Бібліотека ліцею

«Книги – наставники, що навчають нас без лозини і палки, без слів і гніву, без грошей, без форми; коли не йдеш до них, вони не сплять … не бурчать, якщо ти помилився, і не сміються, коли ти чого-небудь не знаєш … Любов до книг – любов до мудрості».

Де Бюрі

ПРАВИЛА КОРИСТУВАННЯ БІБЛІОТЕКОЮ

1. Загальні положення

1.1. Правила користування бібліотекою розроблені відповідно до Типових правил користування бібліотеками в Україні із змінами і доповненнями, затвердженими наказом Міністерства культури і мистецтв України від 25.05.2001р. № 319, зареєстрованими у Міністерстві юстиції України 22.06.2001р. за № 538/5729.

1.2. Бібліотека є культурно-просвітницьким інформаційним центром, забезпечує популяризацію і загальнодоступність книг та інших носіїв інформації.

1.3. У своїй діяльності бібліотека школи керується Конституцією України, Законом про освіту, Законом України про бібліотеку та бібліотечну справу, нормативними документами і розпорядженнями Міністерства освіти та культури України, управління освіти, Положенням про бібліотеку загальноосвітньої школи.

1.4. Фонд бібліотеки є державною власністю.

2. Права користувачів

2.1. Користувачами бібліотеки є учні ліцею, вчителі, вихователі.

2.2. Користування бібліотекою безкоштовне.

2.3. Користувачі бібліотеки мають право:

  • одержувати у тимчасове користування книги та інші носії інформації додому і для користування у читальному залі з фонду бібліотеки;

  • користуватися бібліографічним, довідково-інформаційним обслуговуванням, яке надає бібліотека;

  • брати участь у масових заходах по популяризації літератури, які проводить бібліотека;

  • обирати і бути обраним до активу бібліотеки;

2.4. Користувач може отримати додому не більше п’яти книг терміном не більше, як 12 днів. Термін користування новими виданнями, літературою підвищеного попиту встановлюється бібліотекарем школи.

2.5. Користувач може продовжити встановлений термін користування книгами, якщо на них немає попиту з боку інших читачів.

2.6. Кількість творів друку та інших носіїв інформації, які видаються у читальному залі не обмежується.

2.7. Рідкісні та цінні книги та інші носії інформації, єдині примірники, довідкові видання додому не видаються.

2.8. Видача книг, які користуються підвищеним попитом, або підручників для підготовки до тестування учням, яких вже випустила школа може здійснюватися під грошову заставу, розмір якої встановлюється бібліотекою. Якщо одержані в бібліотеці під заставу книги не повертаються користувачем у зазначений термін і дії для повернення їх не мають результату, то грошова застава зараховується на спец- рахунок школи і використовується на придбання книг та підручників.

3. Обов'язки користувачів

3.1. При запису до бібліотеки користувач повинен ознайомитись з «Правилами користування бібліотекою» і підтвердити їх виконання підписом на читацькому формулярі.

3.2. Користуючись книгами з бібліотечного фонду, користувач повинен дбайливо ставитись до них; в разі виявлення дефектів, попередити про це бібліотекаря, який зобов’язаний зробити на книзі відповідну позначку.

3.3. Особи, які заподіяли шкоду фонду бібліотеки, несуть матеріальну відповідальність у відповідності з чинним законодавством.

3.4. Користувачі, які загубили книги з фонду бібліотеки або заподіяли непоправну шкоду, зобов’язані замінити їх аналогічними книгами або такими, які вважаються бібліотекою рівноцінними.

3.5. За втрату книг з фонду бібліотеки та пошкодження їх неповнолітніми користувачами матеріальну відповідальність несуть їх батьки, опікуни, поручителі.

3.6. Користувачі повинні бережливо ставитися до фонду і майна бібліотеки, підтримувати тишу і порядок у приміщенні бібліотеки.

4. Обов'язки бібліотеки щодо обслуговування користувачів

4.1. Бібліотека зобов’язана інформувати користувачів про всі види послуг, що їх надає бібліотека.

4.2. Створювати умови для використання бібліотечного фонду, роботи в бібліотеці, надавати допомогу в доборі потрібних книг.

4.3. Дбати про культуру обслуговування користувачів.

4.4. Формувати у користувачів потребу в інформації, користуванні бібліотекою, сприяти підвищенню культури читання.

4.5. Систематично здійснювати контроль за своєчасним поверненням до бібліотеки виданих користувачам книг.

Основні завдання i напрямки діяльності бібліотеки:

  • сприяти навчально-виховному процесу;

  • вдосконалювати культуру читання, прищеплювати навички самостійної роботи з книгою;

  • підвищувати методичну, педагогічну майстерність вчителів шляхом популяризації педагогічної літератури та інформації про неї;

  • виховувати бережливе ставлення до шкільних підручників;

  • сприяти відродженню національної свідомості та формувати духовність шляхом

  • популяризації української книги, історії, фольклору, культури нашого народу і славетних земляків;

  • роботу координувати з керівництвом школи, відділом освіти, позашкільними установами, бібліотеками міста і району;

  • сприяти розвитку пізнавальних інтересів учнів, формувати читацькі потреби;

  • організовувати різноманітні масові заходи пропаганди книги: книжково-ілюстративні виставки, літературний календар і огляди знаменних і пам’ятних дат, оформлення тематичних стендів і поличок з наочною інформацією;

  • проводити індивідуальну роботу з читачами з метою вивчення інформаційних потреб.

Завдання шкільної бібліотеки полягає в прищеплюванні учням любові до книги, інтересу до читання, навчанню учнів бережно ставитися до книги та забезпеченню ефективності навчально-виховного процесу. Поєднанням цих завдань є виховні заходи та бібліотечні уроки, які є складовою частиною методичної роботи бібліотекаря.


Якщо ви хочете, щоб молодь тягнулася до знань, турбуйтеся про головні , найважливіші джерела духовної культури – бібліотеки.

В.Сухомлинський