Programozás

Néhány gondolat...

Alig néhány éve a számítógép-programozás még egy titokzatos, csak a beavatottak számára érthető képességnek tűnt. A legtöbb embernek igencsak furcsa volt, hogy a programozás örömforrás lehet. A világ azonban megváltozott. Ma már természetesnek vesszük, hogy a számítógépek a mindennapok részei.

De nemcsak használhatjuk ezt a technológiát, alkothatunk is általa. Ha megtanulunk programozni, saját magunk is készíthetünk digitális remekműveket.

Minden számítógépet olyan programsorok vezérelnek, amelyeket valaki egyszer már megírt. Elsőre egy érthetetlen, idegen nyelvnek tűnhet, de bárki könnyen megtanulhatja. Sokak szerint a programozás a 21. század egyik legfontosabb képessége.

A programozás elsajátítása rengeteg örömmel jár, mert a tanulási folyamat minden szintjén állandó a sikerélmény. Ezenfelül rendkívül hasznos is. Fejleszti a logikus gondolkodást és a problémamegoldó képességet.

A programozási ismeretekkel rendelkezők iránti kereslet hatalmas mértékben növekszik világszerte, és nincs elegendő képzett szakember. Tanulj meg programozni, és a digitális világ kinyílik előtted.

Carol Vorderman: Programozás gyerekeknek c. könyv előszavából

Ha érdekel a könyv, részletek itt.

Python

Scratch

Snap!

BBC micro:bit

Java

Android

C | C++ | C#

Verziókezelés

Webfejlesztés

LibreLogo

Programozás játékosan

BlocksCAD [*]

[*] BlocksCAD: egy blokk alapú programozási felületen összetett 3D-s alakzatokat lehet létrehozni

A programozás alaplépéseinak megtanulása

A trinket.oi oldal lépésről lépésre megtanítja a programozás alapelveit.

Bevezetés a programozásba - Google Digital Workshop

Online tevékenységeinket – például a munkavégzést vagy a játékokat – a programok teszik lehetővé. Ezekből a videókból megismerheti, hogy mi a program, miért létezik annyi programozási nyelv, és mindezek hogyan használhatók konkrét feladatok elvégzésére. A legfontosabb, hogy megtudhatja, hogy a programozás alapvető ismerete miként segítheti Önt.

További díjmentes tanfolyamokat is talál a Google Digital Workshop oldalán

Integrált fejlesztői környezetek (IDE), kódszerkesztők

Az integrált fejlesztői környezet (Integrated Development Environment, IDE) egy olyan szoftveralkalmazás, amely átfogó eszközöket biztosít a számítógépes programozók számára a szoftverfejlesztéshez. Az IDE általában legalább egy forráskódszerkesztőből, automatizálási eszközökből és hibakeresőből áll.

Néhány cikk a témában:

Nagyon kellemes, sok kényelmi funkcióval ellátott forráskód-szerkesztő, de egyszerű jegyzetelésre is kiváló. Tudása bővítményekkel fokozható.

Professzionális Python fejlesztői környezet. A Community változat ingyenes. Rengeteg extra szolgáltatást nyújt, és nagyon megkönnyíti a szoftverfejlesztést nem csak nagyobb projektek esetén. A rengeteg lehetőség elsőre talán elbizonytalaníthat, így kezdőknek érdemesebb lehet eleinte egyszerűbb IDE-t használni (Python IDLE, Notepad++, ...), de ha már otthonosan mozogsz az IDE-k világában, érdemes a PyCharm-ot megismerni. Zseniális!

A PyCharm intelligens kódkiegészítést, kódellenőrzéseket, menet közbeni kiemeléseket és gyorsjavításokat kínál, automatizált kódjavítással és gazdag navigációs képességekkel együtt.

Töltse le a JetBrains Toolbox alkalmazást az összes használt JetBrains termék egyszerű telepítéséhez és frissítéséhez, valamint a projektek gyors újranyitásához.

Professzionális Java fejlesztői környezet. A Community változat ingyenes.

Az IntelliJ IDEA minden aspektusát úgy fejlesztették ki, hogy maximalizálja a fejlesztői termelékenységet. Az intelligens kódolási segítség és az ergonomikus kialakítás együtt teszi a fejlesztést nemcsak produktívvá, hanem élvezetessé is.

