Життя ведмедів в Україні. Збереження їх популяції.

А що Вам відомо про життя ведмедів в Україні?

Звіт біологів- екологів

Ведмі́дь бу́рий належить до виду хижих ссавців, родини ведме́девих . Цей звір в Україні є найбільшим хижаком. В Україні бурий ведмідь водиться в Карпатах. Поодинокі випадки появи бурого ведмедя реєструють на на Поліссі (півночі Чернігівської, Київської та Сумської областей; але постійних популяцій бурого ведмедя в Україні за межами Карпатських гір немає.

Бурі ведмеді полюбляють мед, за що цей вид і отримав свою назву у слов'янських мовах.

Бурий ведмідь: цифри і факти

  • 200-250 кг - середня вага бурого ведмедя, але може сягати більше 400 кг; новонароджений бурий ведмідь може важити менше півкіло, до зрілого віку його вага збільшується до 1000 разів;

  • до 55 км/год- швидкість, яку можуть розвивати на коротких дистанціях, що набагато швидше, ніж швидкість професійного спортсмена-бігуна;

  • за 8-9 км бурий ведмідь здатний відчути запах меду, а за 5 км почути дзижчання бджіл;

  • 50 кг жиру (приблизно) необхідно назбирати ведмедю на зиму, він з’їдає до 700 кг ягід або близько 500 кг кедрових горіхів, не рахуючи інших кормів.

В Україні ведмідь - зникаючий вид, внесений до Червоної книги.

Природоохоронний статус: Зникаючий.

Чисельність не перевищує 300 особин. Найбільша чисельність ведмедя (до 200 особин) в Закарпатській та Івано-Франківській обл. , менша (до 50 особин) у Львівській, а найнижча (близько 20 особин)- в Чернівецькій обл.. Причинами змiни чисельностi є: зменшення ареалу, інтенсивна вирубка лісів, чинник непокою, та браконьєрський відстріл тварин.

Заходи зі збереження та охорони. Занесений до ЧКУ (2003), Червоного списку МСОП, CITES, і як вид, що підлягає особливій охороні, до Бернської конвенції. Ефективними заходами охорони є збереження середовища існування виду, збільшення числа заповідників, екопросвітницька робота з населенням для запобігання конфлікту людини з хижаком, підвищення кормності угідь, подальша боротьба з браконьєрством.

Джерело: https://redbook-ua.org/item/ursus-arctos-linnaeus/

У Карпатському регіоні живе 8 тисяч особин бурого ведмедя — на території Польщі, Словаччини, Румунії та України. В Україні їх найменше з-поміж карпатських країн — усього близько 300 особин. У сусідній Словаччині, є півтори тисячі ведмедів, в Румунії — понад 5 тисяч клишоногих.

Чому в нас так мало? Цьому сприяє браконьєрство, а також те, що заготівельники лісових ягід і грибів буквально не лишають ведмедям дикого місця в Карпатах. Тому тварини вимушено частіше конфліктують із людьми. Внаслідок таких конфліктів або люди втрачають (майно чи худобу), або звірі — життя.

в Україні живе близько 300 ведмедів, майже всі - на території Українських Карпат (є випадки, коли сліди ведмедя фіксували на території Українського Полісся). Для порівняння: в сусідній Словаччині фіксують приблизно 1500 ведмедів, у Румунії — понад 5 тисяч особин. Загалом у Карпатах мешкає близько 8 тисяч бурих ведмедів.

Ведмеді вільно пересуваються Карпатами у пошуках їжі та з метою продовження роду, експерти жартують, що у них безвіз із ЄС був іще тоді, коли українці про нього й не мріяли. В Українських Карпатах найчастіше ведмедів можна зустріти в лісах, заростях гірської сосни, ягідниках, особливо в Ґорґанах, на Свидовці, у Чивчинських і Гринявських горах, Мармароському масиві, Сколівських Бескидах тощо.

в Україні ведмідь - зникаючий вид, внесений до Червоної книги, а тому полювання на нього заборонено.

Богдан Проць, старший радник з природоохоронної роботи та координатор проектів WWF в Україні, повідомляє, що у середньому в Українських Карпатах щороку нелегально вбивають 15 ведмедів. Найбільше – на українсько-румунському кордоні, приблизно 7-8 тварин. Браконьєрів не зупиняє те, що це природоохоронна територія.

Ще один фактор, який впливає на зменшення популяції бурих ведмедів у Карпатах, пов’язаний із тим, що останніми роками люди буквально не залишають ведмедям місця в горах.

Екологи водночас наголошують, що до співжиття у дикій природі з тваринами повинні ставитися відповідально і жителі Карпат.

Джерело: https://www.ukrinform.ua/rubric-regions/3072719-ak-zupiniti-vijnu-ludej-i-vedmediv.html

Заходи, що сприяють збереженню та відновленню популяції ведмедів в Україні.

У 2011 р. на території Національного природного парку «Синевир» створено реабілітаційний центр для бурих ведмедів.

У 2012 р. в Житомирській області було відкрито центр порятунку бурих ведмедів «Надія» засновником якого є міжнародний благодійний фонд «Чотири лапи».

У 2017 р. у Львівській області відкрився Ведмежий Притулок Домажир засновником якого є благодійний фонд «Чотири лапи».

Основною метою цих рекреаційних центрів — це допомога ведмедям, їх реабілітація та відновлення, порятунок їх із готелів, ресторанів, пересувних зоопарків та цирків, притравлювальних станцій, в яких тварини утримувалися у незадовільних умовах та використовувалися їхніми власниками задля розваги.

Джерело: https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%B5%D0%B4%D0%BC%D1%96%D0%B4%D1%8C_%D0%B1%D1%83%D1%80%D0%B8%D0%B