Урок Робота з векторними контурами. Трасування об'єктів. Маскування. «Живі» переходи. Спотворення і деформація.

Робота з векторними контурами. Трасування.pptx

Завдання для перевірки домашньої роботи, актуалізації знань та мотивації навчальної діяльності

          

Дати відповіді на запитання


1.     Що таке векторне зображення?

2. Яке призначення редакторів векторної графіки?

3. Основний елемент векторної зображення?

4. Що таке примітив?

5. Які недоліки векторної графіки?

6. Які переваги векторної графіки?

7. Які зображення краще виконувати у векторному вигляді?

8. Що лежить в основі векторної графіки?

9. Назвіть формати файлів векторної графіки?

10.  Назвіть редактори векторної графіки?





Більшість векторних малюнків, що ви бачите у книжках і журналах, складаються не лише з простих геометричних фігур, про які вже йшлося, а й зі складних за формою криволінійних елементів.

Робота з контурами в CorelDRAW

Команда Контур додає обмежуючу форму (або форми) до виділеного векторного або текстового об'єкту. Розглянемо налаштування, за допомогою яких можна створювати різні типи контурів, також способи застосування цих контурів.

Інструмент Контур знаходиться в випадаючому меню Ефекти на панелі інструментів (для відображення меню, що випадає наведіть чорну стрілку на кнопку Ефекти). Поєднання клавіш Ctrl + F9 відкриває вікно настройки Контур. Це вікно також можна відкрити, вибравши Ефекти> Контур в рядку меню.

Ефект Контур можна застосовувати до базових фігур, кривих, до тексту. За замовчуванням інструмент Contour (Контур) розташований в випадаючому списку ефектів на стандартній панелі інструментів.


Типи контурів:

       До центру: контури створюються зі зміщенням до центру. Для цього типу контурів дії прораховуються автоматично з урахуванням відстані зсуву і вільного простору всередині об'єкта. В даному випадку користувач не може вплинути на настройки.

      Внутрішній контур: для створення внутрішнього контуру об'єкта значення відстані зсуву і кількості кроків можуть бути задані користувачем. (В разі, коли задану відстань зміщення більше вільного місця, доступного для створення вищевказаних типів контуру, з'являється повідомлення «Зсув контуру занадто велике».)

     Контур абрису: для створення контуру абрису відстань зміщення і кількість кроків також можуть бути задані користувачем.

Застосування контуру

       Контури можна застосовувати до векторних об'єктів і фігурного тексту.

Контури можуть бути додані двома способами:

     Клацніть виділений об'єкт і за допомогою інструменту Контур протягнете назовні або всередину.

       Виберіть об'єкт і клацніть будь-яку кнопку типу контурів на панелі властивостей.

Після того як контур доданий до об'єкта, для досягнення бажаного результату можна змінювати налаштування на панелі властивостей.


Приклади простих контурів

Додавання контуру до текстового об'єкту

Застосований контур (Тип контуру: внутрішній контур, Кроки контуру: 9 кроків, Зсув контуру: 0.5 мм, Кут: скошений, Колір заливки: червоний, Колір абрису: без абрису).

Додавання контуру до векторного об'єкту (див. Зображення нижче)

1.     Тип контуру: контур абрису, Кроки контуру: 9 кроків, Зсув контуру: 0.5 мм, Кут: скошений, Колір заливки: червоний, Колір абрису: червоний.

2. Тип контуру: до центру, Кроки контуру: НД, Зсув контуру: 0.5 мм, Кут: скошений, Колір заливки: червоний, Колір абрису: червоний.

3. Тип контуру: внутрішній контур, Кроки контуру: 2 кроки, Зсув контуру: 1 мм, Кут: скошений, Колір заливки: червоний, Колір абрису: червоний.

Контуры могут быть разделены с помощью команды Разъединить (Ctrl + K). Объект будет отделен от контуров, число которых равняется заданному числу шагов. После разъединения объекты контуров будут сгруппированы.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 

Інтерактивний контур

Інструмент Interactive Contour (Інтерактивний контур) дозволяє створювати для об'єктів багаторазову обведення, яка може бути спрямована як назовні, так і до їх центру. За допомогою цього ефекту можна цікаво оформляти текст, декоративні елементи, швидко створювати красиві рамки.

Застосування інтерактивного контуру до об'єкта може виконуватися двома способами:

Виділяється об'єкт інструментом Pick. Після цього вибирається інструмент Interactive Contour, і налаштовуються параметри контуру в Панелі властивостей.

