Мнемотехніка на заняттях
АВТОРСЬКА РОЗРОБКА
АВТОРСЬКА РОЗРОБКА
«Осінь, до побачення!»
Конспект інтегрованого заняття
(мовлення дитини, природа, ознайомлення з навколишнім)
Мета : закріплювати осінні сезонні ознаки, навички правильно складати невеликі описові та сюжетні розповіді, відповідати на запитання вихователя, характеризувати предмети за їх істотними ознаками. Удосконалювати мовленнєве дихання, сприяти розвитку пояснювального мовлення. Розвивати пізнавальні здібності, пам'ять, увагу, творче та логічне мислення, використовуючи здоров’язбережувальну технологію «Мнемотехніка» : метод «перетворення» (прийом «аналогія за кольором», «піктограми»), метод «підсилення» (прийом «уособлення»), метод «збереження» (прийом «практичне застосування»). Виховувати впевненість у власних можливостях.
Матеріал : декорації на осінню тематику, атрибути до дидактичних ігор : ватман, роздаткові мнемо - картки, віяло з паперу із символами, кольорові кружечки з картону великі і маленькі, ілюстрації «Дівчина – Осінь», вирізані елементи до картини на різні пори року, муляжі овочів, фруктів, кошики 3 шт., лотки 8 шт., зразки продуктів для диких тварин (жолуді, сіно, гілочки, шишки, горішки, іграшкові м'ясо, риба, вужі, миші, жуки, черв’яки, бочка, капуста, морква, ); книжечки з піктограмами (за кількістю дітей).
Попередня робота:розповіді вихователя,розгляд ілюстрацій, демонстраційного матеріалу «Осінь», «Дикі тварини», ознайомлення з піктограмами , схемами, дидактичні ігри на відповідну тематику.
Хід заняття
Психогімнастика
Доброго ранку! Доброго дня!
Хай плещуть долоньки,
Хай тупають ніжки,
Працюють голівки,
І сяють усмішки.
Доброго ранку! Доброго дня!
Бажаєте ви, бажаю вам я!
Дихальна гімнастика
Малята ви любите осінній аромат?
(Після кожної стрічки діти роблять глибокі вдихи і видихи)
Як пахнуть груші й виноград,
Запах дощу, куща калини,
Духмяне листя диво – клена.
Вихователь : - Сьогодні, діти, я недарма згадала про осінь. Адже прийшов час проводжати нашу дорогу гостю, яка так приємно радувала і дивувала нас кожен день.
- Малята, а як проводжають дорогих гостей? (Відповіді дітей)
- Так , словами вдячності, задоволення, компліментами, а ще – дарують пам’ятні сувеніри – подарунки, щоб зробити їм приємно.
- Ви згодні, малята? То ж давайте розпочнемо.
- Подаруємо, для початку, Осені картину на згадку, яку і назвем її власним ім’ям «Осінь». Вона буде її розглядати і згадувати нас. Картину будемо створювати не звичайним способом – ми її складемо з готових частинок (як конструктор, пазли). Але їх у нас так багато, допоможете вибрати мені тільки ті картинки, які характерні для осінньої пори. Будьте уважні, розпочнемо!
Дидактична гра «Збери картину»
Мета : вправляти дітей у вмінні з готових окремих елементів (жива, не жива природа, люди), характерних для осені, складати композицію. Розвивати пояснювальне та діалогічне мовлення.
Хід гри
Вихователь пропонує декілька елементів – картинок , а діти вибирають необхідні, пояснюючи свій вибір.
Вихователь : - Погляньте, любі діти, яка гарна вийшла у нас картина, вона обов’язково сподобається осені.
Казка про осінь.
Звучить мелодія.
- А тепер, малята, нас чекає казка. Сідайте тихенько і слухайте дружненько.
Це було якось в ту пору,
Як у нас гостила Осінь.
Працювала на полях, у городах, у садах,
Фарбувала, прикрашала, загрібала, прибирала,
Урожаї всі зібрала,
Не жаліла фарб барвистих,
Червонястих, золотистих.
Пензликом розмалювала
Сади, ріки і ліси – нема більшої краси!
Раптом фарби закінчились,
З плаття зникли, десь поділись.
І з’явились чорні плями –
Осінь наша почорніла
І змарніла, задощила.
Треба їй допомогти,
Щоб зарадити біди.
Плаття ми відремонтуєм
Кольори всі прилаштуєм.
Пальчикова гімнастика «Грибочки»
Раз грибочок, два грибочок,
(виставляють по черзі вказівні пальці обох рук)
Заховались під листочок.
(долоні в кулак, заховали під коліна)
Вітер листячко підняв –
(подули, руки вгору, пальці в сторони)
Нам грибочки показав.
(до вертикальної правої долоні зверху притулити ліву долоню)
Дидактична гра «Підбери фарби до плаття Осені»
Мета : закріпити назви кольорів, вміння називати об’єкти, які мають відповідний колір. Розвивати уяву, пам’ять, мислення, відчуття кольору. Удосконалювати дрібну моторику кистей рук. Виховувати естетичний смак.
Хід гри
Вихователь : знімає накидку зі столу. Діти розглядають намальовану Осінь. Вихователь роздає дітям різнокольорові кружечки (фарби). Діти по черзі викладають «фарби» на платті, звертаючи увагу на величину, розповідаючи, що конкретно осінь розфарбовує цим кольором
Висновок : От, малята, ми і допомогли Осені.
- Плаття знову стало яскравим та нарядним.
- Подобається вам ця красуня? І справді, вона заслуговує на компліменти.
Мовленнєва вправа «Яка осінь» або «Компліменти для осені»
Мета : вправляти дітей у вмінні придумувати епітети до слова «осінь», використовуючи піктограми.
Словник : Осінь – красуня, золота, дощова, грибна, працьовита, щедра, багата, кольорова.
Фізкультхвилинка (під музичний супровід)
А зараз розрядимся й звеселимся у таночку осінніх листочків.
- Стали в коло. (Діти біжать по колу під музику із махами рук, зупиняються за сигналом вихователя і перешиковуються в коло, колону, зграйку).
