Про нас

Про нас

Основними завданнями центру є:

1) проведення комплексної оцінки з метою визначення особливих освітніх потреб дитини, розроблення рекомендацій щодо програми навчання, особливостей організації психолого-педагогічної допомоги дитини;

2) надання психолого-педагогічної допомоги дітям з особливими освітніми потребами,

3) ведення реєстру дітей, які пройшли комплексну оцінку і перебувають на обліку в центрі;

4) ведення реєстру навчальних закладів, реабілітаційних установ системи охорони здоров’я, соціального захисту та громадських об’єднань, а також реєстру фахівців, які надають психолого-педагогічну допомогу дітям з особливими освітніми потребами;

5) надання консультацій та взаємодія з педагогічними працівниками закладів дошкільної та загальної середньої освіти, з питань організації інклюзивного навчання;

6) надання методичної допомоги педагогічним працівникам закладів дошкільної та загальної середньої освіти, батькам, або законним представникам дітей з особливими освітніми потребами щодо особливостей організації надання психолого-педагогічної допомоги таким дітям;

7) взаємодія з педагогічними працівниками закладів дошкільної та загальної середньої осіти щодо виконання рекомендацій, зазначених у висновку центру, проведення оцінки розвитку дитини з особливими освітніми потребами;

8) надання консультацій батькам або законним представникам дітей з особливими освітніми потребами;

9) надання консультативно-психологічної допомоги батькам з особливими освітніми потребами у формуванні позитивної мотивації щодо розвитку таких дітей;

10) провадження інформаційно-просвітницької діяльності з питань організації надання психолого-педагогічної допомоги дітям з особливими освітніми потребами.

ІНКЛЮЗИВНЕ ОСВІТНЄ СЕРЕДОВИЩЕ: ЗАВДАННЯ І ПЕРСПЕКТИВИ


Освітні заклади Чернігівської селищної ради є активними учасниками Всеукраїнського науково-педагогічного експерименту «Розвиток інклюзивного освітнього середовища у Запорізькій області». У рамках цього проекту на території області впроваджується система інклюзивно-ресурсних центрів. Один із них нещодавно було відкрито й у нашому районі, про що ми вже писали в одному з попередніх випусків. Про перспективи успішного створення інклюзивного освітнього середовища в мережі навчальних закладів району для читачів нашої газети люб’язно погодилася розповісти директор Центру – Людмила Абрамова.

– Людмило Олександрівно, що являє собою проект «Розвиток інклюзивного освітнього середовища у Запорізькій області»?

– Ініціатором проекту виступила Голова Благодійного Фонду Порошенка, дружина Президента України Марина Порошенко. Відповідний Наказ Міносвіти № 836 щодо запровадження цього експерименту було підписано Міністром освіти і науки України Лілією Гриневич. Проект реалізовується у тісній співпраці Міністерства освіти і науки України та Запорізької обласної держадміністрації.

За задумом Марини Порошенко, основною метою цього експерименту є напрацювання конкретних інструкцій, завдяки яким кожен директор та педагогічний колектив загальноосвітніх навчальних закладів матимуть чіткий план дій для створення умов навчання дітей з особливими освітніми потребами: «Ми всі зацікавлені в доступній, безпечній та привітній школі для наших дітей, яка допомагатиме дітям розвиватися, набувати дійсно корисного соціального досвіду й пізнавати світ». Ініціатори підкреслюють, що експеримент має на меті не лише гуманістичні й науково-пізнавальні результати, а, перш за все, – практично-дидактичні. Окрім того, він сприятиме підвищенню доступності освіти в Україні.

Всеукраїнський науково-педагогічний експеримент «Розвиток інклюзивного освітнього середовища у Запорізькій області» проводиться у три етапи: із липня 2016 року до червня 2019 року. Спеціально для цього в школах нашої області створено інклюзивні класи, у яких спільно зі своїми однолітками навчаються десятки дітей із особливими освітніми потребами. Проектом також передбачається створення індивідуальних програм розвитку дітей, адаптованих навчальних планів, спільне викладання, тренінговий супровід, співпраця з батьками тощо.

