Вмій сказати "Ні"

Проблеми алкоголізму

Розширення у сучасній Україні ринку алкогольних напоїв, їх розмаїття та легкість придбання, нав'язлива реклама, а також дуже розповсюджена серед населення країни своєрідна традиція вживання алкоголю стають причинами раннього вживання алкоголю та алкоголізації дітей і молоді. Поява на початку життєвого шляху молодої людини такої шкідливої звички, як регулярне вживання алкоголю, зумовлює погіршення стану здоров'я, деградацію особистості, заважає реалізації можливостей молоді, приводить до проблем з законом.

За даними соціологічних досліджень, переважна більшість опитаних представників молодого покоління України має досвід знайомства з алкогольними напоями, причому активне вживання алкоголю збільшується в міру дорослішання підлітків і притаманне як хлопцям, так і дівчатам. Більшість людей сприймає проблему алкоголізму передусім як надмірне вживання алкогольних напоїв. Поширена в суспільстві думка щодо того, що незначне вживання алкоголю не шкодить здоров'ю людини і що є різниця між дією міцних напоїв (передусім горілки, самогону) та слабоалкогольних (пиво, легкі вина, лонгери тощо), сприяє тому, що деякі з неміцних видів алкогольних напоїв батьки дозволяють дітям вживати вже у ранньому віці. Таким чином, ставлення підлітків до вживання алкоголю формується в атмосфері поблажливості щодо побутового пияцтва. Ось чому важливо говорити як про небажане явище не тільки про алкоголізм, а навіть про так зване помірне вживання алкоголю молодими людьми.

Головна небезпека першої спроби алкоголю для незрілої особистості полягає в тому, що, відчувши потяг до спиртного, підліток з біологічною схильністю до алкоголізму стає алкоголіком практично відразу, навіть не встигнувши зрозуміти, що з ним сталося.

Що ж тягне за собою стан сп'яніння?

Він викликає зміну поведінки людини, і вона стає непередбачуваною та небезпечною. Алкоголь винен у половині всіх скоєних вбивств. Крім того, більш як половина всіх травм та нещасних випадків трапляється через сп'яніння. Багато випадків небажаної вагітності та зараження венеричними хворобами відбулися саме у стані сп'яніння. Алкоголь стягує свою алкогольну данину, підриваючи громадське й приватне життя і завдає шкоди незліченними фатальними дорожньо-транспортними випадками, ушкодженнями і травмами, пожежами в житлах і на виробництві, випадками смерті через утоплення, самогубствами, а також злочинами, пов'язаними з насильством. До цього варто додати також фінансові проблеми, кар'єри, що не відбулися, розлучення, уроджені дефекти і вади розвитку, а також постійну емоційну шкоду, заподіяну дітям.

Алкоголь схожий на інші наркотики. Він викликає психічну й фізичну залежність та зміну психічного стану людини - навколишній світ сприймається спотворено і неадекватно, призводить до деградації особистості, матеріальних проблем, сприяє росту злочинності, забирає благополуччя, спокій, щастя в багатьох людей.

Проблеми тютюнопаління

За останні роки в Україні зростає частка курців серед жінок та дітей і залишається високою розповсюдженість паління серед чоловіків. Вражають факти: серед підлітків 12-17 років тютюн - друга за розповсюдженістю психоактивна речовина (ПАР) після алкоголю, приблизно третина 18-25-річних - постійні курці, більш як половина всіх курців свою першу сигарету викурили у віці до 12 років. Нікотин виявився психоактивною речовиною, яка з-поміж усіх ПАР викликає найвищу смертність. Ранній початок вживання тютюну є передвісником проблем, пов'язаних із наркотиками та алкоголем. Це підтверджується ще одним дослідженням: вірогідність долучення підлітків до наркотичних речовин у разі невживання алкоголю і тютюну майже нульова - всього 0,6% хлопчиків і 0,4% дівчаток. У США у 1999 р. були проведені дослідження, які показали зв'язок між палінням вагітних жінок у третьому триместрі вагітності та злочинністю їхніх дорослих синів у майбутньому (обстежено 4169 чоловіків-злочинців старших 22 років). Була виявлена лінійна залежність між кількістю викурюваних матір'ю за день сигарет і насильницькою злочинністю її сина. Паління призводить до загибелі людей під час пожеж. За даними Державного департаменту безпеки, протягом року через необережність при палінні гине 83% людей із числа тих, хто загинув внаслідок необережного поводження з вогнем.