- Осінні листочки в повітрі кружляють і на землю легесенько віночком лягають (- ланцюжком лягають, - купкою лягають).
Вихователь : А тепер час попрацювати.
Дидактична гра «Візьми і розкажи»
Мета : закріпити вміння описувати овочі та фрукти за мнемокартками (назва, колір, де росте, фрукт чи овоч). Розвивати зв’язне мовлення.
Хід гри
Діти в колі описують овочі та фрукти і складають їх в окремі корзинки.
Вихователь : - Я думаю, малята, осінь буде нам вдячна, якщо ми допоможемо їй у «Їдальні для звірят».
Дидактична гра «Їдальня для звірят» або «Нагодуй диких тварин»
Мета : закріпити знання дітей про спосіб живлення диких тварин (ведмедя, зайця, лисиці, вовка, білки, дикого кабана, їжака, оленя). Викликати бажання піклуватися про диких тварин.
Хід гри
Діти отримують картки з піктограмами, які означають диких тварин. Потім розкладають картки у підставки, розміщені біля певних продуктів харчування відповідної тварини.
- Будьте уважні, малята, не нагодуйте звірят тими продуктами, які вони не вживають.
- Молодці! Звірята будуть ситі і задоволені.
Вихователь : - Малята, скільки корисних справ ми з вами виконали!
Звучить звукозапис : «голос Осені».
Я дуже вдячна вам, малята,
За те, що готували так завзято
І подарунки, компліменти
Та всі приємнії моменти.
Прощатися прийшов нам час
У мене є сюрприз з гостинцями для вас:
Чарівні книжечки про мене прочитайте
До зустрічі! Мене не забувайте!
А завтра зимоньку стрічайте!
(з’являється велика корзина з дарами і книжечками).
Дидактична гра «Книжка» (розповідь про осінь)
Мета : закріплювати вміння дітей складати сюжетну розповідь про осінь, використовуючи знаки – символи, зображені послідовно на сторінках книжки. Розвивати зв’язне мовлення. Виховувати впевненість у собі.
Хід гри
Діти отримують книжечки і по черзі їх читають – складають розповідь про осінь.
Зразок розповіді.
Настала пора року осінь. На дворі стало холодно, і ми одягли осінній одяг : шапку, куртку, черевики, штани. Достигли овочі та фрукти. На деревах жовкне і опадає листя, сохне та жовкне трава. Ідуть дощі. Птахи відлітають у теплі краї. Звірі готуються до зими.
(В кінці книжечки діти знаходять наклейки в подарунок. Вихователь схвалює відповіді дітей).
Запитання :
- Кого ми сьогодні проводжали?
- Що приємного ми їй подарували?
- А яка пора року прийде до нас завтра?
Діти миють руки і пригощаються гостинцями від осені – фруктами (яблука, груші, виноград).
"Гостинці від зими."
Конспект інтегрованого підсумкового заняття
(розвиток мовлення, природа, ознайомлення з навколишнім).
Мета: продовжувати формувати уявлення дітей про пори року, закріпити знання про сезонні ознаки зими, уміння їх розпізнавати і називати, вчити складати невеличку описову розповідь за картиною, користуючись схемами із піктограм; розширювати знання про життя диких тварин узимку. Збагачувати активний словник дітей, учити сприймати і розуміти зміст сюжетної картини. Розвивати зв’язне та діалогічне мовлення, увагу, спостережливість, виховувати уміння захоплюватись красою зимових пейзажів.
Матеріал: ілюстрації із зимовими пейзажами, картина «Зима», схеми та піктограми для опису картини і складання речень, сніжинки, іграшкові тваринки (ведмідь, заєць у сірій шубці, їжак, лисичка, вовк,курка з курчатами), муляжі та зразки їжі для тварин, роз даткові картинки з різними порами року, лист, зимові декорації.
Попередня робота: розгляд демонстраційного матеріалу “Зима”, бесіди за ілюстраціями на зимову тематику, ознайомлення з схемами та піктограмами, розповіді вихователя.
Хід заняття
Психогімнастика:
(діти стоять в колі, тримаючись за руки)
Всіх друзів вітаємо!
Здоров‘я бажаємо!
Хай день дарує радість, сміх
Для всіх: дорослих і малих!
Вихователь: - Сьогодні, малята, вас чекають дуже цікаві пригоди, які приготувала вам зимонька-чарівниця ( недарма її так називають). Ви готові, малята до нових відчуттів? – То ж починаємо! Для початку розігріємо наші пальчики.
Пальчикова гімнастика «Сніжинки.»
Дві сніжиночки летіли, (плавні махи)
І на плечі тихо сіли, (поклали долоньки на плечі)
Ще одна на носик, (одною дол. торкнутись носа, рухи пальцями)
Друга – на волосся. (другу – на голову,рухати пальцями)
Потім покружляли ( кругові рухи кулачками)
І на землю впали. (опустили руки )
Вихователь:
- Діти, ви любите зиму? – А за що ви її любите?(відповіді дітей)
долоньками з розставленими пальчиками перед собою вгору-вниз)
Звучить мелодія, заходить Зима (переодягнений дорослий):
- Голоси я ваші тут почула
і швиденько у садок прибула.
Хочу з вами я погратись,
звеселитись, позмагатись.
Вихователь: - Готові, малята?
Гра «Не морозь нас, зимонько!
Мета: вправляти дітей у вмінні швидко реагувати і діяти за сигналом, удосконалювати рухові навички.
Хід гри
Діти рухаються по колу під музику. Коли музика зупиняється, діти виконують певний рух. Почувши сигнал дорослого. На слова: «Мороз – морозець!»- діти труть долоні, «Метелиця – хурделиця!» - біжать врозтіч по кімнаті, «Зимоньку ми любимо!» - ведуть хоровод по колу під музику.
Дидактична гра «Що приносить нам зима?»
Мета: вправляти дітей швидко і чітко називати зимові явища
зміни в природі та погоді, свята та розваги, користуючись
мнемо - картками.
