Для батьків

"Витоки здібностей і обдарувань дітей –

на кінчиках їхніх пальців.

Від пальців, образно кажучи,

йдуть найтонші струмочки,

які живлять джерело творчої думки"

В.О.Сухомлинський

Креативність і вміння творити – головні вимоги до сучасної людини, що живе у світі глобальних змін. Чим більш різноманітнішими будуть умови для образотворчої діяльності дітей, зміст, форми, прийоми, методи, а також матеріали, з якими вони працюють, тим ефективніше будуть розвиватися дитячі художні здібності.

Заняття з образотворчого мистецтва не ставлять перед собою завдання виховувати всіх дітей художниками та живописцями, але дають можливість стати людьми, які відчувають красу. Діти від природи наділені багатою фантазією , здатністю творчо мислити і генерувати незвичайні ідеї.

Важливу роль відіграють творчі ситуації, в процесі яких діти оволодівають знаннями та навичками, розвивають творчі здібності, виховують в собі духовні цінності. Проблемна ситуація є одним із проявів творчої ситуації, яку можна створити в створити в процесі розв*язування творчих завдань.

У кожній дитині природою закладений певний творчий потенціал. Виявити здібності, розвивати їх якомога повніше – таке завдання повинен ставити перед собою кожен педагог.

Крім занять , що заплановані програмою , під час яких використовуються творчі завдання . на розвиток творчих здібностей дітей спрямована виставкова діяльність. Постійними в дитячих навчальних закладах є виставки дитячих малюнків, саморобок, поробок з природніх матеріалів. Періодично влаштовуються виставки спільної роботи батьків і дітей. педагогів і дітей. Виставки дитячої творчості проводяться з метою реалізації завдань формування творчої особистості., розвитку творчих здібностей, художньо- естетичного виховання, а також сприяння творчій самореалізації дітей.

Малювання є одним з найбільш цікавих та захоплюючих занять для дітей дошкільного віку. Читати та писати дитина ще не навчилася, але з великим задоволенням зображує на папері різноманітні силуети та « каракулі»

На заняттях з малювання важливо кожного разу створювати нову ситуацію так, щоб діти, з одного боку, могли застосовувати раніше набуті навички і вміння, з іншого – шукали нові підходи, творчі рішення. Саме це викликає позитивні емоції у дітей, бажання творчо працювати,

Малювання не може бути шаблонним, теоретичним . Тому під час занять аркуші паперу повинні бути різної форми і розміру, урізноманітнювати необхідно і колір, фактуру паперу. Це вплине на виразність малюнку , поставить перед дітьми необхідність підбирати матеріали для роботи.

На заняттях із ліплення емоційні переживання викликає скульптура, хоча вона переважно позбавлена барвистості, зате більше діє формою, лінією, фактурою. Скульптура має велике значення для виховання та навчання дітей дошкільного віку. Вона сприяє розвитку зорового сприйняття, пам’яті, образного мислення. Скульптура, як і інші види зображувальної діяльності, формує естетичний смак, розвиває почуття прекрасного.

У родині образотворчих мистецтв ліплення відіграє таку саму роль, як і арифметика в математичних науках. Це абетка уявлень про предмет. У малюванні предмет зображується відносно. Через перспективу часто зменшується, а іноді й зовсім втрачається справжність властивостей предмета, головний його зміст. Правильне співвідношення частин, відмінність головного від другорядного – тіла від приставних частин – усе це ясно передається при зображенні предмета за допомогою ліплення. Скульптура надає тривимірне зображення предмета. Частіше за все предметом скульптурного зображення виявляється людина, рідше – тварини, неживі предмети. Скульптуру можна спостерігати з різних сторін, тому дуже важливо поставити її так, щоб добре сприймався силует фігури, її жест, рух.

Великий естетичний вплив мають твори декоративного мистецтва. Краса вишиваних узорів, візерунки різьби, барвистість народного розпису, філігранна техніка писанкових орнаментів – невичерпні джерела насолоди.

