НОВИНИ

Новорічні свята продовжуються

На зимових канікулах продовжуються новорічні та різдвяні заходи для дітей, які відвідують наш інклюзивно-ресурсний центр Чернігівської селищної ради.

Саме у цю святкову пору всі ми знову сподіваємося на щасливі зміни і, затамувавши подих, загадуємо бажання. А щоб ці бажання справдилися, фахівці разом з дітками протягом канікул проводять новорічні та різдвяні свята, створюючи казкову атмосферу – прикрашали наше приміщення новорічними та різдвяними поробками, сніжинками, гірляндами та іграшками.

У всіх діток та батьків був святковий настрій, відчуття казки та чогось чарівного – новорічного. Фахівці ІРЦ підготували святкову програму з новорічними сюжетами, хороводами, іграми, майстер-класами та конкурсами. По закінченню свята Дід Мороз та Снігуронька подарували солодкі подарунки від депутатського корпусу ОПЗЖ. Висловлюємо їм щиру подяку за допомогу у проведенні новорічних та різдвяних свят.

Сподіваємося, що святковий настрій залишиться у всіх надовго! Бажаємо всім, аби Новий рік приніс мир, спокій, справедливість та здоров’я, радість і впевненість у завтрашньому дні.


Цього дня в нашому центрі зібралася дружна родина працівників установи, вихованців та їхніх батьків, які разом з гостями брали участь у заході, приуроченому до 19 грудня - Дня Святого Миколая. Захід був веселим, цікавим, яскравим та пізнавальним для діточок з особливими освітніми потребами. Всі присутні були приємно вражені теплою і дружньою атмосферою, яка панує у нас в Центрі.

Щиро дякуємо гостям із Управління Державної казначейської служби України у Чернігівському районі Запорізької області за те, що подарували нашим вихованцям солодкі подарунки.

Хай сторицею повернеться Ваше розуміння, добро, підтримка і часточка душі, подарована нашим дітям.


17.12.2021 року фахівці ІРЦ разом із директором взяли участь відразу у трьох заходах:

- Запорізький обласний ресурсний центр підтримки інклюзивної освіти провів вебінар «Якісне виконання завдань ІРЦ як основа організації ефективної інклюзії в закладах освіти», на виконання листа МОН України від 16.11.2021 № 1/19832-21 «Про роботу інклюзивно-ресурсних центрів у зв’язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 21 липня 2021 р. № 765». Спікер заходу Тетяна Волошина, завідувачка ОРЦПІО, разом з педагогічними працівниками ІРЦ (55 осіб) аналізувала Положення про інклюзивно-ресурсний центр (далі - Положення), затверджене постановою Кабінетом Міністрів України від 12 липня 2017 р. № 545 "Із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 617 від 22.08.2018№ 983 від 21.10.2020 № 765 від 21.07.2021";

- на онлайн-конференції “Інклюзія в громадах”. Громади поділилися тим, як вони створюють умови для інклюзії в освіті, інформуванні про послуги, шляхом побудови комфортних громадських просторів і приміщень, розробки доступних веб-сайтів тощо;

- онлайн- конференція «Рівні серед рівних: інноваційні підходи до навчання дітей з ООП». Під час конференції представники Міністерства освіти і науки України, а також науковці й методисти Інституту спеціальної педагогіки і психології ім. М. Ярмаченка розповідали про організацію інклюзивного навчання за оновленою нормативно-правовою базою у 2022 році, пояснили нову типологію освітніх труднощів і рівнів підтримки дітей з ООП, презентували новий проєкт підтримки інклюзивної освіти.


ТЕРИТОРІЯ ДОБРА Й МИЛОСЕРДЯ

Любов НАГАРНЮК

Щорічно 3 грудня в усьому світі відзначається Міжнародний день людей з інвалідністю. Мабуть, недарма він припадає саме на зимовий час, коли серця кожного оповиті передноворічним настроєм і чеканням дива. Особливо вірять у здійснення найзаповітніших бажань люди, які мають обмежені фізичні можливості або особливі потреби.

Коли в сім’ї з’являється дитина – це найбільше щастя в родині. Усі батьки хочуть бачити свого малюка здоровим, розумним, щасливим. Але інколи ми згодом починаємо помічати, що дитина в чомусь не схожа на інших. Реакція на звістку про те, що дитина не така, як усі – це стрес і шок для батьків. Сім’ї, у яких ростуть ці дітлахи, постають перед труднощами, про які широкій публіці відомо не так уже й багато, а батьки, як правило, не хочуть цим ділитися й розповідати будь-кому. Найгостріше питання постає, коли дитина дорослішає: як організувати корекційний процес, вибрати заклад освіти?

Зараз дуже багато говорять про інклюзивну освіту. Кожна людина, незалежно від стану здоров’я, наявності фізичного чи інтелектуального порушення, має право на здобуття освіти. Дитина з особливими освітніми потребами має відвідувати заклади освіти разом зі звичайними дітьми, якщо це не несе небезпеки для них.

Упровадження інклюзивного навчання в загальноосвітніх і дошкільних закладах Чернігівської громади вирішило чимало проблем. Найважливішим досягненням став доступ дітей з особливими потребами до освітніх послуг, які вони можуть отримувати в сучасному інклюзивно-ресурсному центрі, очолюваному Людмилою Абрамовою. Розмістився він на першому поверсі опорного навчально-виховного закладу Чернігівська ЗОШ І-ІІІ ступенів імені Героя Радянського Союзу А. М. Темника.

В інклюзивно-ресурсному центрі дітки з особливими освітніми потребами відчувають необхідну підтримку й опору, здобувають нові навички і знання, особливо, якщо поруч небайдужі люди й однодумці. Директор центру Людмила Абрамова – мудра наставниця, яка завжди допоможе і зрозуміє. Робота з дітьми стала справою її життя. Спокійна, врівноважена, привітна, передає дітям тільки позитивні емоції. Вона робить усе для того, аби в очах її вихованців постійно палахкотіли й не згасали вогники захоплення навчанням і творчою діяльністю. Учитель-логопед Аліна Бойко працює над розвитком мовлення, виправляє мовленнєві порушення. У своїй роботі вона використовує сучасні логопедичні методики. Практичні психологи Наталія Буханиста й Тетяна Семеніхіна допомагають долати поведінкові й емоційні порушення, розвивати пізнавальні процеси. Їхні заняття з нетерпінням чекають хлопчики й дівчатка, а батьки діляться з психологами найболючішими проблемами й маленькими досягненнями своїх дітей. Переймається проблемами центру бухгалтер Зореслава Нестеренко.

Напередодні Міжнародного дня людей з інвалідністю ми завітали до центру. Тут створена затишна, тепла атмосфера. Людмила Олександрівна розповіла про роботу закладу:

– З червня 2018 року в громаді функціонує комунальна установа «Інклюзивно-ресурсний центр» Чернігівської селищної ради. Нелегко було починати нову справу, відкриваючи бюджетну установу з нуля. Для досягнення мети використовували різні «дороги і способи пересування». Звичайно, не всі дороги було легко пройти, але вони були цікавими, неповторними, і завдяки спільним зусиллям шлях під назвою «2018 рік» подолали.

«Інклюзивно-ресурсний центр» забезпечує методичний, психологічний, дефектологічний, логопедичний супровід осіб з особливими освітніми потребами. Основними завданнями нашого центру є проведення комплексної оцінки, здійснення системного кваліфікованого супроводу осіб у разі встановлення в них особливих освітніх потреб, надання рекомендацій закладам освіти щодо розроблення індивідуальної програми розвитку особи, консультування батьків, інших законних представників особи з особливими освітніми потребами щодо особливостей її розвитку. А також надання психолого-педагогічних, корекційно-розвиткових та інших послуг дітям з особливими освітніми потребами, а саме дітям раннього й дошкільного віку.

У закладах загальної середньої освіти громади функціонує 20 інклюзивних класів і 1 група закладу дошкільної освіти з інклюзивним навчанням. Корекційну допомогу отримують 26 учнів закладів загальної середньої освіти, 1 вихованець закладу дошкільної освіти й 6 дітей, які здобувають освіту у формі педагогічного патронажу.

В інклюзивно-ресурсному центрі було проведено 75 комплексних психолого-педагогічних оцінок (діагностики) розвитку особи з особливими освітніми потребами.

Навчально-корекційний процес у інклюзивних класах відбувається за індивідуальними програмами розвитку, відповідно до висновків і рекомендацій інклюзивно-ресурсного центру. До освітнього процесу залучені вчителі фізичного виховання, асистенти вчителів закладів загальної середньої та дошкільної освіти, учитель-дефектолог, логопеди і практичні психологи. Плануємо з нового року ввести до штатного розпису центру посаду вчителя-реабілітолога.

У 2019 - 2021 роках на залишки освітньої субвенції було придбано спеціальні засоби корекції психофізичного розвитку для осіб з особливими освітніми потребами та методичного, навчального, програмного забезпечення, предметів, матеріалів і обладнання для оснащення кабінету інклюзивно-ресурсного центру. У своїй роботі ми використовуємо велику кількість важливих і потрібних ресурсів: антистресові м’ячики, різноманітні геометричні фігури, конструктори, іграшки-головоломки тощо. А ще в нашому центрі з’явився комплект мультимедійного обладнання: інтерактивне панно «Зоряне небо», «Інтерактивний стіл», арома панель «Квадро», комп’ютерне обладнання, магнітно-маркерний органайзер. Це обладнання може бути не тільки розвагою, але й допомагає дітям побороти психологічне навантаження. Ми зробили певні кроки на шляху до розвитку інклюзивної освіти. Мені приємно, що ламаються старі стереотипи, ми стаємо відкритішими до нових знань і цінного досвіду колег, вміємо співпрацювати.