Об'єкт не виділено. Відразу вибираємо інструмент Interactive Contour, клацаємо по об'єкту, щоб вказати, що будемо працювати саме з ним. Потім натискаємо ліву кнопку миші і, не відпускаючи її, простягаємо назовні або всередину об'єкта, щоб побудувати зовнішній або внутрішній контур відповідно.

Згодом ви можете редагувати інтерактивний контур або через Панель властивостей, або використовуючи маніпулятор і вектор інтерактивного контуру всередині об'єкта. Довжина вектора відповідає ширині контуру, а маніпулятор відповідає за кількість кроків.

Трасування зображення

Функція «Трасування зображення» дає змогу перетворювати растрові зображення (форматів JPEG, PNG, PSD тощо) на векторні ілюстрації. За допомогою цієї функції можна легко створити новий малюнок на основі існуючої ілюстрації шляхом її трасування. Наприклад, за допомогою інструмента «Трасування зображення» ви можете перетворити свій малюнок олівцем на папері на векторну ілюстрацію. Ви можете вибрати стиль трасування з доступного набору, щоб швидко отримати бажаний результат.

Ви можете будь-растровий об'єкт, вставлений в документ CorelDRAW 10, перетворити в векторний. Перетворення проводиться за допомогою програми CorelTRACE 10, що входить до складу пакету програм CorelDRAW 10. Для конвертування, цей компонент пакета програм повинен бути встановлений на вашому комп'ютері. В іншому випадку необхідно виконати повторну установку пакета (щоб додати компонент CorelTRACE 10). Перетворіть векторний об'єкт в растрове зображення або вставте растровий малюнок з файлу. Далі ми створимо на його основі групу векторних об'єктів. Виділіть растровий малюнок і натисніть кнопку "Trace Bitmap" на панелі Property Bar (Панель властивостей). В окремому вікні запуститься програма трасування CorelTRACE 10, в яку завантажиться виділений вами малюнок. Растровий малюнок, який ви хочете перетворити, буде показаний в лівій частині робочої області програми.

Заливка об'єктів. Робота з градієнтом. Маскування. «Живі» переходи. Спотворення і деформація

Маскування

Можливість створити за допомогою команди з'єднання об'єкт з прозорими отворами дуже часто використовується для підготовки масок. Маскою прийнято називати допоміжний об'єкт, призначений для того, щоб приховувати (повністю або частково) розташовані нижче нього об'єкти. Маски являють собою основу технології роботи з піксельними зображеннями в програмах піксельної графіки, але і в програмі векторної графіки CorelDRAW вони використовуються досить часто і безпосередньо, і як «технологічне оснащення» для інших декоративних прийомів.

На рис. представлено кілька об'єктів. Зверху - прямокутник із заливкою сірим, на якому довільним чином розміщені сніжинки. Заливка для сніжинок обрана біла, а обведення контурних ліній скасована. Нижче розташований блок фігурного тексту.

Об'єкт що буде замасковано і заготовка для маски - блок фігурного тексту

Готова маска закриває частину зображення

Поверх сніжинок побудований прямокутник із заливкою чорним, блок тексту розміщений поверх нього і з'єднаний з ним. В результаті прямокутник перетворився в маску з отворами, крізь які видно і сірий зимовий день, і пролітають сніжинки.

Маска зберігає габарити прямокутного об'єкта, і те, що він збігається за кольором зі сторінкою, не означає, що «непрацюючі» краї маски не закриватимуть об'єкти, що лежать нижче них в стосі. Якщо це стає проблемою, форму маски можна відкоригувати інструментом Eraser (Ластик). У більш складних випадках для маскування можна скористатися фігурним обрізанням, задавши в якості контейнера обрізки текст.

Оскільки маска - такий же об'єкт, як і всі інші об'єкти малюнка, з нею можна виконувати будь-які перетворення.

Акцентування маскою окремих фрагментів зображення

Наприклад, за допомогою маски можна підкреслити частини зображення, до яких бажано привернути увагу глядача, не видаляючи все інше. На вихідне зображення накладаються маски із застосуванням до неї перетворення лінзи прозорості.

Бажаний ефект можна досягнути за рахунок застосування до маски з білої заливкою одного з ефектів перетворення лінзи - напівпрозорої лінзи.

Практично всі перетворення лінз, застосовуються саме таким чином: спочатку виділяється перетворюються частина зображення, а потім перетворення застосовується до об'єкта, що грає роль маски.

Фігурне обтинання

Частина малюнка, що перебуває всередині контура деякого об'єкта, називається вмістом, а сам об'єкт — контейнером. Отримана комбінація об'єктів поводиться як єдиний об'єкт, а частини вмісту, що вийшли за межі контейнера, стають невидимими. Контейнер не обов'язково має бути замкненою кривою. Він може бути також групою об'єктів, і тоді в кожному з об'єктів групи зберігатиметься окрема копія частини вмісту.

