ДЮЦ

1990 - 2000

Обласний дитячо-юнацький центр відомий як один із кращих позашкільних закладів України. Завдяки постійному творчому пошуку педагогів тут визрівають, апробовуються в широку практику найбільш доцільні в конкретних умовах форми і методи роботи з вихованцями, велика увага приділяється вдосконаленню, змісту діяльності гуртків, художніх колективів та інших структурних підрозділів. Вся ця діяльність спрямовується на гармонійне виховання дітей і підлітків, виявлення і розвиток нахилів і здібностей, вирощування молодих талантів.

І як результат, дитячі колективи в численних своїх виступах показують високу майстерність, викликаючи захоплення глядачів не лише в різних регіонах України, а й у зарубіжних країнах.

При обласному ДЮЦі працюють близько 180 гуртків різних профілів, у них навчаються 3,5 тисячі дітей і молоді. На базі закладу щорічно проводяться десятки цікавих і захоплюючих масових заходів у яких приймають участь біля 5 тисяч дітей щомісячно. Структурно в ДЮЦі 4 відділи: масовий, методичний, художній, декоративно-прикладний.

Колектив ДЮЦу постійно підтримує міжнародні зв'язки, заклад є членом міжнародних організацій, зокрема Европейської Асоціації закладів вільного часу великих міст Європи, Всеукраїнського руху "Педагоги за мир та взаєморозуміння" та інших.

Педагогічний колектив ДЮЦу відповідно до концепції життєтворчості будує свою діяльність по комплексним відкритим прграмам:"БАЗИС" реалізація державної політики освіти: надання передпрофесійної підготовки, регіональний економічний центр, економічна освіта і виховання, Мала Академія Наук, науково-дослідницька діяльність;"РОДИНА" тісний зв'язок з батьками: родинні свята, батьківська рада, збори, лекторії, оздоровча та краєзнавча діяльність;"ТАЛАНТ" має за мету виявлення творчих дітей у регіоні з різних видів творчої діяльності через систему конкурсів очно-заочного характеру, надання допомоги дітям у поглибленому вивченні обраного виду діяльності;"ДИВОСВІТ" організація дозвілля дітей і надання систематичної пізнавальної інформації визначеної тематики, розвиток нетрадиційних форм дозвілевої діяльності, організація циклічних традиційних свят у ДЮЦі - "Іменинний тиждень", "Всесвітній День Землі"; "ПАРТНЕРИ" постійний обмін досвідом з іншими колективами, розширення зв'язків, опрацювання трьох напрямків партнерства: миротворчого, методичного та художнього;"ОБЕРІГ" реалізація завдання формування національної самосвідомості через творчі об'єднання прикладного та художнього профілю. Досвідчені педагоги і організатори, автори досвіду роботи з обдарованими дітьми чимало зусиль докладають для того, щоб ДЮЦ став і для дітей, і для їх педагогів та батьків другою домівкою, красивою і привітною

Маленьким університетом можна назвати Кіровоградський обласний дитячо-юнацький центр, навчально-виховний процес в ньому передбачає широку варіативність вибору змісту, засобів навчання та виховання, альтернативність у задоволенні запитів особистості, її пізнавальних та інтелектуальних можливостей.

Кіровоградський обласний дитячо-юнацький центр у багатьох відношеннях є взірцем для численних позашкільних закладів. Тут зосереджується наукова, методична і дослідницька робота. Педагогічні знахідки колективу вивчаються, впроваджуються в практику інших закладів області й інших регіонів України.

Колектив обласного ДЮЦу здійснює систему заходів по наданню методичної допомоги позашкільним закладам шляхом проведення обласних семінарів з педагогами, організації консультацій на спеціально створених пунктах, забезпечує колег спеціально підготовленими методичними матеріалами. Це помітно позначається на підвищенні якості навчально-виховної роботи у районних та міських закладах.

Нині на Кіровоградщині працює 30 закладів художньо-естетичного напрямку, 10 станцій юних техніків, 6 еколого-натуралістичних центрів, 2 центри дитячо-юнацького туризму, клуб юних моряків. А це до 4 тисяч гуртків, де свої творчі здібності розвивають понад 60 тисяч вихованців.

Історичний аналіз становлення і розвитку позашкільних закладів свідчить про те, що попри недоліки в роботі ці заклади мають значні прогресивні досягнення й позитивний вплив на розвиток юних особистостей. Ось чому слід зберегти все краще і створити якісно нову систему позашкільної роботи, яка покликана забезпечити націоналне відродження самобутності і культури молодих поколінь незалежної України.

Фотогурток традиційно працює в ДЮЦі ще з часів заснування Палацу піонерів та жовтенят. Його вихованцем був і Мігуля Олег Анатолійович нинішній керів­ник, гуртка

Навчання в фотогуртку розраховане на два роки. Діти вивчають тут побудову фотоапарату, вчаться працювати з фотоприладдям та фотореактивами, робити зйомки і в приміщенні, й на природі, набувають навичок в нелегкій, але цікавій і такій необхідній справі.