Щоб забезпечити впровадження нових освітніх технологій у корекційну роботу з дітьми, повинні постійно поповнюватися сучасне обладнання, діагностичні й дидактичні матеріали, бо ми працюємо з особливими дітьми, а вони, як і будь-які інші діти, не можуть чекати на щастя. Вони нетерплячі, хочуть бути щасливими сьогодні, зараз.

Інформацію про діяльність центру ми постійно оновлюємо в соціальній мережі на вебсайті КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Чернігівської селищної ради й на сайті обласного ресурсного центру. Посилено інформування батьків про можливість дистанційного подання документів через автоматизовану систему роботи ІРЦ на порталі http://ircenter.gov.ua/. Усі послуги в центрі надаються безплатно.

Наостанок дозвольте подякувати всім, хто причетний до роботи нашого інклюзивно-ресурсного центру, небайдужий до проблем освіти й розуміє важливість корекційної допомоги дітям.

Успіхи інклюзивно-ресурсного центру – це не мої особисті успіхи, а успіхи всього нашого маленького колективу, який у звітах значиться сухими цифрами – 5 штатних одиниць. Але маючи спільну мету – захищені й успішні діти, які з дитинства знають ціну таким поняттям як Добро, Підтримка й Розуміння – рівень свідомості людей підвищиться такими основоположними цінностями, як Толерантність і Рівність.

Колектив редакції газети «Нива» щиро дякує фахівцям інклюзивно-ресурсного центру за їхню турботу, людяність, відповідальність, піклування, душевне тепло й милосердя. Бажаємо злагоди й міцного здоров’я, сил і натхнення, нових творчих здобутків. Нехай прекрасні почуття зігрівають ваші серця, а доля буде щедро наповнена теплом і любов’ю.



Міжнародний день людей з інвалідністю

3 грудня в нашій державі відзначається Міжнародний день людей з інвалідністю.

Зазвичай таких людей називають людьми із особливими потребами. Однак попри свої недуги – прив’язаність до візка, відсутність слуху чи зору – вони демонструють світові свої надможливості і стають для абсолютно здорових громадян прикладом мужності та рішучості зайняти активну життєву позицію.

Фахівці ІРЦ провели виховний захід в Опорному навчально-виховному закладі Чернігівської ЗОШ І-ІІІ ст. у 3 класі на тему "Мені це потрібно, адже я - такий як ти!!!", метою якого було сприяти розвитку емпатії і поваги до людей з порушенням здоров’я, розуміння проблем і потреб інших людей, вчили співпереживати, мотивувати учнів надавати підтримку дітям з особливими освітніми потребами.


В УКРАЇНІ СТАРТУВАЛА ІНФОРМАЦІЙНА КАМПАНІЯ «ДЛЯ ДІТЕЙ СУСПІЛЬСТВО БЕЗ БАР’ЄРІВ»

Мета кампанії – продемонструвати, що тільки через розбудову інклюзивного та безбар’єрного суспільства можна створити належні умови для розвитку кожної дитини, а також забезпечити її включення в активне життя навчального закладу, громади та суспільства.

Ділимося одним з відеороликів, розроблених в рамках інформаційної кампанії “ДЛЯ ДІТЕЙ суспільство без бар’єрів”, про історію реальної героїні – дівчинки Аліси, яка, завдяки підтримці та прийняттю, змогла подолати усі бар’єри та досягти значних успіхів в улюбленій справі


Директор із фахівцями КУ «ІРЦ» брали участь в онлайн-заході, присвяченому Всесвітньому дню науки в ім’я миру та розвитку – 2021, вебінар з теми: «Діагностика розладів аутистичних проявів у дітей за допомогою скринінгової методики CASD та PEP-3» і отримали відповідні сертифікати.

МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ТОЛЕРАНТНОСТІ

Толерантність – це саме те, чого так не вистачає сьогодні людям: терпіння, терпимості, розуміння, дружнього ставлення, адекватного сприйняття. Важливо бути терпимим одне до одного, що дуже непросто.

Люди з обмеженими можливостями потребують не лише побутових зручностей, але й толерантного відношення суспільства. Вони часто потрапляють в ситуацію, коли оточуючі хочуть їм допомогти, але не знають як це зробити правильно.

16 листопада Міжнародний день толерантності

Толерантність – це повага права іншого бути таким, яким він є:

• Головне - Людина, а не її інвалідність.

• Коли Ви хочете запропонувати свою допомогу, запитайте спочатку чи вона потрібна.

• Розмовляючи з людиною, яка пересувається на візку, намагайтесь розташуватися так, щоб її та Ваші очі були на одному рівні, тоді Вам буде простіше вести розмову.

• Розмовляючи з людиною, яка має труднощі в спілкуванні, слухайте її уважно. Майте терпіння її вислухати, чекайте доки людина закінчить фразу. Не виправляйте її та не намагайтесь пояснити щось замість неї. Якщо це потрібно, ставте короткі запитання, які потребують коротких відповідей.

• Розмовляючи з людиною з вадами зору, обов`язково назвіть себе і тих людей, які прийшли з Вами. Якщо Ваша розмова проходить в групі, не забувайте пояснити до кого Ви на даний час звертаєтесь. Озвучуйте все, що ви пишете на дошці або показуєте на екрані.

• Щоб звернути на себе увагу людини з вадами слуху помахайте рукою, або доторкніться до неї. Говорячи з нею, дивіться їй у прямо у вічі і говоріть чітко. Деякі люди читають по губам. Намагайтесь стояти так, щоб Вас та Ваші уста було добре видно та щоб Вам нічого не заважало (чашка з кавою, їжа, папка і т.п).

• Не забороняйте дитині задавати питання про людину з інвалідністю. Відкрите спілкування допомагає змінити ставлення до людей з інвалідністю та ліквідувати непорозуміння.


Шановні колеги, вашій увазі трансляцію про інклюзивну освіту (smiley)

Тема: Як проводити уроки в інклюзивному класі, де навчається дитина з порушеннями зору (базова та старша школи)

Де: YouTube-канал nus.org.ua: https://youtu.be/xsoYWVGYQbM

Ведуча: Віра Ремажевська, засновниця й заступниця директора з методично-експериментальної роботи НРЦ “Левеня”, президентка Всеукраїнської громадської організації працівників спеціальної та інклюзивної освіти, кандидатка наук і доцентка.

Поставити запитання до ведучу можна у цій формі (https://cutt.ly/KTfPq3z) або в коментарях під час трансляції.

План трансляції

Складання індивідуальної освітньої програми для учня з ООП (коротко)

Складання індивідуальної програми розвитку для учня з ООП (коротко)

Зовнішні чинники, що впливають на зорове функціонування учня з ООП

Оптичні та неоптичні засоби корекції учня з порушеннями зору

Організатори: nus.org.ua, ГО “Смарт освіта” за підтримки Міжнародного фонду “Відродження” продовжує онлайн-трансляції про інклюзивну освіту.

_____________

Трансляція готується за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”

https://www.youtube.com/watch?v=xsoYWVGYQbM



В УКРАЇНІ СТАРТУВАЛА ІНФОРМАЦІЙНА КАМПАНІЯ «ДЛЯ ДІТЕЙ СУСПІЛЬСТВО БЕЗ БАР’ЄРІВ»

Мета кампанії – продемонструвати, що тільки через розбудову інклюзивного та безбар’єрного суспільства можна створити належні умови для розвитку кожної дитини, а також забезпечити її включення в активне життя навчального закладу, громади та суспільства.



Понад 2 000 саджанців дерев було висаджено на вихідних у Чернігівській громаді. Сіянці сосни кримської ми отримали завдяки долученню до всеукраїнської еко-акції у рамках проєкту «Озеленення планети», співорганізатором якої у Запорізькій області став Благодійний Фонд «Соціальні ініціативи бізнесу».

До акції з висадження дерев долучилися працівники КУ "ІРЦ" Чернігівської селищної ради.

21 жовтня у четвер з 15:00 до 17:00 відбудеться безкоштовний онлайн-вебінар з асистивних технологій для спілкування.

Ця подія відбувається в рамках проєкту “Асистивні технології для спілкування”, соціального підприємства “ДивоГра та ГО “ЦСППС “Моя родина”.

Захід буде корисним також працівникам освіти, соціальної сфери, батькам та усім, хто цікавиться інклюзією, реабілітацією, розвитком мовлення і навичок комунікації.

На зустрічі розглянемо практики використання альтернативної і додаткової комунікації (АДК) - технології, яка допомагає спілкуватися людям з мовленнєвими порушеннями.

Реєстрація на безкоштовний вебінар за посиланням https://forms.gle/68kdBgTiHpJCi3ya9

Участь безкоштовна. Посилання на ефір надійде учасникам після реєстрації. Під час перегляду зареєстровані глядачі зможуть поставити запитання у чаті ефіру.


Шановна і дорога наша Людмила Олександрівна! Прийміть найщиріші вітання З Днем ​​Народження! Бажаємо вам найміцнішого здоров’я, бадьорості духу, радості в серці, теплоти в душі! Нехай ранки ваші будуть чистими і ясними, дні — успішними і плідними, а вечора — теплими і затишними! Поваги вам безмірної, любові найяснішої, радості і багато різних задоволень в житті!

