5/1 A manipuláció hivatala

Kivaghy

Mese a manipulációs hivatalról.

Ezt a mesét 12 éven aluliaknak, valamint egyes felnőtteknek nem ajánljuk.

Egyszer egy tisztességes okos ember elhatározta, hogy indul az elnökválasztáson. Valahogy olyan szerencséje volt, (mert az ilyen emberek már az elején kiesnek), hogy eljutott az utolsó fordulóig. Vagyis csak ő maradt és az ellenfele, a másik jelölt, kettőjük közül kellett választani a népnek. A választás előtti estén ez az ember elhatározta; ha ő elnök lesz, akkor soha nem fog hazudni, csalni. De ezen az estén más is történt. Egyszer csak a szobába termett egy manó és azt mondta – szóval te becsületes akarsz maradni, akkor gyere el velem, mutatok valamit.  Az elnökjelölt ráállt és követte manót. Sötét utcákon mentek keresztül-kasul, majd egy városszéli romos elhagyatott hatalmas gyárépülethez értek.

- Hol vagyunk? – kérdezte az ember.

- Nézz csak oda, ott a felirat.

A kapu feletti a nagy táblára ez volt írva

MANIPULÁCIÓS HIVATAL   A trükkök hazugságok csalások hivatala

A biztonsági őrnek csak intett a manó és ez meghajolva rögtön beengedte őket. Alaposan meglepődött az ember, amikor belépett. Mert ez a romos elhagyatott gyárépület belül egyáltalán nem volt romos és elhagyatott. Bent rengeteg folyosó és szoba volt, világítottak a lámpák és sürögtek-forogtak a manók.

- Én azt hittem, hogy te egyedül vagy - mondta az ember.

- Dehogyis, látod, hogy mennyien vagyunk. Kezdetben minden falunak volt egy gonosz manója, de aztán mi is fejlődtünk, szerveződtünk. És látod mi lett belőle. 

Az előcsarnokba ez volt kiírva: FÖLDSZINT -   STRATÉGIAI   FŐOSZTÁLY

A falakon nagy táblák lógtak, ez egyikre ez volt kiírva:

A HAZUGSÁG JOBB, MINT A TÉVEDÉS.

AZ EMBEREK VEGYÉK TERMÉSZETESNEK, HOGY VANNAK TRÜKKÖK HAZUGSÁGOK CSALÁSOK.

Ez mit jelent? - kérdezte az ember.

- Csak annyit hogy, bár rövid távon a tévedés éppen annyi kárt okozhat az embereknek, mint hazugság, de hosszú távon a hazugság sokkal károsabb, vagyis jobb. Mármint nekünk gono...izé manóknak jobb. Rövid távon a tévedés tehát ugyanannyi  kárt okoz az embereknek, mint hazugság. De hosszú távon a tévedés kijavítására van esély, a tévedések száma csökkenhet, viszont a szándékos hazugságot nem vonja vissza az ember, a hazugságok száma nem csökken, tehát az embereknek károsabb, aminek mi gono.., elnézést, mi manók örülünk.

A manó tűzbe jött, az okoskodás tüzébe, és lelkesen folytatta:

 - A második mondatnak viszont története van. Mert azért a mi hivatalunk is fejlődik ám. Kezdetben a propaganda volt a fő irány. A propaganda lényegében a hiten alapul. Pl.: éljen a király. Vagy: éljen a kommunizmus. Azután bekövetkezett egy stratégiaváltás melynek ez volt a lényege: az a jó hazugság, csalás, amit nem lehet észrevenni. Nemrég azonban a főnökség megint váltott, még hatékonyabb stratégiát talált ki. Nem baj, ha az emberek észreveszik a hazugságot, csalást csak nyugodjanak bele, fogadják el, olyan dolognak, amin úgysem lehet változtatni. Ez legjobb stratégia, hát nem?

A másik jelmondatunk pedig ott van, mutatott a másik táblára:

A FELÜLETESSÉGBŐL EREDŐ TÉVEDÉS MÁR FÉL HAZUGSÁG, EZÉRT BIZTASD AZ EMBEREKET A FELÜLETESSÉGRE!

És harmadik jelmondatunk, látod azon a táblán van: MINDEN EMBERI HITVÁNYSÁG, DE KIVÁLTKÉPP AZ ÖNZÉS A CSALÁS FORRÁSA. AZ EMBEREK ÖNMAGUK ELŐTT IS SZÉGYELLIK MAGUKAT EZÉRT ÖNMAGUKNAK IS HAZUDNAK EZÉRT LEGTÖBBSZÖR, AZT SEM TUDJÁK, MIKOR HAZUDNAK.

A negyedik jelmondat pedig tulajdonképpen egy felhívás: ÉRJÜK EL, HOGY AZ EMBEREK NE TUDJÁK SZÉTVÁLASZTANI AZ ÚJ GONDOLATOKAT AZ ÉPÍTŐ FANTÁZIÁT A CSALÁSTÓL A HAZUGSÁGTÓL!

Majd;

A VALÓTLANSÁG MÉRTÉKE NEM EGYENESEN ARÁNYOS AZ ELUTASÍTÁS MÉRTÉKÉVEL, SŐT  GYAKRAN ELLENTÉTES ARÁNYÚ

A HATALMAS VALÓTLANSÁGRA AZ EMBEREK NEM  HITETLENSÉGGEL VÁLASZOLNAK

A manó még hozzátette:

- Ugyanis az emberek ilyeneket gondolnak: ekkora hazugság nem létezhet. Egyébként is ha sokan elhiszik akkor biztos igaz.

- Na álljunk csak meg, - mordult fel az ember és valóban megállt -  Ez mind szép és jó, mármint nektek, de hogyan  kerül ez az emberek tudatába.

- Hát egyesszerűen láthatatlanul a vállukra ülünk és belesúgjuk a fülükbe, azt hiszik, hogy ez a saját gondolatuk.

- Na tudod, hogy ezt kinek add be.

- Miért szerinted ez a hivatal létezik?

- Hát igen, úgy néz ki.

- És ez a hivatal jól szervezett?

- Igen úgy néz ki.

- És ezek a hazugságok valóban ott vannak az emberek között? Ezekeket mondják, vallják az emberek? Szóval a politikusok, a közemberek, az újságírók, és szinte mindenki gyakran valótlanságokat állítanak?

- Igen,… azt hiszem igen.

- Hát akkor?!

- Mit akkor?

- Nem látod, ez önmagában a bizonyíték, a sok hazugság, csalás, téveszme, butaság,…. ez bizonyítja, hogy manipuláljuk az emberi agyakat, méghozzá sikeresen. Teljesen mindegy hogyan, a végeredmény a lényeg. Inkább figyelj és tanulj, milyen hazugságok trükkök vannak. 

Az előtér legnagyobb tábláján ez állt:

A manipuláció (csúsztatás) tíz fő,  alap eleme:

1. Az elhallgatás, a szelektív válogatás (A másik érvelésére egyszerűen nem reagál. Illetve egyes kellemetlen állításokat tényeket lehetőleg elhallgat. Fontos tényezők maradnak ki az elemzésből.)

2. A bagatellizálás, (A lényeges, ellentétes állításokat is meg vannak említve, de csak úgy mellékesen. Fontos tényezők elbagatellizálva jelennek meg az elemzésben.)