Міністр освіти Лілія Гриневич підкреслює, що цей пілотний проект дуже важливий не тільки для Запорізької області, але й для країни в цілому, адже після його завершення отриманий досвід планується застосувати в будь-якій області України. Важливо, що буде відпрацьовано питання формування баз даних про дітей із особливими освітніми потребами, апробовано прозорий механізм фінансування за принципом «гроші ходять за дитиною», а також ефективні моделі партнерства між інклюзивними та спеціальними навчальними закладами.

– Поясніть, будь ласка, значення поняття «інклюзивна освіта».

– Це гнучка індивідуалізована система навчання дітей з особливостями психофізичного розвитку в умовах масової загальноосвітньої школи за місцем проживання. Інклюзивна освіта передбачає створення освітнього середовища, яке б відповідало потребам і можливостям кожної дитини, незалежно від особливостей її психофізичного розвитку. Навчання відбувається за індивідуальними планами та забезпечується медико-соціальним і психолого-педагогічним супроводом.

Дослівно «інклюзія» перекладається з англійської як «включення». Цей термін застосовують для пояснення процесу збільшення ступеня участі всіх громадян у соціумі, і насамперед тих, що мають труднощі у фізичному чи розумовому розвитку. Він передбачає розробку й застосування таких конкретних рішень, які зможуть дозволити кожній людині рівноправно брати участь в академічному і суспільному житті. Діти з особливостями психофізичного розвитку до 18 років потребують додаткової навчальної, медичної і соціальної підтримки з метою покращання здоров’я, розвитку, навчання, якості життя, участі в громаді, тобто включення.

Із прийняттям Конвенції ООН про права людей з інвалідністю було визнано єдиний підхід до трактування цього поняття: «Інвалідність є результатом взаємодії, яка відбувається між людьми з інвалідністю та перешкодами у стосунках і середовищі. Інвалідність – поняття, яке еволюціонує». «Інвалідність» повинна розглядатись як «нормальне» явище, яке базується на життєвому досвіді, з системною вірогідністю прояву серед населення будь якої країни, регіону. Люди з інвалідністю та їхні сім’ї мають такі ж права на соціальну й економічну участь у житті суспільства. Соціальне й фізичне середовище повинні бути модифіковані задля рівної участі всіх. Політика і практична діяльність повинні відображати цінності рівності й правовий підхід. «Саме від нас з вами залежить виховання нового покоління молодих українців, для яких цивілізовані стандарти стануть нормою суспільного життя», – зазначає перша леді Марина Порошенко.

– Що лежить в основі концепції інклюзивної освіти?

– Концепція інклюзивної освіти відображає одну з головних демократичних ідей – усі діти є цінними й активними членами суспільства. Навчання в інклюзивних освітніх закладах є корисним як для дітей з особливими освітніми потребами, так і для дітей із типовим рівнем розвитку, членів родин та суспільства в цілому.

Концепція розвитку інклюзивної освіти (наказ МОН від 01.10.2010 № 912) передбачає, що інклюзивне навчання – це «комплексний процес забезпечення рівного доступу до якісної освіти дітям з особливими освітніми потребами шляхом організації їх навчання у загальноосвітніх навчальних закладах на основі застосування особистісно орієнтованих методів навчання, з урахуванням індивідуальних особливостей навчально-пізнавальної діяльності таких дітей».

Як свідчать дослідження, в інклюзивних класах наголос робиться, перш за все, на розвитку сильних якостей і талантів учнів, а не на їхніх фізичних або розумових проблемах. Взаємодія з іншими дітьми сприяє когнітивному, фізичному, мовному, соціальному та емоційному розвитку дітей з особливими освітніми потребами. При цьому діти з типовим рівнем розвитку демонструють відповідні моделі поведінки дітям з особливими освітніми потребами і мотивують їх до цілеспрямованого використання нових знань і вмінь.

В інклюзивних класах взаємодія між учнями з особливими освітніми потребами та дітьми з типовим рівнем розвитку сприяє налагодженню між ними дружніх стосунків, завдяки чому діти вчаться природно сприймати і толерантно ставитися до людських відмінностей, стають більш чуйними, готовими допомогти.