Матеріал: мнемокартки з піктограмами на зимову тематику.
Хід гри.
Вихователь показує піктограми – діти відповідають, потім роздає кожній дитині по кілька карток, після чого малята відповідають по черзі. (Відповіді дітей: морози, снігопади, бурульки, заметілі, хуртовини, Новий рік, Різдво, катання на ковзанах, лижах, санчатах, снігову бабу, ігри в сніжки, крижані доріжки тощо.)
Вихователь:
-А тепер малята потрібна ваша допомога. Треба визначити зайву картинку, яка випадково потрапила зимову пору.
Дидактична гра «Яка картинка заблукала?»
Мета: вправляти малят у вмінні класифікувати картинки по
різним порам року.
Матеріал: картинки з різними порами року (по кілька комплектів).
Хід гри.
Діти розглядають декілька картинок і визначають, яка з них зайва (не відноситься до зими), потім розкладають їх по відповідних орієнтирах для певних пір року.
Вихователь: з картинками розібрались, молодці, малята. А тепер нас чекає цікава гра.
Дидактична гра «Склади речення про зиму.»
Мета: вправляти дітей у вмінні складати речення із заданим словом, яке зображене на картці у вигляді піктограми.
Матеріал: мнемо-картки. Піктограми слів: зима, сніг, зимовий ліс, мороз, снігова баба, лижі, санчата.
Хід гри.
Картки лежать на круглому столі (малюнком донизу).Діти обирають картки і по черзі розповідають придумані речення.
Фізкультхвилинка.
Рухлива гра «Знайди свою сніжинку»
Мета: удосконалювати орієнтування в просторі, розвивати вміння швидко діяти за сигналом, шикуватись колонками один за одним за своїм орієнтиром; закріпити сріблястий і золотистий кольори.
Матеріал: паперові сніжинки сріблястого та золотистого кольорів.
Хід гри.
Вихователь роздає сріблясті та золотисті сніжинки дітям (на дві підгрупи порівну), вибирають два ведучих. За сигналом: - Сніжинки, розлетілись! - діти розбігаються врозтіч по кімнаті. Потім після сигналу: - Сніжинки, у колонки злетілись! – діти шикуються за своїми ведучими в колонки один за одним. На другий раз ведучих міняють, гра повторюється. Перемагає та команда, яка швидше вишикувалась в колонку.
Дидактична гра «Склади розповідь»
Мета: закріпити сезонні ознаки взимку, продовжувати вчити дітей складати невелику описову розповідь за картиною “Зима” ( за схемами). Розвивати зв’язне мовлення, увагу, мислення.
Матеріал: картина “Зима”, ілюстрації, схеми.
Хід гри.
Діти складають описові розповіді за схемами.
Зразок розповіді.
Настала пора року зима. Все навкруги вкрила білим, пухнастим снігом. Прийшов час веселих свят: Нового року, Різдва та зимових розваг: катання на санчатах, ковзанах і лижах. Взимку діти ліплять снігову бабу, грають в сніжки. Не забувають малята про своїх менших друзів: вивішують на деревах годівнички для птахів. Я люблю зиму за її красу та розваги і подарунки.
Вихователь: - Ми потрапили у зимовий ліс, подивіться навкруги, яка краса! ( чути шум) Що сталося?
Дидактична гра «Плутанина в лісі»
Мета: вправляти малят у вмінні знаходити і називати речі, події, яких не буває, не існує в природі, розвивати логічне мислення. Розвивати вміння обгрунтовувати свою думку.
Матеріал: декорації лісу (дерева, кущі в снігу, іграшковий вовк “спить”в наметі, заєць сидить під кущем в сірій шубці, на одному з дерев висять червоні яблука, а на ялинці сидить їжак, на сніговому наметі курка з курчатками).
Хід гри.
Вихователь отримує листа. Читає:
- «Поможіть, любі малята, плутанину розібрати. Щось не те у лісі відбувається: вовчик спить, зайчик у сірій шубі ховається, а ведмідь не спить, кричить, всюди звірів всіх лякає, грізно лапами махає. Підпис: « Лісові мешканці».
Вихователь: - Допоможемо, малята? – Так, звичайно!
- Ви, малята уважно навкруги роздивіться і з дивами- помилками розберіться. Треба правильно все зробити, щоб у лісі всі могли спокійно жити.
(Далі діти знаходять і називають явища, яких не буває взимку в природі).
Запитання вихователя:
- Хто із диких тварин взимку спить?
- Чи достигають яблука взимку? А коли?
- В шубі якого кольору зимує заєць?
- Хто зайвий на цій лісовій галявині?
- Що робить їжак на дереві?
Вихователь: А тепер, малята, давайте пригостимо лісових мешканців.
Дидактична гра «Роздай гостинці»
Мета: закріпити знання дітей про спосіб живлення диких тварин, викликати бажання піклуватися про них.
Матеріал: мнемокартки, муляжі та зразки їжі для тварин (м`ясо,риба, сіно, овочі та фрукти, горіхи, гриби тощо), іграшкові звірі.
Хід гри.
Вихователь роздає дітям іграшкові тваринки, діти повинні знайти їжу для своєї тварини і посадити іграшку біля кошика з відповідним кормом.
Підсумок. Вихователь: - От і закінчились наші пригоди.
- Які ігри від зимоньки вам сподобались?
- Коли вам було найважче?
- А коли було весело чи, навіть, смішно?
- Дякую, вам малята за те, що грались дружно і завзято!
- А зараз пропоную вам вирушити на прогулянку пограти в сніжки.
«У пошуках весни.»
Інтегроване заняття (розвиток мовлення дитини + навколишній світ та природа)
Мета: розширювати знання дітей про пори року, явища, які відбуваються ранньою та пізньою весною. Продовжувати вчити будувати поширені речення з однорідними членами, розучити прислів’я про весну за мнемосхемами; збагачувати словник, удосконалювати зв’язне та діалогічне мовлення. Розвивати мислення, память та увагу, уміння встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, чітко висловлювати свою думку. Виховувати бережне ставлення до природи, уміння бачити її красу та неповторність.
