Урок Техніка безпеки при роботі з комп'ютером і правила поведінки у комп'ютерному класі. Вступний урок. Повторення основних тем за курс 9-го класу 

ТБ.ppt

Завдання для перевірки домашньої роботи, актуалізації знань та мотивації навчальної діяльності

Бурхливий розвиток інформатизації суспільства, впровадження нових комп′ютерних технологій навчання масове застосування персональних комп'ютерів в різних галузях діяльності приводять до того, що  широке коло людей стає користувачами ПК.

 Комп'ютерна грамотність є важливою частиною загальнолюдської культури. Сьогодення диктує спілкування не тільки з людьми, а і з комп'ютером  за певними правилами (алгоритм діалогу).  В майбутній професійній діяльності студентів важливе значення має  здійснення обміну інформацією “людина - комп'ютер – людина”. В системі підприємств торгівлі та громадського харчування широко використовується комп'ютерне забезпечення товарообігу, фінансування, обліку, звітності…. Тому як майбутнім працівникам підприємств торгівлі і громадського харчування вам необхідні знання комп'ютерної грамотності :  володіння технікою роботи на ПК


Дайте відповіді на питання:

Що вивчає інформатика?

Від якого слова створена назва предмету?

Що називається інформацією?

Види інформації? За яким принципом виконується ділення інформації на види?

Що таке інформаційні процеси?

Які інформаційні процеси ви знаєте? Назвіть і запишіть в зошити приклади зберігання, передавання і опрацювання інформації.

За допомогою яких одиниць вимірюють інформацію?

Яка одиниця найменша? Як вона утворюється?

Чи відомі вам інші одиниці інформації?

Для чого використовується комп’ютер?

З чого складається комп’ютер?

В яких сферах діяльності людини використовуються комп’ютери?

Що вам відомо і історії розвитку комп’ютерів?



1.    Інструктаж з безпеки праці.

Техніка безпеки при роботі у комп’ютерному класі:

– без потреби на торкайтеся задньої стінки системного блока, пломб, екрану монітора і електричних кабелів високої напруги;

– не намагайтесь переміщувати пристрої, передусім монітор;

– не приєднуйте нові пристрої в режимі увімкненого живлення;

– не намагайтеся самостійно усунути помічену несправність;

– не кладіть на апаратуру сторонні предмети;

– працюючи витримуйте правильну посадку, відстань від очей до екрану монітора не менше 60 см;

- дотримуйтесь правильного режиму роботи за комп’ютером.



2. Інформатика – це розділ науки, що вивчає властивості інформації, а також закономірності її пошуку, збору, збереження, передачі та обробки.

Наука інформатика тісно пов’язана з таким поняттям, як інформація.

3. Види інформації

Інформація має поділ на види за сімома характеристиками. Розглянемо їх схематично.

 Інформаційні процеси

Інформатика нерозривно пов’язана з інформаційними процесами, бо вивчає їх. Зверніть увагу на визначення “інформатика”, у ньому ви побачите основні інформаційні процеси, які й вивчає інформатика.

 Інформаційні процеси – обмін відомостями між людьми, людиною та пристроєм, пристроєм та пристроєм, обмін сигналами між живою та неживою природою, у тваринному і рослинному світі,  а також генетична інформація

Перерахуймо інформаційні процеси, побудувавши в зошитах схему “Інформаційні процеси”.


001.png

1. Системи числення. Одиниці виміру інформації

         Подія, яка має два результати, може бути записана за допомогою двох цифр:

            Біт –  найменша порція інформації, яка отримується при виборі між двома рівноправними подіями.

0 та 1. Число, яке приймає два значення, називається двійковим числом.

Біт – одиниця мілка, її недостатньо для вимірювання об’єму інформації, яким володіють сучасні комп’ютери. Тому використовують більш великі одиниці, основною з яких є байт.

1 байт = 23 = 8 біт

Байт являє собою послідовність з восьми двійкових знаків0 та 1, наприклад 10111001. Ще крупнішими одиницями виміру інформації є:

 

1 Кбайт = 210 = 1024 байт

1 Мбайт = 210 = 1024 Кбайт

1 Гбайт = 210 = 1024 Мбайт

Ми з вами поступово підійшли до визначення системи числення. Що це таке?

Система числення – це визначення чисел та прийоми роботи з ними.

Мінімальний набір знаків, за допомогою яких зазначаються числа, називається алфавітом. Кількість знаків у алфавіті називається основою системи числення.

Яку систему числення ми використовуємо у повсякденному житті, на уроках математики? Правильно, десяткову. Ця система заснована цифрами 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, тобто ці цифри є її алфавітом, а основою – число 10.

