Zupa pieczarkowa

Czas przygotowania: 1 godzina

Czas gotowania bulionu: 1 godzina

Liczba porcji: 2 litry zupy

  • Jako bazę do zupy pieczarkowej z podanych przeze mnie proporcji składników potrzebujesz około 1200 ml bulionu warzywnego lub drobiowego. Jeśli więc masz wczorajszy rosół drobiowy lub też bulion warzywny, to możesz pominąć poniższy etap i przejść do miejsca, w którym do gorącego bulionu zaczynamy dodawać pieczarki i resztę składników. Jeśli jednak nie posiadasz bulionu, to zaczynamy.

  • W średniej wielkości garnku umieść dwie nogi/ćwiartki z kurczaka. Dołóż też dwie obrane i pokrojone na mniejsze kawałki marchewki oraz obrany korzeń pietruszki i obrany kawałek selera (warzywa można sobie pokroić na mniejsze kawałki). Dołóż również kawałek białej części pora. Do garnka wlej litr wody i dodaj przyprawy: dwie płaskie łyżeczki soli, płaska łyżeczka pieprzu, jeden mały listek laurowy, dwa ziarna ziela angielskiego.

  • Garnek przykryj przykrywką. Zagotuj bulion, a następnie zmniejsz moc palnika do takiej, by wywar tylko lekko mrugał. Całość gotuj tak przez jedną godzinę.

  • Po godzinie masz już gotowy delikatny bulion/rosół z kurczaka. Przy pomocy cedzaka wyłów mięso, wszystkie warzywa i przyprawy. Zostaw sam wywar. U mnie wyszło 1120 ml bulionu. Marchewki pokrój w plasterki i odłóż na osobny talerz (na koniec dodaję je ponownie do zupy). Nogi (czy też inne fragmenty z drobiu) obierz z mięsa (takie mięso dodaję na końcu do garnka razem z marchewką).

  • Jeszcze w trakcie gotowania bulionu można sobie przygotować pieczarki. Około 400 gramów pieczarek pokrój w paski (nie grubiej niż na 5 mm). Kapelusze dużych pieczarek zazwyczaj obieram. Mniejsze tylko ewentualnie oczyszczam w razie potrzeby. Średniej wielkości patelnię nagrzej na średniej mocy palnika. Dodaj łyżkę masła klarowanego lub ewentualnie oleju do smażenia. Po chwili dodaj też pokrojone pieczarki.

  • Po kilku minutach zamieszaj pieczarki. Mieszaj je tak jeszcze kilka razy, ale nie za często. Niech się ładnie od spodu zarumienią. Zazwyczaj podsmażam je tak do 20 minut. Pieczarek nie przyprawiam, ale można je lekko oprószyć ulubioną mieszanką ziół prowansalskich.

  • W trakcie podsmażania pieczarek przygotuj ziemniaki (około 500 gramów). Użyłam tym razem młodych ziemniaków, więc tylko wyszorowałam je dokładnie i pokroiłam w kostkę nie większą niż 2 cm. Stare ziemniaki należy wcześniej obrać.

  • Umyte i pokrojone w kostkę ziemniaki dodaj do gorącego bulionu razem z podsmażonymi pieczarkami. Dołóż też garść siekanej natki pietruszki. Ponownie umieść garnek na palniku i gotuj zupę pieczarkową przez około 15-20 minut, do miękkości ziemniaków. Gdy ziemniaki są już miękkie, do garnka dodaj odłożone wcześniej mięso oraz pokrojoną marchewkę. Zagotuj zupę. Jeśli nie chcesz zabielać zupy, to nie musisz. Przed wyłączeniem sprawdź jednak jej smak. Być może dodasz do niej jeszcze trochę soli lub pieprzu.

  • Przed wyłączeniem zupy polecam ją jeszcze zabielić kwaśną śmietaną 18 %. Zupę gotuj jeszcze na bardzo niskiej mocy palnika. Trzy łyżki śmietany kwaśnej 18 % umieść w szklanym naczyniu. Do śmietany dodaj trochę wywaru z garnka i od razu mieszaj śmietanę z gorącym wywarem. Dodaj jeszcze dwie porcje bulionu, by dobrze zahartować śmietanę przed dodaniem jej do zupy. Wlewając śmietanę rozrobioną z bulionem do garnka, od razu mieszaj jego zawartość. Poczekaj jeszcze dwie minuty i wyłącz zupę pieczarkową. Sprawdź jej smak i zdecyduj, czy chcesz dodać do niej więcej soli lub pieprzu.