Матеріал: демонстраційний матеріал «Весна», схеми прислів’їв (Проліски – очі весни. Весна квітами багата. Взимку - спи, а весною - роби.), мнемокартки, ілюстрації, декорації на весняну тематику.
Попередня робота: розгляд ілюстрацій на тему «Весна», бесіди, розповіді вихователя про сезонні ознаки весни, зміни в рослинному і тваринномі світі.
Хід заняття
Психогімнастика
Доброго ранку всім людям, природі!
Хай всім світитьcонце ясне!
Хай почнеться день прекрасний!
Хай навкруг усі радіють
І усюди щастя сіють.
Вихователь:
- Яка пора року настала?
- Що змінилося в природі?
Мотивація: пошукаємо весну разом!
Дидактична гра «Приведемо весну»
Мета: закріпити знання дітей про ознаки ранньої весни, вправляти у вмінні описувати зміни в природі, в рослинному і тваринному світі; розвивати зв’язне мовлення, логічне мислення, вміння обґрунтовувати свою думку.
Матеріал: ілюстрація зимового лісу ( рання весна, з невеликою кількістю снігу), мнемо картки з весняними знаками ( проталинки з підсніжниками, перелітні птахи, зайчик у сірій шубці, ведмідь, гілка з великими бруньками, струмочки.)
Хід гри
Діти змінюють тему готової картини (зиму – на весну) шляхом прикріплення нових елементів (весняних ознак), пояснюють свою думку.
Вихователь:
- Чи до вподоби, діти, вам наша нова картина?
- Чим подобається вам весна?
- Що змінилось в картині?
- Яку весняну ознаку ви вважаєте найголовнішою?
- Які явища природи бувають і весно, і взимку?
Мовна гра «За що я люблю весну»
Мета: вправляти дітей у вміння будувати поширені речення з однорідними членами, з епітетами та порівняннями; узгоджувати члени речення у роді, числі та відмінку. Збагачувати словник різними частинами мови (іменниками, прикметниками, дієсловами.)
Хід гри
Вихователь підводить дітей до таблиці з весняними ознаками, ставить запитання дітям.
Вихователь: - Сьогодні ми вивчимо прислів'я про весну.
Фізкультхвилинка.
Рухлива гра «Птахи прилетіли»
Мета: удосконалювати навички ходьби та бігу врозтіч, вправляти дітей у швидкості реакції та спритності.
Хід гри
Діти сидять на стільчиках. На підлозі покладені обручі.
Вихователь:
- Весна прийшла, птахи прилітають, місця для гніздечок шукають.(діти бігають врозтіч)
- Птахи прилетіли і в гніздечка сіли.(Діти займають обручі. Той, кому обруча не вистачило – виходить з гри. Вихователь забирає один обруч після кожної гри. Гра повторюється кілька разів. Переможцями стають самі спритні малята, які залишились.)
Розучування прислів`їв про весну за схемами-піктограмами:
Проліски – очі весни.
Весна квітами багата.
Взимку – спи, а весною – роби.
Дидактична гра «Похвали весну»
Мета: продовжувати вчити дітей придумувати епітети та порівняння до заданого слова. Розвивати мислення, уяву,пам'ять, збагачувати словник. Словник: весела, волога, синьоока, зелено-коса, тепла, холодна, дощова, сонячна, працьовита.
Хід гри
Вихователь показує мовою жестів слова-ознаки весни, а діти відгадують і називають.
Дидактична гра «Знайди ознаки»
Мета: вправляти дітей у вмінні класифікувати сезонні ознаки зими, весни, літа й осені.
Матеріал: картки із різними (змішаними) символами для всіх пір року на кожну дитину, кольорові олівці.
Хід гри
Діти отримують картки, шукають ознаки для кожної пори року і з’єднують їх лініями. Наприклад: до зими приєднують сніг, новорічну ялинку, санчата, снігову бабу, до літа – купання в морі, літній одяг, вишні, черешні тощо.
Заходить Весна (переодягнений дорослий):
- Ой почула я вас, малята, як ви мене любите, чекаєте і як багато про мене знаєте. Щиро вам дякую! То ж потанцюємо разом і заведемо веселий хоровод. (Діти стають в коло, весна в середині кола з корзиною квітів в руках.)
Весняний хоровод - гра «Весна красна»
Ой весна красна прийшла,
Вся природа ожила.
( повт. 2р.)
Пахнуть квіти навкруги,
Зеленіють ще й луги .
(повт. 2р.)
Діти під музичний супровід танцюють в хороводі, виконують пісню і відтворюють вивчені рухи.
Підсумок.
Вихователь:
- Чи сподобались вам сьогодні весняні ігри?
- Справді, весна - дуже радісна пора, адже вона пробуджує все навруги і народжує нове життя.
Діти проводжають Весну.
"Літечко, здрастуй"!
Заняття-розвага
(проводиться на ігровому майданчику або у музичному чи спортивному залі)
Мета: закріплювати знання отримані протягом навчального року з наступних розділів освітньої діяльності: мовлення дитини, дитина в соціумі, логіко-математичні уявлення.
Розвивати логічне мислення, пам'ять, увагу, вміння робити елементарні висновки.
Формувати прагнення і бажання вести здоровий спосіб життя, продовжувати виховувати вміння поводитись у незвичайних ситуаціях, запобігати небезпеці.
Вправляти у рухових навичках: ходьба та біг врозтіч, шикування, рух за сигналом, метання, стрибки тощо. Розвивати мислення та увагу, спритність, швидкість, увагу; уміння отримувати задоволення від рухливих ігор, музично-ритмічні рухи.
Виховувати обережність, розсудливість, вміння правильно діяти в тій чи іншій ситуації.
Матеріал: літні декорації, програвач, роздатковий та демонстраційний матеріал до дидактичних ігор: картонні полунички із знаками, чотири кошики, кольорові кружечки з картону, будівельний матеріал (цеглинки ), предметні картинки з продуктами харчування, картинки з різними незвичайними ситуаціями, м’ячики і відеречка на кожну дитину, орієнтири - знаки у вигляді геометричних фігур, картонні різнокольорові квіти на кожну дитину (діаметр: 15-20см), великі квіти (по одній кожного кольору) з картону ( діаметр: 50-70см).