Історія розвитку обчислювальної техніки

Ще у часи стародавніх культур людині приходилось вирішувати задачі, пов’язані з торгівельними розрахунками, обчислюванням часу, визначенням площі земельних ділянок. Приходилося запрошувати спеціально вивчених людей з інших країн. Це займало багато часу та немало коштів. Тому виникла необхідність створення пристрою, який би полегшив розрахунки.

У Древній Греції та у Древньому Римі були створені застосування для рахунку, яки називались абак (від грецького abakion  - “дошка, вкрита пилом”. Абак називали також римськими рахівницями. Вони являли собою кістяну, камінну або бронзову дошку з поглибленнями, у яких знаходилися камені. А рахували, пересуваючи камені (кістки).

У країнах Древнього Сходу (Китай, Японія, Індокитай) існували китайські рахівниці. На кожній нитці було по п’ять та по дві кістки. Рахунок здійснювали одиницями та п’ятірками.

У Росії у 16 столітті звилися російський рахівниці, які і зараз використовуються. Гадаю, кожен з вас бачив та рахував на звичайних рахівницях, які і називаються російськими.

Розвиток застосувань для рахунків йшов у ногу з досягненнями математики. Незабаром після відкриття логарифмів у 1623 році Едмондом Гантером було винайдено логарифмічну лінійку, яка існує і до нашого часу.

Але ні абак, ні рахівниці, ні логарифмічна лінійка не означали механізації процесу обчислення. У 17 столітті видатним французьким ученим Блєзом Паскалем було винайдено новий рахівний пристрій – арифметичну машину. В основу її роботи Паскаль поклав відому до нього ідею виконання обчислень за допомогою металевих застосувань. У 1645 році ним була збудована перша сумуюча машина, а у 1675 році Паскалю вдається створити справжню машину, яка виконували всі чотири арифметичних дії. Майже одночасно з Паскалем сконструював рахівну машину великий німецький математик
Готфрід Лейбниць.

Рахівні машини Паскаля та Лейбниця стали праобразом арифмометра. У 1970 році німецький годинниковий майстер Ган побудував перший арифмометр для чотирьох арифметичних дій. Згодом будова арифмометра удосконалювалася багатьма механіками з Англії, Франції, Італії, Росії, Швейцарії. Арифмометри застосовувалися для виконання важких обчислювань при проектуванні та будівництві кораблів, мостів, споруд, при проведенні фінансових операцій. Але продуктивність арифмометрів залишалася невисокою.

У 1833 році (за іншою літературою 1830 році) англійський учений Чарльз Бебідж розробив проект “аналітичної машини”. За його замислом, ця машина повинна стати гігантським арифмометром з програмним управлінням. У машині Бебіджа замислювалися також арифметичний та запам’ятовуючий пристрої. Його машина стала праобразом майбутніх комп’ютерів. Здійснити свій проект Бебіджу не вдалося із-за недостатнього розвитку техніки, та “аналітична машина” на час була забута.

Лише через 100 років машина Бебіджа пригорнула увагу інженерів. У 1930 році німецький інженер Конрад Цузе розробив першу двійкову цифрову машину Z1, у якій широко використовувалися електромеханічні перемикачі, що приводилися до дії електричним током. У 1941 році Цузе створив машину Z3, що повністю керувалася за допомогою програми.

У 1944 році американець Говард Айкен на одному з підприємств IBM побудував потужну на той час обчислювальну машину “МАРК-1”. У цій машині для представлення чисел використовувалися механічні елементи – рахівні колеса, а для управління застосовувалися електромеханічні реле. розміри цієї машини – 17 метрів у ширину, 2,5 метри у висоту.

 



slide-5.jpg

Практичне завдання до уроку


1. Виконайте перетворення:

10 байт = __________________ біт;

2048 Кбайт = _______________ Мбайт;

1 Гбайт = __________________ байт.


Питання і вправи на закріплення вивченого

2. Завдання “Що це” – учитель пише на дошці запитання, учні швидко шукають на них відповідь:

1.     Абак.

2.     1623 р.

3.     Блєз Паскаль.

4.     1970 р.

5.     1944 р., 17´2,5 м.

6.     ЕНІАК-1.

7.     Інтегральні схеми.

8.     ВІС.

 

3. Поставити історичні події, пов’язані з розвитком обчислювальної техніки в порядку їх відбування.

А)   Підсумувальна   машина Блеза Паскаля

Б)   Винайдено рахівницю абак

В)   Виник Інтернет

Г)   Американський комп’ютер ENIAC


4. Дати відповіді на питання:

1.     Що таке інформація?

2.     Перерахуйте властивості інформації.

3.     Наведіть приклади повної та неповної інформації, достовірної та недостовірної, актуальної та неактуальної.

4.     Що таке інформатика?

5.     Які процеси називаються інформаційними?

6.     Між ким відбуваються інформаційні процеси


Домашнє завдання

Виконати тестування з знань правил техніки безпеки.