3. A túlzott kiemelés, felpumpálás és túlbonyolítás. Egyben a lényegesről való figyelemelterelés. (Érthetetlenség, zavarosság és figyelemelterelés). (Egyes, a manipulálónak kedvező állításokat sokszor jó bőven el kell mondani. Másfelől az üggyel alig kapcsolatos dolgokat is érdemes jó hosszan bőven, lehetőleg érthetetlen szaknyelven taglalni. Ez a szakértés látszatát kelti és zavarosságot teremt.)

4. A viszonylag kisebb hazugságok, és szabálytanságok. (Minél többet bele kell tenni, igaz ez a többi alapelemre is áll. Pl. a hazugságadat, mint manipulációs módszer. )

5. A rossz utalások, helytelen összefüggések alkalmazása. (félreértelmezés).

6. Gyakorlatilag létezőnek hazudni, gyakorlatilag nem létező dolgokat.

7. Nem kell törődni az értelemszerű, logikus érveléssel.      

8. A frázisok

9. Az időhúzás

10. Ezt a pontot húsz évre titkosítottuk.                                                                                   

Ezek voltak kiírva a földszinti csarnok falára. A csarnokból nyíló folyosó, melyből a dolgozószobák nyíltak, szintén tele volt feliratokkal. A manó előrerohant, így az ember csak néhányat tudott elolvasni.

Keverd össze a hazugságot az igazsággal és igaznak tűnő, hamis kotyvalék, jön létre. Tálald úgy a hazugságot, mintha egy titkos igazságot tárnál fel, és máris elhiszik. Egyes tényezőket emelj ki, másokat hallgass el, és máris átírhatod a valóságot.

 - De nézzük a dolgozószobákat - mondta vigyorogva és lelkesen a manó, láthatóan teljesen felvillanyozta, hogy bemutathatja ezt a remek intézményt.

Az első szoba ajtajára ez volt kiírva: Van kegyes hazugság - terjesztése. A manó kérdezés nélkül is magyarázott: 

-  Ebben a szobában azok a manók dolgoznak, akik az emberek, pontosabban az uralkodók, az uralkodó osztály  a vezetés fülébe azt súgják: vannak kegyes hazugságok, trükkök csalások. Nézd arra a szobára, pedig az van kiírva: A ravaszság, a trükközés nem más, mint okosság - terjesztése. Természetesen ezt a gondolatot kell a szobába dolgozóknak terjeszteni Arra a harmadik szobára, pedig az van kiírva: Egy kis túlzás, kis csúsztatás még nem hazugság, nem csalás -  terjesztése. Mondanom se kell mi a feladatuk a szobába dolgozó manóknak. Amoda pedig az van kiírva: A politika világához hozzátartozik a hazugság - terjesztése. Nos ez a négy  szoba van a földszinti főfolyosón, mert ezek azok az alapvetések, melyek megalapozzák, hogy az emberek elsősorban a vezetők hazudjanak, csaljanak, trükközzenek. A közemberekre nem sok energiát pazarolunk, mert azok úgyis a vezetőiket utánozzák: ha nekik lehet, akkor nekem is – alapon.

 

A földszinten volt még egy folyosó ennek ajtaja felett e felirat állt:

ÁLTALÁNOS és ÁLTUDOMÁNYOS ELMÉLETEK ALOSZTÁLYA

Csak bekukkantottak erre a folyósra, az egyik szobára ez volt kiírva:

NINCS, NEM IS LEHET, FEJLŐDÉS - csoport.

- Ez viszont egy hatalmas szoba, mert rengeteg gyakorlati lehetőség van ebben a hazugságban, sok módón, rejtetten és nyíltan, lehet ezt bizonygatni – mondta hamiskásan a manó.

A mellette levő szobára pedig ez volt kiírva:

NINCS JÓ, ROSSZ, IGAZ, HAMIS, CSAK KÜLÖNBÖZŐ ELMÉLETEK VANNAK - csoport.

- Hát ez? – kérdezte az ember.

- Korábban az ember gyártott új elméleteket. És korábban arra törekedett, hogy megállapítsa mi, a jó, a rossz, az igaz és a hamis. Manapság nem gyárt új elméleteket csak a régiekre, hivatkozik, mint szentírásokra. Másrészt manapság nem törekszik, arra hogy megállapítsa, mi a jó, a rossz, az igaz, a hamis, csak azt mondja: van ilyen elmélet is, és van olyan is. Így aztán soha nem lesz megállapítva semmi. Mindez nagyon tudományosnak látszik, ezért a legtöbb tudós könnyen hajlik a sugalmazásunkra – magyarázta a manó.

Akkor az ember felfedezett a sarokban még négy szobát, és legfelül ez a felirat állt:

SZÓRAKOZTATÁS ÁLTALI HATÁSOK ALOSZTÁLYA

És az első szobára ez volt kiírva:

JÓ ÉS ROSSZ EGYÉNEK HARCÁRÓL SZÓL A VILÁG, ÉS NEM A RENDSZERRŐL, A KÖZÖSSÉGEKRŐL - csoport.

Az ember, kérdően nézett a manóra, az pedig lelkesen magyarázott:

 - A lényeg, h. a társadalmi problémát, úgy kell beállítani, mint egyéni problémát, vagyis az egyéni megoldást kell propagálni. Nem tudom megfigyelte kedves elnök úr, bocsánat jelölt úr, de az itt felsorolt művészetekben, illetve az általuk feltárt problémákban, manapság szinte soha nincs közösségi megoldás. Nincs olyan, hogy az emberek sokan  összefogva küzdjenek, olyan pedig végképp nincs, hogy a rendszer, a jog megváltoztatásáért küzdjenek. Mindig az egyén (esetleg néhány barátjával) küzd, vagy inkább illegális eszközökkel harcol, kizárólag a maga igazáért, és vagy győz, vagy elbukik. Az amcsi filmesek nagy barátaink.

És persze ennek a másik oldala, annak elhitetése, hogy jön egy Hitler, egy Sztálin, néhány bankár, akármilyen rossz ember, és képes az emberek millióit, a társadalmat rossz útra vinni.

Nos ezt mi sugalmazzuk a művészeknek. Az értelme pedig egyszerű, az emberek tudatából töröljük a közösségi megoldást. Mi manók azt szeretjük, ha egyénekre hullik szét a társadalom. Mi manók nem szeretjük a forradalmat, mert ugyan nem jellemző, de abból valami jó is kisülhet.

A következő ajtók fölé ezek voltak kiírva:

AKCIÓFILM, ÉS LÁTVÁNYOS, DE OSTOBA, HAZUG PRODUKCIÓK – csoport

ERŐSZAK ÉS A FELELŐTLENSÉG PROPAGÁLÁSA. VANNAK ELFOGADHATÓ HÓDÍTÓ HÁBORÚK – csoport.

BOLDOG VILÁG - csoport.

A HUMOR FELHASZNÁLÁSA, ERKÖLCSROMBOLÁSRA - csoport.

SILÁNY KULTÚRA, ÉS BULVÁR - csoport.

- De menjünk fel az emeletre – intett a manó

Az ember meglepődött, mert a földszinti viszonylagos csendesség helyett itt valóban nyüzsgés volt.  Jöttek-mentek a manók hónuk alatt iratmappával, egyik szobából ki, a másikba be.

- Bizony dolgozunk – mondta manó, majd folytatta – össze kell dolgozni a különböző csoportoknak.

