Урок 14(13.05)

1.Барбара Космовська (нар. 1958). Художній світ Б. Космовської.«Буба». Ідея поваги й любові до людини.

2.Барбара Космовська. «Буба», «Буба: мертвий сезон». Батьки – діти, діди – онуки. Сімейні цінності у творі. Дедлайн 15.05

Пам’ятати про свого читача, незалежно від його віку, – це, на мою думку, є обов’язком автора і звичайною, якщо хочете, чемністю. Якщо ми починаємо діалог, то, звичайно, хочемо, щоб нас зрозуміли. Я завжди намагаюся про це пам’ятати, хоча це не завжди легко. Барбара Космовська.

Барбара Космовська зізнається, що пише для непростої аудиторії – підлітків

Підліткова література — література, написана для підлітків з урахуванням їхнього когнітивного, фізичного, емоційного та мовного розвитку. Головним героєм підліткової літератури зазвичай є підліток, а теми та сюжети відображають його досвід, інтереси, проблеми та погляд на світ. Підліткова література охоплює цілий спектр жанрів та піджанрів, серед яких — реалістична проза, психологічна проза, фантастика, фентезі, готичний роман, графічний роман, роман у віршах, історичний роман, пригодницький детектив, романізована казка, любовний роман, роман-щоденник, технотрилери, кіберпанк тощо.


Барбара Космовська — популярна польська письменниця, лауреатка численних літературних конкурсів. Пише і для дорослої аудиторії, і для молоді. Закінчила Гданський університет. У 1999 році захистила кандидатську дисертацію на тему «Між дитинством і дорослим життям. Про романи Зофії Урбановської». Певний час працювала вчителькою польської мови, писала вірші. Барбара Космовська здобула численні премії на поетичних конкурсах. У 2000 році світ побачив перший роман письменниці – «Голодна кішка» А вже у 2001-му році вийшов роман «Приватна територія», що приніс авторці популярність і потрапив до списку бестселерів, складеного газетою Rzeczpospolita. Твори для підлітків Барбари Космовської здобули численні нагороди, їх перекладено на інші мови. Головними героями її молодіжних романів є підлітки. У 2002 році на загальнопольському конкурсі романів для дітей та юнацтва «Повір у силу фантазії» роман «Буба» здобув головну премію, а книжка «Позолочена рибка» визнана у Польщі «Книгою року – 2007», а також здобула першу премію на Літературному конкурсі ім. Астрід Ліндгрен.

Сімейні цінності у творі “Буба”

Твір “Буба” дуже сучасний, тому його надзвичайно цікаво читати. Бачиш таких самих підлітків як і ти сам, з їхніми простими, але реальними проблемами. Дуже цікавими і незвичайними показані стосунки в родині Буби. Авторка плавно підводить читачів до того, що сім’я – це головне в житті людини. Ключовими є сімейні цінності.

Ця книжки про шістнадцятирічну дівчину з сімейним прізвиськом Буба, її стосунки з родичами та друзями, перше кохання та підліткові тривоги, про стосунки батьків і дітей, та й загалом поколінь, про шлюб, про те, як батьки занадто собою зайняті, щоб помічати своїх дітей-підлітків. Також це книжка про сучасного підлітка в родині та вплив сім’ї на формування підліткового світогляду).

Дівчина Буба - Агнешка, - головна героїня роману.Вона старанно вчить уроки, чемна, слухняна, має зразкового бой-френда, переймається клопотами сестри, виграє на чемпіонаті з бриджу. Тобто образ головної героїні ідеальний.Стосунки зумовлені інфантильною поведінкою старших її членів. Бубині мати Марися, батько Павел, сестра Ольга зі своєю родиною не тільки часто викликають у дівчини обурення та роздратування, а й дивують усілякими витівками, що, на її думку, властиві лише дітям. Мама, авторка «провальних» романів, постійно впадає в певні крайнощі. То вона невпинно пише, то вдягається по-підлітковому й фанатично займається фітнесом, то намагається помолодшати, то переймається модними релігійними віяннями. Материн контакт із донькою зводиться до нечастих візитів до Бубиної кімнати та істеричних розмов, у яких Буба радше стає буфером для материних сліз, аніж повноцінним учасником спілкування. Мати нагадує Бубі інфантильне наївне дівчисько. Батько не здатен сам вибрати собі одяг на роботу. Бубу він помічає частіше, але здебільшого їхні розмови короткотривалі. Батьки надто зайняті собою та своїми характерами.