– Які основні принципи інклюзивного навчання?

– За даними ЮНЕСКО, інклюзивне навчання – це «процес звернення і відповіді на різноманітні потреби учнів через забезпечення їхньої участі в навчанні, культурних заходах і житті громади та зменшення виключення в освіті та навчальному процесі». Метою інклюзивного навчання є покращення навчального середовища, у якому вчитель і учні відкриті до різноманіття, де гарантується забезпечення потреб учнів і повага до їхніх здібностей та можливостей бути успішними.

Інклюзивне навчання означає, що всі учні можуть навчатися в школах за місцем проживання, в загальноосвітніх класах, в яких в разі необхідності їм буде надаватися підтримка як у навчальному процесі, так і з перепланування школи, класів, програм і діяльності з тим, щоб всі учні без виключення навчалися і проводили час разом.

Інклюзивне навчання ґрунтується на правах людини і принципах рівності. Воно спрямоване на всіх дітей і дорослих, особливо тих, хто є винятком із загальної системи навчання, і є своєрідним процесом усунення бар’єрів у системі освіти та системі підтримки.

– Чим конкретно займатимуться фахівці чернігівського інклюзивно-ресурсного центру?

– Комунальна установа «Інклюзивно-ресурсний центр» Чернігівської селищної ради створений із метою забезпечення права дітей з особливими освітніми потребами від 2 до 18 років на здобуття дошкільної та загальної середньої освіти шляхом проведення комплексної психолого-педагогічної оцінки розвитку дитини з особливими освітніми потребами для визначення її особливих освітніх потреб, надання їм психолого-педагогічної допомоги, забезпечення системного кваліфікованого супроводження, ведення реєстру дітей, які пройшли комплексну оцінку й перебувають на обліку в центрі; ведення реєстру навчальних закладів, реабілітаційних установ системи охорони здоров’я, соціального захисту та громадських об’єднань, а також реєстру фахівців, які надають психолого-педагогічну допомогу дітям із особливими освітніми потребами; надання методичної допомоги, консультацій та взаємодія з педагогічними працівниками закладів дошкільної, загальної середньої освіти з питань організації інклюзивного навчання; надання консультацій батькам дітей із особливими освітніми потребами.

Із метою виконання покладених завдань Центр зобов’язаний:

– у разі виявлення складних життєвих обставин та/або ризику для життя і здоров’я дитини невідкладно інформувати службу у справах дітей за місцем проживання дитини, територіальний підрозділ Національної поліції;

– залучати в разі потреби додаткових фахівців, у тому числі медичних працівників, працівників соціальних служб, фахівців інших центрів, працівників дошкільних навчальних закладів (ясел-садків) компенсуючого типу, спеціальних загальноосвітніх шкіл (шкіл-інтернатів), навчально-реабілітаційних центрів, для проведення комплексної оцінки.

Наша установа працює з 23 червня 2018 року. Сьогодні ми закладаємо основу для успішної реалізації реформи інклюзивної освіти. Інклюзивно-ресурсний центр – важливий крок у створенні сучасної європейської системи надання корекційно-розвиткових послуг дітям з особливими освітніми потребами. Спеціалісти центру зможуть більше часу приділяти саме роботі з дітьми, надаватимуть психолого-педагогічні та корекційно-розвивальні послуги. Комплексну оцінку дитини фахівці інклюзивно-ресурсних центрів проводитимуть тільки за бажанням батьків і тільки щодо визначення її особливих освітніх потреб (тобто формування індивідуальної програми розвитку, розроблення корекційних занять тощо), які можуть бути не пов’язані з діагнозом або інвалідністю дитини.

Фахівці центру – практичні психологи Людмила Абрамова й Наталія Буханиста та вчитель-логопед Аліна Бойко – складатимуть оцінку розвитку за кількома напрямами: фізичний та психологічний розвиток, мовлення, навчальна діяльність. У разі виявлення у дитини особливих освітніх потреб, вони допомагатимуть асистенту вчителя сформувати для неї індивідуальну програму розвитку. Наш центр замінить застарілу систему психолого-медико-педагогічних консультацій. Ми зможемо більше часу приділяти саме роботі з дітьми. Крім того, надаватимемо консультації батькам дітей з особливими освітніми потребами та рекомендуватимемо, у якій формі краще здобувати освіту.