Ваасними силами створили юні фотографи павільйон для зйомок.

Роботи дітей неодноразово були включені до обласних виставок, обслуговували масові заходи ДЮЦу.

Дехто з випускників мріє продовжити заняття улюбленою справою,, вибираючи професію кінооператора.

Комп"ютерний клас існував ще в Палаці піонерів. 3 переїздом в нинішнє приміщення ДЮЦ придбав клас БК-010. \Це 12 учнівських комп"ютерів та І центральний/. Мова програмувуння – Бейсік.

Навчаються в комп"ютерному класі 12 груп дітей , але склад груп досить швидко змінюється: діти вивчають «ази» програмування і переходять до інших гуртків, тому керівники Корольов С.В., Корольова О.Є постійно врацюють над ускладненням програми, багато уваги приділяють індивідуальним заняттям з дітьми.

Є в ДЮЦі і своя швейна майстерня.Цей кабінет - невеличка фабрика одягу. Тут навчається 5 груп дівчаток-старшокласншь, які з величезним задоволенням вчаться крою й шиттю, моделюють сучасний одяг, враховуючи традиційність українського покрою, вчаться робити викрійки в натуральну величину.

Керуе гуртком не один вже рік умілий педагог - Пастушенко Катерина Єгорівна, людина закохана в свою справу і дуже вимоглива. Це під її ке-рівництвом дівчатка ведуть конспекти занять, створюють цііл альбоми різ­номанітних викройок, шиють носильні речі, деталі до концертних костюмів ДЮЦу, стають майстринями. Це тут, отримують дівчатка і інформацію про сучасну моду, про закони краси в одязі.Це:тут багато хто з них отримують "азии для майбутньої професії швачки чи закрійниці-модельєра.

Мета гуртка театральної бутафорії - навчити -дітей виготовляти театральну бутафорію-для вистав театральної студії. Хороша бутафорія ж надасть професійного рівня зовнішньому оформленню вистав,

Гурток ще дуже молодий, тому має ще багато проблем з придбанням матеріалів для роботи, але є вже й певні результати його діяльності , напрацьовується авторська програма гуртка,

Керує, театральною бутафорією Ступак Анатолій Васильович, випускник Одеського державного театрального художньо-технічного училища /відділенняі театральної бутафорії та декорації/, тому всі свої знання та енергію передає він своїм гуртківцям, навчаючи історії матеріальної культури, знайомлячи з різними інструментами, матеріалами, ескізами-оформлення ви­став .

Та головне, для Анатолія Васильовича - це не тільки технологія виготовлення бутафорії, а й ознайомлення дітей із стилістичними та історичними особливостями предметів, які належать до виготовлення юних бутафорів.

Працює керівник гуртка театральної бутафорії в тісному зв"язку з режисером вистави та при допомозі вмілого столяра ДЮЦу Паливоди Анатолія Андрійовича.

Гурток штучних квітів порівняно молодий в ДЮЦі, працює лише з жовтня 1992 р., починався як гурток прикрас до одягу, але потім значно розширив свою діяльність.

Особливо-популярний серед дівчаток, бо тут - і краса, і ніжність, і пізнання навколишньої природи. Та й не кожен хлопчик має такий еететичний смак до поєднання кольорів, може похвалитись такого посидючістю, такою акуратністю. Тільки дівочі ніжні пальчики здатні створити таку витончену квітку, так відчути гармонію її форм!

Діти знайомляться на заняттях пього гуртка з технікою безпеки в роботі з інструментами, з законами гармонійного поєднання кольорів.

Тут вони вправляються в оранжировці квітів, створюють цікаві композиції, поєднуючи штучні квіти з природним матеріалом - корою дерев, колоссям,очеретом, мохом, сухими стеблами квітів та гілочками дерев.

Дівчатка залюбки виготовляють українські віночки для концертних виступів юних фольклористів, створюють чудові подарунки, настінні панно та композиції із квітів.

Керує гуртком - Неводнича Надія Костянтинівна, інженер за фахом, людина закохана в квіти, для якої хоббї стало професією.

Заняття гуртка в"язання, проводить Сичова Валентина Василівна, яка працює в ДЮЦі з 1979 року.

Заняття в гуртку розраховані на два роки навчання, але буває, що діти ходять і третій рік, не бажаючи розлучатись із своїм керівником та улюбленою справою.

За 2 роки гуртківці вивчають всі види в"язки, вмяжуть дитячі вироби /комбінезони, шапочки, сорочечки, юбки, пінетки, гольфи, рукавички, шкарпетки, жилети/, вчаться робити викрійки,, в"язати вироби, більш складні: кімоно, світери, пальто, кофти, куртки.

Діти обов'язково ведуть конспекти, знайомляться на заняттях з новинками у в"язанні через огляд української й зарубіжної літератури та періодики.

Традиційними стали в гуртку консультації /тата й мами дівчаток мають потребу в практичній допомозі керівника гуртка чи пораді своїм доньокам/.

Як переможці багатьох виставок, побували члени гуртка в Черкасах,

Києві, Миколаєві, Очакові, Одесі.

