Профорієнтація або куди вступати?

Робимо правильний вибір

І серед досвідчених фахівців, і серед випускників шкіл все частіше постає питання про обрання професії або перекваліфікацію. З відкриттям кордонів та можливістю працевлаштування за межами країни для нас зростають шанси вдалого працевлаштування, а для іноземних компаній отримати в штат досвідчених фахівців..

Але хто вони – найзатребуваніші фахівці світу? В які виші спрямувати свої документи випускникам? До яких курсів підвищення кваліфікації потрапити вже готовим спеціалістам? Яких навичок треба набути, аби потрапити до переліку найпопулярніших працівників світу?

Варто лише поглянути в наведений нижче список, і відповідь сама вас знайде. І навіть якщо до досконалості вам ще далеко, ви завжди можете зайнятися самовдосконаленням та здобути нові безцінні знання.

Хто має попит: ТОП 10 професій на всіх континентах

Зі шкільної парти учні мріють здобути освіту за кордоном, а вже готові спеціалісти – пройти важливе стажування або курс MBA. Адже це матиме великий вплив на майбутній престиж та статки.

Знаючи, хто користується попитом в різних куточках світу, можна спланувати і свій дохід, і місце майбутнього навчання. В будь-якій точці світу популярним вважаються майже однакові спеціальності, змінюється лише їх порядковий номер у списку.

За різними даними, до списку найпопулярніших професій країн Європи та північної Америки входять:

Цікаво: Розвиток мережі інтернет додав до цієї категорії ще одну професію – фрілансер. Вона стосується будь-якої сфери і позначає скоріш не сферу діяльності, а спосіб взаємодії роботодавця та працівника. Фріланс дозволяє працювати з будь-якої країни світу і отримувати дохід від вільної зайнятості.

Програмісти

Програмування – лідер серед професій нашого часу. Володіння мовою програмування можна застосовувати в різних галузях, а заробітну плату IT спеціалістів інколи можна порівняти з доходом високопосадовців. Маєте хист до програмування, цікавитесь новітніми розробками раптово з’явилося бажання змінити профіль? Можливо, варто витратити певний час на навчання, аби в майбутньому отримати непоганий профіт.

Лікарі і медичні працівники

Навіть в нашій країні лікарі з досвідом отримують гідний дохід. За кордоном кваліфікований медичний працівник – людина не тільки шанована, але й досить багата. Віримо, що в недалекому майбутньому так буде і в Україні. Сьогодні ж, аби мати право на медичну практику з українським дипломом за кордоном, треба витратити не один рік на його підтвердження та отримання ліцензії. Маєте терпіння та наполегливість? Тоді – до справи.

Економісти, бухгалтери та аудитори

Такі спеціалісти потрібні завжди. І хоча системи бухгалтерського обліку на заході та в Україні суттєво відрізняються, є шанс отримати непогану роботу за кордоном. Правда, для цього необхідно пройти додаткові курси, стажування, засвоїти системи GAAP, фінансового обліку та аналізу потоків. Це не складно – навіть в Україні подібні навички стають затребуваними із заходом на нашу територію підприємств з іноземними інвестиціями.

Інженери

Машинобудування, ремонт, будівництво житлових та промислових споруд, робота з промисловим обладнанням – галузі, в яких досвідчені спеціалісти отримують шалені гроші. Брак справжніх майстрів відчувається майже в усіх країнах світу. Тому молоді люди, які спрямовують погляд у майбутнє, із задоволенням засвоюють інженерні спеціальності в у нас в країні, і за кордоном.

Юристи

Тут все зрозуміло. В якій би країні ви не знаходились, юридичні послуги необхідні майже щоденно. Яким буде ваш профіль – карні справи чи податкові скарги – залежить від вашого хисту, бажання, здібностей і досвіду. Стати висококласним юристом можна  будь-якій країні – лише необхідно багато навчатися та ретельно працювати. І звичайно, вивчати законодавство тієї країни, в якій збираєтесь робити кар’єру.

Маркетологи

Люди, які можуть проаналізувати потреби споживачів та будь-який товар або послугу упакувати в привабливу обгортку – цінні спеціалісти в усіх країнах. Їх не так вже і багато, адже маркетинг та продажі – це симбіоз тривалого навчання та вродженого хисту. Наполегливість, творче мислення, сміливість, досвід складаються в результаті в професію, яка затребувана у будь-яких компаніях.