Прийміть щирі вітання з професійним святом – Днем працівників освіти!

Бажаємо міцного здоров’я, життєвої сили, енергії для досягнення нових успіхів у професійній діяльності! Невичерпної наснаги й оптимізму у помислах і справах, добробуту, життєдайної сили та безхмарних, мирних, світлих днів!

З професійним святом!



24.09.2021 року фахівці (консультанти) КУ «Інклюзивно-ресурсного центру» Чернігівської селищної ради, провели онлайн-семінар з асистентами вчителів закладів загальної середньої освіти на тему: «Особливості роботи асистента вчителя в сучасних умовах». Для реєстрації та опитування учасників семінару фахівці використали онлайн-анкетування для асистентів вчителів. На семінарі було розглянуто безліч питань стосовно організації роботи асистента вчителя в умовах дистанційного навчання на період карантину, методичні рекомендації навчання осіб з ООП в ЗЗСО, а також спільна діяльність вчителя та асистента вчителя.

Бажаємо позитивного та продуктивного навчального року!


16.09.2021 року фахівці Центру в межах Тижня освіти дорослих - 2021 приняли участь у майстер-класі «Стрибок у світ інклюзивної аналітики». Під час вебінару учасники заходу (78 осіб) поринули у світ аналітичних досліджень: з'ясували, що таке “аналітика”, “моніторингове дослідження”, “аналіз” та на практиці навчились застосовувати інструменти моніторингу. Також педагогічними працівниками ОРЦПІО були представлені результати аналізу кадрового складу, річних звітів, надання корекційно-розвиткових послуг дітям з особливими освітніми потребами та рейтинг активності фахівців ІРЦ.

УЧАСТЬ В КОМАНДІ ПСИХОЛОГО-ПЕДАГОГІЧНОГО СУПРОВОДУ ДІТЕЙ З ООП

В новому навчальному році фахівці ІРЦ відвідали Новомихайлівську філію ОНВЗ Чернігівська ЗОШ І-ІІІ ст. з метою надання психолого-педагогічних, корекційно-розвиткових послуг особам з ООП. Педагогічні працівники ІРЦ провели додатковий збір інформації про особливості навчання дітей з ООП (напрями, рівень та обсяг підтримки їх в освітньому процесі). За результатами проведеної роботи фахівцями ІРЦ надано рекомендації про складання, виконання, коригування ІПР, змісту, форм та методів навчання відповідно до потенційних можливостей дітей з ООП.

02.09.2021р. директор Центру в межах проведення серпневих студій 2021 року взяла участь у нараді з представниками (експертами) Міністерства освіти і науки України, зокрема Ларисою Самсоновою, в якій взяли участь 74 фахівці інклюзивно-ресурсних центрів та центрів підтримки інклюзивної освіти Запорізької та Житомирської областей. Учасники обговорили зміни в інклюзивному навчання, які вносяться Постановою КМУ від 21.07.2021 № 765 «ЗМІНИ, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України щодо організації навчання осіб з особливими освітніми потребами» та отримали відповіді на нагальні питанні.

31.08.21р. директор Центру в межах проведення серпневих студій 2021 року прийняла участь у нараді «Особливості освітнього процесу в ІРЦ у 2021-2022 навчальному році», в якій взяли участь 67 осіб, керівник завідувачка ОРЦПІО Тетяна Волошина. На нараді були обговорені зміни, що вносяться до постанов КМУ щодо організації навчання осіб з особливими освітніми потребами та обговорені особливості освітнього процесу в ІРЦ у навчальному році.

Свято Дня Незалежності України пройшло цікаво, барвисто та захопливо для всіх мешканців громади та гостей. Діти із задоволенням приймали участь в майстер-класі з орігамі "Цікавий світ навколо нас"


Щиро вітаємо всіх із світлим та прекрасним святом – Міжнародним днем захисту дітей!

Дитинство – найпрекрасніша мить нашого життя, це – пора сподівань та здійснення мрій. Немає більшого щастя у світі, аніж посмішки дітей. В цей день хочемо побажати кожній дитині на планеті, щоб вона була здорова, щаслива, оточена турботою рідних і близьких. Нехай небо над головами буде мирним, де б вони не знаходилися, нехай кожен новий день приносить їм тільки добро і нові, приємні відкриття.

Батькам же побажаємо терпіння! Не забуваємо: саме ми відповідальні за радість і безпечне дитинство наших діток! Вітаємо!


Вишиванка – це особлива національна традиція українців. А сам День вишиванки – хоч поки ще й не офіційне свято – покликане до сприянню єдності і культурного відродження всього багатонаціонального українського народу.

На цьому тижні у нашому Центрі відбулася виставка дитячих малюнків «Вишиванкові візерунки. Діти познайомилися з історією виникнення Дня вишиванки та дізналися , що вишиванка – це не просто сорочка, а оберіг, який захищає від усього злого та приносить здоров’я і багатство.


В межах Тижня науки VІІ Міжнародної науково-практичної конференції «НЕПЕРЕРВНА ОСВІТА НОВОГО СТОРІЧЧЯ: ДОСЯГНЕННЯ ТА ПЕРСПЕКТИВИ» фахівці ІРЦ взяли участь в низці заходів, які були організовані Обласним ресурсним центром підтримки інклюзивної освіти спільно з кафедрою реабілітаційної педагогіки та здорового способу життя, а саме : панельній дискусії «ХТО ЛІДЕР В ІНКЛЮЗИВНІЙ ОСВІТІ?», вебінарі «СПІВПРАЦЯ ІНКЛЮЗИВНО-РЕСУРСНИХ ЦЕНТРІВ З БАТЬКАМИ ДІТЕЙ З ООП ТА ЗАКЛАДАМИ ОСВІТИ, ЯК КЛЮЧОВИМИ ПАРТНЕРАМИ У РЕАЛІЗАЦІЇ ЗАВДАНЬ ІРЦ» , педагогічній майстерні «РЕАБІЛІТАЦІЙНИЙ ПРОСТІР ЗАРАДИ ІНКЛЮЗІЇ» та отримали відповідні сертифікати.

Різні, але рівні…

Оксана Титаренко

Кожна дитина має унікальні особливості, інтереси, здібності та навчальні потреби, має право на освіту і повинна мати можливість отримувати і підтримувати прийнятний рівень знань у звичайних школах. Доступ до якісної освіти і відсутність стереотипів. Не можеш ходити, але любиш математику. Не бачиш, але обожнюєш фізику. Не чуєш, але прагнеш малювати та творити. І вчишся у звичайній школі, а не за зачиненими дверима спеціалізованого інтернату. Це допомагає дитині соціалізуватися, бути впевненою і відчувати, що немає ізоляції та булінгу. Різні, але рівні – на цьому й основується інклюзивне навчання.

Рівні можливості для усіх дітей та інші школярі поруч. І звичні будні теж: побігати на перерві, перекусити в їдальні, поділитися своїми секретами з друзями, поспілкуватися… Усе це інтегрує дитину з особливими потребами у соціум. Це, власне, і належить до поняття «інклюзія».

Запорізька область ще у 2016 році стала пілотною в науково-педагогічному експерименті зі створення інклюзивного середовища. За результатами проєкту на 2019 рік в області функціонували 182 загальноосвітні навчальні заклади з інклюзивними класами. Сьогодні в області працюють близько 40 інклюзивно-ресурсних центрів. Зокрема, один – у Чернігівській громаді під керівництвом Людмили Абрамової. У 2020-2021 навчальному році діють 14 інклюзивних класів у семи закладах загальної середньої освіти нашої громади, де здобуває знання 21 дитина з особливими освітніми потребами. Десять із них припадає на Ільїнський НВК.

Коли виникла проблема зайнятості цих дітей після закінчення уроків, адже цілу годину кожного дня (у п’ятницю – навіть дві) вони чекають на автобус, батьки звернулися до директора КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» по допомогу. Людмила Олександрівна запропонувала створення художньо-естетичного гуртка. Тут долучилася директор Будинку дитячої та юнацької творчості (БДЮТ) Чернігівської селищної ради Світлана Школяренко.

Спільними зусиллями інклюзивного центру та БДЮТ з 1 лютого на базі Ільїнського НВК розпочав роботу гурток художнього-естетичного напрямку «Умілі руки» БДЮТ – для дітей із особливими освітніми потребами. Керівником гуртка та творчим наставником стала неперевершена майстриня своєї справи, вчитель Ільїнського НВК – Наталія Братішко. Ліплення, аплікація та поробки з паперу, малювання – це далеко неповний перелік того, чим займаються різновікові вихованці новостворених «Умілих рук».

«Діти надзвичайно емоційні та вразливі. До кожного потрібен індивідуальний підхід і лише – від серця до серця, – розповідає Наталія Віталіївна про своїх вихованців. – Та вони дуже стараються. Їм подобається творити. Вони вчаться один в одного, надихаються успіхами інших».

До Дня закоханих гуртківці підготували колективну роботу та індивідуальні поробки й узяли участь у виставці, що проходила в місцевому СБК. Подарунки за участь неабияк порадували юних творців. З наполегливістю готували роботи до Дня рідної мови, а зараз працюють над створенням поробок на районний етап обласного конкурсу виставки з декоративно-ужиткового та образотворчого мистецтва «Знай і люби свій рідний край».