Хід заняття
Вихователь: - Сьогодні, малята, вас чекають цікаві ігри та пригоди. Ви готові? А подорожувати ми будемо на казковому потязі, який повезе нас у прекрасну країну літа, де панує радість, сміх і світить ясне сонечко.
- Нумо, діти, всі ставаймо, дружно в подорож рушаймо!
(діти імітують їзду на потязі)
Перша зупинка: Ягідна.
Дидактична гра «Збери ягідки»
Вихователь: - Ягідки не прості, на звороті – завдання, потрібно розгадати і назвати знак і відповісти на питання:- Що дарує нам літо?
Мета: вправляти дітей у вмінні швидко відповідати на питання, будувати речення, узгоджувати частини мови; закріпити літні сезонні ознаки (погода, природа, люди, тварини, овочі, фрукти, ягоди, відпочинок, загартування, розваги тощо).
Матеріал: готові вирізані з картону полуниці із знаками,
Хід гри.
На килимку чи підлозі вихователь розкладає картки. Під веселу мелодію діти їх збирають і відповідають на запитання. (Вихователь може ставити навідні питання.)
Друга зупинка: Геометрична.
Дидактично-рухлива гра «Побудуй фігури»
Мета: вправляти дітей у навичках ходьби та бігу за сигналом вихователя, шикуванні в колонки один за одним, вмінні будувати геометричні фігури з будівельного матеріалу на килимку (підлозі). Закріпити знання про геометричні фігури (круг, квадрат, трикутник). Розвивати спритність, швидкість. Виховувати «командний дух».
Матеріал: будівельний матеріал, знаки-орієнтири (картонні геометричні фігури на стояках).
Хід гри
Вихователь ділить групу дітей на три підгрупи. Кожна команда вишиковується біля певної геометричої фігури – стояка. За сигналом вихователя діти біжать врозтіч по залу. Після сигналу «Фігури побудуй» - діти збираються в окремі команди і викладають на підлозі задану фігуру, потім вишиковуються в колонку. Перемагає та команда, яка перша вишикувалась біля готової геометричної фігури.
Третя зупинка: Їстивна.
Дидактична гра «Корисно – шкідливо»
Мета: закріпити знання про корисні та шкідливі продукти харчування для дітей та дорослих. Вправляти дітей у вмінні швидко аналізувати запропонований набір картинок і класифікувати їх за властивостями: «корисно», «шкідливо», «тільки для дорослих», «небезпечно для життя».
Матеріал: чотири пластмасові кошики, картинки (по 5-6 штук на кожну дитину), знаки.
Хід гри
Малята отримують картки і за вказівкою вихователя розкладають їх у відповідні кошики. На кожному кошику прикріплений знак: «корисно», «шкідливо», «тільки для дорослих», «не безпечно для життя і здоров’я». Наприклад: фрукти, овочі, риба, м'ясо - корисно; чіпси, сухарики, солодкі газовані напої, багато солодощів – шкідливо; гриби, кава, алкогольні напої – тільки для дорослих; не відомі плоди та гриби, їжа «швидкого харчування» з вулиці – не безпечно для життя і здоров’я людини. Потім вихователь разом з дітьми перевіряє вміст кожного кошика залежно від класифікації, обговорюють.
Четверта зупинка: Влучна.
Рухлива гра «Морозиво – в стаканчик»
Мета: вправляти дітей у вмінні підкинути тенісний м’ячик вгору і піймати його за допомогою дитячого відеречка. Удосконалювати рухові навички, розвивати влучність та окомір.
Матеріал: тенісні м’ячики і відерця на кожну дитину, призи у вигляді різнокольорових картонних кружечків.
. Хід гри
Вихователь роздає кожній дитині по одному м’ячику і відеречку. Групу дітей ділять на дві команди: хлопчиків та дівчаток. За сигналом команди по черзі підкидають м’ячик угору і ловлять його відром. За кожний пійманий м’яч дитина отримує приз (кольоровий кружечок).
Перемагає та команда, яка заробить більшу кількість призів.
П’ята зупинка: Обережна.
Дидактична гра «Як вчинити?
Мета: продовжувати закріплювати знання правил безпеки: поведінка на вулиці, з незнайомцями, пожежна безпека, правила дорожнього руху тощо. Виховувати уважність, розсудливість, сміливість. Розвивати вміння аналізувати і оцінювати вчинки інших.
Матеріал: картинки з різними незвичайними ситуаціями на кожну дитину.
Хід гри
Картинки розкладені на круглому столі. Діти підходять до столу і вибирають картинки для подальшого пояснення та обговорення.
Запитання:
- Що сталось на картинці?
- Як ти вважаєш,чи правильно вчинив герой на картинці?
- Як потрібно було повестись в даній ситуації? (чи в даному випадку).
- Як допомогти герою? Як його врятувати?
- Що робити, щоб не трапилось біди у такому випадку?
- Чим може закінчитись така поведінка?
- Що б ти порадив герою?
- Як ти вважаєш, чому він так вчинив?
Шоста зупинка. Квіткова.
Рухлива гра «Кольорові віночки»
Мета: вправляти дітей у навичках: біг врозтіч за сигналом, перешикування в коло; закріпити кольори. Розвивати спритність та швидкість, вміння орієнтуватись у просторі. Виховувати дружні стосунки в колективі.
Матеріал: кольорові квіти вирізані з картону на кожну дитину, великі квіти з картону (по одній різних кольорів).
Хід гри.
Вихователь роздає готові паперові квіти кожній дитині. Далі за сигналом: - « Діти, на галявину!» - розбігаються врозтіч по залу;
- «Різнокольоровий віночок, сплетись!» - шикуються у загальне коло з квітами різних кольорів.
- « Знайди свій колір віночка!» - перешиковуються у віночки навкруги великої квітки (покладеної на підлозі) відповідного кольору.
