneval životinja

  1. AKVARIJ https://www.youtube.com/watch?v=-OAQ6rAs9DA

Violine nas uvode u vodeni svijet akvarija s melodijom koja se kreće postepeno i stvara vrlo ____________ ugođaj, ali nekoliko puta klavir prekida taj „ples ribica“ sa svojom napetom, ________________melodijom. Tempo skladbe je ____________, a dinamika se kreće između piano što znači ____________i mezzopiano što označava srednje tihu dinamiku.

PONUĐENI ODGOVORI:

/ silaznom/ nježan/ tiho /umjeren

  1. FINALE (finale označava kraj – u glazbi je to zadnji dio nekog većeg glazbenog djela, a u ovom slučaju zadnji stavak Karnevala životinja) https://www.youtube.com/watch?v=OvPjtolajZk

Skladba započinje vrlo brzim i ponavljajućim ritmom izvedenom na __________. Odmah nakon tog kratkog, ali napetog uvoda ugođaj postaje živahan, a melodiju izvode puhačka glazbala kao što je na primjer ____________. Nakon toga opet slijedi ___________ ugođaj gdje klavir preuzima glavnu ulogu, ali nakon toga vraća nam se poznata živahna melodija, ali ovaj put ju izvode gudačka glazbala. Gudačko glazbalo koje najviše dolazi do izražaja je____________. Cijelo vrijeme tempo skladbe je ____________, a s obzirom da je to Finale, a u finalu obično naglašavamo neki vrhunac pa je i dinamika uglavnom, a pogotovo na kraju_______________.

PONUĐENI ODGOVORI:

flauta/ klaviru/ napeti/ forte (glasna)/brzi/ violina


12. svibnja 2020.

Dragi četvrtaši i četvrtašice,


danas ću vam poslati jedan interaktivna sadržaj o ritmu u glazbi. Interaktivno znači da na toj stranici imate i tekst koji govori o sadržaju i vodi vas u temi, zatim imate neke slike i video snimke, a imate i pitanja te razne kvizove. Ta stranica napravljena je za pete razrede, ali dosta toga vi već znate. Ipak nećete znati sve pa vas to ne mora zabrinjavati.

Ono što je bitno je da sve tekstove pažljivo čitate. Gdje god se prikazuje znak 1/6 ili > ovakav znak znači da morate pritisnuti na to kako bi vam se pokazalo dalje (tekst ili slika). Pitanja ne morate nigdje pisati, nego ih samo odgovarate za sebe kako bi promislili o temi. Neki video zapisi vam se možda neće otvoriti i raditi, ne brinite radi toga.

Dakle, sve što znate - napravite u sadržajima i kvizovima na stranici, ono što ne znate slobodno pogriješite i tako naučite ono što je točno. Ništa ne morate pisati niti mi javljati. Bitno je da pogledate, poslušate i pročitate nešto novo, prisjetite se nečeg starog što smo već raditi i uživate u radu.

Link na taj sadržaj je ovdje: https://hr.izzi.digital/DOS/106/175.html

Ne morate se prijavljivati nigdje na stranci, samo stisnite križić (ako vam se nešto pojavi) i nastavite dalje.

Uživajte u otkrivanju RITMA!

28. travnja 2020.


Do sada ste aktivno muzicirali koristeći zvukove svoga tijela ( tijeloglazba ili body percussion), a malo ste i zaplesati i rekreirali se uz glazbu. Ovaj tjedan opet ćete zasvirati, ali na raznim zvučnim stvarima koje pronađete u svojim kućama. Pažljivo čitajte upute koje slijede:

  1. Pronađite tri zvučne stvari u svom okruženju – na primjer: staklena čašica ili boca (uz olovku s kojom ćeš lupkati), dvije žlice koje će zamijeniti metalne štapiće, padelu ili plastičnu posudu po kojima ćeš lupkati…dakle, bilo što, što zvuči, odnosno s čime možete stvoriti zvuk.

  2. Otvorite video putem linka : https://www.youtube.com/watch?v=bOXFrgB083A

  3. Opet smo na glazbi poznatog nam skladatelja Peter Iljiča Čajkovskog, ali ovog puta je u pitanju skladba naziva Valcer cvijeća, ples koji je također dio baleta Orašar. S obzirom da je riječ o valceru, skladba je sporijeg tempa nego ona prethodna te će vam u tom smislu biti lakše pratiti glazbu i simbole

  4. Simboli koje pratite su: crveni, plavi i žuti cvijet – vi morate odrediti koji simbol, odnosno cvijet će biti određeni kućni instrument koje ste odabrali i s kojim ćete svirati. Dakle – jedan simbol= jedan instrument (npr. crveni cvijet= limenka) .