Az ember elolvasta a nagy feliratot: I EMELET 

A HATALMI ÉS POLITIKAI HAZUGSÁGOK CSALÁSOK TRÜKKÖZÉSEK FŐOSZTÁLYA.

 

A folyosó falán egy tábla volt ezzel a felirattal:

A politikai manipuláció alapelemei:

2.Terjeszd, hitesd, el az emberekkel építsd be a közvéleménybe hogy a hazugság (csúsztatás) főleg a politikusok hazugságai természetes. Innen kezdve már nyert ügyed van.

2.Nem baj, ha elhangzik az igazság, sőt ez, az őszinteség, szólásszabadság, demokrácia látszatát kelti. Csak arra kell vigyázni, hogy a hazugság (csúsztatás) legalább háromszor gyakrabban (több ember előtt, erősebben) hangozzon el.

3.A hazugság (a csúsztatás), a politikai manipuláció ellenségei: a logika, a valós társadalmi gazdasági történelmi és aktuális ismeretek,  a közügyek iránti érdeklődés.

Úgy tudod fenntartani manipulációt, ha legyőzöd legalábbis csökkented a manipuláció ellenségeit. Ennek nemcsak a manipuláció az eszköze, hanem egy általános kiterjedt népbutító rendszer, aminek sok eleme van. Az egyik a legfontosabb eleme, az oktatás. Nem véletlen, hogy nincs „logika” tantárgy, nincs „rendszer és rendszerfejlődés” tantárgy és még lehetne sorolni. A másik része a tájékoztatás. A manipulált tájékoztatásnak nagyon sok eleme van.

4.A jelen politikai rendszer a manipuláció barátja. A politikai rendszerből is következik, hogy az ügyek, közügyek szélsőséges megközelítése történik meg. Az egyik oldal az egyik szélső oldalát mondja el az ügynek, a másik oldal a másik szélső oldalát. Általában a szélsőséges, elfogult vélemény nem lehet igaz. Ugyanakkor az ügyeket szinte senki nem elemzi középről, azon középről melyek általában az igazságot tartalmazzák.

 

Az első szoba ajtajára ez volt kiírva:

A mindig és mindenhol alkalmazandó manipuláció:

A FIGYELEMELTERELÉS-ÖSSZEZAVARÁS - a bajok elfedése. Ez lehetséges ellenségkép nélkül is.

FIGYELEMELTERELÉS ELLENSÉGKÉPPEL. (két legyet egy csapásra, ráadásul javítják egymás hatékonyságát)

ELLENSÉGKÉP (NEM FIGYELEMELTERELÉS CÉLZATTAL). Leginkább a vélt ellenségre való ráuszításról van szó. A hátérben azonban mindig előjön a figyelemelterelés. 

LÁTSZATTERVEK, LÁTSZATTÖRVÉNYEK, LÁTSZATINTÉZKEDÉSEK, LÁTSZATMEGOLDÁSOK - csoport.

 - Nézzél csak be – noszogatta a manó az embert.  – látod a hátul ülő manók találják ki a konkrét hazugságokat, csalásokat. Akik pedig elöl ülnek, azok a küldöncök. Látod, most az a küldöncmanó éppen megkapja a hátulról az iratmappát, és indul is a kijelölt embervezetőhöz, hogy belesúgja a fülébe, a konkrét hazugságot csalást, trükköt. Igaz ebben a súgásban van egy kis trükk, ugyanis van egy jó kis gondolatátviteli készülékünk. Ezeket hordják a manók magukkal, és valójában elég, ha ötméteres körzetben vannak, nem kell konkrétan a fülbe súgni. Tehát innen indul a manó, de innen még átmegy a társadalomterületi osztályra, ott kapja meg a végleges utasításokat. Minden szobába ez a rend, nagyon hatékonyan dolgozunk. Egyébként ez a látszatcsoport, egy ragyogó nélkülözhetetlen csoport. Nesze itt van a semmi, fogd meg jól – nevetett a manó. Szóval a lényeg, hogy van mire hivatkozni, persze az nem működik, de így mégis minden jogos kritikát le lehet söpörni.

- Hát nálam ez sugdolódzás nem jönne be – mondta az ember

- Akkor sem, ha nem azt gondolnád ez bizony a saját gondolatod?

- Akkor sem, én ugyanis utálom a hazugságot, és a hatalmat sem imádom annyira, h. mindent megtegyek érte.

 - Igen, de azt is állandóan sugdossuk, hogy neki bizony küldetése, van, nem önzőségből, hatalomvágyból teszi, ami tesz.

- Nálam ez sem jönne be, mert én el sem tudom képzelni, h. a pszichésen  elferdült, magának is hazudozó, sokak által utált, zsarnokoskodó vezető milyen örömöt talál a tevékenységében és egyáltalán az életbe.

- Szóval te nem tudod elképzelni?

- Bizony nem!

- Na látod éppen ezért hívtunk meg pont téged – mondta a manó, és tovább magyarázott, mutogatott.

A másik szóba ajtajára ez volt kiírva.

FÖLÖSLEGES VITÁK ÉS A KÖPÖNYEGFORGATÁS - csoport.

- Tulajdonképpen ez csoport találta ki hajdanán, hogy legyen jobb meg baloldal, meg legyenek ilyen-olyan pártok. Az egész csak arra jó, hogy fölösleges viták legyenek. A pártok gyakori köpönyegforgatása, melyet ezek manók sugalmaznak, pedig arról gondoskodik, hogy ez az egész humbug értelmetlen maradjon – magyarázta lelkesen a manó, de azután elszomorodott – Sajnos nem tudom minden csoport tevékenységét elmagyarázni, egy hétig is eltartana. Ezért csak végigvezetlek, te pedig elolvasod a szobák ajtajára írt feliratokat, melyek nagyjából jelzik, mivel foglalkozik a csoport. Vagyis, hogy milyen hazugság csalás trükk területtel foglalkozik a csoport. Úgy sajnálom, hogy nincs időnk elmondani, pedig mindegyik csoport fantasztikus munkát végez.

- Nem baj – mondta az ember -  majd megpróbálom elképzelni mit is csinálnak.

Végigmentek a folyosón és a szobák ajtaján az alábbi a feliratok voltak:

TARTALMÁBAN HAMIS, DE BESZÉDTECHNIKAILAG ÉS EGYÉB KIVITELÉBEN RAGYOGÓ ÉRVELÉSEK, BESZÉDEK - csoport.

TALÁLJ KI NÉGY-ÖT JÓL HANGZÓ FRÁZIST, ÉS MINDENRE EZEKKEL VÁLASZOLJ – csoport.

A manó, kérés nélkül is beszélt:

- Szóval a lényeg, hogy gyűjtsél első látásra igaz érveket, és ha ebből van öt, akkor mindig győztesnek kiálthatod ki magad, nem kell észrevenni, hogy az ellenérvek száma sokkal több.  

FIGYELEMELTERELÉS ÉS A LÉNYEGTELEN FELNAGYÍTÁSA - csoport.

KÖDÖSÍTÉS ÉS MŰKÖDÉSKÉPTELENSÉG KIALAKÍTÁSA ZAVAROSSÁGGAL, KIISMERHETETLENSÉGGEL - csoport.

ISMÉTLÉSEK, SULYKOLÁSOK - csoport.

ELTITKOLÁSOK, ÉS A LÉNYEGES DOLGOK ELBAGATELLIZÁLÁSA, ALAPVETÉSEK KIINDULÓPONTOK ELFELEJTÉSE - csoport.