Спеціалісти з управління людськими ресурсами

Вдало використовувати кадровий потенціал компанії, вчасно виявляти корисних працівників, знаходити та наймати потрібних спеціалістів, мотивувати, передбачати потреби в персоналі на майбутнє – так виглядає ця непроста професія. Вона і серед молоді популярна, і для компаній важлива. Тож за кваліфікованих HR менеджерів іноді точиться справжня війна, і їх заробітна плата досить висока.

Працівники харчової промисловості – кухарі та технологи

Без якісного харчування, ласощів та смаколиків людині не обійтись. Тож потреба в спеціалістах зазвичай висока. І молодь охоче опановує професію – перспективи працевлаштування з таким дипломом досить гарні.

Дизайнери

Інтер’єр, поліграфія, рекламні технології, промислове виробництво, фешн-індустрія без гарного дизайнера одразу перестають бути гарними. Творчій підхід до облаштування – запорука і високих продажів, і гарного самопочуття, і відмінного настрою. Звісно, щоб стати популярним дизайнером, треба не лише навчатися тривалий час, але й мати природні здібності – смак, відчуття стилю, розвинену уяву. І як тільки цей пазл складається, можна сказати, що до успіху – один крок.

Менеджери проектів

Це скоріше, не професія, а посада, яка дозволяє реалізувати свій потенціал з різних боків. Менеджер проектів – це адміністратор і маркетолог, спеціаліст з продажів та спеціаліст з натхнення, комунікатор та мотиватор. Завдяки його сумлінній праці народжуються проекти в різних галузях – рекламі, просуванні, програмному забезпеченні. Щоб стати гарним менеджером проектів, треба постійно самовдосконалюватися, бути готовим до навантажень, любити спілкування та мати хист організовувати себе і людей навколо.

А які перспективи?

Може скластися враження, що тільки молодь має шанс стати в майбутньому популярним та затребуваним представником професійного авангарду. Однак це зовсім не так. Десятки спеціальних курсів, тренінгів, освітніх програм в приватних закладах та вишах виключає будь-які межі у власному саморозвитку.

Хочете стати представником популярної професії – почніть рухатися в цьому напрямку вже сьогодні. І тоді вже за певний час на вас чекатиме якщо не всесвітній успіх, то суттєве покращення фінансового стану – точно.


Вибір першої професії та університету припадає на непростий період життя підлітків. Їхній мозок намагається стати ефективнішим і активно трансформується. Префронтальна кора, що відповідає за ухвалення рішень, планування, поведінку, не до кінця сформувалася. Хочуть цього дорослі чи ні, але в цей період мозок дитини покладається на мигдалини, які керують емоціями, інстинктами, імпульсами. Не найвдаліший момент для ухвалення важливих рішень.

Екологічно допомагаємо дитині обрати спеціальність

Найперше, про що слід пам’ятати: дитина не зобов’язана втілювати в життя кар’єрні мрії батьків. Підштовхніть її зробити самостійний вибір, але не нав’язуйте свою думку. Завдання мами і тата на цьому етапі — допомогти виявити, які навички, схильності і природні таланти є у підлітка, що йому важливо як людині, що цікаво, де і за яких обставин він відчуває себе комфортно. Нижче я покажу вправу, яка допоможе в цьому розібратися.

Також я рекомендую вивчити, які бувають спеціальності. Починати можна з Класифікатора професій, в якому зафіксовані основні відомості про більшість сфер діяльності. Цей документ не встигає за часом і містить багато застарілих спеціальностей, а нових у ньому немає, але погортавши його, вам буде від чого відштовхнутися. І тут я б звертала увагу не тільки на ті сфери, що цікаві батькам, але в першу чергу — на те, до чого лежить душа у дитини.

Дослідження: за часів пандемії діти мріють стати митцями

Завжди добре на кілька днів стати тінню професіонала. Наприклад, ви визначилися, що дитині подобається маркетинг. Постарайтеся організувати для неї екскурсію в такий відділ у вас на роботі. Нехай посидить, послухає, попитає тих, хто вже реально крутиться в цій сфері. На літо завжди можна знайти практику, стажування або попрацювати волонтером у цікавій для тінейджера сфері. Це ще один спосіб переконатися в правильності свого рішення.

