KüberPähkel

2020 aasta uuring ja KüberPuuring toimuvad oktoobris!

KüberPähkel on Kaitseministeeriumi poolt ellu kutsutud ja Tallinna Tehnikaülikooli(TelTech) Küberkriminalistika ja -julgeoleku keskuse läbiviidav uuring ja testimine põhikooli, gümnaasiumi ja kutsekoolide õpilastele. Iga aasta oktoobris ootame 4.-9, klasside õpilasi osalema uuringus ja 7.-12. klasside ja kutsekoolide õpilasi osalema testimises (koolivoorus).

Projekti toetavad: Kaitseministeerium, Eesti Interneti Sihtasutus ja Targalt Internetis.

AKTIIVSED:

  • KüberPähkel uuring 4.-9. klassile avatakse 1. oktoobril avatud lingina. Registreerima ei pea! Test tuleb nii eesti kui vene keeles ja on avatud kuni 8.11.2020. Osaleda võivad kõik - soovitavalt koolis, aga saab osaleda ka kodust, noortekeskusest jne.

  • KüberPähkli KüberPuuring (algajate talendivõistlus) 7.-12. klassile ja kutsekoolile registreerumine on avatud kuni 28.09.2020 - kliki siia. Eelvoor on nii Eesti kui vene keeles. KüberPuuring toimub koolis, seega registreeruda saab kool!

  • KüberNööpnõel avatud testi-ankeedid huvilistele harjutamiseks: eesti keeles ja vene keeles

TOIMUNUD:

Fakte:

  • KüberPähkli võistlus algas 2015. aastal ja selle läbiviijaks oli esimesel kahel aastal HITSA.

  • 2017. aastal sai uuringu korraldamise õiguse endale TalTech ning hakkasid toimuma erinevad uuringud ja koolivoorud (vt. lehte Uuringuanalüüsid). Küberpähkli testi tegi 10581 õpilast.

  • 2018 aastal korraldati esimest korda KüberPähkli koolivoor, milles osales üle Eesti ~1000 õpilast 47 asutusest ja lõppviirus osales 22; KüberPähkli testi tegi 9603 õpilast oktoobris ja 2078 veebruaris (eriuuring).

  • 2019 aastal osales Küberpähkli koolivoorus 2660 õpilast (65 asutust), lõppvoorus osales 52 asutusest 202 õpilast; KüberPähkel 4.-9. klassidele - testis osalesid oktoobris 8688 õpilast ja 200 asutust üle Eesti.

  • 2020 aastast toimub minivõistlus KüberNööpnõel 1.-6. klassile, osales 243 asutust. Küber-põgenemistoa (alates 7. klass) loovkonkursis osales 11 võistkonda. Oktoobris viiakse läbi KüberPähkel testimine 4.-9. klassile ja KüberPähkel KüberPuuring (algajate talentide võistlus 7.-12. klassile ja kutsekoolile). KüberPuuringu lõppvoor toimub detsembris.

FOOKUSES on erinevad digitaalse ohutuse ja küberkaitse alased teadmised:

PRIVAATSUS JA TURVALISUS - Millised andmed on mõistlik internetti jagada, millised mitte? Kus oman kontot ja milline on hea parool?

TEHNILINE TAIP - Kas tead, mida teha enne kui soovid oma arvuti müüki panna? Kuidas lukustada nutiseadme ekraan turvaliselt? Küberkaitse alane probleemilahendusoskus - kuidas tuvastad, mis on toimunud ja leiad lahendusi?

KÄITUMINE INTERNETIS - Kuidas olen ise targem ja saan teisi aidata, kui mure on vaja lahendada? Kuidas tuvastan pahade eesmärkidega inimesed?

PROBLEEMILAHENDUSOSKUS - Mida teha kui asjad pole nii nagu nad olema peaks? Kas oskad märgata "valesti" olevaid asju ja neile lahendus pakkuda?

Muud tegevused KüberOlümpia projektis:

Projekti läbiviija on Tallinna Tehnikaülikool Kaitseministeeriumi tellimusel.

Infotehnoloogia teaduskond>> Tarkvarateaduste instituut >> TTÜ Kriminalistika ja küberjulgeoleku Keskus

Võistluse FB kanal - kliki siia

Kontakt:

Projektijuht Birgy Lorenz

birgy.lorenz@taltech.ee

Otsime lisatoetajaid:

Ettevõtte esindaja - kui näed ja meeldib, mida teeme, siis võtke julgesti ühendust - häid toetajaid on digiohutuses ja küberkaitses alati vaja!