Основним видом практичних методів є вправи – багаторазове повторення навчальних дій з метою формування умінь і навичок. Однак просте відтворення дій дітям не дуже цікаве. А у поєднанні з ігровими та інтерактивними методиками практичні завдання викликають у дітей позитивні емоції, що спонукає дітей до образотворчої діяльності та сприяє формуванню у них стійкого інтересу до мистецтва.

На увагу педагога заслуговують такі форми роботи як:

-« сліпе ліплення» - дитина із заплющеними очима ліпить за зразком;

-ігри з « Чарівним мішечком», мета яких розпізнавання відомих предметів навпомацки та інше.

Дуже цікавими є творчі завдання типу:

Вправа « Пори року»:

Діти розділяються на команди, кожна з яких отримує зображення пейзажу однієї з пір року. Не називаючи пору року, діти словесно описують кольори. Інші відгадують , яку ж пору року зобразив худождник.

« Досліди з гуашшю»:

Кожна дитина отримує по дві баночки фарби гуаш. В одній світла фарба, в другій- темна. Педагог пропонує спочатку взяти світлу фарбу та добавити до неї темну, а потім навпаки. Діти повинні проаналізувати в якому випадку швидше утворюється необхідний відтінок і в якому випадку менше використовується фарби.

Педагог пропонує провести товсту лінію фарбою гуаш та поспостерігати, що з нею станеться, коли фарба висохне.( З*являться тріщини).

Педагог пропонує провести широку лінію та спостерігати. Коли гуаш висохне. Лінія стане світлішою.

На шар гуаші нанести світлу пляму. Запропонувати дітям знайти спосіб, як цю пляму затушувати, прибрати. ( Чекаємо поки фарба висохне і перекриваємо темнішою фарбою; прикласти до плями вологу губку, а потім паперову серветку).

Цікава бесіда на тему « Фарби гуаш»:

1. « Який характер фарби гуаш?»,

2. « Як ви вважаєте вона молодша чи старша сестра акварелі?»

3. « Що не любить гуаш?»

Творча вправа « Інтерв*ю з аквареллю»:

Одна дитина – художник. Всі інші діти- фарби акварелі.

Художник бере інтерв*ю у фарб:

-« З чого ви створені?»

-« З якими матеріалами ви товаришуєте? Дружите? чи любите ви водичку?»

- « Чого ви боїтеся?»

- « Що ви можете зобразити?»

Вправа на уяву « Доторкнімось до веселки»:

Педагог : « Закрийте очі і уявно доторкніться до веселки. Опишіть, що ви відчули:

- « Чим пахне веселка?»,

- « Чому веселка швидко зникає?»,

- « Яким би було життя людей, якби веселка з*являлася на цілий день?»

Творче завдання « Бузковий настрій»

Педагог демонструє картини, на яких переважає бузковий колір. Діти прослуховують уривки з музичних творів. Та визначають. Які музичні твори відносяться найбільше до тої чи іншої картини( репродукції)

- « Сніг буває бузковим коли…»,

- « Стовбури дерев бувають бузковими коли…»,

- « Небо буває бузковим коли..»

- « Місяць буває бузковим коли..»

Творче завдання « В гостях у пензлика»:

Педагог пропонує помалювати сухим пензлем, вологим, по звичайному паперу, по вологому паперу… Діти порівнюють свої відчуття.

Дієвим засобом розвитку творчих здібностей дошкільнят є використання нетрадиційних технік на заняттях з художньо- продуктивної діяльності. В сучасній педагогіці їх дуже багато:

- « Кляксографія»,

- « Малювання восковою крейдою»,

- « Поролонові малюнки»,

- « Метод монотипії»,

- «Квілінг»,

- « Ниткографія»,

- « Об*ємна аплікація»,

- « Колаж», тощо…