Lyd kan bruges til meget bland andet til at lige en stemning på en video/film, det bruges også til ikke at gør videor/film spændene, for uden brugen af lyd kan de hurtigt blive kedeligt.
Lydene vi høre i film er oftest syntetisk lavet med andre genstande i et studie for at fremme lyden og gør det mere fangene for seerene
Navnet på netop dette er kaldt foley artist.
LYDE: Ned ved hal 12
Motorvejens fjerne støj
Stille blade lyde
Fugle i baggrunden
Meget skinger fugle lyd
Pippende fuglelyde
Bildæk som køre over vejen
Fuglekvidder
Vind støj
Konstruktions lyde af en lastbil eller sådan noget der bakker med bak lyd
Project Fortælling med lyd:
Vi har afsluttede vores fortælling med lyd ved at lave vores egen fortælling med lyd dette kan ses på vores fælles site:
Under dette forløb har jeg bland andet hørt hvor vigtig lyd er for en film/video fortæling, da uden dette vil vi slet ikke opleve det samme. Lyd kan bruges til at ligge en stemning give os et bedre billed af hvor vi er og hvad der forgå omkring i os/ dem i film/video fortælingen.