«Загалом у БДЮТ функціонує двадцять різноманітних гуртків. Ми почали розвивати новий напрямок роботи з інклюзією, бо інклюзивна освіта дає можливість усім учням у повному обсязі брати участь у шкільному житті. Крім того, що діти з особливими освітніми потребами займаються в Інклюзивно-ресурсному центрі, тепер вони мають змогу щодня творити. Отже, щодня кожен гуртківець має результат своєї роботи – поробку, зроблену власноруч. Втомлені, але щасливі вони повертаються додому з сюрпризом для рідних: валентинки, квіти для мами, подарунки до 8 Березня тощо, – говорить Світлана Школяренко. – Ми прагнемо підвищити самооцінку дитини з особливими потребами, сформувати їхню активну життєву позицію та впевненість у своїх силах, розвивати самостійність, створити умови для творчого розвитку, надати можливість реалізувати свої досягнення завдяки «Умілим рукам». Інклюзія та гуртки для таких діток означають розкриття кожного учня та виявлення його талантів і здібностей. Поліпшується їхній моторний, мовний, соціальний, емоційний розвиток, що надзвичайно важливо. Я переконана, що інклюзія сприятиме розвитку кожного члена громади та усієї громади загалом».


2 квітня – Всесвітній день розповсюдження інформації про проблему аутизму

Щоб підтримати людей, а особливо дітей з аутизмом, на акції приходять у блакитному. Емблемою для таких особливих дітей став пазл, як символ того, що розлад заважає знайти своє місце в загальній картині світу.

«Це мене не стосується», – подумає більшість людей. Так думали й ті, хто зараз щосили намагається допомогти своїй дитині. Виявилося, що якби знали, розпочали б курс допомоги раніше, що вкрай важливо. Одна дитина з 68 у світі має діагноз в аутичному спектрі, причому в хлопців у 5 разів частіше виявляють аутизм, ніж у дівчат.

Аутизм – це не хвороба. Це постійне й комплексне порушення розвитку, яке проявляється впродовж перших трьох років життя і може значно погіршити розвиток мовлення, соціальної взаємодії, спілкування та поведінки дитини. Він впливає на кожну людину по-різному, і може варіюватися від дуже легкої до дуже важкої форми прояву.


Фахівці Центру разом із директором беруть участь у циклі вебінарів із проблем впровадження інклюзії в суспільство, і вже отримали перші сертифікати, "Сучасні стандарти інклюзивного супроводу дітей з особливими освітніми потребами".

Вебінар присвячено питанню розробки, впровадження та розповсюдження моделі інклюзивного навчання для дітей з розладами інтелектуального розвитку та дислексією. Представлено комплексну програму супроводу учнів з особливими освітніми потребами, необхідні стратегії допомоги та вектори розвитку дітей.



Найбільш очікуване свято всіх жінок — 8 березня, ми чекаємо квіти і сюрпризи від рідних. Також ми робимо подарунки для мами або бабусі , створюємо креативні шедеври. Що може бути краще ніж подарунок зроблений своїми руками. Наші діти створили для своїх рідних гарні поробки, які будуть радувати їхнє серце.

У цей чарівний весняний день вітаємо всіх жінок, матусь, бабусь та дівчаток зі святом 8 березня! Бажаємо тепла, радості та оптимізму в кожному дні. Нехай в душі завжди панує вічна весна, а на обличчі сяє сонячна усмішка і зігріває всіх ніжними променями.



День Святого Валентина - один з найулюбленіших свят дітлахів.

Напередодні дня закоханих фахівці ІРЦ підготували для дітей сюрприз: майстер - клас по виготовленню валентинок. З великим задоволенням діти виготовляли та прикрашали валентинку у вигляді метелика. Діти дізналися більше з презентації про історію виникнення цього свята.

Натхненні та веселі учні залишилися в день свята сповнені теплих почуттів і серйозних роздумів про цінність любові, яку дарують один одному близькі люди

Чернігівську громаду було відібрано для участі в проєкті «Впровадження орієнтованого на потреби підходу в соціальному секторі», що реалізується за фінансової підтримки GIZ. У рамках проєкту буде розроблено Стратегію удосконалення системи надання соціальних послуг, проведено роботу з поліпшення доступності та якості соціального обслуговування. 27-28 січня координаторка нашої громади, консультантка ГО «Інститут соціальної політики регіону», що виконує проєкт, Анна Колохіна з робочим візитом відвідала соціальні підрозділи громади. Вона зустрілася з керівницями Територіального центру, ЦНАПу, Інклюзивно-ресурсного центру, служби у справах дітей, щоб спільно попрацювати над здобутками та потребами закладів. Окремо було проведено фокус-групу з населенням та діалог з представниками громадських організацій, що дозволило розглянути сферу соціального обслуговування у громаді з різних ракурсів.

Шановні мешканці Чернігівської селищної територіальної громади! Допоможіть нам зробити соціальні послуги якіснішими. Для цього просимо вас відповісти на кілька питань анкети.

Опитування проводиться Чернігівською селищною радою в рамках проєкту «Впровадження орієнтованого на потреби підходу в соціальному секторі».

https://forms.gle/idE6J6MX6qvsEqUe6


Міністерство освіти і науки України спільно з Центром здоров’я і розвитку «Коло сім’ї» та за підтримки українсько-швейцарського проєкту «Психічне здоров’я для України» (Mental Health for Ukraine, MH4U) продовжує серію вебінарів для підвищення рівня обізнаності педагогів та фахівців інклюзивно-ресурсних центрів щодо психолого-педагогічного супроводу дітей з особливими освітніми потребами та турботи про психічне здоров’я дітей під час навчання.

Відповідний лист bit.ly/3qd64FQ та графік проведення серій навчальних вебінарів для педагогічних працівників МОН надіслало до Департаментів (управлінь) освіти обласних, Київської міської державних адміністрацій.

Для участі в навчальних вебінарах необхідно зареєструватися за формою bit.ly/35W25pJ. Після проходження вебінарів учасники отримають електронну версію іменного сертифікату, який можна буде використати як години продовження професійного розвитку фахівців інклюзивно-ресурсних центрів.

Нагадаємо, розроблено цикл вебінарів із проблем впровадження інклюзії в суспільство bit.ly/3bEnpTZ.

Як зазначив Міністр Сергій Шкарлет, МОН прагне створити якісне інклюзивне освітнє середовище для розвитку здобувачів освіти з урахуванням їхніх потреб і можливостей bit.ly/2XAxQjk.


Нехай Різдвяні свята прийдуть до Вас з радістю, будуть щедрими на здійснення мрій і сподівань, додадуть сил, здоров’я і оптимізму, принесуть із собою стабільність і впевненість. Миру і достатку Вашим родинам! Нехай чарівні дзвони щастя наповнять Ваші серця і душі, а Ваші домівки наповняться теплом і світлом!

Напередодні Різдвяного свята у нашому КУ "ІРЦ" відбулася виставка малюнкік та поробок "Різдвяне сяйво"


Ось і почалася пора Новорічних та Різдв’яних свят, наближається чарівний час казки та виконання бажань. З настанням зими всі ми з нетерпінням чекаємо приходу Нового року, адже це час веселих розваг і подарунків. А особливо новорічне свято люблять наші діти, тому що у гості обов’язково завітає Дід Мороз з подарунками. Цього року пандемія коронавірусу вносить свої корективи, але, незважаючи на це, новорічне дійство сьогодні відбулося.

Дотримуючись всіх карантинних правил, наші вихованці з величезною радістю зустріли найбільш очікуваноного гостя – Діда Мороза, який став не лише глядачем, а й активним учасником свята разом з малюками, які брали участь в конкурсах, руханках, виготовленні новорічних поробок, співали, читали вірші, веселилися. Дід Мороз привітав усіх з Новим роком й розділив яскраві емоції з кожним присутнім на святі. З гарним настроєм, радістю, відчуттям чарівної казки дітки провели Новорічне свято.

Щирі слова вдячності висловлюємо народному депутату України Олександру Пономарьову за надані новорічні подарунки. Діти отримали крім солодощів, ще й яскраві враження, посмішки та подарували один одному багато незабутніх емоцій і позитиву.

Користуючись нагодою, від імені колективу інклюзивно-ресурсного центру Чернігівської селищної ради, хочемо привітати всіх з Новим Роком. Нехай це величне свято, як і всі дні наступного року, будуть щедрими на любов і доброту, взаєморозуміння і повагу, нехай віра, надія та милосердя ніколи не згасає в наших серцях. Нехай рік прийдешній подарує Вам та вашим близьким міцне здоров’я та гарний настрій. Зігрійте своїм теплом рідних та друзів, поділіться надією з тими, хто зневірився, проявіть милосердя до ближнього. Нехай у наступному році ми всі станемо щасливішими, добрішими і уважнішими до оточуючих нас людей, а світ відкриває перед нами усі двері. Хай Ваше життя осяє Боже благословення. Щасливих Вам свят!!!


Насичений подіями рік добігає кінця, і наступає довгоочікувана казкова пора, коли дива стають реальністю. В ніч з 18 на 19 грудня Святий Миколай спускається із небес, щоб нагородити малюків за їх добрі вчинки.

Найбільш щиро, з великим захопленням і радістю сприймають це свято діти, бо Святого Миколая завжди вважали покровителем і заступником дітей. Тож саме вони найбільше чекають на це свято. Адже малеча знає, що за її слухняність, старанність, працьовитість Святий принесе їм безліч подарунків.

З нагоди Свята Миколая у нашому Центрі було організовано ряд святкових дійств. Фахівці ІРЦ разом із дітьми підготували для «Миколая» цікаві малюнки, гарні поробки - «Миколайчики» , отримали гарний настрій, позитивні емоції і солодкий сюрприз та листівку з святковими побажаннями.