EGYENLŐTLEN MEGSZÓLALÁSOK ÉS AZ EGYOLDALÚ ÉRTÉKELÉSEK - csoport

A ROSSZAK HARCÁNAK ZAVAROSSÁGA - csoport

A HÓDÍTÓ HARC ÉS A KIZSÁKMÁNYOLÁS ELFEDÉSE ÉS ELFOGADTATÁSA - csoport

A VISZONYLAG HELYES IGAZ ELVEKKEL, VISSZAÉLÉS - csoport

INDIREKT LEJÁRATÁSOK - csoport.

Itt megállt az ember és megkérdezte: – Ez mi?

 - Hát ők is a kedvenceim. Szóval kétféleképpen lehet valamit lejáratni. A direkt lejáratás egyszerű, szidalmazni kell az adott dolgot. Az indirekt lejáratás pedig abból áll, hogy valamit rosszul csinálsz meg, és dicséred. Pl. csinálsz egy népszavazást, de rosszul. Erre az emberek azt mondják: a népszavazás egy vacakság semmit sem ér. Ha a jó dolgokat rosszul csinálják, akkor az emberek azt mondják: úgysem lehet jól csinálni és elmegy a kedvük tőle. Hát nagyjából ez az indirekt lejáratás – magyarázta a manó.

A további ajtókra ezek voltak kiírva:

PROPAGANDA ÉS A HATALMI HARC HAZUGSÁGAI, CSALÁSAI - csoport.

RENDSZER-EGYETÉRTÉS ÉS A REJTETT JELLEMTELEN SZÖVETSÉGEK - csoport.

ELLENSÉGKÉPEK - csoport.

- Ez mintha már lett volna.

- Imádjuk az ellenségképet, annyi mindenre lehet használni. Ne csodálkozz, ha több csoport is foglalkozik vele – válaszolta lelkesen a manó, és tovább mutogatta az ajtók melletti feliratokat.

BETARTATLAN ÍGÉRETEK, PROGRAMOK - csoport

POPULISTA SZÓZATOK ÉS INTÉZKEDÉSEK - csoport

KORRUPCIÓ - csoport.

A VAZALLUS RENDSZER, PROTEKCIÓ ÉS KLIKKESEDÉS KIÉPÍTÉSE - csoport.

A HELYZET SZÉLSŐSÉGES ELFOGULT EGYOLDALÚ ELEMZÉSE - csoport

TÚLZOTT, SZÉLSŐSÉGES, ELFOGULT, REAKCIÓK, SZEMBEÁLLÁS KIÉLEZŐDÉSE - csoport.

ELSŐDLEGES A HATALOMFENNTARTÁS A NÉP ÉRDEKÉBEN - csoport

VISZONYLAG JÓ ELVEK VÉDELMÉRE KIÉPÍTETT ZSARNOKSÁG - csoport.

TORZÍTOTT RENDSZERLÁTÁS – csoport.

- És ez? – nézett kérdően az ember a manóra.

- Hát ők sok mindennel foglalkoznak.  Például az ellenségesnek kikiáltott rendszer lejáratásával, a saját rendszer dicséretével. Vagy például a  a fejlődés kétségbevonásával . Különböző trükkök alkalmazását is ők intézik. Az egyik ilyen: időnként a törvényes alkotmányos rendre, időnként a népérdekre kell hivatkozni.

AZ EGYSZERŰ EMBEREK ELRIASZTÁSA A POLITIZÁLÁSTÓL, A KÖZÜGYEKBEN VALÓ RÉSZVÉTELTŐL - csoport.

TORZULT NACIONALIZMUS, RASSZIZMUS ÉS FELSŐBBRENDŰSÉGI ÉRZÉS - csoport.

AZ ERŐSZAKOS ALÁRENDELT BEOLVASZTÁS, A SEGÍTŐKÉSZ INTEGRÁCIÓ, A KIREKESZTÉS ÉS AZ AUTONÓMIA ÖSSZEKEVERÉSE - csoport.

A SZABÁLYOZOTT IGAZSÁGOS ÉPÍTŐ VERSENY ÉS A SZABÁLYOZATLAN HARC ÖSSZEKEVERÉSE - csoport.

Az utolsó szobára pedig ez volt kiírva: NAGYJÁBÓL MINDEN RENDBEN VAN, AZ ALAPOKAT NE FIRTASD - csoport.

- Na és ez? – kérdezte az ember

A manó elmosolyodott és belekezdett:

- Sokat vitatkozunk mi manók, hogy melyik a legfontosabb csoport. Nagyon nehéz rangsorolni, mert valóban több nagyon fontos csoport van. De én azok közé tartozom, akik ezt a csoportot tartják a legfontosabbnak. Az itt dolgozóknak nagyon egyszerű dolguk van, csak ezt sugalmazzák: nagyjából minden rendben van. A lényeges egyszerű kérdéseket fel se tedd magadnak. Ha mégis felteszed, és az egyszerű lényeges dolgokba problémákat látsz, akkor az a te tudáshiányodból adódik, tehát felejtsd el. Az uralkodó osztálynak viszont azt sugalmazzák, hogy az alapokhoz a saját érdekükben nem szabad hozzányúlni. Viszont a felületen sok probléma van, vitatkozz, kritizálj, sőt harcolj, hogy megváltozzon.

Szóval ezeket sugalmazzák és persze sikerrel. És mi történik ennek hatásra, nem nehéz kitalálni. Természetesen azok az érvelések, viták melyek a tévében, vagy bárhol megjelennek, bármilyen fontosnak látszanak, általában értelmetlenek, viszont elterelik a figyelmet a lényegről. De inkább mégis egy hasonlatot mondok. Képzeld el, hogy egy házban állandóan repedezik, beomlik fal, pereg a vakolat, és minden baj van. Mégpedig azért van baj, mert a ház alapjai mozognak, ezért mozognak falak is. Viszont a ház lakói és tulajdonosai nem foglalkoznak az alap problémáival, ezért szinte havonta újra kell festeni a házat. Viszont minden festés alkalmával, tehát havonta alaposan összevesznek azon, hogy milyen színű legyen a fal. És azt gondolják, hogy ez fontos vita. Ugyanakkor az alapok kijavítása elmarad és egyre rosszabb állapotba kerül ház, akár össze is omolhat. Ez egy nevetséges világ, nem gondolod? – kérdezte vigyorogva a manó.

- Szóval az lenne a lényeg, h a legtöbb ember el sem tudja képzelni, vagy nem akarja, hogy egy óriási büdös mocsárba, egy hazugságvilágban él – szólt az ember.

- Jól kapizsgálód, de gyere nézzük meg a többi folyosót is – mondta a manó és oly sietősen rakosgatta kurta lábait, hogy az ember alig tudta követni.

 

Balra nyílt még egy rövid folyosóval, néhány ajtóval, a folyosó elejére ez volt kiírva:

DEMOKRÁCIA LEJÁRATÓ ALOSZTÁLY

Az első ajtón ez állt: TORZ, LEJÁRATÓ JELLEGŰ NÉPSZAVAZÁSOK, KÖZVÉLEMÉNY- KUTATÁSOK SZERVEZÉSE - CSOPORT

 - Erről nem akarok sokat beszélni, hiszen fidess uralkodók „ nemzeti konzultáció” akciója kiválóan példázza, miről van szó – mondta a manó, majd  hozzátette – ahogy már említettem, itt nem a letagadás, a bagatellizálás,  hanem a rossz színben való feltüntetés, a lejáratás a lényeg.

