Recognition

At the 2017 Annual Meeting the following individuals were recognized for their outstanding achievements and work in the sports of Track and Field and Cross Country.

2017 Rookie of the Year

Patty McHugh

2017 Hall of Fame

Lonnell Poole

2017 Hall of Fame

Tom Todd

Past Hall of Fame Award REcipients

2016 - Pete Tucker & Van Steckelberg

2015 - Jim Effinger

2014 - Ron McGraw

2013 - Mike Powers & Phil Salzer

2012 - Owen Fuller, Don Korte

2011 - Carlin Nalley

2010 - George Dekan, Geza Ehrentreu

2009 - NONE

2008 - Bill Bulat, Chris Perry, Glen Cothern

2007 - John Polka, Harold "Tuffy" Bowen, & Glen Hamilton

2006 - John R. Davis, Madelynn Martino, Alex Rexroat

2005 - Roy Gummerson, Gail Borton, Shelby Himes, Ron Helberg

Past Rookie of the Year Award Recipients

2017 - Patty McHugh

2016 - Jordan Sieger, Jonathan Troyer, Cliff Norman

2015 - Dave Koepler, Pat O'Brien, Lindsay Consdorf

2014 - Kelley Mullaney

2013 - Kenric Bond, Tiffany Seay

2012 - Tim Cross, Andy Bergstrom

2011 - Jesus "Jesse" Rocha Jr.

2010 - Miles Tischhauser

2009 - NONE

2008 - David Mitchell

2007 - Tim Wolf

2006 - Dave Facker

Nomination Criteria

To become a member of the ITCCOA Hall of Fame, the person must have performed, acted, or accomplished something over their career to have made a positive impact on officiating track or cross country in Illinois in addition to the following requirements:

  1. The nominee is a member of the ITCCOA
  2. The nominee has displayed exemplary service to the organization (i.e. section leader, executive board member, committee head, etc.)
  3. The nominee has greatly contributed to the development of the sport (being a mentor, clinician, etc)
  4. The nominee has served the track and field/cross country officiating community for no less than 10 years.

The ITCCOA nominating member must submit a personal statement of 250 words or less illuminating the nominee’s impact and contributions in the areas of :

a) contribution to the sport

b) ITCCOA involvement

c) state meet experience

d) officiating at other levels

e) recognition by peers

f) years of service

to the Executive Board in order for the candidate to be considered for the award.


Nomination Criteria

To be considered for nomination for Rookie of the Year a person must fulfill each of the following requirements:

  1. The nominee is a member of the ITCCOA.
  2. The nominee has worked as an IHSA official for three (3) years or less.
  3. The nominee has worked a Sectional or State Series meet.


A personal statement of 250 words or less by the nominator illuminating the nominee's contributions to the Executive Board in order for the candidate to be considered for the award.

National Federation Officials of the Year

In addition to inducting members to our Hall of Fame and recognizing a Rookie of the Year each year, members are also award the honor of becoming a National Federation Official of the Year in the sports of Track & Field (Boys and Girls) and Cross Country. These officials are honored each summer at the IHSA Officials Conference in Peoria, Illinois. Below is a list of the officials that have been awarded this prestigious honor and addition to pictures of this year's award recipients.

Dave Feldhake - Cross Country

Mark Schall - Girls Track and FIeld

Jason Gray - Boys Track and FIeld

2018 - Cross Country - Dave Feldhake

2018 - Girls Track and Field - Mark Schall

2018 - Boys Track and Field - Jason Gray

2017 - Cross Country - John Betteridge

2017 - Girls Track and Field - Don Hackler

2017 - Boys Track and Field - Keith Jacobi

2016 - Cross Country - Jim Rhode

2016 - Girls Track and Field - Tim Cross

2016 - Boys Track and Field - Roger Brown

2015 - Cross Country - Lonnell Poole

2015 - Girls Track and Field - Richard Skirball

2015 - Boys Track and Field - Geza Ehrentreu

2013 - Cross Country - David Mitchell

2013 - Girls Track and Field - Robert Rice

2013 - Boys Track and Field - Jamero Rainey

2012 - Cross Country - Tina Butterbrodt

2012 - Girls Track and Field - Pete Tucker

2012 - Boys Track and Field - R. Bruce Weiman

2011 - Cross Country - Galen Bennett

2011 - Boys Track and Field - Owen Fuller

2011 - Girls Track and Field - Geza Ehrentreu

2010 - Cross Country - Dave Facker

2010 - Boys Track and Field - Russell Jenkins

2010 - Girls Track and Field - Carl Miller

2009 - Cross Country - John Wehmeier

2009 - Boys Track and Field - Don Korte

2009 - Girls Track and Field - Galen Bennett

2008 - Cross Country - Harry Fletcher

2008 - Boys Track and Field - Carlin Nalley

2008 - Girls Track and Field - Jim Effinger

2007 - Boys Track and Field - Bill Derks

2007 - Girls Track and Field -Mike Powers

2007 - Cross Country - Charles Austin III

2006 - Boys Track and Field - Chuck West

2006 - Girls Track and Field - Glenn Cothern