Цей ефект застосовують і редагують з допомогою підменю Эффекты, PowerClip (Ефекти, PowerClip), що містить чотири команди:

1.     Поместить в контейнер (Помістити в контейнер),

2. Извлечь содержимое (Дістати вміст),

3. Редактировать содержимое (Редагувати вміст),

4. Завершить редактирование (Завершити редагування).

Будь-який текстовий, векторний або растровий об'єкт, створений у CorelDraw чи імпортований у програму, може виконувати функції і об'єкта-контейнера, і об'єкта-вмісту. Проте перш ніж переходити до фігурного обтинання, необхідно вибрати команду Инструменты, Параметры (Інструменти, Параметри), щоб відкрити діалогове вікно Параметры (Параметри), де в розділі Рабочее пространство (Робочий простір) слід клацнути елемент Изменить (Змінити), а потім зняти прапорець Центрировать содержимое нового PowerClip (Центрувати вміст нового PowerClip) .

Зазначений прапорець установлено за умовчанням, щоб після фігурного обтинання в області, охопленій контейнером, обов'язково було видно зображення. Проте під час фігурного обтинання майже завжди виникає потреба перемістити контейнер — у такому разі прапорець лише заважатиме.

Тепер створіть об'ект-уміст і об'ект-контейнер або скористайтеся наявними. Розмістіть їх з урахуванням того, що будь-які частини вмісту, що виступають за межі контура контейнера, буде приховано (проте не видалено).

Завершивши розміщення, виділіть об'єкт-уміст і виконайте команду Эффекты, PowerClip, Поместить в контейнер (Ефекти , PowerClip , Помістити в контейнер). Ця команда вказує програмі, що виділений об'єкт малюнка слід помістити в контейнер, але програмі наразі не відомо, який саме об'єкт буде використано як контейнер. Наведіть вказівник (він має набути вигляду товстої стрілки) на об'єкт-контейнер і клацніть мишею .

Якщо з будь-яких причин результат застосування фігурного обти­нання вас не задовольнив (скажімо, вміст розташовано в контейнері невдало або приховані важливі деталі зображення), не потрібно починати роботу з початку. Зображення можна відредагувати з допомогою спеціальних команд, що містяться у підменю Эффекты, PowerClip (Ефекти, PowerClip), а також у контекстному меню, яке відображується після клацання вмісту правою кнопкою миші.

 

Практичне завдання. Виконайте фігурне обтинання

Лінзи

У CorelDraw в основу цього ефекту покладено принцип дії звичайної лінзи, коли розміщена під нею частина зображення виглядає збільшеною чи зменшеною.

Проте комп'ютерна лінза має ширші можливості. Вона дає змогу змінювати колір і викривляти зображення, а також відображувати лише контури об'єктів.

Ефект лінзи можна застосувати до будь-якого векторного об'єкта чи растрового зображення. Для цього потрібно мати два об'єкти, що перекривають один одного: об'єкт, який розташовано під лінзою і який видно крізь неї, а також об'єкт довільної форми, що виконує роль лінзи.

Розміщений під лінзою об'єкт або його частину можна суттєво викривити. У такий спосіб можна змінювати колір об'єкта, його розміри і пропорції.

Після застосування лінз нові об'єкти не створюються і властивості наявних не змінюються, тому після видалення лінзи зовнішній вигляд об'єктів повністю відновлюється. Як лінзу можна використовувати лише замкнений об'єкт; область дії лінзи обмежується розташованими під нею об'єктами. Програма CorelDraw пропонує користувачу на вибір одинадцять типів лінз, що мають різні властивості.

Усі лінзи перелічено у списку вікна настройок, яке відкривається командою Эффекти, Линза (Ефекти, Лінза). У верхній частині вікна міститься область попереднього перегляду, де схематично зображено результат застосування лінзи вказаного типу. Центральну частину вікна займають елементи керування, призначені для встановлення параметрів лінзи . У нижній частині вікна розміщено кнопку Применить (Застосувати) і кнопку блокування у вигляді замка.

Коли ви клацаєте кнопку блокування, будь-які змінення параметрів лінзи негайно застосовуються до виділеного об'єкта, тобто в цьому випадку немає потреби кожного разу підтверджувати свої дії клацанням кнопки Применить (Застосувати). Щоб застосувати лінзу, потрібно намалювати її форму поверх об'єкта, обрати тип лінзи і клацнути кнопку Применить (Застосувати).

