Урок Робота з текстом. Макетування. Художнє оформлення тексту. Ділова графіка.

Робота з текстом. Макетування.pptx

Завдання для перевірки домашньої роботи, актуалізації знань та мотивації навчальної діяльності

          

Дати відповіді на запитання


1.     Що таке векторне зображення?

2. Яке призначення редакторів векторної графіки?

3. Основний елемент векторної зображення?

4. Що таке примітив?

5. Які недоліки векторної графіки?

6. Які переваги векторної графіки?

7. Які зображення краще виконувати у векторному вигляді?

8. Що лежить в основі векторної графіки?

9. Назвіть формати файлів векторної графіки?

10.  Назвіть редактори векторної графіки?





Більшість векторних малюнків, що ви бачите у книжках і журналах, складаються не лише з простих геометричних фігур, складних за формою криволінійних елементів. Створюючи візитівки, обкладинки газет і журналів, афіши, листівки, оголошення потрібно додавати написи, заголовки, тощо. Тому графічні редактори містять інструменти для роботи з текстом.

Нас оточують різноманітні поліграфічні продукти – книги, журнали, газети, рекламні буклети. Від вдалого співвідношення і розташування їх елементів, від рівня досконалості форми залежить їх привабливість для споживача. Над створенням поліграфічних продуктів працюють цілі команди видавців, продумуючи дизайн, розробляючи композицію майбутнього видання, чи його частин. А далі ідуть складні процеси створення нової продукції.

Нагадаємо, що дизайн - творчий метод, процес і результат художньо-технічного проектування виробів, орієнтований на досягнення якнайповнішої відповідності створюваних об'єктів можливостям і потребі людини, естетичному задоволенню. З тою самою метою розробляється і дизайн поліграфічної продукції.

Цілеспрямована побудова цілого, де розташування й взаємозв'язок частин обумовлюється змістом, призначенням і гармонією цілого це композиція. 

ВЕРСТКА – це виробничий процес монтажу всіх елементів видання у шпальту.

Макет — це графічний план верстки, який дає чітке уявлення про розподіл його матеріалів на полосах, про всі деталі їх оформлення. Запитання до учнів: Навіщо необхідний макет? Прогнозована відповідь (Він упорядковує документ, робить його легко читаним і зручним для сприйняття. Друга, не менш важлива роль макету — це полегшення праці верстальника. Йому не потрібно замислюватися над тим, як розташувати елементи на сторінці, оскільки їх положення жорстко задане або визначене макетною сіткою. Результатом чіткого планування публікації є єдиний шаблон або декілька шаблонів, за якими створюються всі внутрішні сторінки.)

Макет будь - якої публікації складається з декількох типових елементів: Запитання до учнів. З яких елементів на вашу думку складається газета? Прогнозована відповідь: - логотип або «шапка» (Наприклад, назва газети, журналу); - заголовки; - підзаголовки; - основний текст публікації; - текст і оформлення таблиць і графіків; - розмітка листа публікації; - спосіб подачі ілюстрацій і малюнків.

Макетуванням називається процес компонування елементів макету — колонок, текстових блоків, графічного матеріалу, колірних рішень, а також колонтитулів, роздільних ліній, рамок та інших елементів оформлення. На основі макету, шляхом компоновки текстових та графічних елементів, здійснюється верстання тобто формування верстки полос (сторінок) видання.

Запитання до учнів: З чого починається розробка макету. Прогнозована відповідь: З створення ескізу.

Ескіз макета Щоб одержати хороший макет, треба починати з ескізу документа, щоприблизно відображає остаточний вигляд. Перш за все треба уявити, як виглядатиме документ в готовому вигляді, і зробити декілька начерків на папері (накидати шапку, оформлення обкладинки, малюнки чи тексти, верхні і нижні колонтитули, якої ширини слід задати верхні, бічні і нижні поля. Позначити на кожній смузі малюнки і текст). У маленькій провінційній газеті макет може взагалі не складатись, а матеріали розкидаються безпосередньо на комп'ютері відповідно до загальними вказівками редактора. У великих редакціях існує посада відповідального редактора, який визначає стратегію розміщення матеріалів усередині газети і на кожній її смузі, вибирає ілюстрації до них і - складає макет. Завдання верстальника при цьому зводиться до точного розміщенню елементів смуги відповідно до макету.

Вибір формату, орієнтація сторінки, поля Формат видання – це розміри сторінки видання після обрізування блока по ширині й довжині. Рядки на сторінці можуть бути розташовані по-різному. Розташування рядків уздовж короткої сторони аркуша називається подовжньою орієнтацією сторінки (книжковою чи портретною — англ. portrait), у противному випадку поперечною Ширина полів залежить від характеру верстки, і може бути різної з різних сторін аркуша. Основна вимога до пари кольорів для фону і тексту - достатній контраст.

Модульна сітка В підготовці макета може надати допомогу модульна сітка. Вона визначає дизайн майбутнього макета і задає місця розміщення колонцифр, тексту, ілюстрацій, заголовків і рядків із прізвищем автора на початку чи кінці статті тощо. Сітки іноді називають шаблонами чи трафаретами.

Елементи дизайну

Засоби форматування: колонки, таблиці, обтікання.