Багато років керує вже гуртком «Умілі руки» Тетяна Олексіївна Гладченко. Діти тут в»яжуть гачком і спицями, займаються плетінням в техннці: макраме, створюють конпозиції, настінні панно, декоративні кашпо, підвіски, серветки, різноманітні плетені вироби.

Щороку Діти з гуртка "Умілі руки" беруть участь в різноманітних

конкурсах, виставках, ярмарках ДЮЦу. Їхні вироби з задоволенням купують і діти, і дорослі,

В ігротеці ДЮЦу щодня людно. Діти заходять сюди й до занять в гуртках та студіях, і в перервах між заняттями, й після занять,грають в настільні та комп'ютерні ігри, різноманітні атракціони.

Це саме в цій кімнаті народжуються ідеї та втілюються, в сценарії багато позашкільних заходів, таких як: "Іменини-шоу", традиційних новорічних свят, днів відпочинку школярів під час канікул. Це тут проводяться різноманітні програми для гуртківців різного віку

Для молодших це: "Веселі перерви", музично-ігрова програма"Барвистий віночок", "Архітектор майбутнього".Для дітей середнього віку: шоу-гра "Азарт", "Колесо фортуни", комерційна гра "Бізнесмен". Дія дітей старшого віку проводяться інтелектуальні ігри, різноманітні кросворди.

Працює в ігротеці культорганізатор Вітенко Тетяна Павлівна, в минулому - вихованка Палацу піонерів /випускниця хорової ка­пели "Соловейко"/.

ДЮЦ має власне кафе з назвою "Лебедея". За день обслуговує воно близько 150 відвідувачів: гуртківців, співробітників та гостей ДЮЦу.

Працює кафе на частковому госпрозрахунку, славиться своїми борошняними виробами, доброзичливим уважним ставленням до відвідувачів. Очолює кафе завідуюча виробництвом Майборода Світлана Федосіївна, людина досвідчена й небайдужа до запитів відвідувачів.

Крім свого прямого призначення, кафе "Лебедея" має ще й інше. Це - бути місцем проведення різних масових заходів для дітей :"Мульткафен, "Хатинки-веселинки", молодіжних вечорів, дискотек, театральних кафе та іншого дозвілля.

Є в ДЮЦі і виставочний зал. Тут відбуваються колективні виставки та виставки звітних робі гуртківців декоративно-прикладного відділу, виставки керівників гуртків . Всі вони дивували відвідувачів залу /а це і школярі міста та їх вчителі, і гуртківці ДЮЦу та їх батьки, і співробітники та гості дитячо-юнацького центру/ своєю оригінальністю, майстерністю виконання.

Особливо припала всім до душі чудова виставка родини Стороженків, де можна було помилуватись і декоративним петриківським розписом на дереві та склі, і художньою обробкою шкіри, і вишивкою "рішильє" та традиційною українською вишивкою в червоно-чорних кольорах і глиняними виробами та виробами-композиціями з природного матеріалу. Світлана Василівна Стороженко - керівник гуртка образотворчого мистецтва - охоче консультувала бажаючих теж творити таку красу, ділилась своїми знаннями та практичними "секретами".

В костюмерній ДЮЦу керує Татаринцева Лариса Борисівна. Вона обслуговує такі колективи: духовий оркестр "Зміна", зразковий хоровий колектив "Соловейко» фольклорну студію 'Лебедея", хореографічний колектив "Росинка".

Кожен з колективів має декілька видів костюмів, тому робота костюмера потребує великої уважності, дбайливості, але в Лариси Борисівни костюми завжди вчасне підготовлені, підшиті й випрасувані, зберігаються на окремих стелажах,

Хороші умови зберігання костюмів та продуманість для їх транспортування /спеціальні чохли, контейнери, валізи/ сприяють їхньому естетично­

му вигляду та тривалому терміну використання.

В бібліотеці ДЮЦу зібрана в осному методична література на допомогу керівникам гуртків, але є тут і художня література, яку вивчають діти за шкільною програмою. Більш ніж 800 гуртківців та членів педколективу черпають свої знання із цих книг, а їх тут аж 18000.

Керує бібліотекою ось вже четвертий десяток років Паливода Лідія Іванівна. Це вона дбає про те, що ДЮЦ отримує свіжу періодику, щоб знайомилися з новинками літератури педагоги, це вона проводить огляди літератури, готує матеріали з певних тем, виступає на семінарах.

Декілька поколінь гуртківців змінилося на очах Лідії Іванівни за роки її роботи і всі вдячні своєму бібліотекарю за вчасно надану допомогу, добре слово чи пораду.

В «червоному» залі ДЮЦу проходять найрізноманітніші заходи: це і наради при директорові, і педагогічні ради, і творчі зустрічі з цікавими людьми, і вечори відпочинку, і масові заходи для гуртківців та школярів міста та області.

( презентація закладу підготовлена з використанням газет " Кіровоградська правда", "Молодий комунар", "Народне слово" періоду 1990-2000 рр.)