Урок 11 (29.04)

Тема:1. Художні образи в казці-притчі Антуана де Сент-Екзюпері "Маленький принц".2.Філософський зміст твору. Дедлайн 04.05

Вітаю вас, шановні учні учні, на уроці зарубіжної літератури! На попередньому уроці ми з вами познайомилися з творчістю Антуана де Сент-Екзюпері та з його казкою-притчею "Маленький принц". Сьогодні на уроці ми продовжимо читати та досліджувати казку-причу.

Дочитайте казку та опрацюйте матеріал, поданий після неї.

Аналізуючи зміст казки Антуана де Сент-Екзюпері, ми дійшли висновку, що не зовсім звична для нашого сприйняття казка. Спробуємо з’‎ясувати, в чому полягає секрет твору, чому майже над кожним рядком тексту доводиться міркувати, часто зупинятися й повертатися до окремих фрагментів та висловлювань. Пригадайте особливості жанру казки. Що втілили в собі народні казки? (Фольклорні казки втілили в собі певний досвід і знання людини про навколишній світ та мрію про краще життя й кращу людину.)

Робота в зошиті: дайте відповіді на запитання (запитань протягом уроку буде шість: два запитання зараз, інші - наприкінці урока), запишіть у зошит, сфотографуйте та надішліть

- Чим казка народна відрізняється від казки літературної?

- Знайдіть ознаки літературної казки в «Маленькому принцові» Сент-Екзюпері.

Провідні проблеми казки А. де Сент-Екзюпері «Маленький принц»:

· життєвий вибір людини, від чого він залежить;

· взаємини дорослих і дітей, причини непорозуміння між ними;

· дружба;

· як будувати взаємини між людьми;

· егоїзм і альтруїзм;

· співвідношення матеріального й духовного в житті людини;

· людські та суспільні вади;

· турбота й відповідальність про світ навколо тебе;

· сенс людського життя.

Казка Антуана де Сент-Екзюпері має філософський характер і торкається загальнолюдських питань і проблем, які не втрачають своєї актуальності з плином часу. Ми їх називаємо моральними цінностями людства. Вони важливі як для кожної конкретної людини, так і для всіх людей у цілому. Але секрет і полягає в тому, що кожен проходить цей шлях пізнання й духовної зрілості сам!

- Практично всі образи «Маленького принца» - це образи символи й головний художній прийом, використаний Екзюпері для їх створення, - це алегорія. Особливостями якого літературного жанру є ці ознаки, коли за допомогою інакомовлення стверджуються життєві цінності, вирішуються проблеми життєвого вибору? (Це ознаки притчі, яка стала одним із провідних жанрів у священних книгах народів світу.)

Маленький принц у процесі подорожі Всесвітом зрозумів деякі істини, серед яких - «Ми відповідаємо за тих, кого приручили», «Зорко лише серце. Найголовнішого очима не побачиш».

Ми знаємо, що «Маленький принц» - це останній твір Антуана де Сент-Екзюпері, який став підсумком усього його життя й творчої біографії, у якому він в алегоричний формі виклав філософські міркування щодо сенсу людського життя, моральних цінностей, якими людина має керуватися в стосунках з іншими людьми. Проте ці важливі думки письменник-гуманіст проголошував і в інших своїх творах - «Військовому льотчику», «Планеті людей», «Листі до заручника», цитати з яких, як і важливі думки з «Маленького принца», стали всесвітньо відомими афоризмами.

Тлумачення образів-символів

Маленький принц – це символ людини – мандрівника у всесвіті, що шукає приховане значення власного життя.

Він турботливий і працьовитий. Щоранку поливає Троянду, спілкується з нею, прочищає три вулкани, щоб вони давали більше тепла … І все-таки він почувається дуже самотнім. У пошуках друзів, Маленький принц вирушає в його останню подорож по чужих світах.

Образ автора розвивається протягом всієї казки. Спочатку він – лише льотчик, потерпілий у пустелі аварію, а вже наприкінці, практично сам перетворюється на дитину, переймає у Маленького принца здатність бачити приховану в кожному здібність бачити справжню суть речей.

Пустеля – це символ духовної спраги. Вона прекрасна, бо в ній знаходяться приховані джерела, знайти які людині допомагає тільки серце. Цей образ розвивається у всіх книгах письменника. Тут льотчик зустрічає Маленького принца. Пустеля здавалася Екзюпері особливим світом, подібним до неба. Там немає ,,рахівників і крамарів”, там не діють закони, регулюючі їх існування. Людина стає абсолютно вільною і лише тут пізнає ціну життя і дружби.