Сьома (остання) зупинка: Весела.
Музично-ритмічна гра: «Наш танок»
Мета: вправляти дітей у музично-ритмічних рухах, вмінні виконувати певний комплекс танцювальних рухів і змінювати його у різних темпах і ритмах. Викликати позитивні емоції. Створювати веселий настрій у малят.
Матеріал: програвач, звукозапис кількох різних за темпом танцювальних мелодій.
Хід гри
Вихователь показує кілька послідовних танцювальних рухів. Діти в колі виконують танок під різні мелодії.
Вихователь: наш потяг повернувся у садочок.
- Чи цікаво вам було, малята?
- Яка гра вам найбільше сподобалась?
- На яку зупинку ви хотіли повернутись?
( Відповіді дітей та обговорення.)
"Мандрівка у захоплюючий світ професій."
(Інтегроване заняття. Молодший дошкільний вік.)
Мета: розширювати знання дітей про працю дорослих, виховувати повагу до всій професій, розуміння того, що представники кожної професії приносять людям користь і добро, роблять наше життя комфортним, безпечним, щасливішим, створювати дружелюбну атмосферу в дитячому колективі.
Матеріал: обладнання до ігор «Лікарня», «Перукарня», «Магазин», лялька Міла, інструменти і предмети до професій роздаткові картки, піктограми, предметні картинки.
Попередня робота: розгляд демонстраційного матеріалу Професії дорослих»,бесіди, розповіді вихователя, дидактичні ігри, екскурсії.
«Психогімнастика (діти стоять в колі)
Ми малята – дошкільнята,
Раз, два, три!(оплески)
Всіх вітаємо завзято,
Раз, два, три! (оплески)
Хай всім сонце світить ясно,
Раз, два, три! (оплески)
І життя стає прекрасним,
Раз, два, три! (оплески)
Чути стукіт у двері. З’являється лялька Міла, плачучи.
Вихователь: - Лялечко, мила, заспокойся, не плач, розкажи, будь-ласка, що сталося. Тільки скажи спершу, як тебе звати?
Лялька: - Звати мене Міла, а плачу я тому що немає у мене ні друзів, ні домівки. Що робити, я не знаю.
- Міла, люба лялечко, ти потрапила якраз за адресою. Ми із задоволенням тобі допоможемо. Подивись, скільки малят у нашій групі, стільки ж друзів буде у тебе. А от щодо будиночка, давайте поміркуємо, малята: хто може допомогти нам у будівництві житла? (відповіді дітей)
- Вірно, будівельники. Міло, а ти знайома із професією «будівельник»? Наші дітки тобі допоможуть.
Запитання до дітей:
- Хто такі будівельники?
- Чим корисна їхня праця?
- Що б сталося, якби зникли будівельники на землі? ( лялька Міла висловлює захоплення важливістю професії будівельника).
Дидактична гра «Підбери інструменти»
Мета: вправляти малят у вмінні визначати і називати потрібні інструменти для певної професії серед інших. Розширювати знання дітей про професії, удосконалювати звуковимову.
Матеріал: роздаткові картинки з представниками знайомих професій (лікар, кухар, перукар, будівельник, вихователь, двірник, слюсар, художник, музикант), відповідні інструменти та предмети (іграшки та муляжі): медичні інструменти, посуд, продукти, ножиці, гребінець, книжка, ручка, мітла, фарби, пензлик, сопілка, піаніно тощо.
Хід гри
Діти отримують картинки різних професій. Далі сідають за стіл, на якому розкладені професійні інструменти і предмети, розглядають і відбирають відповідні до своїх карток. Потім обговорюють виконані завдання з вихователем.
( Лялька Міла закашлялась.)
Вихователь: - Малята, напевне Міла захворіла. Що тепер робити? (відповіді дітей) Вірно, треба завести Мілу на прийом до лікаря.
3. Дидактична гра « На прийомі у лікаря»
Мета: продовжувати розширювати знання дітей про професію лікаря, назви медичних інструментів, збагачувати словник, удосконалювати діалогічне мовлення. Виховувати культуру мовлення.
Матеріал: меблі та обладнання до гри «Лікарня»,халат і шапочка для лікаря, набір медичних інструментів.
Хід гри
Діти відтворюють ігрову ситуацію: ляльку Мілу повели в поліклініку до лікаря на прийом.
Вихователь: - Мілу ми полікували, тепер час погратися. ( лялька висловлює своє задоволення і захоплення професією лікаря
Фізкультхвилинка
Рухлива гра «Стрибунці»
Мета:вправляти малят у стрибках в довжину з просуванням уперед, із зміною напрямку та орієнтира.
Хід гри
Діти стоять в шерензі. У чотирьох різних напрямках (попід стінами) – справа, зліва, попереду та позаду стоять орієнтири: різнокольорові прапорці прапорці(основних кольорів) . Після сигналу: «Червоний!» - діти стрибають до червоного прапорця. Далі – так само і до інших кольорів після сигналу. Сигнал може бути словесний або – піднятою кольоровою карткою.
Гра повторюється кілька разів.
Вихователь:-Після такої веселої гри наші зачіски зіпсувались. - Хто нам допоможе? – Вірно – перукар!
Дидактична гра « Візит до перукаря»
Мета: вчити дітей обігрувати запропоновану ситуацію: похід в перукарню, розвивати комунікативне мовлення, розширювати тематичний словник.
Матеріал: обладнання і меблі до гри «Перукарня».
Хід гри. Вихователь пропонує малюкам відтворити у практиці ігрову ситуацію: «Візит до перукаря». ( В кінці гри лялька знову висловлює слова подяки і захоплення черговою професією).
Лялька Міла: - Малята, я знаю дуже цікаву гру і хочу з вами погратись.
Дидактична гра «Магазин»
Мета: вправляти дітей у вмінні класифікувати предметні картинки по відповідних темах. Розвивати увагу, логічне мислення; пояснювальне мовлення.
Матеріал: предметні картинки по темах: «Овочі і фрукти», «Меблі», «Посуд», «Одяг», «Побутова техніка», «Продукти харчування» тощо.