Лінзу Яркость (Яскравість), що дає змогу регулювати яскравість відображення областей, які вона перекриває, зручно використовувати для візуального виділення фрагментів зображення. Колір об'єкта стає яскравішим чи темнішим залежно від значення, заданого в полі Частота (Частота)— від -100 до 100 % .

Додатні значення параметра підсилюють ефект, тобто розташована під лінзою частина об'єкта стає світлішою, від'ємні — послаблюють. Наприклад, значення 30 % свідчить про те, що замість червоного кольору заливки об'єкта в області накладання лінзи буде відображено його 70-відсотковий відтінок. Отже, якщо рівень освітлення становить 100 %, усі об'єкти, які перекриває лінза, стануть білими. У разі затемнення до кольорів заливки і контура додається відтінок чорного кольору, який відповідає рівню затемнення. Якщо він становить 100 %, область під лінзою має вигляд суцільного об'єкта з чорною заливкою.

Лінза, яка змінює кольори

З допомогою лінзи Специальная палитра (Спеціальна палітра) всі кольори об'єктів, які вона перекриває, можна змінити на кольори з певного діапазону, що задається із використанням двох зразків кольору — Из (З) і В (В), які визначають відповідно початковий і кінцевий кольори.


Крізь лінзу Цветовой фильтр (Колірний фільтр) видно лише чорний колір і колір, що збігається з кольором лінзи. Світлі кольори, зокрема білий, перетворюються на колір лінзи. Якщо для заливки лінзи задано не базовий колір колірної моделі, вона «пропустить» принаймні два колірні компоненти, відмінні від чорного.


Лінза для змінення об'єктів по краях

Лінза Рыбий глаз (Риб'яче око) — одна з найпопулярніших: вона відображує об'єкти, що перекриває, без викривлень, але з розтягуванням або стисненням по краях. Після застосування цього ефекту об'єкти набувають вигляду опуклих чи, навпаки, увігнутих.

Лінза Рыбий глаз (Риб'яче око) має один параметр — Частота (Частота), значення якого змінюються від —1000 до 1000 %. Додатні значення збільшують розташовані під лінзою об'єкти зі стисненням по краях, а від'ємні — зменшують їх із розтягуванням по краях.


Лінза, що робить кольори теплішими

Після застосування лінзи Температурная карта (Температурна карта) кольори об'єктів стають теплішими, начебто їх видно крізь інфрачервоний фільтр.

Лінза імітує зображення, немовби виведене на екрані приладу нічного бачення, із використанням білого, жовтого, оранжевого, червоного, синього, фіолетового та бірюзового кольорів.

За умовчанням «теплі» ділянки малюнка відображуються крізь лінзу відтінками червоного і оранжевого, а «холодні» — відтінками фіолетового і бірюзового кольорів. «Температуру» ділянки малюнка умовно визначає колір, який використовується для заливки об'єктів, розташованих на цій ділянці. За умовчанням теплі кольори розміщено у нижній частині спектра, а холодні — у верхній.

Лінза має лише один параметр — Вращение палитры (Обертання палітри). Змінюючи його значення у межах від 0 до 100 %, можна циклічно зсувати відповідність кольорів вихідних об'єктів і палітри лінзи.

За значень палітри від 0 до 49 % відбувається «потепління» всіх тонів малюнка, а за значень від 50 до 100 % тони малюнка стають холоднішими.


Лінза негативного зображення

Кольори заливок і контурів об'єктів, що перекриваються лінзою Инвертировать (Інвертувати), яка ще має назву лінзи негативно­го зображення, змінюються на додаткові до них кольори моделі CMYK. (Додатковими називають кольори, розташовані у крайніх точках діаметра колірного кола.) Результат нагадує зображення на негативі кольорової плівки, коли під час інверсії відбувається заміна чорного кольору білим, світло-сірого — темно-сірим, чер­воного — зеленим, жовтого — синім і т. д.

Лінза, яка збільшує і зменшує об'єкти

Лінза Увеличение (Збільшення) імітує дію лупи — відображує перекриті об'єкти у збільшеному чи, навпаки, зменшеному вигляді.

На відміну від справжньої лупи, ступінь змінення можна регулювати, вибираючи значення у діапазоні від 0,1 до 100.

Подібно до справжньої лупи, лінза завжди прозора, і в разі використання певного об'єкта як лінзи його заливка ігнорується.

Коли ступінь збільшення лінзи перевищує 1, крізь неї видно меншу частина зображення, ніж та, яку лінза насправді перекриває; крізь лінзу, у якої зазначений параметр менший за 1, навпаки, видно більший фрагмент зображення, ніж той, що вона перекриває.