A másik ajtón ez áll:

KELTS ZAVAROSSÁGOT A DEMOKRÁCIA FOGALMA KÖRÜL. EMELD KI A MÁSODLAGOS ÖSSZEFÜGGÉSEKET, FELEJTSD EL AZ ELSŐDLEGES ÖSSZEFÜGGÉSEKET – CSOPORT

- Ezzel egyrészt akár a diktatúrára is rá lehet fogni, hogy demokrácia. A látszatdemokrácia alapvetése.  Másrészt, ugyanakkor le is járatja a demokráciát.

RAJTAD KÍVÜL SENKI SEM KÉPES KORMÁNYOZNI – CSOPORT (Hazugság-elhitető csoport.)

- Ez nem kimondottan közvetlen demokrácia lejárató manipuláció. De a jól kivitelezett választásokat befolyásolhatja. A kijelentés legyen rövid tömör elemzés nélküli, vagyis igazi frázis: ezek nem lesznek képesek kormányozni.

Azt hogy ez mit is jelent és mihez képest, valamint hogy a jelen kormány mennyire jól vagy rosszul kormányozni ne elemezd.

A Következő ajtó felirata:                     

JELENLEG MÁR TELJES A DEMOKRÁCIA. A DEMOKRÁCIÁNAK HÁROM  ÁLLAPOTA VAN, DIKTATÚRA, PUHA DIKTATÚRA, DEMOKRÁCIA – CSOPORT.

(Hazugság-elhitető csoport.)

A következő ajtón pedig ez állt.

A NÉP NEM KÉPES JÓ DÖNTÉST HOZNI, ELSŐ DOLGA LENNE, MEGSZAVAZNI AZ INGYEN SŐRT - CSOPORT (Hazugság-elhitető csoport.)

- Ami persze nem igaz, a nép jelen népbutító helyzetben, a nép gyakran rosszul dönt, bár nem olyan gyakran, mint a vezetés, de pont a felelőtlenség nem jellemző. Ezt igazolják a korábbi népszavazások.

A következő ajtón ez állt:

A DEMOKRÁCIA, KAOTIKUS RENDSZER, SZERVEZETLEN, DÖNTÉSHOZÁS – CSOPORT

(Hazugság-elhitető csoport.)

A másik ajtó felirata:

A TÖBBSÉG DÖNT, A TÖBBSÉG ÉRDEKÉNEK ÉRVÉNYESÜLÉSE, NEM MÁS, MINT A TÖBBSÉG DIKTATÚRÁJA, A KISEBBSÉG ELNYOMÁSA - CSOPORT

(Hazugság-elhitető csoport.)

Végül e csoport következett:

A DEMOKRATIKUS DÖNTÉSHOZÁS ÁLTALÁBAN SOKKAL LASSABB ÉS ROSSZABB, MINT A VEZETŐI DÖNTÉSHOZÁS.

(Hazugság-elhitető csoport.)

A DOLGOK NEM OLYAN EGYSZERŰEK, AHOGY AZ EGYSZERŰ EMBEREK ELKÉPZELIK - CSOPORT 

Azután egy másik folyosóra fordultak a bejárata felett ez a felirat állt:

TÁRSADALOMTERÜLETI OSZTÁLY

Az első szoba ajtajára pedig ez volt írva:

JOGALKOTÁSI ÉS JOGI ALOSZTÁLY.

- Amint látod nagyjából tizenhárom csoport, tartozik ide. Sajnos még arra sincs időnk, hogy végigmenjünk a csoportok nevein – mondta a manó, majd folytatta - Tulajdonképpen ezekben a szobákban döntik el, hogy mit kell súgni a jogalkotóknak ahhoz, hogy a törvény, rendelet rossz legyen. Alapkövetelmény, hogy érthetetlenek legyenek a törvények és jogalkotás folyamata is.. De sok mindenre oda kell figyelni, pl. az aránytalan büntetésre, arra is, hogy ne lehessen betartani. És arra is, hogy gyakorlatilag ne legyen jogegyenlőség, és egyáltalán baj legyen az igazságossággal. Sok dolguk van, sajnos nincs időnk kitérni mindre, de hidd el tényleg nagy tudású manók dolgoznak itt.  Sikerült teljesen értelmetlen törvényeket, rendeleteket sugalmaznunk, amik senkinek nem használnak, csak ártanak, nem is keveset – mondta büszkén a manó. Ja és ne felejtsük el a hihetetlen termelést, hiszen szinte naponta hoznak egy törvényt vagy fontosabb rendeletet.

Abba a szobába pedig látod, kik dolgoznak, ott van a táblán: JOGALKALMAZÁSI ALOSZTÁLY.

A mellette levő szoba pedig az: ÜGYINTÉZÉSI ÉS ÜGYFÉL-LERÁZÓ ÉS BÜROKRÁCIA - CSOPORT.

 - Ők is fantasztikusan fontos munkát végeznek – mondta nevetve manó, és folytatta -  Pl. még azt is megtanítják az ügyintézőknek, hogyan lehet lenézően viselkedni. Jaj, most jut eszembe, nemrég indult egy hatalmas fejlesztési terv: a gépi ügyintézés. Az ügyfél teljesen úgy érzi, mintha egy gép alkatrésze lenne, és nem is tud tenni semmit ellene, mert csak gépekkel, programokkal és törvényekkel találkozik. Hosszabb távon el szeretnénk érni, hogy ne is legyen emberi ügyintézés. Az a legjobb – folytatta kuncogva a manó – hogy a szerencsétlen ügyfél a gépnek hiába magyarázza, hogy az ő esete speciális, a gép nem tud speciális eseteket kezelni.

Ezután még ezek a csoportok következtek:

Szociális politikát manipuláló - csoport

Kisközösségi és nemzetiségi politikát manipuláló - csoport

Természetvédelmet álcázó - csoport

A falon lógó tábla jelezte, hogy egy új alosztály következik, a táblán ez állt:

 

NÉPBUTÍTÓ ALOSZTÁLY

A következő szobára ez volt kiírva:

Oktatási, tanterv, tananyag - csoport.

- Itt is álljunk meg egy-két mondatra, ha szabad javasolni – mondta udvariasan a manó, majd folytatta -  szintén az egyik legfontosabb csoport, hiszen az emberek alakítják a társadalmat és az emberek nagyobbrészt gyerekkorban alakulnak ki, és nagyobbrészt az által, hogy mit tanítanak nekik. Az itt levő manók elsősorban a tananyag-készítőknek és a tanítóknak, tanároknak sugalmaznak, hiszen a jogalkotó csoport az egy másik. Az is igaz, hogy a tananyagkészítők sokszor azonosak a jogalkotókkal. De mit is sugalmaznak? Csak az általános trükköket, csalásokat, hazugságokat fordítják le a speciális területre.  A legfontosabb  alapelv: jelenleg nagyjából minden rendben van.  Minden területre vonatkozik eme alapelv, a történelem, a társadalom, a jog, szóval minden nagyjából rendben van, mármint sugalmazás szerint.  Ezzel az egész társadalomismereti tanítás eltorzul.