Хід гри
Діти отримують по кілька предметних картинок на різні теми і розкладають по місцях - відділеннях магазину.
Лялька: - Як цікаво було в нашому магазині, чи не так, малята? Вихователь: - Я бачу, малята, що вам і наші лялечці подобають всі професії. Але яка із них найголовніша?
Творча гра «Яка професія найважливіша?»
Мета: розвивати у дітей уяву, вербальні та творчі здібності, вправляти у вмінні обговорювати запропоновану проблему, висловлюючи свої міркування.
Хід гри.
Вихователь пропонує дітям подумати і відповісти на запитання:
- Яка професія найважливіша? (вихователь ставить навідні запитання).
Підсумок. У кінці гри лялька Міла допомагає малятам зробити висновок про те, що не існує найважливішої професії, що всі вони приносять людям добро і користь, роблять наше життя комфортним, безпечним, радісним, щасливішим.
Після заняття діти грають у сюжетно-рольові ігри. Хлопчики стають будівельниками і будують ляльці домівку, дівчатка – роблять зачіски у перукаря, відвідують лікаря, граються у с/р ігри «Магазин», «Сім’я».
"Розучування вірша напам’ять за піктограмами."
(Міні – заняття. Старший дошкільний вік.)
Мета: заохочувати дітей до вивчення вірша «Олівці», використовуючи мнемо - схеми; удосконалювати вміння сприймати віршований твір, обговорювати його зміст. Виховувати позитивне ставлення до поезії.
Матеріал: текст вірша, загадка про олівці, ілюстрація, на якій зображені кольорові олівці, мнемо-схеми (піктограми ).
Хід заняття
Організаційний момент. Пальчикова гімнастика «Сонечко»
Сонце вийшло із-за хмари
руки догори, згинаютьта розгинають пальці в кулачки
Вкрило землю промінцями.
махи долонями вгору-вниз, руки зізнуті в ліктях
Тепло стало всім малятам
обійняти себе руками
І зайчатам й ведмежатам.
пальці в кулак
Вовку та лисичці
порухати, піднятими вказівним і середнім пальцями
Білці та синичці.
руки в сторони, зробити два нахили вправо-вліво; правою долонею показали пащу вовка; руки в боки; руки зігнули перед грудьми, притулили кулак до кулачка; помахали руками в сторони, як птах крилами.
Вихователь: - Сьогодні, малята, вас чекає цікавий і веселий вірш, який ми будемо вивчати напам’ять. А допоможе нам у цьому схема із кумедних малюнків. Тільки назву вірша ви дізнаєтесь тоді, коли відгадаєте загадку. Спробуєте?
Загадка: (Автор: Диана Безносенко)
Довгі палички,
Кругленькі –
Сині, жовті,
Червоненькі,
На папері походили,
Кольори свої лишили…
Звуться палички оці
Кольорові…( олівці )
- Так , вірно, це олівці. То ж розпочнемо!
3.Читання вірша «Олівці».
Олівці у мене є
у коробці новій,
Намалюю ними квіти
різнокольорові.
Намалюю річку, поле,
що заколосилось,
і руденьке кошенятко,
що у нас з’явилось.
Ще я буду малювати
Кораблі й ракети,
Що летять в далекий космос
покорять планети.
.Намалюю, як купаюсь
Я на морі з братом,
І – як служить на кордоні
Воїн з автоматом.
А на іншому малюнку
Потяг намалюю,
У якому цього літа
з дому помандрую.
В подорож візьму з собою
Олівці чудові
Ними буду я творити
ще малюнки нові.
Коротка бесіда за змістом
Вихователь: ( запитання до дітей )
- Як ви вважаєте, чому автор назвав вірш «Олівці»?
- Про що розповідається у вірші?
- Як ви думаєте, автор любить малювати?
- Що планує намалювати оповідач?
- Це хлопчик чи дівчинка?
- У нього є братик чи сестричка?
- А ви вмієте малювати ті малюнки, про які розповідається у вірші?
- На чому автор помандрує у подорож?
- Які слова у тексті для вас важкі і не зрозумілі?
Вихователь пояснює значення слів: помандрую, кордон тощо.
Розповіді дітей
Спочатку вихователь демонструє схему до вірша, читає його ще раз і показує піктограми синхронно з текстом. Далі діти по частинках розказують вірш по одному і хором.
Підсумок.
Запитання до дітей:
- Чи сподобався вам вірш?
- Що допомогло вам швидко вивчити вірш(піктограми).
- Після заняття ви візьмете папір та кольорові олівці і будете малювати те, що кожен із вас забажає.
Складання казки за допомогою знаків – піктограм.
Міні – заняття. Старший дошкільний вік.
Мета: вчити дітей складати казку, використовуючи знаки – піктограми, розвивати творчу уяву, удосконалювати зв’язне мовлення, збагачувати словник.
Матеріал: картки з піктограмами, ілюстрації до казок .
Організаційний момент.
Пальчикова гімнастика. «Веселі чоловічки».
Ми – веселі чоловічки,-(згинають розгинають пальці в
кулачки)
Раз, два, три!- (стукають пальцями по столі)
Ми стрибаєм біля річки,- (імітують стрибки пальцями)
Раз, два, три!- (стукають по століпальцями)
Рибки наловили!- (долоні стулили, імітують рибку,що пливе)
Раз, два, три!( стук пальцями)
Юшки наварили. - (складають долоні у вигляді горщика)
Раз, два, три!- (стук пальцями)
Юшка в нас смачненька,- (гладять долонями живіт )
Їсти ми раденькі.– ( усміхнулись)
Вихователь: - Малята, ви любите казки?
- Ми це зараз перевіримо у грі.
Дидактична гра « З якої казки сюжет?»
Мета: закріпити сюжети знайомих казок, розвивати пам'ять, мислення, увагу.
Хід гри
Вихователь коротко описує епізод з певної казки або зачитує уривок, а діти відгадують назву твору.