Бажаємо, щоб це свято стало для всіх дітей та дорослих святом Милосердя, святом Доброти, Прощення та Любові до ближніх.


Через посилення протиепідемічних заходів учням заборонено відвідувати школи 8-24 січня 2021 року, водночас заклади зможуть оголосити на цей період канікули. Про це йдеться у листі МОН керівникам місцевих департаментів освіти і науки.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів від 9 грудня 2020 року №1236 щодо встановлення карантину та запровадження протиепідемічних заходів, з 8 до 24 січня 2021 року в Україні запроваджуються посилені карантинні обмеження.

Так, у цей період учням заборонено відвідувати заклади загальної середньої освіти незалежно від форми власності, крім закладів дошкільної освіти та спеціальних закладів освіти.

Міністерство просить вжити всіх можливих невідкладних заходів, спрямованих на належну організацію в цей період освітнього процесу в дистанційному форматі. Зокрема – за допомогою платформи для дистанційного та змішаного навчання учнів 5-11 класів “Всеукраїнська школа онлайн” http://E-SCHOOL.net.ua, яку запустили МОН та Мінцифри.

Водночас Міністерство рекомендує розглянути можливість, за потреби, оголосити на цей час канікули із врахуванням положень частин 3 та 4 статті 10 Закону “Про повну загальну середню освіту”.

Докладніше: bit.ly/389TQGL



З нагоди дня людей з інвалідністю спеціалісти КУ «ІРЦ» провели захід , донесли до молодших школярів такі поняття як: «доброту», «уміння співчувати» та « толерантність», формувати в підростаючого покоління моральні чесноти , шляхетність , почуття милосердя, виховувати морально - етичні норми життя.

Цей день є нагадуванням людству про його обов’язок виявляти турботу і доброту до людей з особливими потребами.


Спеціалісти ІРЦ взяли участь в онлайн-вебінарі за участю представників Міністерства освіти і науки України "Особливості організації інклюзивної освіти у закладах дошкільної освіти"

Фахівці ІРЦ взяли участь в другому онлайн -вебінарі по інклюзії на тему : "Організація співпраці інклюзивно-ресурсного центру та закладу освіти на рівні громади" за участю представників Міністерства освіти і науки України.

Осінь – прекрасна золота пора року. Вона збирає щедрі врожаї овочів і фруктів, фарбує листочки в барвисті кольори, запалює багряно-червоні кетяги калини.

  • Розвиваючі заняття вдома не завжди є систематичними. Порядок і графік робить дітей більш організованими та зібраними. Це запорука успіху, тому до порядку та планування дітей потрібно привчати .

11 вересня 2020 року в КУ « Інклюзивно-ресурсний центр» Чернігівської селищної ради відбувся районний семінар для асистентів вчителів закладів загальної середньої освіти на тему «Асистент вчителя – ключова ланка в сфері інклюзії у закладах середньої освіти».

Учасників зібрання привітала директор КУ «ІРЦ» Чернігівської селищної ради Абрамова Л.О. , яка коротко зупинилася на завданнях Центру та окреслила важливість командної роботи, фахової підтримки.

Для ефективнішої співпраці долучилися практичні психологи закладу Семеніхіна Т.П. , Буханиста Н.С., які висвітлили питання стосовно документації асистента вчителя щодо роботи з учнями з особливими освітніми потребами та роботи асистента вчителя під час дистанційного навчання.

Вчитель-логопед ІРЦ Бойко А.О. розповіла про командний супровід дитини з особливими освітніми потребам в закладі освіти.

По закінченню засідання учасники заповнили анкету для подальшого вдосконалення роботи асистента вчителя в інклюзивних класах та отримали методичні рекомендації, а також презентаційні матеріали щодо організації інклюзивного навчання в закладах освіти.


Команда проекту https://www.facebook.com/groups/rvzpua/...

Відвідали Чернігівську ОТГ та провели фокус - групу за участю Фахівці ІРЦ, асистентів вчителів та вихователів, а також батьків нашої громади.

Раннє втручання – це міждисциплінарна сімейно-центрована комплексна допомога для сім'ї з дитиною від народження до 4-х років, що має інвалідність, порушення розвитку чи ризик їх виникнення. Система раннього втручання підтримує всю сім'ю, даючи їй навички, необхідні для забезпечення найкращих умов для збереження здоров'я дитини, її розвитку і освіти. Це допомагає запобігти прогресуванню розладів, а також попереджає інституціоналізацію дітей. Завдяки ранньому втручанню діти і батьки отримують знання, навички, що дозволяють їм ефективно інтегруватися в громади.


Як часто ваша дитина сидить в інтернеті? Чи турбуєтесь Ви за безпеку вашої дитини в соціальних мережах?

У травні 2020 року Центр кращого Інтернету (Київ) та Центр «Стартум» (Харків) розпочали новий проєкт #Волошки (Інклюзивний цифровий досвід: реальність та потреби). Мета проєкту – допомогти родинам з дітьми з інвалідністю уберегти дитину від загроз та використати можливості Інтернету для її розвитку та відпочинку.

До проекту можна залучитися пройшовши анонімну анкету

docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScIhLTg-eV-tFmN4ipatWBl0Wcywhc9aZzDvdYHsYArxOvTkg/viewform?fbclid=IwAR2oxUc4aUAFUYLDU7IuMQqqCAwwlhm4KdjR0QosR7jfph7g89SM2BBzS2Q


З Днем захисту дітей! Нехай наші діти якомога довше залишаються дітьми. Безтурботними, веселими, радісними. Хочеться побажати, щоб кожна дитина була здоровою і оточеною турботою батьків. Нехай небо над головою завжди буде мирним, а кожен новий день — добрим і цікавим. А батькам бажаємо терпіння, доброти і ніжності. Не забувайте, що саме ви відповідаєте за щасливе і безпечне дитинство дітлахів!

Наші хлопчики та дівчатка до дня захисту дітей підготували гарні та яскаві малюнки.

Дякуємо Асоції "Child.ua"за можливість безкоштовно користуватися посібником "Перші сто днів для родин, діти яких отримали діагноз аутизм". Перші сто днів - це посібник, який допомагає сім’ям, дітям, яких встановили діагноз розлади аутистичного спектра, у критичний період після діагностики. Комплект містить основну інформацію про аутизм та його симптоми, поради щодо діагностики, інформацію про терапію та лікування, таблиці, які допоможуть батькам організувати своє життя, перелік ресурсів тощо.

Також посібник є і в електронному варіанті: https://autism.ua/images/pdf/100-days.pdf?fbclid=IwAR2_ud9wmJy_aNuhAWgCyRuHk9RI7elCecVnNVPWE6OuoAQ0a-qaBC6PGdk

Дорогі батьки, з метою забезпечення вчасного зарахування дітей з особливими освітніми потребами до закладів дошкільної та загальної середньої освіти, задля вашої безпеки та безпеки ваших дітей, інформуємо Вас про можливість дистанційного подання документів для проведення комплексної психолого-педагогічної оцінки розвитку дитини через автоматизовану систему інклюзивно-ресурсних центрів (http://ircenter.gov.ua/)


Увага!!! Карантин продовжується!!!

На виконання постанови Кабінету Міністрів від 25.03.2020 № 239 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу СОVID-19», розпорядження голови Чернігівської селищної ради від 23.04.2020 № 43-О «Про внесення зміни до розпорядження селищного голови від 12.03.2020 № 22-О «Про стан забезпечення санітарно-епідеміологічного благополуччя населення Чернігівської ОТГ та заходів стосовно стабілізації ситуації, спричиненої коронавірусом СОVID-19», наказу КУ «ІРЦ» від 24.04.2020 № 05 «Про продовження призупинення проведення корекційно-розвиткових занять у КУ «ІРЦ» Чернігівської селищної ради», та у зв’язку із запровадженням надзвичайної ситуації на всій території України, повідомляємо, що проведення корекційно-розвиткових занять в КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Чернігівської селищної ради призупиняються до 11 травня 2020 року.

Термін карантину може змінитись у залежності від епідеміологічної ситуації в Україні. Подальші зміни Вам будуть проінформовані.

Бажаємо здоров’я!

З повагою,

фахівці КУ «Інклюзивно-ресурсний центр»

Чернігівської селищної ради

Увага!!! Карантин продовжується!!!

На виконання постанови Кабінету Міністрів від 25.03.2020 № 239 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу СОVID-19», розпорядження голови Чернігівської селищної ради від 26.03.2020 № 25-О «Про внесення зміни до розпорядження селищного голови від 12.03.2020 № 22-О «Про стан забезпечення санітарно-епідеміологічного благополуччя населення Чернігівської ОТГ та заходів стосовно стабілізації ситуації, спричиненої коронавірусом СОVID-19», наказу КУ «ІРЦ» від 03.04.2020 № 5 «Про призупинення проведення корекційно-розвиткових занять у КУ «ІРЦ» Чернігівської селищної ради», та у зв’язку із запровадженням надзвичайної ситуації на всій території України, повідомляємо, що проведення корекційно-розвиткових занять в КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Чернігівської селищної ради призупиняються до 24 квітня 2020 року.

Термін карантину може змінитись у залежності від епідеміологічної ситуації в Україні. Подальші зміни Вам будуть проінформовані.

Бажаємо здоров’я!

