Урок 6 (10.04)

Засоби комічного (гумор, іронія, сатира, сарказм). Дедлайн 15.04

Доброго дня, шановні учні! І знову ми на уроці зарубіжної літератури, сьогодні ми продовжимо мандрувіти сторінками Мольєрівської комедії "Міщанин-шляхтич" та спробуємо визначити, які засоби комічного використав у своєму творі автор. Коли ми чуємо слово "комічне", то одразу асоціюємо його зі сміхом, але сміх не завжди означає веселощі чи радість. Сміх - це сплеск емоцій, він буває щасливим, буває добрим, може зцілити від душевного болю та самотності, але й може також бути злим, "колючим". Такий сміх примушує нас напружитись та тікати, тікати від небажання визнавати власні недоліки, помічені кимось іншим. І так хочеться, щоб він був подібний до веселих дзвіночків...

У комедії "Міщанин-шляхтич" висміюється прагнення головного героя, багатого міщанина Журдена будь-що долучитися до світу аристократів. Для цього він наймає вчителів, які вчать манерам вищого світу: музиці, танцям, фехтуванню тощо, викидає гроші на аристократське вбрання.

Засобом комічного у "Міщанині-шляхтичі", по-першу, стає гумор.

Словникова робота: записати у зошит визначення "гумор","сатира", "іронія"

Гумор — вид комічного, коли серйозне в житті зображується жартівливо, коли про людські вади говориться з добродушною посмішкою.

Іронія — засіб гумору та сатири, заснований на приховано — глузливому, зневажливо-осудливому зображенні людини чи явища.

Сатира — художні твори різних жанрів, у яких різке викриття зображуваного поєднано з його гострим осміюванням.

Сатирична розповідь — розповідь, у якій різко висміюються люди, людські вади, характери.

Антитеза — підкреслене протиставлення протилежних життєвих явищ, понять, почуттів, характерів.

Це веселий сміх над наївністю героя. Адже до пуття в пана Журдена нічого не виходить. У новому вбранні Журден виглядає так, що служанка Ніколь не може стримати сміху. Хазяйновита та розсудлива дружина Журдена також намагається повернути чоловіка до реальності: «Вірно, надумав посмішити людей, коли вирядився таким блазнем?». Дуже комічно драматург демонструє повну неспроможність Журдена до великосвітських танців. Пісні аристократів видаються учневі нудними та тоскними, він любить невигадливі народні мелодії: «Про овечку». Вчитель філософії натовкує свого учня прописними істинами. Сміх до того ж викликає стійкість та впертість героя, який терпить весь цей хаос у своєму домі заради мети – виглядати справжнім аристократом.

Ще одним засобом комічного в творі є сатира – осудливий, злий сміх. Мета героя не варта виїденого яйця. Серед світу аристократів Журденом цікавляться лише пройдохи типу Доранта, точніше, цікавляться його грошима. Автор наголошує, що дворяни не є кращими за міщан, а часто навпаки. До того ж пан Журден заради своїх дурних ідей порушує лад та спокій у родині. Він навіть хоче пожертвувати щастям дочки Люсіль – забороняє ії виходити заміж за коханого Клеонта, який не є дворянином. Батьки Журдена були купцями, але тепер герой намагається будь-що відхреститися від них.

Іронія – сміх, прихований за удавано-серйозним, також використовується як засіб комічного. Вчителі та кравець лестять своєму бездарному учневі, з серйозним виглядом захоплюються його «успіхами», називають його «ваша милість», «ваша світлість» - дворянськими титулами. З таким само серйозним виглядом проголошують нісенітниці «турки», а насправді – перевдягені посланці Клеонта. Останній за допомогою слуги все-таки вирішив домогтися руки Люсіль і видав себе за турецького аристократа.

Використавши майже всю палітру комічного Мольєр показав ставлення персонажів одне до одного, передав своє власне ставлення до персонажів та явищ, викрив особистості та суспільні вади, а також майстерно показав різноманітність сміху в житті й літературі.

А тепер завдання, які необхідно виконати:

Записати визначення в зошит та вивчити

Дати розгорнуту відповідь на запитання: Що висміює та що прославляє Мольєр?

Заповнити форму та натиснути "надіслати", письмові завдання записати в зошит, сфотографувати та надіслати мені на Вайбер або електронну адресу valentinaruff0311@gmail.com