Урок 2

Дедлайн 01.04

Історичні умови, філософське та історичне підгрунтя класицизму. Характерні ознаки класицизму як художнього напряму.

Шановні учні! Дякую вам за сумлінне виконання домашнього завдання та бажаю успіхів та натхнення на всіх наступних наших дистанційних уроках!

Ознайомтесь, будь ласка, з матеріалами уроку, прочитайте сторінки підручника 222-227с.

До Вашої уваги, пропоную також ознайомитись з презентацією.

Класицизм 8 клас.pptx

Доба бароко, з якою ми ознайомилися на попередньому уроці, була добою великих містиків та філософів-ідеалістів. Та не всі мислителі та митці кінця XVI — початку XVII ст. тяжіли до бароко, тобто зосереджували свою увагу на складності, парадоксальності, непевності буття. Паралельно з ірраціональною бароковою свідомістю формується принципово нова — раціональна, яка виробила інший підхід до людини. Сьогодні уроку ми ознайомимося ще з однією історико-літературною епохою, яка називається класицизмом.

Словникова робота (запишіть у зошит тільки визначення)

Класицизм (від лат. classicusзразковий) — художній напрям (течія) у мистецтві та літературі XVII - початку XX ст., для якого характерні висока громадянська тематика, суворе дотримання певних творчих норм і правил.аціоналізм (прагнення будувати художні твори на засадах розуму, утвердження переваги розуму над почуттями, ідеї про те, що прекрасним може бути тільки розумне);

Риси класицизму:

  1. раціоналізм (прагнення будувати художні твори на засадах розуму, утвердження переваги розуму над почуттями, ідеї про те, що прекрасним може бути тільки розумне);

  2. наслідування зразків античного мистецтва;

  3. 3.нормативність, установлення вічних та непорушних правил і законів (для драматургії це закон «трьох єдностей» (дії, часу й місця), в усіх творах узагалі — чіткий розподіл дійових осіб на позитивних і негативних, зображення героя тільки при виконанні державного обов’язку, суворе дотримання пропорційності всіх частин твору, стрункість композиції тощо);

4.вимога ясності та чистоти мови;

Класицисти утверджували вічність ідеалу прекрасного, що спонукало їх наслідувати традиції античних майстрів. Вони вважали: в одні часи створюються зразки прекрасного, то в інші часи завдання митців полягає в тому, щоб наблизитися до них. Як наслідок цього - встановлення загальних правил, необхідних для художньої творчості.

ПРЕДСТАВНИКИ

Практиками класицизму були насамперед французькі письменники: поет Франсуа де Малерб, драматурги П’єр Корнель, Жан Расін, Жан-Батист Мольєр, романістка М. де Лафайєт, письменники-афористи Франсуа де Ларошфуко, Ж. де Лабрюйєр, байкар Жан Лафонтен, пізніше — просвітителі Вольтер, Жан-Жак Руссо та інші. Поняття класицизму в музиці стійко асоціюється з творчістю Гайдна, Моцарта і Бетховена, що визначили напрямок подальшого розвитку музичної композиції.

Предстаники класицизму в українській літературі

Шедевром українського класицизму стає героїко-комічна поема Івана Котляревського «Енеїда» — твір бурлескний і травестійний. Поширюється також травестійна ода (І. Котляревський, П. Гулак-Артемовський) і байка (П. Білецький-Носенко, П. Писаревський, С. Рудиковський). «Низькі» класицистичні жанри превалюють і в драматургії («Москаль-чарівник» та «Наталка Полтавка» І. Котляревського, «Сватання на Гончарівці» та «Шельменко-денщик» Г. Квітки-Основ’яненка), а в доробку Г. Квітки-Основ’яненка розвивається нетипова для літератури класицизму проза. З «високих» жанрів на зламі XVIII–XIX століть була поширена ода (І. Фальковський, І. Максимович, І. Шатович), яка створювалася з приводу урочистих дат або візитів світських і церковних можновладців.

Для перевірки знань пойдіть тест з теми "Барокко. Класицизм"