ŠKOLSKA GODINA 2021./2022.

Financijska pismenost i eTwinning

Učenici 7. razreda uključili su se u eTwinning projekt "Financijska pismenost" gdje su učili o financijskoj pismenosti i razvijali svoj odnos prema novcu.

Prema PISA-inom Konceptualnom okviru financijska pismenost definira se kao: “znanje i razumijevanje financijskih koncepata i rizika te uključuje vještine, motivaciju i samopouzdanje za primjenu takvog znanja i razumijevanja s ciljem donošenja učinkovitih odluka u nizu različitih financijskih konteksta kako bi se poboljšala financijska dobrobit pojedinaca i društva te omogućilo sudjelovanje u ekonomskom životu”.


Kako bi učenici što bolje razumjeli temeljne financijske koncepte te kako bi što uspješnije izvršili projektne zadatke, na stranicama projektnog Twinspacea stavljen je popis tema koje su učenici mogli proučiti. Također, uz ponuđene teme učenici su istraživačkim i timskom radom u manjim skupinama dolazili do potrebnih informacija koje su kasnije primijenili prilikom izrade digitalnih plakata na temu osnovnih pojmova iz financijske pismenosti. U sljedećoj aktivnosti svaki je učenik u tablici programa MS Excel prikazao iznose pojedinih stavki svojih osobnih troškova na temelju kojih je kasnije izradio godišnji izračun pojedinačnih i ukupnih troškova. Nakon svih dobivenih izračuna učenici su predlagali moguće mjere i načine uštede te su potom izradili plan štednje. 


DAN PLANETA ZEMLJE 



Ideja obilježavanja Dana planeta Zemlje prvi je put predstavljena 1969. godine, no službeno se obilježava od 1992. kada je na Konferenciji Ujedinjenih naroda u Rio de Janeiru donesen program za promicanje održivog razvoja. Danas se obilježava u 190 zemalja svijeta.  


SVJETSKI DAN VODA - 22.3.

Povodom obilježavanja svjetskog Dana voda naši učenici Iva Babić i Antonio Ćosić su izradili igricu "Očistimo rijeke". Igricu su izradili u programskom jeziku Scratch. Zaigrajte igricu i pomozite očistiti rijeku!

Dan sigurnijeg interneta

Udruženje Insafe/INHOPE uz potporu Europske Komisije 19. godinu zaredom obilježava Dan sigurnijeg interneta (Safer Internet Day – SID). Tradicionalno se obilježava diljem svijeta svake godine, drugog utorka u veljači. Cilj je raznim aktivnostima i kampanjama potaknuti ljude, a osobito djecu i mlade u svijetu na što sigurnije i odgovornije korištenje online tehnologije i mobilnih uređaja.

Ovogodišnje aktivnosti povodom Dana sigurnijeg interneta provode se pod sloganom „Zajedno za bolji Internet“. Kako bi internet postao sigurno mjesto, potrebno je da korisnici osvijeste sigurnosne probleme na internetu te ulože zajedničke napore da internet učine boljim mjestom za sve.

I ove godine obilježili smo Dan sigurnijeg interneta na satu informatike u razrednoj i predmetnoj nastavi.

Učenici su sudjelovali na raznim radionicama o zaštiti osobnih podataka i pravilima ponašanja na internetu, kako pretraživati internet na siguran način. Radionice su održavale učiteljice informatike, Sanja Ivičić i Božena Ukić. Razgovarali smo o mnogim zamkama koje nas vrebaju na internetu, također i o pogodnostima inteneta te kako se zaštiti i lijepo ponašati u online okruženju. Učenici su izrađivali Kahoot kviz na temu sigurnijeg interneta, izrađivali su stripove, plakate, prezentacije, videa, na  kraju sami napisali svoja pravila kako se lijepo ponašati na internetu. U nastavku možete vidjeti radove vrijednih naših učenika.

14.1.2022.



Učenici su na satu informatike izrađivali digitalne čestitke povodom 2. obljetnice otvaranja naše škole.



Čestitke možete vidjeti u dokumentu.

Večer znanosti 2.12.2022.

SAT KODIRANJA

HOUR OF CODE 2021.

Sat kodiranja (engl. Hour of Code) je globalni projekt koji se održava u svijetu i u Hrvatskoj. Održava se u okviru tjedna učenja o računarstvu, od 6. do 10. prosinca. U projektu su sudjelovali učenici od 5. do 8. razreda.  

Sat kodiranja  je osmišljen kako bi aktivnosti programiranja bile pristupačne svim učenicima. Ovim aktivnostima svatko može uvježbati osnove programiranja na jednostavan i zabavan način. Učenici samostalno biraju tečaj te kroz interaktivne upute dolaze do rješenja. 

Većina učenika odabrala je programiranje u Minecraftu ili programiranje Ljutih ptica. Učenici su se također susreli s pojmom umetne inteligencije. Pokušali su uz pomoć umjetne inteligencije naučiti robota da prepozna otpad u vodama. 

Tjedan programiranja

Europski tjedan programiranja ili skraćeno #codeEU pokrenuli su 2013. mladi savjetnici za Digitalnu agendu Europske komisije, a inicijativa i dalje raste. 

Da je izbor aktivnosti bio pun pogodak govorila su dječja lica nakon radionica. Gotovo su svi zapitkivali 'Kad ćemo opet?', što mi je bilo zadovoljstvo čuti. Svi smo se lijepo zabavili i dogovorili da ćemo se uskoro ponovno sastati.

Najveći interes je bio za radionice Scratch-a i programiranja micro:bita.


Zbog velikog interesa djece, više od 50% učenika je sudjelovalo ispunili smo uvjet organizacije  i tako dobili pohvalnicu za izvrsnost u programiranju.

Međunarodno natjecanje 

DABAR 2021.

Natjecanje iz informatike i računalnog razmišljanja – Dabar održano je u tjednu od 8. do 12. studenog 2021. Ukupno je prijavljeno 679 škola, a među njima je i naša Osnovna škola Središće. 


Natjecala su se 53 učenika od 3. do 8. razreda te su postigli iznimne rezultate. Njih 17 se nalazi među 10% najuspješnijih natjecatelja u Republici Hrvatskoj. 

Čestitamo!!!


Među 10% najboljih su:

Jakov Vukelić, Nik Milanović Bolfek, Mia Domjančić, Teo Seličanec, Luka Trupeljak u kategoriji MiliDabar,

Saša Pribić, Iva Babić, Roko Sokolić, Noa Bačanović, Luka Cukon, Tena Nujić, Filip Mlađenović, Sara Zegnal, Marita Sušilović u kategoriji KiloDabar i

Bartol Knezović, Vedran Žarak, Luka Uremović u kategoriji MegaDabar.