lipanj 2025.
Učenici sedmih razreda na satu tehničke kulture sudjelovali su u zanimljivom zadatku istraživanja brojila – uređaja koji mjere potrošnju različitih energenata i resursa u kućanstvu. Podijeljeni u skupine, učenici su proučavali četiri vrste brojila: električno brojilo, vodomjer, plinsko brojilo i toplinsko brojilo.
Svaka skupina istražila je izgled i funkciju svog brojila, prikupila informacije o jedinicama mjerenja i načinima očitanja, te pomoću simuliranih podataka izračunala ukupnu potrošnju i trošak. Na temelju toga izradili su PowerPoint prezentacije u kojima su predstavili svoja saznanja i proračune.
Kroz ovaj zadatak učenici su povezali znanja iz tehničke kulture, matematike i informatike te na praktičan način učili o važnosti praćenja i odgovorne potrošnje resursa.
U nastavku možete pronaći opis zadatka za učenike za istraživački dio, opis za izračun potrošnje te nastavnu pripremu.
Licenca materijala:
Materijal se dijeli pod licencom Attribution-ShareAlike 4.0 International (CC BY-SA 4.0) – korištenje, dijeljenje, prilagodba i prerada su dopušteni, uključujući i u komercijalne svrhe, uz obavezno navođenje autora i dijeljenje izvedenih djela pod istim uvjetima.
Licenca je pogodna za otvorene obrazovne resurse koji se temelje na suradnji i daljnjoj prilagodbi u obrazovnom kontekstu.
lipanj 2025.
Učenici osmih razreda na satu tehničke kulture proveli su istraživački rad na temu „Električni uređaji u automobilu“. Cilj rada bio je upoznati učenike s važnom ulogom električne energije u radu automobila, istražiti osnovne električne uređaje i instalacije, te razumjeti razliku između klasičnih i suvremenih vrsta pogona.
U sklopu istraživanja učenici su proučavali:
Vrste motora u vozilima (benzinski, dizelski, hibridni i električni) te analizirali njihove prednosti, nedostatke i ekološki utjecaj.
Glavne električne komponente automobila poput akumulatora, elektropokretača (startera), alternatora, električnih instalacija i osigurača – sa svrhom, načinom rada i važnosti za sigurnost i udobnost vožnje.
Funkcioniranje električnih i hibridnih automobila, uključujući izazove poput dosega i punjenja električnih vozila.
Učenici su svoje istraživanje predstavili u obliku digitalnih radova (Word ili PowerPoint) koje su objavili putem Google Classrooma. Svaki rad sadržavao je odgovore na zadana pitanja, crteže i fotografije, kao i osobno mišljenje učenika o temi.
Ovaj zadatak potaknuo je učenike na istraživačko učenje, razvoj digitalnih vještina i kritičko promišljanje o održivosti i budućnosti mobilnosti.
U nastavku možete pronaći opis zadatka za učenike za istraživački dio.
Licenca materijala:
Materijal se dijeli pod licencom Attribution-ShareAlike 4.0 International (CC BY-SA 4.0) – korištenje, dijeljenje, prilagodba i prerada su dopušteni, uključujući i u komercijalne svrhe, uz obavezno navođenje autora i dijeljenje izvedenih djela pod istim uvjetima.
Licenca je pogodna za otvorene obrazovne resurse koji se temelje na suradnji i daljnjoj prilagodbi u obrazovnom kontekstu.
ožujak, 2025.
Primjer prilagodbi metoda, sadržaja, aktivnosti za učenike s teškoćama
Učenici često više vole programirati s micro:bitom jer koristeći vizualni uređivač JavaScript Blocks mogu jednostavno vidjeti i razumjeti kako njihove naredbe djeluju. Povlačenje i ispuštanje blokova čini proces programiranja intuitivnijim i zabavnijim, posebno za početnike.
Osim toga, micro:bit omogućava brze rezultate kroz fizičku interakciju, poput uključivanja LED svjetala ili korištenja senzora, što čini učenje programiranja konkretnijim i neposrednijim.
Učenici 5. razreda uz programiranje u Pythonu programirali su i mala popularna računala micro:bit. Na taj način povezali su stečena znanja iz programiranja.
Koristili smo mrežnu verziju programa s adrese: https://microbit.org/hr/
Nakon odrađene lekcije u Pythonu slične zadatke smo rješavali na micro:bit-u. Za vrijeme online nastave također smo provodili aktivnosti progamiranja micro:bit-a. Učenicima je ovakav način programiranja puno draži i zabavniji jer mogu odmah vidjeti rezultat svog rada.
Ime:
Napiši program koji će prikazivati tvoje ime!
Nadogradi program, kada pritisneš tipku A neka se ispiše tvoje ime, a kada pritisneš tipku B neka se ispiše pozdrav „Bok“.
Gotov program:
https://makecode.microbit.org/_ihTDUHH1zHVh
Prikaz simbola:
Napiši program koji će pokazivati tvoje raspoloženje. Neka se prikaže sretni smajlić pritiskom na tipku A, a tužni će se prikazati pritiskom na tipku B.
Gotov program:
https://makecode.microbit.org/_aeRafEM6qLDu
Kamen – papir – škare
Isprogramiraj popularnu igricu Kamen – papir – škare.
Svaki put kada protreseš micro:bit, na zaslonu mora biti prikazana nasumično odabrana sličica kamena, škara ili papira koja prikazuje micro:bit-ov odabir u igri.
Potrebno je napraviti varijablu „Ruka“ u koju će se pohranjivati nasumično odabrani broj 1, 2 ili 3. U programu za svaku vrijednost dodajemo izgled sličice koju želimo prikazati: 1 – papir, 2 – kamen i 3 – škare. Svaki put kada potresemo micro:bit prikazat će se nasumično odabrana sličica.
Gotov program:
https://makecode.microbit.org/_ME957LX22Kr9
Zbrajanje brojeva:
Napiši program koji će zbrajati dva zadana broja. Pritiskom na tipku A zadajemo prvi broj, pritiskom na tipku B zadajemo drugi broj. Pritiskom na obje tipke istpvremeno A+B ispisat će se zbroj zadanih brojeva. U ovom primjeru također je potrebno kreirati varijable PrviBroj i DrugiBroj. U varijable pohranjuju se zadani brojevi.
Gotov program:
Nadzor stanja oceana:
U projektu nadzora zdravlja oceana, učenici izrađuju prototipove bežičnih senzora za praćenje okoliša na moru.
U projektu čišćenja gornjeg sloja nafte, učenici u prvom dijelu osmišljavaju učinkovit algoritam čišćenja područja mora, a zatim stvaraju autonomno vozilo koje može brisati izlijevanje nafte.
Ovim projektom bavili smo se i globalnim ciljevima, globalni cilj 14 - Očuvanje vodenog svijeta.
Cilj 14. usmjeren je na promicanje očuvanja i održivo korištenje morskih i obalnih ekosustava, sprječavanje onečišćenja mora i povećanje ekonomske koristi malim otočnim zemljama i zemljama u razvoju od održivog korištenja morskih resursa. Oceani, mora i drugi morski resursi bitni su za ljudsko blagostanje i društveni i ekonomski razvoj diljem svijeta.
https://makecode.microbit.org/_Kkv93wcLzEeC