Виховна робота

Виховуємо онлайн. 

Система виховної роботи Гімназії № 21 НМР


Система виховної роботи класу сприяє формуванню в учнів загальнолюдських та морально-духовних цінностей, надає можливість реалізуватися в різних сферах навчально-виховної та соціально-значущої діяльності, відбувається виховання школярів як громадян – патріотів своєї країни.

Ми вважаємо за доцільне у шкільних умовах звернути особливу увагу на формування й утворення нового педагогічного мислення, побудованого на демократичних засадах. Цей підхід передбачає, перш за все, зміну стратегічних напрямів, принципів, підходів та орієнтирів до організації навчально-виховного процесу з урахуванням сучасних вимог: 12-річна школа, профільне навчання, здійснення особистісно зорієнтованого підходу до формування особистості - учасника навчально-пізнавальної діяльності.

Переформувалась, передусім, роль класного керівника. Перед колективом постало важливе завдання – не втратити зв’язок з учнями, підтримати найвразливішу категорію – батьків, які потрапили у надскладне становище, почали відігравати декілька ролей – вихователя, вчителя.

Класний керівник на сучасному етапі розвитку системи освіти – це педагог-професіонал, посередник, зацікавлений організатор, консультант, небайдужий спостерігач, творець сприятливого середовища та координатор зусиль виховних сил суспільства.

Нині у психолого-педагогічній науці владно заявляє про себе такий конструктивний підхід, згідно з яким слід створювати нові механізми виховання і моральної саморегуляції школярів, а не тільки культивувати ті, що вже склалися. 

З чого почати?

Крок перший: розподіл між класами напрямів виховної роботи: мистецтво, наука, творчість, спорт.

Що враховувати? Здібності і нахили як дітей, так і дорослих.

Класний керівник – це педагог, який постійно спілкуються з учнями, закріпленими за ним, різнобічно впливає на них і водночас працює за предметною системою. Тобто, окрім викладання певного предмета, класний керівник дбає про об’єднання зусиль учителів, які працюють у певному класі, координацію їх дій для поліпшення результатів виховної та навчальної роботи з учнями класу. Ефективність роботи класного керівника залежить від особистості самого вихователя.

При розподілі між класами напрямів виховної роботи враховуємо, передусім, слабкі і сильні сторони класного керівника, як особистості, як спеціаліста. Не залишаємо без уваги і нахили та здібності учнів класу. З цією метою проводимо моніторинг.

Однією з форм проведення моніторингу, може бути складання простої картки інтересів класу, що базується на анкетуванні учнів.

Картка інтересів

Прізвище, ім’я, по батькові учня

Чим полюбляєш займатись?

Чи відвідуєш гуртки?

Де і чим хотів би займатись?

Класному керівнику необхідно зробити акцент на основних аспектах моделювання наскрізного виховного процесу, спрямованого на формування системи цінностей школярів, їх особистісної життєвої позиції як громадянина і патріота своєї держави та посилення діяльності в тому напрямку, який закріплено за класом. Напрям діяльності класу може змінюватись під впливом вікових психологічних та фізичних змін учнів, зміни їх інтересів та вподобань. Розподіл відбувається після проведення ретельного моніторингу та обговорення між класними керівниками та учнівською спільнотою. Діти мають бути активними учасниками цього процесу. За класом закріплюється визначена програма, що базується на діяльнісному підході. Класний керівник має визначити очікуваний результат від участі у цій програмі, слідкувати за рівнем мотивації та зацікавленості учнів, аналізувати ступінь залученості дітей. Різні класи можуть працювати над однією програмою та об’єднуватись у тимчасові групи для виконання спільних завдань. У наш час усе частіше масові форми змінюються на групові. Важливим є і взаємодія класів між собою, запровадження наставництва, презентація результатів діяльності,

Варіанти програм

Програма «Здоров’я»

Програма «Спорт»

Програма «Наука»

Програма «Мистецтво»

Програма «Праця»

Програма «Волонтер»

Програма «Патріотизм»

Програм «Екологія»

Програма «Право»

Участь у будь-якій з програм має загальні форми роботи: самоосвіта класного керівника та учнів в цій галузі;  розробка та проведення різноманітних заходів; створення рекламних роликів та відео; проведення челенджів; участь у міських, обласних, Всеукраїнських конкурсах, виставках, вікторинах, тощо.