З повагою,

фахівці КУ «Інклюзивно-ресурсний центр»

Чернігівської селищної ради

Всесвітній день розповсюдження інформації про проблему аутизму відзначається щорічно 2-го квітня і заснований з метою пояснити,що аутизм - це не вирок, це всього лише діагноз, своєчасне визначення якого в більшості випадків допомагає вчасно розпочати процеси реабілітації і адаптації.

Аутизм є розлад, який виникає внаслідок порушення розвитку дозрівання синоптичних зв’язків в головному мозку зростаючого організму дитини. Цей розлад характеризується вираженим і всебічним дефіцитом спілкування і соціальної взаємодії, досить обмеженими інтересами, а також часто повторюваними діями. Гостроту цих ознак можна визначити вже у віці до трьох років. Захворювання має генетичний характер і його основні причини поки не відомі науці, однак своєчасна реабілітація дитини з ранніх років його життя дозволяє у багатьох випадках домогтися впевнених результатів у соціальній адаптації, що сприяє більш повноцінному життю.

«Діти дощу» 💦– так називають дітей з аутизмом💙. Таку назву вони отримали через те, що у всьому світі блакитний колір вважається кольором людей з аутизмом. 💙Щороку в усьому світі влаштовують акції, на яких люди надягають елементи блакитного одягу, використовують аксесуари в тон, або освітлюють блакитним світлом будинки. Таким чином вони намагаються привернути увагу суспільства до проблем людей з аутизмом, які у повсякденні є «невидимими».

Сьогодні 21 березня в Україні і світі відзначають Всесвітній день людей з синдромом Дауна.

Синдром Дауна—це генетична аномалія, якій притаманна додаткова хромосома 21. Люди з синдромом Дауна мають 47 хромосом у каріотипі замість звичних 46. Малюків з синдромом Дауна називають «Сонячними» дітьми, тому, що вони протягом всього життя відрізняються добротою та ніжністю. Вони постійно посміхаються у них не буває заздрості, агресії та злоби. Діти з синдромом Дауна обдаровані не менш, ніж звичайні діти. Багато хто має художній талант, музичні ( в тому числі танцювальні та співочі) і артистичні здібності.

Лише завдяки терпінню і турботі можна виростити людину, не тільки здатну до самообслуговування, вона зможе оволодіти простими навичками праці, виявити свої таланти.

Увага карантин !!!

Відповідно до статті 29 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 року № 211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу СОVID-19», листа Міністерства освіти і науки України від 11.03.2020 року №1/9-154, розпорядження селищного голови від 12.03.2020 року № 22-О «Про стан забезпечення санітарно-епідеміологічного благополуччя населення Чернігівської ОТГ та заходів стосовно стабілізації епідеміологічної ситуації, спричиненої коронавірусом СОVID-19» та з метою запобігання занесенню і поширенню на території Чернігівської ОТГ гострої респіраторної хвороби, спричиненої коронавірусом 2019-nCoV, недопущення захворюваності серед дітей з особливими освітніми потребами.

Призупиняються проведення корекційно –розвиткових занять в інклюзивно- ресурсному центрі,з 12 березня по 03 квітня 2020 року у зв’язку з карантином.

Уникайте контакту з хворими людьми. При погіршенні самопочуття залишайтеся вдома, при необхідності зверніться до лікаря. Не наражайте на небезпеку себе та оточуючих.



8 березня – справжнє свято весни. Море квітів, привітань та подарунків у перші весняні дні додають нам радісних миттєвостей і гарного настрою, якого ніколи не буває занадто багато. На передодні міжнародного жіночого свята в КУ «ІРЦ» Чернігівської селищної ради спеціалісти провели майстер – клас «Подарунок мамі власними руками». В кімнаті панувала творча атмосфера. Діти ділилися своїми враженнями та демонстрували свої поробки один одному. А потім забрали їх додому, щоб 8 березня вручити своїй мамі. Милi дрібнички, зроблені власноруч, старанням і любов'ю – справдi, найкращий подарунок для найрідніших.

На день Святого Валентина приймають вітання не лише закохані, а й матусі, учні в школі, та звісно ж друзі.

Сьогодні ми завітали до учнів 4 класу, щоб створити чарівні «валентинки», які обов’язково зігріють серця рідних їм людей. Діти були задоволені від виготовлених поробок, адже найкращий подарунок зроблений з любов’ю своїми руками.

Наш колектив вітає всіх зі святом!

Діти – це майбутнє будь-якої нації, будь-якої держави, адже саме з них починається усе на світі. І в цьому переконалася вчитель-логопед Бойко Аліна Олександрівна, принявши участь в журі в районному конкурсі ораторського мистецтва «Заговори, щоб я тебе побачив» серед дітей дошкільного віку. Всі учасники та глядачі отримали масу позитивних емоцій.

Вітаємо з днем народження нашого іменинника! Сонечко, бажаємо яскравих посмішок та радощів у житті, щоб усі твої бажання збувались, веселих друзів та багатої фантазії, яка кожен твій день перетворить у цікаву пригоду, добру історію або справжнє свято. Зростай здоровою, життєрадісною та щасливою дитиною, і нехай у тебе завжди буде солодкий та чудовий, немов цукерка, настрій!


Новорічні свята – це зимова казка для всіх, а особливо для дітей. Цієї пори ми, як у дитинстві, чекаємо відчуття щастя та прийдешнього дива… Щось має відбутися: хороше і несподіване, те, чого завжди хотілося… Дітлахи, як ніхто, очікують дива та новорічних подарунків. Аби подарувати зимову казку, ми підготували для дітей різноманітні розваги, разом з Дідом Морозом та Снігуронькою, дітки і хороводи водили, і в конкурсах із задоволенням брали участь. За це отримували солодкі призи – бо яке ж святкування без них!

Свято вийшло яскравим та веселим, і в дітлахів, і у дорослих, які були на ньому присутні, воно залишило у душі тепло та світло, надію на щасливе майбутнє.

Діти з радістю отримували солодкі подарунки, які були доставлені до КУ «ІРЦ» Чернігівської селищної ради за підтримки народного депутата Олександра Пономарьова та щиро, щасливими посмішками, дякували за приємне різдвяне диво.

«Великі можливості допомогти людям надаються не так часто, але маленькі оточують нас кожен день».

Міжнародний день людей з інвалідністю – справедлива шана суспільства та нагадування всім про обов'язок перед людьми з особливими потребами, що потребують захисту та підтримки у цей непростий час. Особливо цього потребують наші діти. Це окремі життя, окремі людські надії на те, що все буде добре. На щастя, поряд з ними є ті, хто хоче допомогти, і, хто допомагає.

Переймаючись буденними проблемами ми повинні замислитися над непростою долею людей з вадами здоров'я і не тільки у день 3 грудня, а й протягом цілого року не забувати про те, що поруч з нами живуть люди, які потребують допомоги і уваги, а саме найперше нашої посмішки та розуміння.

Тому, напередодні вищезазначеного свята в комунальній установі «Інклюзивно-ресурсний центр» Чернігівської селищної ради було започатковано цикл занять для дітей з особливими освітніми потребами «Усі ми різні, але всі ми рівні», початок яких присвятили Міжнародному дню людей з інвалідністю. Учні виконували цікаві вправи та завдання, дарували свої посмішки і чудові емоції одне одному, а ще відкрито спікувалися, ділилися власними спостереженнями та просто проводили гарно час.

Для родин дітей з особливими освітніми потребами проведено тренінгові заняття «Бути батьками», метою яких є сприяння становленню батьківської компетентності шляхом усвідомлення і осмислення механізмів спілкування та формування вмінь й навичок конструктивної взаємодії з дітьми у сім’ї. Під час занять батькам було запропоновано цікаві завдання для роздумів, релаксу та обміну досвідом спілкування зі своїми дітьми, міні-лекції про стилі виховання дітей. Батьки мали змогу поспілкуватися з фахівцями центру, поділитися враженнями про проведені заняття та обмінятися думками про способи виховання та впливу на своїх дітей. Вони отримують різні підбірки буклетів із порадами щодо виховання своїх дітей. Мами прийшли до висновку, що такі зустрічі в тісному крузі є ефективними та необхідними в майбутньому.

Головне наше завдання-підтримати людей з обмеженими можливостями не лише з нагоди Міжнародного дня людей з інвалідністю, а й щоденно, надаючи їм психологічну допомогу та підтримку. Створити такі умови, щоб ці люди відчували себе в нашому суспільстві дійсно захищеними та рівними.

А у нас сьогодні в центрі маленьке свято. Вітаємо нашого хлопчика з днем народження!!!💐Нехай всі твої мрії здійсняться !

12 вересня 2019 року на базі Інклюзивно-ресурсного центру Чернігівської селищної ради Запорізької області відбувся семінар-нарада для асистентів вчителів (вихователів), за участі фахівців КУ «ІРЦ» на тему «Проблеми та перспективи впровадження інклюзивного простору в закладах освіти та система роботи асистентів вчителів (вихователів)».

Засідання розпочала керівник Інклюзивно-ресурсного центру Абрамова Л.О., яка проаналізувала роботу за 2018-2019 навчальний рік та виділила основні завдання на 2019-2020 навчальний рік.

Практичні психологи Семеніхіна Т.П. та Буханиста Н.С. розповіли про ведення документації асистента вчителя (вихователя) та висвітлили питання щодо індивідуальної програми розвитку дитини (ІПР).

Вчитель-логопед ІРЦ Бойко А.О. розповіла про спільну діяльність вчителя та асистента вчителя (вихователя) та про розподіл обов’язків між ними.