– Наскільки актуальним створення інклюзивно-ресурсного центру є для нашого району?

– Створення інклюзивно-ресурсного центру з підтримки інклюзивної освіти – це важливий крок у формуванні сучасної системи кваліфікованого супроводу дітей з особливими освітніми потребами протягом навчання від 2 до 18 років. За даними Чернігівського центру надання первинної санітарно-медико-терапевтичної допомоги станом на 1 липня 2018 року на диспансерному обліку перебувають 196 дітей віком до 14 років, з 15 до 17 років -141 дитина. У минулому навчальному році в закладах загальної середньої освіти функціонувало 6 класів з інклюзивною формою навчання Станом на початок серпня у районі зареєстровано близько 20 дітей, які планують навчатися в інклюзивних класах закладів загальної середньої освіти:

Опорний НВЗ ім. Темника (2 і 3 класи);

Чернігівська ЗОШ І–ІІІ ступенів (1, 2, 6, 10 класи);

Богданівська ЗОШ І–ІІІ ступенів (1, 2, і 4 класи);

Владівська ЗОШ І–ІІІ ступенів (6 і 7 класи);

Ільїнський НВК (4, 6 і 8 класи);

Новоказанкуватський НВК (10 клас);

Новомихайлівський НВК (1 клас);

Новополтавська ЗОШ І–ІІІ ступенів (8 клас);

Обіточненський НВК (9 клас).

Вони вчитимуться у звичайних класах з іншими дітьми, але при цьому будуть відвідувати корекційні заняття. До речі, саме зміст таких занять визначатимуть при комплексній оцінці в ІРЦ, яка проводиться з метою визначення особливих освітніх потреб дитини, а саме коефіцієнта її інтелекту, розроблення рекомендацій щодо програми навчання, особливостей організації психолого-педагогічної допомоги відповідно до потенційних можливостей психофізичного розвитку дитини. Також маємо 1 групу з інклюзивною формою навчання в закладі дошкільної освіти «Посмішка».

Відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 01.02.2018 № 90, у закладах загальної середньої освіти, де запроваджується інклюзивне навчання, вводиться посада асистента вчителя для роботи з учнями з особливими освітніми потребами з розрахунку одна ставка на клас, у якому навчаються такі діти.

Загалом, за даними Запорізької ОДА, минулого навчального року в області функціонували 121 загальноосвітній навчальний заклад з інклюзивною формою навчання, де у 265 класах навчалися 395 дітей із особливими освітніми потребами. У 20 загальноосвітніх навчальних закладах було відкрито 86 спеціальних класів, у яких навчалися 1184 дитини з особливими освітніми потребами. Також у 27 дошкільних навчальних закладах відкрито 35 груп з інклюзивною формою навчання. У них виховувалися 95 дітей із особливими освітніми потребами. До 1 вересня в Запорізькій області заплановано відкриття 29 інклюзивно-ресурсних центрів.

– За якою адресою розташовується Центр?

– Положення про інклюзивно-ресурсний центр, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 12 липня 2017 року № 545, передбачає, що Центри повинні мати приміщення, пристосовані для дітей із особливими освітніми потребами відповідно до вимог законодавства, у тому числі державних санітарних норм і правил та державних будівельних норм. У таких приміщеннях облаштовуються приймальні, кімнати для надання індивідуальної психолого-педагогічної допомоги, проведення групових психолого-педагогічних занять, вчителя-логопеда, занять з лікувальної фізкультури, фахівців центру, проведення спільних засідань фахівців центру, кабінет директора центру, технічні приміщення тощо.

Сьогодні Центр працює на базі відділу освіти, молоді та спорту Чернігівської селищної ради. Вирішується питання про його подальше функціонування на базі одного з навчальних закладів Чернігівки.