Вода – символ життя, вона втамовує спрагу загублених у пісках людей, є джерелом всього на землі, це та субстанція, що дає змогу відродитися загубленій душі.

Змія була першою, кого зустрічає Маленький принц на Землі. У казці вона поєднує у собі чудодійну силу й сумне знання людської долі: ,,Всякого, кого я торкнуся, я повертаю землі, з якій він вийшов”. Вона пропонує герою ознайомитися з життям Землі та вказує йому шлях до людей, переконуючи, що ,,між ними теж самотньо”.

Троянда – це символ любові, краси, жіночого начала.

Маленький принц не відразу розгледів внутрішню сутність краси. Хоч його Троянда і була примхливою й надто вразливою, і принц із нею зовсім мучився, але ,,вона була така прекрасна, що подих перехоплювало! ”, і він прощав квітці всі її примхи.

Сент-Екзюпері з недовірою ставився до різного роду політичних чи ідеологічних розбіжностей, оскільки вони розділяли людей на ворогуючі угрупування. Не випадково, негативні персонажі у творі повністю відповідають казковим традиціям. Так епізодичні персонажі – Король, Ділок, Географ, Честолюб, на відміну від головних героїв, написані цілком у дусі традиційного для дитячих казок умовного зображення та максимально узагальнені. Кожен із них зображає одну зі сторін людської (дорослої) обмеженості: жага влади, жага безглуздих знань, жага поклоніння...

На планеті Короля Маленький принц не може зрозуміти, навіщо взагалі потрібна влада, але відчуває до короля симпатію, оскільки той був дуже добрим і віддавав лише розумні накази. Екзюпері нагадує сильним світу цього про те , що правитель може бути мудрим, а влада має спиратися на закон.

На наступних двох планетах Маленький принц зустрічає Честолюбця і П'яницю . Їхня поведінка йому цілком незбагненна і відразлива. Головний герой бачить наскрізь всю безглуздість життя їхнього поклоніння, яке присвячує себе хибним ідеалам.

Ліхтарник єдиний, хто вартий пошани. Але ,,вірність звичаям” бідного Ліхтарника, який неминуче приречений те що, щоб без відпочинку запалювати і гасити свій нікому непотрібний ліхтар, як і безглузда, так і сумна.

Лис відкриває дитині чистоту людського серця, вчить ритуалам кохання і дружби, які давно забуті. Він відкриває Маленькому принцу таємницю приручення: приручати – отже поєднати з кимось свою душу, відчувати відповідальність за цю людину.

Глибокий сенс ховається в образі-символі рідної планети Маленького принца. Це символ людської душі, символ будинку людського серця. Екзюпері хоче сказати, що у кожної людини є своя планета, свій острівець і своя дороговказна зірка, про яку людині не варто забувати. ,,Хотів би я знати, навіщо зірки світяться, - задумливо промовив Маленький принц. – Напевно, потім, щоб рано чи пізно кожен міг знов відшукати свою”. Герої казки, пройшовши тернистий шлях, знайшли свою зірку, і автор вірить в те, що і читач знайде свою далеку зірку.

Кожен образ слугує для розуміння тієї чи іншої мудрості. Знання про кохання, дружбу та вірність так необхідні, як і знання про існування марнославства, дурості чи пияцтва.

Маленький принц осягає цю мудрість, а разом із тим, вона відкривається і льотчику, і читачеві. Разом з маленьким героєм ми заново відкриваємо собі найголовніше - те, що було приховано від очей, затуманених людською черствістю та егоїзмом.

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ:

Дайте відповіді на запитання (письмово):

Кого й навіщо шукав на Землі маленький принц?

Який досвід виніс маленький принц з перебування у горах? («Яка чудна планета!») Чому він так казав? Яку роль у цьому відіграла луна від його власних слів?

Що про людей дізнався маленький принц із розмови з пустельною квіткою?

Визначте головну подію XX розділу тексту. Доведіть, що саме цей розділ є кульмінацією твору.

Отже, ви маєте письмово відповісти на шість запитань! Потім сфотографуйте та надішліть мені у зручний для вас спосіб - Вайбер або електронна адреса valentinaruff0311@gmail.com Успіхів!