De megjelenik, a lényegest, hanyagold el, és a lényegtelent nagyítsd fel, trükk is.  Valamint, a politika azonos a pártpolitikával, egy aljas érdekháború, hatalmi harc,  semmi köze a magasztos történelemhez a közgazdasághoz, joghoz.  Ez az oktatásban úgy néz ki, hogy az általános iskolában és a középiskolában alig tanítanak jogot, erkölcsöt, rendszertant, közgazdaságot, gondolkodástant. És amit tanítanak, azt rosszul, vagyis az indirekt lejáratás trükkje jön elő. Viszont sok fölösleges dolgot tanítanak, ez pedig a lényegtelen dolgok felnagyítása. A másik pedig hogy a középiskolákból kikerül egy nagyon hiányos általános műveltségű diákság, aki így kerül a speciálisan szakosodott  főiskolai oktatásba. A hiányos általános műveltségre már könnyen ráépíthető az eltorzult szaktudás, és ebből katyvaszból az lesz, ami van. Az eltorzult tudású társadalomtudományos értelmiség, akik egy sereg nagyon bonyolult dolgot ismernek, csak az alapvetésekkel nincsenek tisztában.

Mindezt mi találtuk ki

Továbbmentek a folyosón és ilyen feliratok voltak a szobák ajtaján

Politikai klikk tájékoztatás, és profit-centrikus tájékoztatás - csoport.

Kapkodó viták, és a másik hibáira, a múltra koncentráló viták - csoport.

Szelektív statisztikaválogatás, statisztika lejárató, a pontos mérés eltüntetése - csoport.

Időrablások (jogi ügyintézések, csalás, rablás elleni védekezés, bürokrácia, pénzügyi ügyintézések, fölösleges vásárlások) - csoport.

Helytelen értékrend, szükséglet, világnézet - csoport.

Egyszerű hazugságok, csalások - csoport.

Lehetőleg semmi (se a valóvilág, se a mell, se az étel, stb.) ne legyen valódi, minden legyen mű - csoport

- Fel kellene menni a második emeletre, ott vannak a gazdasági és pénzügyi trükkök, csalások, hazugságok osztályai és csoportjai – mondta a manó, majd megnézte az óráját – hűha de elszállt az idő. Gondolom, már fáradt lehetsz. Holnap pedig elnöki vitád lesz és választás is lesz. Na nem baj, majd máskor folytatjuk. Remélem, hazatalálsz, menj egyenesen, amíg el nem éred a főútvonalat, ott már busz is jár.

Ott álltak a hivatal előterében és akkor emberünknek feltűnt egy ajtó, egy vasajtó, egész hátul, a terem végében, a félhomályban.

- Ott is van egy ajtó – szólt az ember – és az hová vezet?

- Semmi, semmi, - szabadkozott a manó – az csak a pincébe visz.

- Hát ott meg mi van?

- Nem számít, csak lim-lom, kacat, ilyesmi

- Akkor menjünk le.

- Minek mondtam, h. nincs semmi.

- Hát akkor nyugodtan lemehetünk, vagy talán gyáva vagy?

- Mi van? - a manó arca megrángott, elvégre neki is volt büszkesége

                   – Na jó elárulom, ott van a VÁLSÁGOKAT GERJESZTŐ, KIHASZNÁLÓ ÉS ELTUSSOLÓ FŐOSZTÁLY                                     - mondta, de akkor már ott volt az arcán a „mindent megtehetünk” pimasz mosoly.

                             - De mégis, mivel foglalkozik ez a főosztály?

                            - Hát például, a pénzügyi gazdasági válságok gerjesztésével, vagy a járvány-válságok 

                               egészségügyi     válságok felpumpálásával. Tulajdonképpen nem gerjesztésről van szó, 

                              hanem tovább-gerjesztésről. Arról h. egy meglevő, válságot hogyan lehet még nagyobbá tenni,

                              gyakorlatilag is, de főleg a kommunikációban, verbálisan, virtuálisan.

                             - És az eltussolás?

                           - Igen ez a másik fele, a kettő tulajdonképpen egymásból ered. Eltussolunk egy válságot,      például a klíma-válságot, hogy később még erősebb legyen, vagy, mert abba a gazfickó politikus belebukhat. De néha éppen azzal tussoljuk el, h. a másikat felnagyítjuk, így az elfedi a valóságost.

- Azt mondod, h. a gazfickó politikusok segítséget kapnak tőletek?

- Hát persze, ők a mi szövetségeseink, a nép megalázásában.  Hiszen ez a célunk – mondta a manó és megint ott volt az pofátlan mosoly az arcán.

Az ember az elnökjelölt pedig zúgó fejjel lépett ki ebből a furcsa hivatalból, visszanézve még látta, hogy a manók nem törődvén az éjszakával, rendületlenül sürögnek-forognak.

A manó még utána kiáltott a hivatal kapujából – ne felejtsd el, még csak a trükkök, hazugságok, csalások felét láttad.

Mese a trükkök, csalások hazugságok hivataláról, második rész.

A rendes, becsületes ember, az elnökjelölt, hazaérve a trükkök, csalások, hazugságok hivatalából, amit a gonosz manók működtettek, fáradtan rogyott le a fotelbe, de aludni nem tudott. Nézte a plafon egyik szögletét és csak jártak, zümmögtek benne a gondolatok.

- Hát ennyi, legalább ezer csalás, hazugság, trükk van, és ezek az ördögi manók ilyen szervezetten munkálkodnak, akkor talán menthetetlen az emberiség. Akkor semmi értelme, hogy elnök legyek. Akkor úgy sem tudom elérni a célom, azt hogy én nem fogok hazudni, csalni, trükközni. Ha pedig megpróbálom, akkor majd leváltanak, hiszen nem illek a rendszerbe. Vagy úgy járok, mint a látó a vakok országába, aki önmaga kérte, hogy vakítsák meg.

Aztán feltámadt benne a dac, az akarat: - nem, nem ezek az ördögi manók nem győzhetnek. Már az első akadálytól visszariadnék? Hát nem. Azért sem adom meg magam ilyen könnyen.

Másnap már korán reggelre kihallgatást kért a régi, de még hivatalban levő elnöktől. A régi elnök csak sopánkodott: - mi a jó fityfenét akar ez az ember, hagyjon már békén.

– De uram, azt üzente a jelölt úr, hogy életben vágóan fontos – mondta a titkár. Így azután mégis összejött a találkozó.

- Az elnökjelölt zavartan kezdett bele: - Elnök úr, az este egy különös hivatalba jártam, amit gonosz manók működtetnek és az a céljuk, hogy trükköket, hazugságokat, csalásokat sugalmazzanak az embereknek.

- Na ez meghibbant – gondolta a régi elnök, de csak annyit mondott – Látom te is jól elfáradtál ebben a választási harcban. Rosszat álmodtál, menj haza és pihenj egy kicsit.

- De uram – mondta izgatottan az elnökjelölt – értse meg az emberek vesztét akarják, ezek a manók, rájuk kell törni a rendőrséggel, a kommandósokkal.

A régi elnök azonban félbeszakította – barátom most fejezd be, nem szólók senkinek erről, pedig ez már orvosi eset. Meg kellene tiltani, hogy indulj a választáson. De jóindulatúan csak annyit mondok, mindketten felejtsük el, hogy itt jártál. Magában pedig azt gondolta: - Na ha ez nyer, akkor megint egy bolond fogja az országot vezetni.

Az elnökjelölt hazament és végül is úgy határozott, hogy folytatja választási harcot. És szinte csodával határos módón meg is nyerte a választást és ő lett az elnök.