Крок другий – мотивація. Похвала.

Мотивація– одна з найбільш гострих проблем сучасного вчителя в умовах дистанційного навчання, адже ефективне навчання та виховання залежить не лише від методів і форм роботи в навчально-виховному  процесі, але й від того, що відчувають учні, наскільки вони уважні, допитливі, розуміють мету, здатні вийти із зони комфорту та здобути нові знання та навички.

Важливо дотримуватись правил, які забезпечать ведення успішної мотиваційної діяльності:

1.              Створюємо комфортні умови навчання та виховання

Важливо забезпечити дитину комфортними умовами та підтримкою і з психологічного, і з технічного боку. Адже перепони можуть бути сильним демотиватором.

2.              Підтримуємо учнів, усуваємо відволікаючі фактори.

Обираючи платформи для навчання та виховання, слід зупинитись на одні або декількох. Так учні зможуть легше орієнтуватись в тому, куди заходити, як і де шукати. Відключення світла, постійні тривоги, нестабільне підключення до мережі, несправність гаджетів або їх відсутність…Всі ці фактори негативно впливають на мотивацію учнів, тому важливо проявляти розуміння.

3.              Наповніть свої заняття різноманітними активностями.

Слід перетворити монотонну лекцію на якісну комунікацію, відходимо від традиційних форм виховної роботи та відкриваємо для себе нові можливості віртуального світу.

Цікавою знахідкою є проведення віртуальних екскурсій. Відвідати Лувр, прогулятись Білим домом у Вашингтоні, оглянути Український музей просто неба, де представлені сім автентичних музеїв можна не виходячи з кімнати.

Віртуальні лабораторії забезпечують інтерактивне моделювання, яке набуває все більшого значення як засіб для вивчення і розуміння складних процесів та створюють ілюзію роботи на реальному обладнанні.

Сказавши учням щодня робити зарядку, ми не зможемо мотивувати їх до цієї дії. Але розпочавши у класі челендж #Я_обираю_здоров’я, класний керівник побачить зацікавленість. Челенджі подобаються молоді, оскільки це нове, модне, сучасне челенджі – інтернет-ролики, де блогер виконує певне завдання, публікує його у соцмережі та пропонує іншим інтернет-користувачам повторити дії.

Приклади челенджів у виховній роботі

1. #Мистецький_челендж (наприклад, діти малюють, ліплять, роблять поробки на певну тематику).

2. #Я_бережу_своє_здоров'я (наприклад, учні відмовляються від вживання шкідливих продуктів на певний час; виконують фізичні вправи протягом обумовленого часу).

3. #Екологічний_челендж (наприклад, діти мають озеленити ділянку чи прибрати певну локацію).

4. #Тиждень_добрих_справ (учасники челенджу мають протягом тижня робити добрі справи і публікувати фотозвіт у соцмережах).

Отже, для успішної мотивації варто змінювати процес виховання, осучаснювати, давати учням можливість бути рівноправним учасником й отримувати якісний фідбек на свої старання, а класному керівникові – звільнитися від стереотипів виховної роботи як нескінченного ланцюга виховних заходів.

Крок третій – чіткі рамки, строки виконання. І обов’язково – контроль за виконанням.

Прописуйте чіткі інструкції до завдань та очікувані результати від учнів. Так діти не витрачатимуть зайвий час, переживаючи, чи роблять те, що потрібно.

Четверте – рівень! Висока планка. «Не Боги горщики ліплять!» Демонстрація учням творчих робіт дітей із різних регіонів, різних шкіл.

Користуйтесь наступним правилом «Низький поріг, висока стеля, широкі стіни». Низький поріг - доступність завдань для кожного учня. Висока стеля — багаторівневість завдань, що не обмежує жодного учня, якщо хтось може зробити більше і краще. Широкі стіни дають можливість учням обирати та передбачають творчий підхід до виконання роботи.