А також виступила на семінарі асистент вчителя ОНВЗ Чернігівської ЗОШ І-ІІІ ступенів – Кулибка О.Л. поділившись своїм досвідом роботи стосовно співпраці асистента вчителя з батьками як невід’ємної частини в роботі з дітьми з ООП.

Наприкінці семінару спеціалісти ІРЦ вручили педагогічним працівникам методичні рекомендації стосовно роботи з дітьми в інклюзивному класі, а також учасники заходу отримали масу позитивних вражень та емоцій від зустрічі.

24 серпня до Дня Незалежності України була проведена психологічна локація - "Психологічна Вітальня". Розважитися іграми та взяти участь у майстер - класі з нетрадтційних технік малювання могли всі бажаючі. Учасники психологічної локації приймали участь у різних розважальних заняттях : малювання , ліплення ,кінестетичний пісок , настільні ігри приваблювали до нашої яскраво прикрашеної зони не лише малюків ,але й дорослих.

" Ми більше отримаємо , ніж віддамо , якщо будемо частіше згадувати про те , що нас єднає , про те , що людина стає Людиною тільки завдяки іншій людині."

В серпні 2019 на базі КЗ «Запорізький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти» та з метою обговорення пріоритетних напрямків роботи інклюзивно-ресурсних центрів у 2019-2020 навчальному році відбулася нарада для директорів інклюзивно-ресурсних центрів.

Протягом заходу здійснювався аналіз методичних рекомендацій щодо організації інклюзивного навчання в закладах освіти у 2019-2020 навчальному році (Лист Міністерства освіти і науки України від 26.06.2019 № 1/9-409 «Організації інклюзивного навчання в закладах освіти у 2019/2020 н.р.»); Постанови Кабінету Міністрів України від 10.07.2019 № 635 «Про затвердження Порядку організації інклюзивного навчання у закладах вищої освіти»; Постанови Кабінету Міністрів України від 10.07.2019 № 636 «Про затвердження Порядку організації інклюзивного навчання у закладах професійної (професійно-технічної) освіти та інших нормативно-правових актів, які регламентують діяльність ІРЦ; висвітлювалась інформація щодо проведення тренінгів та семінарів у ІІ півріччі 2019 року та можливостей узагальнення перспективного педагогічного досвіду фахівцями ІРЦ.



23 квітня 2019 року в Чернігівській РДА відбувся семінар "Захист дитини-пріоритет держави" , в якому взяли участь фахівці КУ "ІРЦ" . Семінар пройшов у форматі діалогу , в ході якого опікуни, прийомні батьки, батьки -вихователі отримали відповіді на питання, які їх найбільше турбують та всі присутні отримали інформаційно-методичні матеріали Центру.



Спеціалісти Чернігівського ІРЦ відвідали Комунальний заклад " Кам'янська спеціальна загальноосвітня школа - інтернат" Запорізкої обласної ради , для обміну досвіду. Були проведені захоплюючі семінари " Психолого - педагогічний супровід дитини дошкільного віку з особливими освітніми потребами ( порушеннями слухової функції , розладами аутистичного спектру , затримкою психічного розвитку)"

19.02.2019 року в смт Балабине з робочим візитом побувала дружина Президента України Марина Порошенко. Вона відвідала Балабинський навчально-виховний комплекс «Гімназія «Престиж» і Кушугумський навчально-виховний комплекс «Гімназія «Інтелект».

Спілкуючись із фахівцями та вихованцями Інклюзивно-ресурсного центру в Балабинському навчально-виховному комплексі «Гімназія «Престиж», Марина Порошенко зазначила, що у грудні 2018 року в рамках національної реформи інклюзивно-ресурсних центрів держава закупила 500 комплектів методик в ІРЦ по всій Україні для комплексної оцінки різних сфер розвитку дитини від 2 до 18 років. Ці методики допомагають визначити сильні та слабкі сторони у розвитку дитини, спрямувати освітній процес таким чином, щоб кожна дитина змогла максимально реалізувати свої здібності.

Наша область, як пілотний регіон у національному проекті «Інклюзивна освіта - рівень свідомості нації», отримала перший комплект методик для проведення комплексної оцінки розвитку дітей з особливими освітніми потребами в інклюзивно-ресурсних центрах.

І вже наприкінці лютого 2019 року за ініціативи Фонду Порошенка у співпраці з Міжнародним Фондом «Відродження» відбудеться тренінг с використання цих методик для фахівців ІРЦ зі всієї України.

За словами Марини Порошенко, у 2019 році Україна перейде на міжнародний формат оцінки функціонування та обмеження життєдіяльності дітей з особливими освітніми потребами:

- Це дасть можливість складати чітку індивідуальну програму навчання кожної дитини з особливими освітніми потребами і зробить використання державної субвенції ще більш прозорим.

Також у ході візиту Марина Порошенко поспілкувалася з директорами та фахівцями ІРЦ, які проходили навчання по роботі з автоматизованою системою підтримки діяльності інклюзивно-ресурсних центрів. Ця електронна програма була створена у співпраці Фонду Порошенка, ІТ-спеціалістів та освітян.

За словами дружини Президента, «однією з переваг цієї електронної програми є можливість вести реєстр дітей, які перебувають на обліку ІРЦ, реєстр фахівців та інклюзивних навчальних закладів України. Завдяки цій програмі підвищиться якість оцінки і супроводу дітей з особливими освітніми потребами та буде реалізовано в дії основний принцип реформи інклюзивної освіти - «гроші за дитиною».



КУ «ІРЦ» Чернігівської селищної ради Чернігівського району Запорізької області оголошує конкурс на заміщення вакантної посади фахівця комунальної установи «Інклюзивно-ресурсний центр» Чернігівської селищної ради Чернігівського району Запорізької області (адреса: смт Чернігівка, вул. Соборна, 412-А, ІІІ поверх).

Практичний психолог – 1 штатна одиниця.

Кваліфікаційні вимоги:

вища освіта не нижче ступеня магістра або освітньо-кваліфікаційного рівня спеціаліста за спеціальністю «Психологія»;

стаж роботи за фахом не менше трьох років;

знання державної мови.

Документи від претендентів:

копія паспорта громадянина України (1, 2, 11 сторінки);

письмова заява про участь у конкурсі;

копія (копії) документу (документів) про освіту;

заповнена особова картка (форма П-2 ДС);

дві фотокартки розміром 4X6 см;

згода на збір та обробку персональних даних;

копія військового квитка (для військовослужбовців та військовозобов’язаних).

Документи приймаються протягом 30 днів з дня опублікування оголошення до комунальної установи «Інклюзивно-ресурсний центр» Чернігівської селищної ради Чернігівського району Запорізької області (адреса: смт Чернігівка, вул. Соборна, 412-А, ІІІ поверх).

Телефон для довідок – 066 980 25 35

Семінар-нарада для директорів iнклюзивно-ресурсних центрiв Запорізької області пiд керiвництвом Департаменту освiти i науки Запорiзької облдержадмiнiстрацiї щодо обговорення нагальних питань функцiонування IРЦ. Ознайомлення з освітньою системою EduQuest. Велика вдячність за теплий прийом директору Анастасії Марченко та фахівцям ІРЦ смт Балабино Запорізької районної ради.

Наприкнці січня 2019 року на базі КУ «ЗОІППО» ЗОР відбувся обласний семінар «Особливості підготовки аналітичної інформації фахівцями інклюзивно-ресурсних центрів», в якому взяли участь 27 директорів інклюзивно-ресурсних центрів Запорізької області. На семінарі було зроблено аналіз постанови КМУ від 12 липня 2017 р. № 545 Про затвердження Положення про інклюзивно-ресурсний центр із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 617 від 22.08.2018 у частині підготовки звітної інформації про результати діяльності ІРЦ та визначені основні напрями взаємодії інклюзивно-ресурсних центрів з обласним ресурсним центром підтримки інклюзивної освіти.

22.01.2019 року на базі КДНЗ я/с "Вишенька" с.Богданівка Чернігівської селищної ради Чернігівського р-ну педагогічними фахівцями ІРЦ була проведена інформаційно-просвітницька робота для вихователів ДНЗ щодо організації та виховання дітей з особливими освітніми потребами.

Чернігівська об'єднана територіальна громада

18 січня під час засідання постійних комісій селищної ради, що пройшли в районному центрі культури та дозвілля, керівники відділів, установ органів місцевого самоврядування прозвітували перед депутатами про підсумки своєї роботи у 2018 році. Рішення заслухати такі звіти депутати прийняли ще наприкінці минулого року


Кожній дитині дуже важливо вірити в добро, казку та чудеса, а Новорічні свята – найулюбленіші для всієї дітвори, коли Миколай таємничим способом залишає подарунки. Саме такий казковий настрій ми прагнемо подарувати дітям, які навчаються за інклюзивною формою.

Під час благодійного заходу та з нагоди Новорічних та Різдвяних свят, який відбувся 22 грудня 2018 року в Театрі юного глядача, керівництвом області були вручені електронні гаджети - планшети, дітям, які навчаються в першому класі за інклюзивною формою. Привітати малечу з прийдешніми святами завітали директор Департаменту соціального захисту населення ОДА Світлана Абдурахманова, керуючий справами виконавчого апарату обласної ради Володимир Подорожко та директор обласного центру соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді Оксана Понікарова. Розпочався захід у фойє театру біля новорічної ялинки, де в ході інтермедії актори театру в ігровій формі спілкувалися з дітьми. Перед початком самої вистави «Чарівна перлина Адельміни» керівництво області вручило школярам, які в цьому році пішли до першого класу за інклюзивною формою навчання, електронні гаджети.