- Na mától kezdve én becsületes leszek, mert a választási harcban egy kicsit trükközni, hazudni kellett, de annak már vége - gondolta az új elnök. És holnap, vagy a jövő hónapban én magam fogom kivezényelni a rendőrséget, a kommandót is hogy kapják el azokat a gaz manókat és verjék szét a hivatalt. Vagy talán még egy kicsit hagyjam őket, amíg megerősödik a hatalmam? Nem, én bizony becsületes leszek.

Egy hónap múlva szólt a rendőrfőnöknek, de már ravaszabb volt, mert nem manókról, hanem maffiózó emberekről beszélt.  - Lesből rájuk törünk és elfogjuk őket. Én magam szeretném irányítani az akciót, de nem kell nagydobra verni – mondta a rendőrfőnöknek.

Pár napra rá, a rendőrség és a kommandósok is, nagy csendben, titokban körülvették azt az elhagyatott gyárépületet, amelyben a manók hivatala volt.

Valóban az új elnök saját maga irányította az akciót. Bent égtek a lámpák, kinn pedig mindenki suttogva, osonva elfoglalta a saját helyét.  És akkor az új elnök jelt adott és a rendőrök kommandósok is berontottak az épületbe. Az elnök pedig rögtőn a nyomukba és együtt kiáltotta a kommandósokkal:  - mindenki földre, kezeket a tarkóra. Az új elnök azonban izgalmában azt kiáltotta: ezeket a takaróra. De benn néma üresség, és csend, minden eltűnt, még a feliratok a táblák is. Az új elnök először meglepődésében majd hanyatt eset, majd éktelen haragra gerjedt: - elkapni a gaz manókat, biztosan elbújtak, mindent átkutatni. Kicsike, csúnya, gonosz manókat keressetek – ordította. De nem találtak senkit és semmit. Mindenki csodálkozva és furcsán nézett az új elnökre.

Az meg zavarodottan kiabálta – mi van, mit bámulnak, igenis itt voltak a gonosz manók, itt volt a trükkök hazugságok csalások hivatala. Az emberek pedig a tenyerükbe mosolyogtak.

Persze elkezdett terjedni, hogy az új elnök megbolondult, és persze az ellenzék is kapva kapott az alkalmon és terjesztette, csak terjedt dagadt a botrány, már mindenki erről beszélt és végül az új elnököt leváltották.

Két éven belül viszont bekövetkezett a klíma-válság, pontosabban nem önmagában, mert az erkölcsi válság már régóta jelen volt. És persze az egészségügyi, a gazdasági válság is megjelent, illetve erősödött. Na és persze most is a háború fejezte be a sort. A válságok felerősítették egymást. 

A föld lakosságának fele maghalt, az értékek fele elpusztult. 

Sírás, szenvedésözön jött, de ezt úgysem lehet leírni.

Sok minden megváltozott, de sok minden nem. Az emberi önzőség lényegében nem változott.

Azután sok év telt el. Egyik este a leváltott elnök szomorúan ült a fotelben amikor újra megjelent a gonosz manó és így szólt:

 -  Na, ne szomorkodj, gyere, nézd meg inkább a hivatal másik felét. Tudod megbeszéltük, és mi betartjuk az ígéretünket.

- Hát ti hová tüntetek? – kérdezte a leváltott elnök

- Ugye te sem gondoltad komolyan hogy ott maradunk, mi tudtuk mi fog történni. A mi szakmánk a csalás, trükközés hazugság, ne felejtsd el. Ez az egész ki volt számítva. Persze a sunyi sugalmazást, a manipulációt nem hagytuk abba - mondta a manó

- Szóval átvertetek - mondta búsan, csendesen a leváltott elnök

- Hát így is lehet fogalmazni. Na de ne szomorkodj, gyere hadd mutassam meg a büszkeségünk, az új hivatalt.

- Egy fenét fogok nektek büszkeséget okozni – mondta, az ember, de azután mást gondolt és azt mondta - na jó megnézem.

Megint sötét kanyargós utcákon mentek, de ez egy másik külvárosi elhagyatott gyár volt. Viszont belépve ugyanazon kép fogadta a leváltott elnököt. Sietősen jöttek-mentek manók egyik-másik már köszönt is neki.

- Gyere menjünk fel rögtön a másodikra. A stratégiai főosztályt és a politikai csalások, trükkök hazugságok főosztályát már láttad.

- Ne akard nekem beadni, hogy ez a hivatal azóta is töretlenül működik.

- Hát pedig, de – mondta kaján vigyorral az arcán a manó, majd folytatta – Ti emberek közben keresztülmentetek mindenféle szörnyűségen, válság-láncreakción, de nem gondoltátok, hogy ezt nekünk „köszönhetitek”, érted, idézőjelbe. Na meg azért magatoknak is, mert ….. izé, háát olyanok vagytok, amilyenek. Igen mi manipulációs manók itt a földön voltunk, vagyunk és leszünk. De ne szomorkodj, inkább gyere tovább.

A második emelet előterébe ez volt kiírva:

GAZDASÁGI ÉS PÉNZÜGYI CSALÁSOK TRÜKKÖK HAZUGSÁGOK FŐOSZTÁLYA

 - Nézzük végig először a gazdasági osztály folyosóját, gyere utánam – ment előre megint manó.. A felirat ez volt: GAZDASÁGI ÜZLETI TRÜKKÖK, CSALÁSOK HAZUGSÁGOK ALOSZTÁLYA

A szobákra ezek volt kiírva:

Monopolhelyzet és a nagyvállalati nagy-hivatali nagybanki előnyök - csoport

Reklám - csoport.

Alapvető gazdasági egyensúlytalanságok, és alapvető munkaarányok eltorzítása - csoport.

Az állam a magángazdaság a nagyvállalkozások a kisvállalkozások aránytalansága -  csoport.

Rosszul szervezett állami gazdaság - csoport.

A hasznos és a haszontalan munka összekeverése - csoport.

A hasznos termelés tényezőinek és az innováció bagatellizálása - csoport.

A tisztességtelen gazdaság és hatásainak bagatellizálása - csoport

 

A tábla jelezte, hogy egy másik alosztály kezdődik, a táblán ez állt: PÉNZÜGGYEL KÖZÖS ALOSZTÁLY

A csoportok nevei pedig:

A pénzbeli mérés és a munka, termelés, fogyasztás mérésének elhanyagolása - csoport.

A pénz és a munka, termelés szétválásából adódó egyensúlytalanságok.

Igazságtalan jövedelemelosztás és hatásainak bagatellizálása - csoport

Ár-trükközések - csoport

Adózási trükkök mindkét oldalról - csoport

Tőzsdei kereskedelem, a spekuláció elfogadtatása, és piachivatkozás - csoport.

Nagy-befektetők egyben nagyvállalkozók, nagybankárok hatalmának és érdekének letagadása - csoport

Gazdasági és pénzügyi szankciók és piachivatkozás - csoport.

Nagy-befektetők az anyaországot gazdagítják és az indirekt kizsákmányolás - csoport.

Pénzügyi gazdasági válságok okainak eltorzítása - csoport.

Nincs nagytőke probléma, nagyjából a pénzügyi rendszer rendben van - csoport.

Egyszerű lopások, csalások, rablások, pénzhamisítások -  csoport

A másik folyóson bejárata felett pedig ez állt: PÉNZÜGYI TRÜKKÖK CSALÁSOK HAZUGSÁGOK.