– Наскільки Центр забезпечений необхідним обладнанням?

– Для оснащення кабінетів інклюзивно-ресурсного центру, надання психолого-педагогічної допомоги та підтримки, відповідно до вимог, затверджених МОН, використано кошти державної субвенції. Сьогодні в Центрі є все необхідне для роботи:

мультимедійне обладнання: комп’ютер, ноутбуки, планшети, телевізор, багатофункціональний пристрій;

меблі: шафи, столи для занять з дітьми, крісла-пуфи для ігрової діяльності, занять з дітьми та психологічного розвантаження, які виготовлені з матеріалу, що легко чиститься та миється, стільці регульовані для проведення огляду спеціалістами та співбесіди з дітьми та батьками, диванчики для очікувань батьків;

розвиваючі та корекційні дидактичні матеріали: засоби для розвитку дрібної моторики руки, наочні матеріали для розвитку мови та пізнавальних процесів (сюжетні картинки, альбоми, набори для малювання, ліплення, аплікації); картонно-фетровий планшет і комплект фетрових деталей до нього; дерев’яні та пластмасові конструктори розвиваючі; набори пірамідок в асортименті; дидактичні іграшки, що імітують тварин, набори кухонного посуду, медичних та господарських інструментів, об’ємні фігурки тварин, моделі транспортних засобів, м’ячі різного розміру;

засоби для розвитку дрібної моторики: мозаїки в асортименті, килимки – мозаїки для ігор, фігури зі шнурівкою;

матеріали для занять з піском: набір кінетичного піску різних кольорів;

логопедичне балакуче дзеркало та дзеркала різного розміру для вивчення дітей з розладами соціальної взаємодії, фліпчарт та канцтовари для проведення семінарів, тренінгів, круглих столів для батьківської громадськості та педагогів.

Для автоматизації роботи інклюзивно-ресурсного центру (Положення про ІРЦ, постанова КМУ від 12.07.2017 року № 545) діє сайт ІРЦ (за посиланням https://sites.google.com/view/irc-cher) та електронний портал «Інклюзивної освіти для дітей з особливими освітніми потребами». Це програмне забезпечення для закладів освіти, дітей та їх батьків, за допомогою якого вони можуть подати заявку, не виходячи з дому, та отримати запрошення на проходження комплексного оцінювання, де буде визначено адресу, дату та час. Для того, щоб подати заявку до нашого Центру необхідно перейти на сайт www.isuo.org, знайти наш ІРЦ та скористатись посиланням «Зареєструватися» і далі працювати за інструкцією (докладніше можна переглянути інформацію для батьків на сайті нашого ІРЦ.

Можливості цього порталу дозволяють спеціалістам Центру провести комплексне оцінювання дитини й на основі цих даних автоматично сформувати висновок.

– Чи можна, на Вашу думку, говорити про переваги інклюзивного навчання?

– Усі діти отримують користь від інклюзивного навчання. Воно дозволяє їм:

• розвивати індивідуальні сильні сторони й таланти;

• приймати всіх дітей без винятку в загальноосвітню шкільну систему і суспільство; працювати над досягненням індивідуальної мети, беручи участь у житті громади та їхнього класу;

• залучати батьків у процес навчання і життя школи;

• розвивати культуру поваги й належності до школи;

• мати можливість навчатись і поважати різні здібності інших;

• створювати дружні стосунки з іншими дітьми;

• позитивно впливати на школу, громаду й поважати різноманіття та включення на більш широкому рівні.

В Україні діти з особливими потребами довгий час були ізольовані від своїх однолітків. Інтернати чи індивідуальне навчання дають знання, але відбирають можливість спілкуватися, стають на заваді соціалізації таких учнів. І лише сьогодні суспільство робить перші кроки назустріч дітям із інвалідністю. Усе більше шкіл приймають їх до інклюзивних класів. В основу цієї системи освіти покладена ідеологія, яка виключає будь-яку дискримінацію учнів, і водночас створює відповідні умови для отримання якісної освіти такими дітьми. Інклюзія навчає співіснувати з відмінностями. Інклюзивна освіта – рівень свідомості нації.