Вихователь: - Сьогодні, малята, я пропоную вам побувати у ролі казкарів, авторів і придумати свою власну казку. А допоможуть вам у цьому мнемо картки (піктограми).
- Отже, розпочнемо! Зазвичай якими словами починаються казки? – Так! - «Одного разу…» або «Жили-були собі…».
(Далі, діти під керівництвом вихователя складають казку, використовуючи запропоновані знайомі піктограми. Потім послідовно (згідно сюжету) викладає картки на дошці.
Вихователь: - Дуже гарно! Цікава казочка вийшла у нас, малята? Давайте придумаємо їй назву. (Діти пропонують свої варіанти назв). Тепер послухайте я вам її розкажу.
Як зайчик друзів шукав
Одного разу зайчик Вухань гуляв по лісі. Самому йому стало сумно і одиноко, тому він сів на пеньочок та й плаче. Почув Дятел, як зайчик ридає та й каже: -« Не плач, Вухань, не сумуй, а вставай та іди сам собі друзів шукати.» Наш заєць послухав птаха. От іде він по лісі, а назустріч йому – їжачок Колючка. «Їжачок, давай з тобою будемо друзями!» -«Давай!» - з радістю відповів їжак. Два друга бадьоро пішли по стежинці і опинились прямо перед річкою. Вони задумали перепливти водойму, хоча самі зовсім не вміли плавати. От Вухань із Колючкою зайшли у воду і не зогляділись, як стали тонути. Зайчик тільки - но встиг крикнути: - «Рятуйте!», як ведмедик, який ловив рибку неподалік, швидко кинувся на допомогу звірятам. Він витягнув горе-друзів на беріг, які перелякано тільки кліпали очима. Раптом вони промовили одночасно:- «Дякуємо, ведмедику, що врятував нас.» У Вуханя на носі утворилась велика булька, яка зразу ж лопнула. Звірята весело засміялись. Потім їжак запропонував ведмедику стати їхнім із зайчиком другом і запросив до себе в гості. На гостинах у Колючки новоспечені друзі пригощалися смачними гостинцями: яблуками та грушами, медом і ягодами. Потім вони грались у цікаву гру «Прокоти і злови горішок», гойдались на великій гілці старого дуба.
Звірята з того часу не розлучались. Добре мати друзів.
Дидактична гра «Розкажи прислів’я про дружбу»
Мета: закріпити вивчені ні прислів’я про дружбу, удосконалювати пам'ять і звуковимову, виховувати уміння цінувати дружбу та взаємопоміч.
"Цікаві пригоди в Країні розваг."
Заняття – розвага. Старший дошкільний вік.
Мета: формувати у дошкільників прагнення вести здоровий спосіб життя, бажання займатись фізкультурою і спортом, удосконалювати рухові навички та фізичні якості. Виховувати командний спортивний дух, прагнення перемагати.
Матеріал: мнемо-схеми та картки,спортивне обладнання, великі м’ячі (4 штуки), обручі (15 штук), картонні кольорові квіти, іграшкові відеречка (2шт.), великі відра з водою, дві пластмасові миски (на 10л), програвач.
Хід заняття.
Психогімнастика
Організаційний момент. Діти в колоні по зросту заходять в зал з речівкою, крокуючи чітким кроком.
Раз, два, три, чотири!
Хлопці та дівчата,
Ми – веселі дошкільнята,
Щасливі малята.
П’ять, шість – граємось,
Сім, вісім – ми ростемо!
Дев’ять, десять – ми вчимось,
Та в школу підемо.
Виростем здоровими,
Вмілими, красивими
І підемо сміливо
У життя щасливе ми!
Вихователь:
- В Країну розваг вас запрошую я,
Де будемо ми всі як дружна сім’я:
Змагатись і гратись,
Ходити і стрибати,
Усі перешкоди
Ми зможем здолати!
- Вітаю всіх малят у країні розваг!
- До ігор та змагань готові? ( Діти: Так!)
- Пригоди починаються!
Гра «Розташуй і подолай!»
Мета: вправляти дітей у вмінні швидко і правильно розташовувати спортивне обладнання по залу (згідно схеми), удосконалювати навички основних рухів. Виховувати організованість, обережність, розвивати фізичну силу.
Матеріал: гімнастична лава, дуги, обручі, мотузки, гімнастична дошка, картки з схемами.
Хід гри.
Діти перешиковуються у три підгрупи, отримують картку з схемою і розміщують обладнання згідно піктограми. Потім виконують основні рухи по три рази змінно - груповим способом.
Рухлива гра « Влучи м’ячем»
Мета: удосконалювати навички кидання м’яча у горизонтальну ціль (обруч) , розвивати влучність рухів, окомір.
Хід. Рух виконується четвірками по черзі.
Гра- змагання «Наноси води»
Мета: вправляти дітей у вправності рухів, спритності
та швидкості.
Матеріал: дві миски (по 10л), два відра з водою (по 10л),
два дитячих відерця.
Хід гри. Діти діляться на дві команди. За сигналом свистка носять воду по одному послідовно, з великого відра в миску, черпаючи воду маленькими відерцями. Перемагає та команда, яка перша переносила воду.
Мало-рухлива гра ( на заспокоєння) «Перетворення».
Мета: заспокоїти дихання і серцебиття, вправляти дітей у повільній, спокійній ходьбі із зупинками, вмінні своїм тілом відтворювати фігуру, зображену на картці (у вигляді піктограми певної тварини). Розвивати гнучкість, вміння володіти своїм тілом.
Матеріал: мнемо-картки, програвач.
Хід гри. Під спокійну мелодію діти ідуть повільно по колу один за одним. Коли музика зупиняється, вихователь піднімає картку, діти показують задану фігуру. Наприклад: «ведмідь» - стати рівно, руки і ноги – в сторони; «їжак» - присісти, руками обійняти коліна; «зайчик» - напівприсісти, руки зігнуті в ліктях перед собою. Підсумок.
Вихователь:
- Закінчились розваги та пригоди,
Зустрінемось до нової нагоди!
Хай спорт і фізкультура процвітають,
Здоровими всім бути
Я бажаю!