  5. Video možete vratiti nekoliko puta dok ne budete zadovoljni vašom izvedbom

Napomena za vas i vaše roditelje.

Ocijenila bi ovaj uradak ili onaj prethodni (prije dva tjedna – tijeloglazba). Naime, ocjena iz glazbenih aktivnosti nije nikada temeljena na rezultatu već na trudu koji djeca ulože u izvedbu, a u ovim situacijama gdje sve rade sami ili uz podršku roditelja, trud se u ovakvim glazbenim aktivnostima još više cijeni. Stoga, smatram da bi bilo dobro dati jednu poticajnu ocjenu takvim učenicima, međutim za to mi treba snimka njihove izvedbe. Znam da nije jednostavno nekima snimiti se i da ih je možda sram, ali možete se snimiti s leđa ili samo ruke kako sviraju. Isto tako radi zakona i pravila potrebna mi je suglasnost roditelja da pristaju na to da se snimka pošalje i da je ja iskoristim u svrhu ocjenjivanja.

Ako se slažete sa svim ranije navedenim molila bih da roditelji na mail (maja.bolic@skole.hr) pošalju kratku suglasnost u kojoj pristaju na slanje i korištenje video uratka svoga djeteta samo u svrhu ocjenjivanja zadatka, čime se i ja obvezujem da neću koristiti video u nikakve druge svrhe i da ga neću dalje distribuirati.

Isto tako video možete poslati do kraja kraja idućeg tjedna (8.5). Naravno, sve to možete poslati i na viber.

Ako se ne slažete s time da snimite i pošaljete video svoga djeteta, nema problema, taj učenik neće radi toga ispaštati jer ćemo svakako do kraja godine imati još prilike za ocjenjivanje nekih drugih zadataka.

Ugodan ostatak dana,

učiteljica Maja Bolić


21. travnja

Dobro jutro 4. a!

Ovaj tjedan ćemo se na glazbenom nastaviti kretati. Sigurna sam da vam treba malo kretanja pa ovaj put nije riječ samo o tijeloglazbi već možete na ovaj sat gledati kao na glazbeni + tjelesni. Ima tu malo skakanja (jumps), trčanja (run), čučnjeva (downs, ups) i pljeskanja (clap). Napisala sam u zagradi engleske nazive jer vam je u videu tako prikazano pa da znate o čemu se radi, ali mislim da ćete i sami brzo shvatiti čim akcija započne. Molim vas, pazite samo da ne naljutite neke susjede, ako imate ispod, =) jer se skakanje i trčanje može jako čuti pa odradite ovaj sat pazeći na kućni red. =)

Nadam se da ćete se zabaviti. Ovo je link preko kojeg dolazite do videa: https://www.youtube.com/watch?v=0FLVPlKPn_

Napomena: Ovaj tjedan ne morate ništa slati, osim ako do sada niste za neki od prethodnih sati.

14. travnja 2020.

Dragi učenici i učenice,

danas ćemo se baviti tijeloglazbom ili body percussionom. Body percussion je način izvođenja ritamskih obrazaca pomoću svojeg tijela - (body=tijelo; percussion= udaraljke). Dakle, stvarat ćete glazbu i ritam pomoću vašeg tijela, a za takvo stvaralaštvo najčešće koristimo slijedeće - pljeskanje dlanovima, pucketanje prstima, lagano lupkanje po prsima i koljenima te stupanje nogama.

Na linku (poveznici) čeka vas jedan video koji vas vodi kroz glazbu Čajkovskog uz aktivno sudjelovanje. To znači da ćete prateći video i vi svirati uz skladbu. Kako doma nemate dovoljno ritamskih udaraljki, koje često imamo u učionici glazbenog, koristit ćete svoje tijelo. Na početku videa vidjet ćete upute sa različitim znakovima (crveni križić, žuti trijangl, itd.) prema kojima bi trebali svirati tijekom skladbe. Ja ću vam ovdje niže napisati koji znak će značiti što, jer u videu su ti znakovi za određene udaraljke. Sretno!

Napomena: Video možete uvijek zaustaviti (pogotovo na početku dok ne zapamtite sve znakove) a i ponovno ga vraćati i probavati koliko želite puta. Nakon toga molim vas da mi na mail ili na viber napišete vaš dojam i mišljenje o ovom zadatku. Lijepi pozdrav!