Крім того, можна спробувати знайти ментора через платформу Mentor Service або схожу. Ще один варіант на шляху самовизначення — відвідувати виставки університетів. Вони бувають онлайн і офлайн. DEC education, наприклад, проводять такі заходи двічі на рік, а запрошені представники різних університетів спілкуються з батьками і дітьми й відповідають на всі запитання про свої виші та спеціальності.

При цьому важливо розібратися з тим, які професії насправді затребувані нині і які будуть затребувані через 5–10–15 років, коли сьогоднішній підліток закінчить виш.

Профорієнтація — чудовий інструмент, який допоможе визначити сильні і слабкі сторони дитини, її мотивацію, бажання, можливо, виявити сфери діяльності, про які вона сама навіть не підозрювала, що їй це цікаво.


Як залишатися актуальними в еру роботів? 8 порад для вибору професії

Не всім і не завжди потрібна вища освіта. Тим більше, не всім потрібно просто зараз вирушати точити зуби об граніт науки. У всьому світі для таких дітей чудово працює gap year — рік або два, коли випускники шкіл їздять по світу, працюють офіціантами, проходять стажування, намагаються зрозуміти себе. Через певний час, коли вже не з-під палиці, вибір професії стає усвідомленим, а навчання приносить не тільки результати у формі диплома, а й відчутні кар’єрні досягнення.

Золота формула вибору професії

Підліткам властиво знецінювати свої інтереси. Наприклад, якщо хлопчик знає світових футболістів в обличчя і на ім’я, не пропускає жодного матчу, ходить у секцію, то часто цей свій інтерес він може навіть не розглядати як варіант кар’єрного шляху. «Ну, я ж не стану професійним футболістом», — каже він. Так, можливо. Але є ще журналістика, можна працювати PR-спеціалістом в улюбленій команді, можна шити форму, організовувати матчі.


Ким бути: як нова реальність впливає на вибір професії

Щоб обрати спеціальність, потрібно знати себе, розуміти свої бажання, потреби, мотивацію. Не кожен тінейджер може похвалитися такими знаннями про себе. Але все ж є гачок, на який можна спробувати зловити майбутню професію.

Є дуже цікава вправа: «Формула вибору професії». Вона покликана допомогти визначити, до чого лежить душа в дитини і в якій сфері їй буде цікаво отримати освіту. Це не суперсекретна інформація, вона є в інтернеті, але я розповім у двох словах.

Візьміть аркуш А4, розділіть його на три колонки, які називаються «Можу», «Хочу» і «Треба». У колонку «Можу» підліток вписує всі свої навички та вміння. Наприклад: складаю історії, над якими сміються всі друзі; швидко рахую в умі; круто катаюся на скейті. Завдання на цьому етапі — відключити внутрішнього критика і перелічити всі свої таланти. Навіть якщо ви граєте на гітарі, а сусідська дівчинка виграла конкурс гітаристів, а ви не виграли нічого — все одно записуємо цей талант.

Профорієнтатор майбутнього: «Успіх чекає на креативних дітей»

У колонку «Хочу» заносимо все, чого чекаємо від життя і що важливо отримати від роботи. Наприклад: гнучкий графік, світова компанія, робота у великому колективі, спілкування з людьми або навпаки — можливість робити індивідуальні проєкти і працювати на самоті. Усі-усі побажання вписуємо.

Наступний крок — знайти баланс між своїми «хочу» і «можу». Наприклад, я хочу працювати в європейському креативному агентстві і жити в Лондоні. Чи достатній у мене рівень англійської? Якщо з англійською все добре, то йдемо далі. А якщо пробіл, то в колонку «Треба» записуємо — підтягнути іноземну мову. І так по кожному пункту. Крім того, у третю колонку варто також виписати всі ті «треба», що будуть затребувані на ринку праці через 5–7 років. Тут я маю на увазі креативне мислення, вміння працювати в команді, здатність мирно вирішувати конфлікти, плюс професійні навички.