1672 - 1742

МУЛЬТИМЕДІЙНА ПОЛИЦЯ

до 350-річчя від дня народження

Цьогоріччя виповнюється 350 років з дня народження та 280 років по смерті Пилипа Орлика (1672-1742), Гетьмана Війська Запорозького у вигнанні (1710-1742), українського політичного, державного і військового діяча, одного з упорядників першої у світі Конституції.

Гетьман Пилип Орлик, безперечно, посідає окреме місце в галереї українських національних діячів XVIII століття.

Високоосвічений, з тонким політичним розумом, знавець багатьох мов, наділений літературним хистом, гуманіст, схильний до романтичного й ідеального, Пилип Орлик вирізнявся високою шляхетністю, мав уразливу душу й чутливе серце. Деякі дослідники характеризують його «як нового Дон-Кіхота в ліпшому, ідеальному значенні, як людину, що не мала в собі ані однієї скази».

Інформаційні ресурси:

ТРАГЕДІЯ ПИЛИПА ОРЛИКА

Отримавши гетьманську булаву після смерті Івана Мазепи Орлик підписав документ Договори і постанови, який називають першою українською Конституцією.

Конституція Пилипа Орлика — важлива пам’ятка політико-правової думки початку XVIII сторіччя. Документ унікальний для того часу, який регламентував основні питання державного будівництва України після здобуття нею незалежності, складався з преамбули та 16 статей.

Конституція була створена Орликом на засадах традиційного козацького права, разом із тим зміст її статей свідчить, що ідея парламентаризму зародились у середовищі українських політиків уже на початку ХVІІІ століття. Конституція Орлика вперше не тільки в історії України, а й в історії людства законодавчо затверджувала існування демократичного суспільства.

Конституція Пилипа Орлика повністю називалася «Договори і Постановлення Прав і вольностей Війська Запорозького» і складалася з преамбули й 16 статей, була написана латиною і староукраїнською мовою. Рукописні версії (оригінал) історичного документа знаходяться не в Україні, і тільки у 2021-му зі Швеції доставили документ на латині для тимчасової експозиції в Софійському Соборі з 16 серпня по 14 листопада 2021 року.

Скорочену електронну версію “Конституції Пилипа Орлика” опублікував Центральний державний історичний архів України до 300-ї річниці укладання документа (доступний за посиланням:
https://cdiak.archives.gov.ua/v_do_300_Konstytutsii_Orlyka.php).

А його повний текст опубліковано на сайті Верховної Ради України: http://static.rada.gov.ua/site/const/istoriya/1710.html.

Перший президент Незалежної України Леонід Кравчук так характеризував цю історичну постать:

"Єдиний з гетьманів малоросійських, хто науково, юридично та політично обгрунтував державницькі принципи існування України. Його Конституція - приклад грамотного та життєздатного на багато століть державостворюючого документу".

[c.445-464] "Бути чи не бути" або пригоди українського Дон Кіхота (П. Орлик)

[с.297-321] Пилип Степанович Орлик

[с.419-497]
Василь Ульяновський. Пилип Орлик

[с.96] Пилип Орлик

Пилип Орлик до кінця життя залишився вірним своїм ідеалам і боровся за них, незважаючи ні на що. Навряд чи якась національна справа мала такого освіченого, талановитого й вірного її представника в ту добу, яким був Пилип Орлик. Він став символом нескореності й боротьби за волю свого народу.