П’яте – роль диригента цього оркестру. Керівник – небайдужий, творчий, грає роль художнього керівника театру.

Незважаючи на труднощі, що виникли під час дистанційного навчання, наша виховна система працює та ми маємо результати.

Учні, вчителі у І семестрі 2023-2024 н.р. були учасниками міських, обласних та Всеукраїнських конкурсів, за що відзначені подяками, грамотами, дипломами та цінними подарунками:

1.    Челендж «Мій вчитель»;

2.    Челендж «Мій домашній улюбленець»;

3.    Фотогалерея «Мальовнича палітра осені»;

4.    Фотогалерея «Ялинкове диво»;

5.    Фотогалерея «Друзі наші менші»;

6.    Учасники Всесвітнього дня прибирання «World Cleanup Day»;

7.    Міська виставка малюнків до Дня козацтва та Дня Захисника та Захисниці України;

8.    Міський конкурс малюнків до Дня Зброїних Сил України (Юркова Єва);

9.    Міський новорічний конкурс «Новорічна іграшка для захисників і захисниць України», ( Семенов Максим -3 місце);

10. Учасники конкурсу «Молодь обирає здоров'я»;

11. Міський етап  Всеукраїнського заочного конкурсу робіт юних фотоаматорів “Моя країна – Україна” Номінація "Живий світ" (Шитов Тимофій-3 місце);

12. Міський етап  Всеукраїнського заочного конкурсу робіт юних фотоаматорів “Моя країна – Україна” Номінація "Натюрморт" (Шитов Тимофій - 2 місце);

13. Всеукраїнський творчий конкурс "До Дня Українського Козацтва" жанр - образотворче мистецтво (Шитов Тимофій -  2 місце);

14. Всеукраїнський конкурс «Зимові свята та традиції нашого народу» від проєкту Наурок( 1місце – 13 учнів, 2 місце – 3 учні, 3 місце – 2 учні);

15. Всеукраїнський конкурс "Життя домашніх тварин" від проєкту Наурок( 1 місце – 15 учнів; 2 місце – 3 учні, 3 місце – 2 учні);

16. Міський челендж "Шаную воїна - біжу за героя України".

17. Акція "Запали свічку пам'яті";

18. Челендж поробок "Осінній дивограй";

19. Фотогалерея "Мальовнича палітра осені";

20. Психологічний тренінг "Стресостійкість родини в умовах війни";

21. Участь рою класу у ІІ обласному відкритому навчально- виховному проекті "Патріотичний марафон";

22. Онлайн-вікторина до Дня української писемності та мови  - "Наша мова солов'їна , в нас вона єдина";

23. Онлайн-вікторина про запобігання та протидію антисемітизму в Україні присвячена Міжнародному дню проти фашизму і антисемітизму;

24. Онлайн-вікторина до Дня Гідності і свободи;

25. Флешмоб "Знання рятують життя"( Худякова Каріна, Зіміна Катерина- 9А клас).

Ми більше не потребуємо уроків патріотизму – саме життя надає їх нам. Назавжди закарбувались у пам`яті обличчя дітей після 24 лютого, вони вмить подорослішали. Змінилось ставлення до оточуючих, мета, зовсім по-іншому зазвучав гімн нашої держави. Було «до»: школа – офлайн, де учитель біля дошки з крейдою, де щоденно емоції зіштовхуються з емоціями, згладжуються, притираються, перемішуються і створюється дивовижний простір шкільного навчання, і все це без посередників у вигляді гаджетів - і настало «після».

З перших днів російської агресії колектив тримає наш освітній фронт, гуртує навколо себе учнів та батьків. Уся виховна робота побудована за принципом україноцентризму. Вже у перші дні війни, висловлюючи свою громадянську позицію, учні закладу записали відеозвернення до світової спільноти з вимогою зупинити війну, плели сітки, збирали гуманітарну допомогу. Це не залишив без уваги благодійний фонд «Дітям Нікополя». Зіміна Катерина, Присташ Любов, Краснощеков Павло та Банних Софія були нагороджені цінними подарунками.