Але величезну роль грають і інші персонажі, які допомагають читачеві зрозуміти цілісну ідею твору: її мама Марися, батько Павло, дідусь Генрик, сестра Олька, подруга Агата, домогосподарка Барташова, подружжя Манчаків та інші.

Роль Барташової в сім’ї Буби:

Вона берегиня родинного вогнища. Хоча завдання Бартошової полягає у дбанні про чистоту квартири та приготуванні їжі, саме вона часто розв’язує сімейні конфлікти. Бартошова часто виступає в ролі буркітливої, грубої й незадоволеної жінки, але, попри все, саме вона втілює дух родини, виступає символічною матір’ю-годувальницею й наставницею, чого якраз не можна сказати про Бубину матір Марисю.

-Які проблеми турбують Бубу?

Дівчина переживає за азартного дідуся, за непрактичного батька і маму-авантюристку, близьку подругу Агату і сестру Ольгу та продовжує любити їх попри всі витівки.

-А яку роль зіграв дід Генрик у житті Буби?

Він здатен не тільки підтримати Бубу в тяжкі хвилини, а й вирішити в родині будь-яку ситуацію завдяки гумору та здоровому глузду. На ділі він завжди виявляється найближчим Бубиним другом, який здатен оцінити й переосмислити будь-яку складну ситуацію.

Характеристика Буби

"Буба не була ані дуже вродливою, ані негарною. Не була й надто високою, хоча низенькою її теж не назвеш. Можна було б сказати, що вона товста, проте насправді гладкою вона також не здавалася. Деякі продавчині навіть зверталися до неї «крихітко», коли дівчина приміряла чергову пару джинсів. Бо Буба ходила лише в джинсах."

Це лише опис героїні. Насправді про неї можна розповісти набагато більше

---Любить слухати класичну музику та грати в бридж.

--- Вона має певні успіху в математиці і в англійській, але не зовсім «дружить» із фізкультурою.

---- Вміє бути справжньою подругою і готова завжди прийти на допомогу.

----Вона дотепна, старанна й розумна, із нею завжди цікаво. Незважаючи на те, що має зіркових батьків, не пишається цим, уміє залишатися собою.

Робота в зошиті:

Анкета-характеристика Буби ( записати в зошит)

Ім’я : Агнешка, називають Бубою

Місце проживання : Польща, вул. Звіринецька, третій поверх

Родина : Батько Павел, мати Марися, дідусь Генрик, бабуся Рита, сестра Олька

Вік : 16 років

Зовнішність : «Буба не була ані дуже вродливою, ані негарною. Не була й надто високою, хоча низенькою її теж не назвеш. Можна було б сказати, що вона товста, проте насправді гладкою вона також не здавалася.»

Освіта : Навчається у ліцеї ім. Костюшка в1-А класі

Однокласники : Адась, Мілош, Агата, Йолька

Улюблені заняття : Грає в бридж, слухає симфонічну музику

Риси характеру : Доброзичлива, розумна, старанна, чуйна, вміє цінувати дружбу, готова допомогти іншим, кмітлива, дотепна.

Домашнє завдання: дайте відповіді на запитання (запишіть у зошит, сфотографуйте та надішліть мені на Вайбер або електронну адресу valentinaruff0311@gmail.com)

-Про що цей роман ?

- Чи, на ваш погляд, у Буби зразкова сім’я?

-Чи вважаєте ви щасливою головну героїню? Чому?

м’я Буби?