 Колонки. Кількість колонок залежить від формату полоси. Наприклад газета формату А3 може бути поділена на п’ять рівних по ширині стовпців, А4 – на три. Щоб уникнути монотонності на різних полосах видання нерідко використовують комбінації із колонок нерівної ширини.

Запитання до учнів Чому в газетах, журналах текст розміщують в колонках? Прогнозована відповідь: Довгий рядок читати важче, ніж короткий. Довгий рядок важко утримувати в полі зору.

Одноколонкові сторінки можуть здатися нудними і непривабливими. Двоколонкові макети економічніші, оскільки дозволяють розмістити на сторінці багато тексту. Більш того, виглядають вони привабливіше, ніж одноколонковий макет. Дві колонки дають велику свободу у виборі розміру і положення заголовків. Їх ширина повинна бути однаковою. На загальний вигляд документа впливає і відстань між колонками. Дуже близько розташовані колонки затемнюють документ, затрудняють читання. Чим ширше `поле, тим публікація здається світліше. Двоколонковий макет дозволяє додати публікації вишуканіший вигляд. Від ширини колонки залежить основний формат газети, сама ж ширина колонки встановлюється в залежності від шрифту тексту. Обтікання Якщо в стовпчик вставляються малюнки чи інший текст, то текст розташовується навколо вставки, як би «обтікаючи» її. Оборки можуть бути прямокутними, багатокутними чи криволінійними, в залежності від цілей дизайнера і можливостей програм.

Таблиці • Порівняно з основним текстом, таблиці набирають кеглем, меншим на 1–2 пт (друкарський пункт ≈ 1/3 мм). (Наприклад: таблиці набирають шрифтом наступних кеглів: текст 12 - таблицю 8, 10; текст 10 - таблицю 6, 8; текст 8 - таблицю 6, 8.) • Рядки в заголовках граф повинні бути розташовані горизонтально й виключені по центру. • Якщо ширина заголовка менше висоти графи заголовка, то рядок набирається вертикально. • Якщо таблиця займає дві й більше сторінки, то графи нумеруються й на наступній сторінці заголовок граф включає тільки порядкові номери.

Випуск за обріз. Цей елемент макета являє собою текст чи малюнок, що виходить за межу полоси після її обрізки.

Виворітка. Текст з «вивернутим навиворіт» кольором, наприклад білий текст на чорному тлі.

Мітки пунктів списків. Кружок розміром у напівкруглу шпацію одержав поширення як мітка пунктів списків. Символ у вигляді залитого квадратика чи ромбика виглядає ще краще. Порожній квадратик створює враження «дрімаючої сили». Трикутник візуально легший за квадрат. Стрілки підсилюють основне призначення мітки: «дивися сюди!».

Вирізка. Це художньо оформлений фрагмент тексту, зверстаний посеред смуги «врізаний» в колонки тексту

Лінійки. Елементи оформлення видання у вигляді горизонтальних чи вертикальних ліній, які відокремлюють елементи макета один від одного. Лінійки додають полосі закінчений вид. Для привернення уваги можна підкреслити заголовок чи провести лінію там, де закінчується один розділ тексту і починається інший.

Шрифт. Шрифт із зарубками використовують для великих матеріалів, а рубаний — для виносок, коментарів, невеликих заміток. При виборі шрифтів необхідно враховувати їх сполучуваність, тобто шрифти повинні добре «виглядати» разом. — шрифти доречно вибирати для реклами, причому ці шрифти повинні значно відрізнятися від основного і заголовного шрифту. Для набору тексту слід зупинитися на прямому нормальному зображенні. Курсив і напівжирне зображення застосовуються, як правило, тільки для виділення.

Значення при офрмленні видання мають кернінг, трекінг, інтерліньяж шрифту.

Кернінг - процес зміни розмірів міжбуквених пропусків (інтервалів) між сусідніми буквами для поліпшення зовнішнього вигляду і легкості читання тексту.

Трекінг - Відстань між буквами (міжбуквенний просвіт)

Інтерліньяж - Міжрядковий пробіл, відстань по вертикалі між двома базовими лініями рядків, міжрядковий інтервал.


Практичне завдання до уроку


Повторіть правила техніки безпеки



Практичне завдання. Створи зображення логотипа, що

складається з фігур різної форми. Додай текстовий напис та розташуй його вздовж

контуру фігури.

2.  Намалюй круг та задай заливку фігури за зразком.

3.  Намалюй листок, розташований у правій частині, як результат перетину двох кругів. Нахили отримане зображення.

4.    Скопіюй листок, встав скопійоване зображення, відобрази йогозліва направо та розмісти в лівій частині логотипа. Згрупуй усі об’єкти.

5.    Додай текстовий напис за допомогою інструмента .

6.    Введи текст напису та налаштуй параметри його форматування – добери розмір

символів, шрифт, задай колір літер.

7.   Виділи теккстовий напис і згруповане зображення, утримуючи натисненою клавішу Shift.

Виконай вказівку Текст Розмістити по контуру.

8.  Збережи результати роботи.




Питання і вправи на закріплення вивченого

1.    Що таке макетування?

2.     Що таке ескіз?

3.     Що таке верства?

4.     Які елементи дизайна використовуються в поліграфії?

5.     Які види форматування текмта можна використовувати в графічному редакторі? 






Перевірити свої знання. Виконати тестування

Домашнє завдання


1.  Читати, конспектувати опорний конспект електронного посібника.

2. Повторно виконати тестування з теми