Тютюн є легальним наркотиком, широко розповсюдженим, здатним руйнувати психічне та фізичне здоров'я людини. Його впливу можна запобігти шляхом припинення вживання тютюну. Але найбільша проблема молодих курців у тому, що вони здебільшого не хочуть кидати палити, хоча й можуть це зробити з меншими зусиллями, ніж у більш дорослому віці, а серед дорослих - навпаки: більшість курців хоче кинути палити, але не може цього зробити. Деякі спеціалісти визначають паління як різновид токсикоманії. Запеклий курець упродовж років набуває такого захворювання, як нікотинова інгаляційна токсикоманія.

Які переваги припинення паління?

Після припинення паління через 20 хв.:

• Нормалізується кров'яний тиск

• Пульс уповільнюється до норми

• Температура долонь і підошов підвищується до нормальної

Через 8 год.:

• Відновлюється нормальний рівень кисню у крові

• Вміст окису вуглецю у крові знижується до норми

Через 24 год.:

• Зменшується ризик інфаркту

Через 48 год.:

• Відновлюється ріст нервових клітин

• Поліпшується нюх і смак

• Полегшується хода

Через 2 тижні - 3 місяці:

• Поліпшується кровообіг

• Об'єм роботи легенів збільшується на 30%

Через 1-9 місяців:

• Зменшуються: застуда, кашель, нежить, втома та задишка

• Починають відновлюватися тканини легенів, видаляється слиз

Через 1 рік:

• Ризик ішемічної хвороби серця порівняно з курцями, знижується вдвічі.

Повітря навколо людини, яка кинула палити, стає чистим, а отже вона не становить загрози життю інших людей. То чи варто палити?

Ще раз про наркотики

Міфи і факти

Міф 1. Наркотики вживають сильні і талановиті люди.

Насправді. Всі вони, якщо і були такими, то дуже швидко змінилися, ставши на шлях деградації.


Міф 2. Наркотик робить людину вільною.

Насправді: Наркомани – люди, звільнені від усіх радощів життя, а в кінцевому результаті і від самого життя.


Міф 3. Наркотики бувають «всерйоз» та «не всерйоз», від них завжди можна відмовитися.

Насправді. Відмовитися можна тільки один раз – перший. Можливо ти чув від когось, що наркотики бувають «легкі» та «важкі». Вживання «легких» наркотиків – незворотний шлях до вживання «важких».


Міф 4. Я просто трішки «побалуюсь», а коли відчую,що час «зав’язувати», «зав’яжу». Ніяких наслідків для мого здоров’я не буде.

Насправді. Наслідки полягають в тому, що пристрасть до наркотиків намагається поглинути всі помисли людини. Збільшення доз – річ невідворотна.


Міф 5. Якщо колотися «з розумом» (не часто, не припускаючи передозувань, вживаючи якісні препарати), то нічого страшного не відбудеться.

Насправді. Немає вільного наркомана, який би не наносив собі матеріального збитку, не мав би проблем зі здоров’ям, деградував би.


Міф 6. Зі мною не трапиться того, що трапилося з іншими. Я – особливий. Це з тим, другим, третім трапилася біда, а я спробую – і все. Я ніколи не стану наркоманом.

Насправді. Наркоманія лежить в природі людини. Зробити хімічно залежним можна будь-кого.


Факти – річ вперта

  • Через декілька місяців парів клею та розчинників з’являється недоумство, яке не піддається лікуванню, оскільки вражається мозкова тканина.

  • Героїн може привести до повної фізичної залежності вже через декілька днів.

  • Непоодинокі випадки, коли діти стають наркоманами в утробі матері: вони народжуються з вадами та гинуть в результаті синдрому відміни наркотиків та «ломки».

  • Відсутність наркотиків на протязі 10-12 годин призводить наркоманів до стану нескінченного болю, який вони назвали «ломкою».

  • Ейфорія від вживання наркотику триває декілька хвилин, а стан байдужості, душевної спустошеності, млявості, марення – декілька годин.

  • Зовнішній вигляд наркомана не викликає захоплення: тремтять руки, часте позіхання та чхання, постійні слизові виділення з носа, бліда шкіра, незвичайно широкі зіниці.

  • Наркотик робить абсолютно байдужим навіть найзакоханішого, позбавляє цікавості до життя, доводить до самотності та, часто, до самогубства.

Не дозволяй собі стати жертвою!