A szobák felett levő feliratok ezek voltak:

Infláció - csoport

Árfolyam trükkök - csoport.

Legitim pénzhamisítás és pénzkibocsátás - csoport

Majd következett: Hitelezési és banki trükkök, csalások hazugságok és megtakarítás torzítása – alosztály

És mellette több szoba, felirattal, de az ember már el sem olvasta.

Viszont egy újabb nagy feliratra lett figyelmes: FEJLESZTÉSI OSZTÁLY

 - Na, na kedves barátom, csak ne siess annyira, ne becsüld le a hitelezési trükköket. Mert látom, csak úgy átrohantál –mondta bizalmaskodva a manó, majd folytatta: - Nézd csak pl. azt a csoportot: EGYÉNI, ÁLLAMI ÉS NEMZETI ADÓSSÁGCSAPDA - csoport.  – Tudod te micsoda károkat képes az adósságcsapda okozni? Van nálunk egy mondás: nagy kár, nagy igazságtalanság, nagy csalás. Mi manók tehát nagyon is fontosnak tartjuk az adósságcsapda trükkjét és a többi pénzügyi trükköt is.

 - Igen, igen, de engem inkább a fejlesztési osztály érdekelne – válaszolta a leváltott elnök.

 - Természetesen mi is folyamatosan fejlődünk és fejlesztünk – mondta a manó és így folytatta: - sőt mi fejlődünk, merthogy ti emberek szerencsére nem nagyon. Nézzük csak milyen fejlesztési tervek vannak. A gépi ügyintézést már említettem, ez viszonylag új projekt. De például, a hódító harc, a kizsákmányolás elfedése és elfogadtatása, egy ősrégi dolog csak most újra intenzívebben foglalkozunk vele, ezért került ide a fejlesztési osztályra. Hasonló a helyzet, időnként a törvényes, alkotmányos rendre, időnként a népérdekre való hivatkozással.

Egyébként ezt a trükköt is szeretem. Ugye itt lenne egy helyes sorrend: a törvénykezési és alkotmányos rend olyan szabályozása, mely biztosítja a népérdekű törvénykezést, és a magának a törvénykezési alkotmányos rend folyamatos következetes egyenletes fejlődését.

Mindig ennek kellene lenni az első lépésnek, és akkor nem lenne baj. De az emberek képtelenek ezt betartani, állandóan veszekednek és kavarják a szart. Jó hát, mi is azért sugalmazunk – fejezte be kaján vigyorral a száján.

De van egy terület, mely állandóan fejlesztés alatt áll, ez pedig: Hogyan lehet az embereket, a népet még jobban elriasztani a politizálástól, azaz a közügyektől.  Már vagy ötven módszert kitaláltunk. Nagyon fontos, ugyanis a társadalomban a sok kicsi sokra megy, elv érvényesül.

Ha el tudjuk érni, hogy az emberek legyintsenek, mert ezt gondolják „úgyis értelmetlen”, akkor az már fél siker. Ha az emberek a nép egyáltalán, vagy csak felületesen foglalkozik a közösség, a társadalom dolgaival, akkor az is fél siker. Mármint a mi szempontunkból „siker”, az emberek szempontjából „kudarc”.

De akkor már a leváltott elnök, az ember nem bírta tovább és elkezdett ordítani: micsoda disznófülű gonosz manók vagytok ti, micsoda aljas gazemberek vagytok, hát miért akarjátok ti az emberek vesztét. És a karjával suhintó mozdulatokat tett.

A jövő-menő manók azonnal megálltak és az ember felé fordultak. És lassan elkezdetek az ember felé közeledni.

A kísérő manó azonban rögtőn válaszolt: no-no, csak lassan a testtel, hát te azt hiszed, hogy mi az emberek nélkül boldogulnánk. Semmit se érnénk el, ha az emberek nem fogadnánk el a sugalmazásaink. Azt kérded, hogy miért akarjuk az emberek vesztét? – kérdezte ezt már emelt hangon, és így folytatta – hát azért mert ti emberek nem érdemlitek meg, hogy ti  legyetek a természet urai. 

- Aljas kis szemetek, szétverlek titeket. Azért fogadtam el meghívást, hogy elpusztítsalak titeket – kiabálta az ember és elkezdett csapkodni a kezével. De a manók, akik addigra már körbevették, ügyesen ugráltak el a csapások elől.

- Elfogni, leteperni -  kiáltott a kísérő manó - és erre a vezényszóra az összes körbeálló manó, húsz is lehetett, egyszerre rontott az emberre. Az ember nem tudott semmit tenni, minden karjára lábára legalább négy manó jutott. Legalább négyen pedig a nyakán, hátán csimpaszkodtak, és hosszú körmeiket bemélyesztették az ember húsába. Az ember a földre rogyott, a manók pedig olyan erővel szorították háttal a földhöz, hogy mozdulni sem tudott. A kísérő manó pedig föléje hajolt és főlényes mosollyal mondta: - látod ember milyen gyenge vagy.

- Engem legyőzhettek, de majd jönnek más emberek, és ők szétverik ezt a bagázst – nyöszörögte az ember.

- Semmi esélyetek sincs -  mondta fölényesen manó – láttad milyen szervezettek vagyunk. Persze ha az emberek jók lennének, akkor már rég elkergettek volna bennünket. Tudod mi a bizonyíték arra, hogy mi fogunk győzni? Az hogy mi egyre erősebbek leszünk, egyre inkább uralkodunk az embereken. Az emberek egyre inkább a mi hazugságaink szerint ugrálnak.

- Akkor hát az emberek rosszak, önzők, felelőtlenek, becstelenek, kevélyek, kapzsik, buták? - kérdezte, szinte alig hallhatóan elkeseredetten, lemondón az ember.

- Elárulom neked, mi van – válaszolt a manó, majd így folytatta – az emberek általában átlagosan nem nagyon rosszak, csak egy kicsit rosszak. Vagy, ahogy te fogalmaztál, kicsit önzők, felelőtlenek, becstelenek, kevélyek kapzsik, buták. De ez a kicsi rosszaság elég ahhoz, hogy megkeserítsék egymás életét. Annál is inkább, mert az emberek érzékenyebbek, mint saját jóságuk. Amikor adják a sértést, ártást, akkor csak legyintenek: á ez nem olyan nagy baj. De amikor kapják, akkor már nem legyintenek, hanem bizony fáj a lelkük. Szóval az emberek összességében kicsit rosszak, mellébeszélők, de ez ahhoz is elég, hogy ne tudjanak jó társadalmat létrehozni. És egy kicsit buták, mert azt sem értik meg, hogy mennyire fontos lenne a jó társadalom, a jó rendszer létrehozása. Szóval az emberek végső soron mégsem érdemlik meg a boldogságot – itt elgondolkodott majd így folytatta - És talán nem is akarnak olyan nagyon boldogak lenni. A legtöbben sápítoznak, panaszkodnak: micsoda borzalmas élet, de jó lenne, ha ez, meg az lenne. De valójában nagyon is megfelel nekik, hiszen, ha nagyon akarnák, akkor változtathatnának.

- Ez zagyvaság - mondta az ember.

- Dobjátok ki – parancsolta a manó a többieknek.

A többi manó pedig megragadta az embert, elvonszolta a hivatal kapujáig, ott meglóbálta, egy-kettő-három, és kihajította