UPUTE ZA TIJELOGLAZBU SU SLJEDEĆE:

CRVENI KRIŽIĆ = PLJESAK DLANOVIMA

ŽUTI TROKUT= LAGANI UDARAC PO KOLJENIMA

NARANČASTI ŠTAPIĆ= STUPANJE NOGAMA

ZELENI KVADRAT = LAGANO LUPKANJE PO PRSIMA

PLAVI KRUG = PUCKETANJE PRSTIMA

7. travnja 2020.

Dragi učenici i učenice,

ovaj tjedan probajte se prisjetiti svih pjesama koje smo u ovoj školskoj godini naučili te ih zapjevajte. Naravno, pronađite te pjesme u udžbeniku, prolistajte udžbenik i otpjevajte one koje smo učili i koje su vam drage. Uz to probajte ponoviti i pjesmu koju smo putem videa učili prošli tjedan.

Veliki pozdrav!


30. ožujka 2020.

Drage četvrtašice i četvrtaši,

ovaj tjedan za vas sam pripremila jedan video uz kojeg ćete obraditi novu pjesmu. Kroz video vas vodim, slično kao i na satu, kroz obradu pjesme i njeno učenje te na kraju i pjevanje. Prvi sam put koristila ovaj program pa je zvuk malo lošiji te se unaprijed ispričavam radi toga. Drugi put ću znati bolje. =) Molim vas da uz mene veselo zapjevate, a voljela bi na kraju da mi kratko komentirate kako vam je bilo na ovaj način učiti pjesmu i pjevati. Osim toga, ako želite, možete snimiti i sebe kako pjevate tu pjesmu te mi snimku poslati (audio ili video). Bila bi jako sretna i naravno, snimku ne bi koristila u druge svrhe te ju dalje prosljeđivala.

Do videa ćete doći putem slijedećeg linka: https://flashbackconnect.com/Movie.aspx?id=Fm9v-jTDja7jcH0hzRbiDA2

Napomena - video je, putem ovog linka, moguće pogledati u slijedećih šest dana, ali do tada imate vremena pa uživajte.

Lijep pozdrav


23. ožujka 2020.

Dragi učenici i učenice,

na ovoj sam stranici zadala zadatke i skladbe koje ćete poslušati preko you-tube kanala. Zadala sam dvije skladbe uz link koji vas, kliknete li na njega, vodi do video zapisa. Kada poslušate skladbe, odgovorite na pitanja postavljena ispod skladbe. Molim vas da skladbe, zadatke i odgovore napišite u kajdanku ili ako je moguće kopirajte u word dokument pa spremite na kompjuter.

Zadatke s rješenjima u word dokumentu pošaljite na mail: maja.bolic@skole.hr . U slučaju da ste sve pisali u kajdanku, molim vas da slikate to i sliku pošaljete na isti mail. Ako vam oko bilo čega vezano uz slanje ovih zadataka treba pomoć, obratite se starijim ukućanima i zamolite ih za pomoć. =)

1. George Gershwin: Amerikanac u Parizu

https://www.youtube.com/watch?v=o7AGoPObYYU (poslušati samo do 3:20 min)

- Melodija ove skladbe uglavnom je:

a) skokovitog kretanja i živahna

b) postepenog kretanja i pjevna

- Ritam ove skladbe uglavnom je:

a) raznolik i razigran

b) jednostavan i umirujuća

- Opiši u jednoj do dvije rečenice svoj doživljaj ove skladbe. (Na što te asocira – podsjeća, kakve ti osjećaje pobuđuje?)

2. Dmitrij Šostaković: Jazz suita br.2, Valcer br. 2

https://www.youtube.com/watch?v=O4gQEslOKjI

- Tempo (brzina) skladbe je:

- Dinamika (glasnoća) tokom skladbe je: (pazi! dinamika se mijenja)

Podsjetnik na oznake:

tempo (spor, umjeren, brz)

dinamiku (p=tiho/ mp=srednje tiho/ mf=srednje glasno/ f= glasno)

3. Izaberi svoju omiljenu pjesmu (koju slušaš svaki dan =)) te zapiši njen naziv i analiziraj iste glazbene sastavnice kao u prethodnim zadatcima. Dakle, napiši koji je tempo pjesme i koja je dinamika, a zatim kakva je melodija i ritam. Također, napiši kakav ugođaj ili osjećaj pobuđuje ta pjesma kod tebe. Pripazite da je pjesma prikladna za vaš uzrast i dob te da nema neprimjerenog sadržaja u tekstu!

Polako i sigurno! Nemojte zaboraviti tu i tamo otpjevati nešto što vam je srcu drago. =)

Veliki pozdrav od učiteljice Maje Bolić!