Умови доступності для навчання осіб з ООП

СТВОРЕННЯ СПРИЯТЛИВИХ УМОВ ДЛЯ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПРАВ ТА МОЖЛИВОСТЕЙ ОСІБ З ОСОБЛИВИМИ ОСВІТНІМИ ПОТРЕБАМИ В ОСОБИСТІСНО ОРІЄНТОВАНОМУ ОСВІТНЬОМУ СЕРЕДОВИЩІ ГІМНАЗІЇ №21 НМР

 

Із входженням України в міжнародний освітній  простір стали  чинними для нашої держави  міжнародні нормативно-правові документи щодо осіб з особливостями психофізичного розвитку.  Одним із перших документів ООН про рівність прав «усіх людей без винятку» стала Загальна Декларація про Права людини, прийнята в 1948 р.

У розбудові  Нової української школи домінує орієнтація на інтереси дитини і задоволення її потреб. Тому важливо створити умови для забезпечення можливості вибору навчального закладу та навчальної програми відповідно до особливостей дитини, здійснення стимулювання дітей у різних сферах діяльності, забезпечення їх соціального  та педагогічного захисту. В Україні збільшується  кількість дітей з особливими потребами, які потребують забезпечення рівного доступу до навчання у загальноосвітніх закладах. Важливо, щоб усі учні могли навчатися в школах за місцем проживання, у загальноосвітніх класах, у яких у разі необхідності їм буде надаватися підтримка як у навчальному процесі, так і з переплануванням школи, класів, програм і діяльності, з тим, щоб всі учні без винятку навчалися і проводили час разом.

Для організації інклюзивного навчання дітей з особливими освітніми потребами у Гімназії № 21  НМР  створено відповідні умови:

-безперешкодний доступ до території та приміщень навчального закладу, зокрема для дітей з вадами опорно-рухового апарату, в тому числі для дітей, які пересуваються на візку, і дітей з вадами зору;

- забезпечено учнів з ООП, вчителів та асистентів вчителів необхідними навчально-методичними посібниками, наочно-дидактичними та індивідуальними технічними засобами навчання;

- створено ресурсну кімнату з відповідним корекційно-розвитковим обладнанням;

-забезпечено заклад педагогічними кадрами, які володіють методиками роботи з дітьми з особливими освітніми потребами (зокрема, вчителями-дефектологами,  психологами (за договором), вчителями інклюзивного навчання (асистентами вчителя).

З метою надання освітніх послуг дітям з особливими освітніми потребами, застосування особистісно орієнтованих методів навчання та з урахуванням індивідуальних особливостей навчально-пізнавальної діяльності таких дітей у школі організовано три групи з інклюзивним навчанням, у яких навчається 7 дітей (1 клас-1 учень, 4 клас- 1 учень,5 клас-2учні, 8 клас-2 учні, 9 клас-1 учень).

-          

Основними завданнями інклюзивного навчання у гімназії є:

- здобуття дітьми з особливими освітніми потребами відповідного рівня освіти у середовищі однолітків згідно з Державним стандартом загальної середньої освіти;

- забезпечення різнобічного розвитку дітей, реалізація їх здібностей;

- забезпечення диференційованого психолого-педагогічного супроводу;

- створення позитивного мікроклімату в класах з інклюзивними формами навчання, формування активного міжособистісного спілкування дітей з особливими потребами з іншими учнями;

- надання консультативної допомоги сім’ям, які виховують дітей з особливими освітніми потребами та залучення батьків до розробки індивідуальних програм навчання.

Інклюзивні групи організовано на підставі заяв батьків та опікунів дітей з особливими освітніми потребами, висновків психолого- медико-педагогічної консультації та за погодженням їх із відділом освіти Нікопольської міської ради. 

Видано наказ про створення  інклюзивних груп, призначення асистентів учителів. Робочі навчальні плани складені на основі типових навчальних планів з урахуванням індивідуальних особливостей дітей з особливими потребами. Навчання здійснюється за програмами та посібниками, рекомендованими Міністерством освіти і науки України для загальноосвітніх навчальних закладів, у тому числі і спеціальною додатковою літературою. Розроблені індивідуальні навчальні плани з урахуванням висновків ІРЦ.

Особливість навчально – виховного процесу – корекційна спрямованість. Корекційно-розвиткову роботу проводять асистенти вчителів    Баладжаєва О.О., Сабаніна Л.М., Олійник О.М., які здійснюють комплекс заходів із системного психолого-педагогічного супроводження дітей з особливими освітніми потребами у процесі навчання, що спрямований на корекцію порушень шляхом розвитку пізнавальної діяльності, емоційно-вольової сфери, мовлення та особистості дитини. Корекційно-розвиткова робота проводиться  за напрямами відповідно до індивідуальних особливостей учнів.

Відповідно до висновку ІРЦ та за згодою батьків для кожного учня з ООП розроблені та виконуються індивідуальні програми розвитку, які затверджені керівником закладу. Оцінювання дітей з ООП здійснюється згідно з критеріями оцінювання та обсягом матеріалу, визначеним індивідуальною навчальною програмою.  Діти з особливими потребами залучаються до позакласної та позашкільної роботи, відповідно до їх інтересів, нахилів, здібностей та стану здоров’я.

Під час вивчення питання стану реалізації інклюзивного навчання було виявлено, що залучення дітей з особливими потребами до такої форми навчання позитивно впливає на соціально – емоційну сферу фізичний та творчий розвиток, більш прихильне ставлення до них учнів класу. Вчителі та батьки відзначають, що за період навчання учнів за інклюзивною формою відбуваються позитивні зміни: вони із задоволенням спілкуються з однолітками, краще адаптуються до роботи на уроці, швидше звикають до ритму уроку, позитивно ставляться до навчання, адекватно реагують на зауваження вчителя. Найбільшим успіхом учнів є те, як зазначають вчителі, що вони не помічають своєї відмінності між однолітками, вільно з ними спілкуються, беруть участь у шкільному житті свого класу.

У процесі підготовки до уроку в інклюзивному класі загальної середньої освіти вчителі складають план-конспект уроку, в якому інтегрують учбовий матеріал загальноосвітніх і спеціальних (корекційних) програм так, щоб на одному уроці діти з різним станом психофізичного і інтелектуального розвитку вивчали близьку за змістом тему, але на тому рівні засвоєння, який доступний для кожного учня. Інформація, одержувана учнем з теми, що вивчається, відповідає рекомендованій йому для навчання освітній програмі. Складно засвоювані теми уроків  виноситься на індивідуальні корекційні заняття з асистентом учителя.

Вся робота асистентів учителів та педагогічних працівників спрямована на пробудження пізнавальної активності, розширення зони найближчого розвитку і реалізацію резервних можливостей дітей з ООП.

      На даному етапі, враховуючи воєнний стан в Україні, заняття з дітьми проводяться у змішаному форматі: очно та он-лайн, використовуючи  платформи: GOOGLE CLASSROOM, Zoom, Google Meet, Viber.

 МОН зібрало перелік завдань, які виконує асистент учителя під час дистанційного навчання

Про них ідеться в Методичних рекомендаціях щодо організації освітнього процесу дітей з особливими освітніми потребами

у 2023/2024 навчальному році (file:///C:/Users/User/Downloads/65325d630b634556478794.pdf )

 

  

 

Зазначено, що під час дистанційного навчання асистент учителя:

Умови з ООП.docx