Особлива увага – інформаційно – просвітницькій роботі з основ безпеки життєдіяльності в умовах бойових дій, з питань уникнення ураження мінами і вибухонебезпечними предметами.  Вчителем основ здоров’я проводиться активна робота у тандемі з класними керівниками. У закладі створено клас безпеки, наповненням якого займались не лише вчителі, а й наші учні.

Сьогодні, коли вплив некерованої сфери на учнів інколи виявляється сильнішим за організовані педагогом заходи, сутність роботи класного керівника не можна розглядати по-старому.

У зв'язку із зростанням джерел виховного впливу на школярів, класному керівнику доцільно тримати в полі зору всю життєдіяльність вихованців, аналізувати, оцінювати потік інформації і спрямовувати їх діяльність в позитивне русло, будуючи свої відносини на принципах співробітництва, співтворчості, проявляючи максимум довір'я та поваги до особистості.

До того ж тепер класний керівник додатково стає ще й справжнім психологом! Зараз учні найбільше потребують підтримки та розуміння, академічні успіхи та оцінки відходять на другий план. Той факт, що діти, на жаль, поступово вимушено звикають до нових реалій, не означає, що вони можуть обійтися без підтримки дорослих. Вони як ніколи її потребують. Їм потрібна наша впевненість у тому, що все буде добре, наша стійкість та віра в перемогу навіть у важкі часи невизначеності. Саме для цього наші педагоги беруть участь у семінарах та тренінгах, що надають їм найкращі інструменти для допомоги у стресових ситуаціях.

Проводьте години спілкування у форматі тренінгів, спрямованих на стабілізацію психологічного та емоційного стану дітей, навчайте учнів прийомам, які допоможуть їм швидко опанувати себе у критичних ситуаціях (і, звісно, практикуйте їх самі!). До речі, не обов’язково відкладати тематичні вправи лише до годин спілкування, ви можете виконувати їх разом із учнями на початку чи наприкінці заняття. 

Також варто пояснити учням, що всі ми реагуємо на стрес по-різному, тож інколи поведінка навіть рідних може не відповідати нашим очікуванням, а про поведінку сторонніх людей годі й говорити. 

Досвідчені класні керівники розуміють, що гра одного актора, навіть дуже успішна, ще не є виставою зі щасливим фіналом. Тобто потрібні підтримка, спільна робота інших учителів, які працюють з цим класом, тому що виховні впливи можуть бути єдині, можуть доповнювати одне одного, а можуть і протистояти, згубно впливаючи на розвиток особистості підлітка. Важливо співпрацювати класним керівникам у тандемі з предметниками. У нашому випадку це була підготовка та участь у Всеукраїнському конкурсі «Видатні українці». Учениця 8А класу Зиміна Катерина виборола 2 місце.

Зараз, як ніколи, є актуальною проблема збереження ресурсів нашої планети: пагубний вплив війни, дефіцит. Ми – майбутнє! Тому і вирішили досліджувати способи збереження природних ресурсів, відновлюваних джерел енергії. Беремо участь у МАН та розробляємо проект, що допоможе нашій екології. Для розв’язання поставлених завдань проводимо аналіз наукових літературних джерел, дослідження, порівняння, експеременти. Наші учні активні учасники Всеукраїнського проєкту «Мішечок» задля спільної перемоги на екологічному фронті. Готуємось до Всесвітнього дня прибирання «World Cleanup Day» 16 вересня 2023 року.

Школа – онлайн – це відображення бурхливих змін нашого соціуму, і вчитель, якщо він не хоче опинитись за бортом, повинен міцно триматись за штурвал «онлайнованого» корабля.

Як же зробити учнівське дозвілля більш цікавим?

1. Чіткий розподіл напрямків виховної роботи між класами – запорука успіху.

2. Перетворюємо батьків на помічників та однодумців.

3. Стежте, щоб Ваші вказівки виконували.

4. Використовуйте творчий потенціал усіх учасників учбового процесу.

5. Беремо до уваги особливості світосприйняття сучасної молоді.

6. Головне – встановлення довірливих взаємин, створення відчуття безпеки та підтримки.

В єдності – сила! Тримаємо стрій!

Все буде Україна!




Facebook