Gulasz z indyka

Czas przygotowania: 2 godziny

Liczba porcji: około 2400 g gulaszu

  • Jeden kilogram udźca z indyka bez kości i bez skóry pokrój na kawałki na "jeden kęs". Do miski z mięsem dodaj wszystkie przyprawy: po łyżeczce soli, słodkiej papryki i oregano; płaska łyżeczka czarnego pieprzu; pół łyżeczki papryki ostrej. Całość wymieszaj dokładnie, by przyprawy oblepiły kawałki mięsa.

  • Miskę z mięsem w przyprawach przykryj i odłóż na bok, na 30 minut (jeśli gulasz szykujesz od razu) lub też do lodówki na minimum jedną godzinę (jeśli mięso szykujesz rano, a całość planujesz dokończyć koło południa). Mięso możesz też przygotować dzień wcześniej wieczorem i odłożyć przykryte na całą noc do lodówki.

  • Nagrzej woka lub sprawdzony garnek z grubym dnem o pojemności minimum 3l. Wlej trzy łyżki oleju do smażenia, a następnie wyłóż też całe mięso w przyprawach. Podsmażaj je bez przykrywki, na trochę wyższej niż średnia moc palnika przez 10 minut. Co jakiś czas zamieszaj mięso.

  • Po tym czasie do garnka dodaj również obrane i pokrojone na mniejsze kawałki dwie cebule oraz marchew. Zamieszaj zawartość garnka i gotuj/smaż dalej bez przykrycia przez następne 10 minut.

  • Do garnka dodaj kolejno pokrojoną na mniejsze kawałki cukinię (nie obieram jej, tylko odcinam oba końce). Duże pieczarki obieram i kroję tak samo, jak inne warzywa, zaś pieczarki małe dodaję w całości bez obierania lub przekrajam je tylko na pół. Paprykę czerwoną i żółtą oczyszczam z gniazda nasiennego i również kroję na kawałki. Cztery ząbki czosnku obieram i kroję w plasterki. Na koniec dokładam również całą puszkę krojonych pomidorów.

  • Całość dokładnie wymieszaj i przykryj przykrywką. Jak tylko gulasz z indyka zacznie się gotować, zredukuj moc palnika do takiej, by całość tylko lekko "mrugała" i gotuj gulasz przez kolejne 50-60 minut. Po tym czasie warzywa oraz mięso idealnie zmiękną. Gulasz z indyka jest już gotowy, dlatego warto sprawdzić jego smak i zdecydować, czy trzeba go jeszcze doprawić. Do gulaszu można też w razie potrzeby dodać na koniec trochę wody, passaty pomidorowej, czy nawet koncentratu pomidorowego.

  • Gulasz z indyka podaję najczęściej z kluskami śląskimi, kopytkami lub kaszą gryczaną. Do tego jeszcze dobra surówka lub ogórki kiszone, a w sezonie ogórki małosolne. Domowy gulasz z udźca indyka można też zajadać z kromką ulubionego pieczywa. To danie, które z powodzeniem przechowujemy w lodówce nawet przez kilka dni.