Лінза для перетворення кольорового зображення на чорно-біле

Про призначення лінзи Оттенки серого (Відтінки сірого) свідчить її назва. Вона має лише один параметр — колір заливки, який обирається на палітрі Цвет (Колір). Цей колір розміщено на нижньому кінці шкали монохромних напівтонів, зверху ж завжди міститься білий колір.

Усі кольори, які перекриваються лінзою, перетворюються на відтінки кольору заливки лінзи. Що темніший колір, то насиченіший відтінок.

З допомогою лінзи кольорове зображення чи його фрагмент перетворюється на монохромне; лінза чорного кольору перетворює таке зображення на чорно-біле.

Якщо замість чорно-білої напівтонової гами вибрати напівтонову шкалу відтінків іншого кольору, то всі кольори об'єкта будуть переведені у відповідну напівтонову гаму.

Ефект перспективи

Перспектива — це система зображення предметного світу на площині з урахуванням зорового сприйняття людини.

Використання законів перспективи дає змогу відображувати предмети такими, якими ми їх бачимо у реальному світі. При цьому лінійні розміри об'єкта змінюються залежно від ступеня його віддаленості від точки спостереження.

Одне з головних понять перспективи — точка сходження, тобто точка перетину продовжень первісно паралельних ліній об'єкта (у CorelDraw таку точку позначено хрестиком). Якщо перетинаються продовження не лише горизонтальних, але й вертикальних ліній об'єкта, то точок сходження — дві.

Таким чином, є два типи перспективи: одноточкова та двоточкова.

Одноточкова перспектива створює ілюзію зменшення об'єкта вглиб зображення

Двоточкова перспектива — забезпечує додатковий нахил об'єкта чи його вигин.

Під час створення ефекту перспективи у CorelDraw об'єкт береться у чотирикутну обвідну, вузли якої можна переміщувати в потрібному напрямку.

Якщо перспективу скасувати, первісна форма відновиться.

Цей ефект можна застосовувати до будь - яких об'єктів чи їхніх груп, за винятком рамок простого тексту, імпортованих растрових зображень, а також об'єктів, для яких задано ефект перетікання чи витягування.

Слід створити об'єкт чи групу об'єктів, виділити їх і виконати команду Эффекты, Добавить перспективу (Ефекти, Додати перспективу). Поверх об'єктів відобразиться сітка у вигляді червоних пунктирних ліній з чотирма вузлами по кутах.

Слід перетягнути один із кутових вузлів рамки. Після переміщення вузлів на сторінці відобразяться точки сходження. Переміщувати можна будь-який із кутових вузлів чи одну з точок сходження.

Якщо один із кутових вузлів переміщувати точно по вертикалі чи по горизонталі, втримуючи клавішу Ctrl натиснутою, до об'єкта буде застосовано одноточкову перспективу, якщо ж клавішу не втримувати, — двоточкову.

Для того щоб завершити створення ефекту перспективи, слід клацнути пусте місце сторінки документа чи вибрати інший інструмент або об'єкт малюнка.

Створення тіні. Панель властивостей тіні

Використовуючи засоби автоматичного створення тіней, можна за лічені секунди побудувати тінь об'єкта, у будь-який момент змінити її властивості й у такий спосіб створити для ілюстрації ілюзію тривимірного простору.

Основна проблема, з якою доводиться стикатися під час побудови реалістичної тіні, полягає в тому, що краї в неї мають бути розмитими (нечіткими). Ступінь такої нечіткості залежить від відстані до поверхні, на яку падає тінь, і від інтенсивності джерела світла. Ці два фактори визначають також, наскільки темною буде тінь і як на неї вплине колір поверхні.

На відміну від пласкої тіні, яку можна створити за фронтального освітлення об'єкта, тінь із перспективою має реалістичніший вигляд, оскільки дає змогу зімітувати освітлення об'єкта з будь - якого боку. Якщо треба перетворити пласку тінь на тінь із перспективою, слід виділити відповідний об'єкт і перетягнути на одну із його сторін білий квадратний маркер.

Питання і вправи на закріплення вивченого

1.    Опишіть особливості  кривої  Безьє.

2.     Які операції виконують інструментом  Вузол?

3.     Як додати на контурі новий вузол; вилучити зайвий вузол?

4.     Які є типи вузлів?

5.     Як з’єднати незамкнутий контур новим сегментом?

6.     Який контур називають складеним?

7.     Як вилучити з контура сегмент?






Домашнє завдання


1.  Читати, конспектувати опорний конспект електронного посібника.