Профорієнтаційна робота

ХТО ТИ ПО ПРОФЕСІЇ?

Сучасні вимоги професійного середовища, для яких характерне широке використання інформаційних і комп’ютерних технологій, швидке впровадження досягнень науки і техніки у виробничий процес, формують соціальне замовлення на працівників, які здатні швидко адаптуватися до динамічного виробництва, легко переходити від одного виду діяльності до іншого, здатні до безперервного самовдосконалення впродовж життя. 

Головна проблема, що виникає під час входження людини у професійне середовище, є її відповідність, як носія потенційних можливостей виконання конкретних функцій, рівню вимог професійного середовища. Для вирішення означеної проблеми існує ряд суспільних засобів, серед яких чільне місце посідає система професійної орієнтації учнів.

Важливість цієї ланки підготовки особистості до життя, майбутньої праці значно зросла в умовах реформування системи середньої освіти в Україні й надання їй профільної спрямованості. Адже запровадження профільного навчання у старшій школі певною мірою змінює традиційне бачення процесу професійного самовизначення учнівської молоді.

Профільне самовизначення учнів основної школи є етапом професійного самовизначення особистості. Крім того, воно розглядається як процес цілеспрямованих і послідовних самозмін, спрямованих на узгодження досягнутих і ще нереалізованих можливостей особистості та вимог обраного або ж бажаного профілю навчання. Результатом сформованості такого самовизначення є готовність учня до вибору профілю навчання у старшій школі, який визначає галузь його майбутньої професійної діяльності.

Як відомо, науково обґрунтовані рекомендації про вибір професії формуються в результаті докладного обстеження, в якому виявляються здібності, психофізичні особливості, властивості особи, риси темпераменту і інші індивідуальні характеристики, які можуть грати роль професійно важливих якостей. Не володіючи методами психодіагностики, вчитель, який проводить профорієнтаційну бесіду, йде іншим шляхом, ставлячи перед собою завдання спонукати власну активність учня в професійному самовизначенні, визначити в спільному обговоренні найближчі кроки у напрямі вибору професії, намітити орієнтовний професійний план.

Запропоновані матеріали допоможуть учням, батькам, вчителям зорієнтуватися у світі професій, ознайомитися з вимогами сучасного ринку праці, та правильно обрати майбутню професійну діяльність.

Педагоги Компаніївського міжшкільного навчально-виробничого комбінату одним з найважливіших своїх завдань вважають професійне самовизначення учнів, яке здійснюється на основі їх розуміння власних можливостей, здібностей та потреб, попиту на тих чи інших фахівців на ринку праці. Однією з форм профорієнтаційної роботи в закладі є зустрічі учнів з представниками різних навчальних закладів – і вищих, і професійно-технічних. Вони знайомлять учнів з навчальними закладами, які здійснюють підготовку фахівців у галузях сільського господарства, торгівлі, фінансів, машинобудування, правопорядку, перспективами працевлаштування за цими професіями.