Крім того, діти відвідали благодійну виставу в ТЮГу та отримали солодкі подарунки від Святого Миколая, а це 6 першокласників - Очеретько Олеся з Богданівської ЗОШ І-ІІІ ст., Корнілов Давид з Опорного навчально-виховного закладу Чернігівська ЗОШ І-ІІІ ст. ім. Героя Радянського Союзу А.М. Темника, Кочубей Анастасія з Філії Стульневський НВК ОНВЗ Чернігівська ЗОШ І-ІІІ ст. та Мазанок Владислав і Скидан Богдана з Новомихайлівського НВК.

Запорізький обласний академічний театр юного глядача вже традиційно проводить такі благочинні вистави і безкоштовно дарує дітям справжнє свято. Впевнені, що використання таких електронних книжок допоможе діткам у навчанні. Бажаємо щасливих зимових канікул, найкращого Нового року та Різдва Христового.



У нашому центрі пройшла виставка книг на тему

" Дитинство - коли все дивно і ніщо не викликає подиву". Ми запросили вчителів, логопеда, психологів та асистентів вчителів ознайомитись з новітніми книгами, дидактичними матеріалами, які стануть у нагоді в корекційно-розвитковій роботі з дітьми з особливими освітніми потребами.

Тренінг для асистентів вчителів інклюзивних класів

Наприкінці листопада 2018 року відбувся тренінг для асистентів вчителів інклюзивних класів щодо реалізації державних завдань Концепції «Нова українська школа» та розвитку інклюзивної освіти.

Протягом 3-х днів педагогічні працівники навчались застосовувати професійні знання у практичній діяльності; здійснювати психолого-педагогічний супровід дитини з особливими освітніми потребами в умовах інклюзивного навчання; складати індивідуальну програму розвитку дитини; аналізувати висновки інклюзивно-ресурсних центрів; використовувати ефективні методи, форми та прийоми роботи з дітьми з особливостями психофізичного розвитку в освітньому процесі.

19 – 21 та 21 – 23 листопада 2018 року спеціалісти КУ «Інклюзивно-ресурсного центру» Чернігівської селищної ради брали участь у трьох денному тренінгу щодо реалізації державних завдань Концепції «Нова українська школа» та розвитку інклюзивної освіти на тему «Ми разом: команда ІРЦ в Новій українській школі».

Протягом 3-х днів тренінгу педагогічні працівники інклюзивно-ресурсного центру оновлювали знання щодо організації інклюзивного навчання у закладах загальної середньої освіти, відпрацьовували уміння й навички здійснення психолого-педагогічного та корекційно-розвиткового супроводу дитини з особливими освітніми потребами в освітньому процесі інклюзивного класу та ІРЦ, пріоритетним концептом якого є принципи педагогіки партнерства та командний підхід.

Також тренінг був спрямований на те, щоб пояснити специфіку роботи сучасних Інклюзивно-ресурсних центрів та налагодити їх взаємодію з закладами освіти, обговорити ролі працівників ІРЦ у забезпеченні інклюзивного освітнього середовища для дітей з особливими освітніми потребами. Всі учасники отримали організаційно-методичні рекомендації для вирішення програмних та адміністративних завдань, ефективного функціонування ІРЦ та закінчилася робота навчального тренінгу врученням сертифікатів.

18 жовтня 2018 року у приміщенні Мелітопольської спеціалізованої загальноосвітньої школи I-III ступенів № 23 відбулися заходи для фахівців Інклюзивно- ресурсних центрів та батьків учнів з особливими освітніми потребами. Програмою заходу були передбачені семінари – тренінги на трьох локаціях: «Адаптація домашнього середовища для оптимізації рухових функцій дитини з ООП( опорно – рухова та нервова система)»; «Особливості організації Монтесорі – середовища вдома для дітей з ООП (аутизм , синдром дифіциту уваги, ДЦП тощо)»; «Ігротерапія як засіб всебічного розвитку дитини».

Мета цього навчального заходу - «включити» батьків учнів з особливими освітніми потребами в навчальний процес, підготувати їх до виховання і взаємодії з дітьми.

Почесним гостем заходу була дружина президента України Марина Порошенко. Разом із представниками міської та обласної влади мали змогу взяли участь у кожному з тренінгів. Наші фахівці ІРЦ також були присутні на цікавих тренінгах, де було представлено багато дидактичного матеріалу роботи з дітьми з особливими освітніми потребами, які потребують спеціальної допомоги.

Відбувся навчальний семінар для асистентів вчителів району

21 вересня 2018 року на базі Опорного навчально-виховного закладу Чернігівської ЗОШ І-ІІІ ст. ім. Героя Радянського союзу А.М. Темника відбувся навчальний семінар «Організація та зміст роботи асистента вчителя в інклюзивних класах» для асистентів вчителів ЗЗСО. В заході брали участь більше 14 асистентів вчителів закладів загальної середньої освіти. Метою тренінгу було сприяти реалізації та вдосконаленню професійних компетентностей асистентів вчителів закладів загальної середньої освіти з інклюзивним навчанням. У роботі семінару взяли участь директор КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Чернігівської селищної ради Абрамова Людмила Олександрівна, асистент вчителя, вчитель–дефектолог Опорного навчально-виховного закладу Чернігівська ЗОШ І-ІІІ ст. ім. Героя Радянського Союзу А.М. Темника Кулибка Оксана Леонідівна, фахівці КУ "Інклюзивно-ресурсного центру" вчитель-логопед Бойко Аліна Олександрівна та практичний психолог Буханиста Наталія Сергіївна.

В ході роботи учасники розглядали питання щодо основних функціональних обов’язків та завдання асистента вчителя в інклюзивному просторі; особливості складання індивідуальної програми розвитку дитини з особливими освітніми потребами; взаємодія асистентів вчителів та спеціалістів інклюзивно-ресурсного центру.

Цікавим був виступ асистента вчителя Оксани Леонідівни, яка розповіла про свої напрацювання та результати роботи з дитиною з особливими освітніми потребами в умовах інклюзивного навчання.

Учасники семінару мали змогу отримати відповіді на актуальні запитання та обмінятися думками з приводу наявних проблем у процесі організації роботи з дітьми з особливими освітніми потребами.

Семінар завершився врученням методичного пакету документації, зразків оформлення індивідуальної програми розвитку учасникам заходу, ще подарувавши нові емоції, поштовхи, а головне - спілкування з однодумцями.

Дякуємо всім причетним до заходу!


У районній державній адміністрації 31 липня 2018 року пройшла діалогова зустріч місцевих керівників і освітян. Обговорювали стан підготовки закладів освіти громади до нового навчального року та використання освітньої субвенції. Директори шкіл також озвучили проблеми освітніх закладів.

Директор КУ «Інклюзиво-ресурсний центр» Чернігівської селищної ради Абрамова Л.О. зазначила, що станом на 1 липня 2018 року повністю використано кошти субвенції з державного бюджету на надання підтримки дітям із особливими освітніми потребами та закуплено обладнання для оснащення кабінетів інклюзивно-ресурсного центру. На закупівлю навчально-дидактичних матеріалів, меблів, комп’ютерної техніки було виділено – 125 940 грн.


Так, для оснащення кабінетів ІРЦ, надання психолого-педагогічної допомоги та підтримки, відповідно до вимог, затверджених МОН, використано кошти державної субвенції, а саме: у ІРЦ в наявності мультимедійне обладнання: комп’ютер, ноутбуки, планшети, телевізор, багатофункціональний пристрій; меблі: шафи, столи для занять з дітьми, крісла-пуфи для ігрової діяльності, занять з дітьми та психологічного розвантаження, які виготовлені з матеріалу, що легко чиститься та миється, стільці регульовані для проведення огляду спеціалістами та співбесіди з дітьми та батьками, диванчики для очікувань батьків; розвиваючі та корекційні дидактичні матеріали: засоби для розвитку дрібної моторики руки, наочні матеріали для розвитку мови та пізнавальних процесів: сюжетні картинки, альбоми, набори для малювання, ліплення, аплікації; картонно-фетровий планшет і комплект фетрових деталей до нього; дерев’яні та пластмасові конструктори розвиваючі; набори пірамідок в асортименті; дидактичні іграшки, що імітують тварин, набори кухонного посуду, медичних та господарських інструментів, об’ємні фігурки тварин, моделі транспортних засобів, м’ячі різного розміру; засоби для розвитку дрібної моторики: мозаїки в асортименті, килимки – мозаїки для ігор, фігури зі шнурівкою; матеріали для занять з піском: набір кінетичного піску різних кольорів; логопедичне балакуче дзеркало та дзеркала різного розміру для вивчення дітей з розладами соціальної взаємодії, фліпчарт та канцтовари для проведення семінарів, тренінгів, круглих столів для батьківської громадськості та педагогів.

Крім того, ми надаватимемо консультації батькам дітей з особливими освітніми потребами та рекомендуватимемо, у якій формі краще здобувати освіту.






Понад 2 000 саджанців дерев було висаджено на вихідних у Чернігівській громаді. Сіянці сосни кримської ми отримали завдяки долученню до всеукраїнської еко-акції у рамках проєкту «Озеленення планети», співорганізатором якої у Запорізькій області став Благодійний Фонд «Соціальні ініціативи бізнесу».

До акції з висадження дерев долучилися працівники КУ"ІРЦ" Чернігівської селищної ради.