Урок Гама-корекція як засіб узгодження діапазону яскравості зображення і характеристик засобу його відтворення. Тонова корекція зображень. Робота з кольором. 

Гамма корекція. Тонова корекція зображень. Робота з кольором.pptx

Завдання для перевірки домашньої роботи, актуалізації знань та мотивації навчальної діяльності

          

Дайте відповіді на питання або продовжіть речення:

1. Що таке ретушь?

2. Які дії відносяться до ретуші зображень?

3. Які основні типи дефектів можна ліквідувати за допомогою корекції зображень?




Виконайте інтерактивну вправу із середовища LearningApps







   Розглянемо можливості гамма-корекції зображень та тонової корекції.





Гама-корекція

Кольоровий простір RGB описується набором параметрів, серед яких:  координати основних кольорів - червоного, зеленого, синього, і гамма.

Згідно з Adobe Photoshop гамма - це яскравість середніх тонів (тільки не лінійна, а логарифмічна).

При цьому чим менше значення гами, тим світліше виглядає зображення.

А причому ж тут корекція? Справа в тому, що гаму робочого колірного простору можна змінити. При цьому зображення буде виглядати світліше або темніше, з'являться додатковий контраст і деталізація в тінях або, навпаки, в світлі, але «цифри», колірні значення RGB мінятися не будуть.


В даному випадку в якості базового використовується колірний простір Adobe RGB. Інші параметри залишаються незмінними, змінюється тільки гамма. А з нею - і загальне враження від фотографії. З гамою 1,0 видно всі деталі навіть в глибоких тінях, зате героїня стає дуже блідою, і в світлі не вистачає контрасту, мильна піна зливається в суцільну білу пляму. З гамою 3,0 за рахунок повної втрати деталей в глибоких тінях отримуємо хороший контраст в світлі і середніх тонах. І дуже засмаглу дівчину.

 

Тонова корекція зображень

Погрішності освітлення і контрасту називають тоновими, а порушення в кольорі – колірними.

Кожний піксел зображення має визначене значення яскравості, яке може варіюватися від 0 (абсолютно чорний колір, або відсутність сяяння) до 255 (абсолютно білий, або максимальна яскравість). Чим ширше тоновий діапазон зображення, тим глибше кольори и тим краще визначені деталі. Тоновий діапазон поділяють на три частини:

- світло (значення яскравості 255-200);

- гамма (середні тона) (значення яскравості 200-50);

- тіні (значення яскравості 50-0).

В Photoshop є спеціальна команда, що дозволяє проаналізувати розподіл значень яскравості в зображенні

- для версій до 8 Изображение (Image) / Гистограма (Histogram);

- для версій вище 8 Окно (Window) / Гистограма (Histogram).

Гістограма ілюструє розподіл пікселів на зображенні; це графік, на якому зазначене число пікселів на кожному рівні інтенсивності кольору.

 Гістограма показує деталі в області тіні (у лівій частині), в області середніх тонів (по середині) і у світлій області (у правій частині).


 

 

 

Для настройки тонового балансу в Photoshop передбачено три команди: Уровни (Levels), Кривые (Curves) і Яркость/Контраст (Brightness/Contrast).

 

Кольорова корекція

Команди які відносяться до кольорової корекції: Цветовой баланс, Вариации, Цветовой тон/Насыщенность, Заменить цвет, Выбранные цвета, Смеситель каналов, Прочие команды настройки изображения.

Команда Цветовой баланс, розміщена в меню Изображение/настройка та призначена для регулювання співвідношення кольорів в зображенні.

Після виконання команди Вариации, яка розміщена в меню Изображение/настройка відкривається діалогове вікно, що являє собою набір зменшених зображень, клацаючи по яких можна зміщувати кольоровий баланс в сторону того чи іншого кольору.

Команда Цветовой тон/Насыщенность дозволяє виконувати вибрану кольорокорекцію. Команду можна визвати за допомогою клавіатурного скорочення Ctrl+U.

Команда Заменить цвет по своїм функціональним можливостям є сукупністю команди виділення Цветовой диапазон і команди Цветовой тон/Насыщенность.

Команда Выбранные цвета є однією з кращих команд. Вона дозволяє управляти кольорами зображення.

Команда Смеситель каналов. Принцип дії цієї команди достатньо складний для розуміння, але разом з тим, вона дає можливість дуже гнучкого регулювання кольору в зображенні.

Карта градиента — дозволяє накласти на зображення градієнт, який можна вибрати з бібліотеки або створити з нуля. Градієнт може відображатися в негативному вигляді, для чого потрібно включити прапорець Негатив. Ця команда дозволяє практично миттєво створювати феєричні зображення і спецефекти.

Усі команди корекції можна виконувати за допомогою коригувальних шарів, що додає корисні можливості: зміна порядку корекції; зміна прозорості та режиму накладання; використання маски шару; можливість зберігання настроювань графіків кривих на коригувальному шарі.


Практичне завдання до уроку


      Повторіть правила техніки безпеки

1.    Практичне завдання

 

1.      Знайдіть в мережі Інтернет зображення (квіти, фрукти) та збережіть на диск. Вставте зображення у редактор.

2.      Змініть яскравість, контрасність.

3.      Змініть чіткість,  насиченість кольору, додайте художні ефекти.

4.      Зробіть та запишіть у зошит висновок.

5.       Відскануйте стару фотографію (можна відсканувати фото із власного архіву) і збережіть на диск. Вставте фото у редактор.

6.      Спробуйте застосувати ретуш зображення, щоб відновити його, покращити.

7.      Напишіть у зошит які інструменти ви застосовували і який результат отримали.

Питання і вправи на закріплення вивченого

Дайте відповіді на питання або продовжить речення:


1. Яка мета гамма-корекції і як вона повязана з фотографією?

2. Назвіть етапи реставрації фотографій.





Домашнє завдання


1.              Опрацюйте конспект.

2.              Виконайте ретуш вашого сімейного фото.