Töltse le a JetBrains Toolbox alkalmazást az összes használt JetBrains termék egyszerű telepítéséhez és frissítéséhez, valamint a projektek gyors újranyitásához.

Nagytudású, hatékony programozói környezet.

Kellemes, letisztult, jól áttekinthető felület. Kódszínezés, behúzás, IntelliSense, ...

Online IDE

A repl.it több mint 50 programnyelven biztosítja a kódírást, akár társakkal együtt, közösen is.

The Valley of Code - Ingyenes kézikönyvek

Van online olvasható és letölthető változat is (pdf és epub). A választék bővül, így érdemes időnként visszanézni.

Cascadia Code betűtípus programozóknak

Programozóknak készített spéci betűtípus adott ki a Microsoft.

Ingyenesen elérhetővé tett egy olyan új betűtípust, amit a cég munkatársai kifejezetten a programozók részére dolgoztak ki. A Cascadia Code különlegessége, hogy támogatja az ún. ligatúrákat, ami az összetett írásjelek elemeinek összevonása révén könnyebben felismerhetővé teszi azokat, ezáltal pedig javítják a kód olvashatóságát is.

Így például a különálló "->" szekvenciából "→"-t, a "!="-ből pedig "≠"-t csinál az új betűtípus, de a ">=" relációs operátor "≥"-ként ábrázolása is segíthet ezen. Ezen kívül az "l" (kis ell), az "I" (nagy i) és az "1" (egy) jelek, vagy például a "0" (nulla) és az "O" (nagy o) is úgy kerültek kialakításra benne, hogy azokat még véletlenül se lehessen összetéveszteni egymással.

Az új font ezen kívül ún. "monospaced", ami azt jelenti, hogy benne minden írásjel azonos szélességű. Ennek köszönhetően ideális tabulátorokkal és szóközökkel történő vegyes igazításra is. A betűtípus a kódoláson kívül a parancssorban is kiválóan használható.

Intel One Mono betűtípus programozóknak

Az Intel egy új, kifejezetten fejlesztőknek szánt betűtípust tett elérhetővé nyílt forrású licenc alatt. A cég One Mono betűkészletéről azt mondja, hogy annak megalkotásakor az elsődleges prioritás az volt, hogy a vele megjelenített kódok jól és könnyen legyenek olvashatók.

Ha valakinek még így sem tetszenek a betűtípus egyes elemei, módosítani is tudja azokat saját ízléséhez, hiszen a font a SIL nyílt forrású licence alatt került kiadásra, ami azt is megengedi. A One Mono egyébként magyar és más nyelvekkel is jól használható, mivel összesen 200 nyelv speciális (ékezetes és egyéb) írásjeleit is tartalmazza, és négy súlyváltozatban (light, regular, medium és bold) lehet már alapból is használni.

Segédeszközök

Google karakterkészletek. Sajnos nem minden font tartalmaz minden magyar ékezetet. Érdemes a tesztszöveget erre átírni:
Árvíztűrő tükörfúrógép Il1O0

A Google egy új betűtípust tett elérhetővé. A "Roboto Serif"-nek elnevezett betűkészletről a cég azt állítja, hogy azzal jóval könnyebbé válik az olvasás szinte minden kijelzőn, mint az eddig használt társaival.

"A Roboto Serif egy változó betűtípusú család, amely kényelmes és súrlódásmentes olvasási élményt biztosít. Minimális és magas fokon funkcionális, bárhol hasznos (még az alkalmazások interfészeiben is), mivel súlyok és szélességek átfogó készletét kínálja az optikai méretek széles skáláján. Bár kifejezetten arra tervezték, hogy jól működjön a digitális médiában, a mai méretek és felbontások teljes skáláján, de ugyanolyan kényelmes az olvasás és a munka vele a nyomtatott médiában is", írja új betűtípusáról a Google annak oldalán.

Diagramok, folyamatábrák, ... rajzolása

Forráskódból kép készítése

Ha egy forráskódot képként szeretnénk közzétenni, vagy egy dokumentumban felhasználni úgy, hogy látszódjon a használt programozási nyelv szintaxisa is, s lehetőleg átlátható maradjon a kódrészlet, akkor ezt képként könnyedén megtehetjük.

ASCII karakterekből lehet ábrákat rajzolni. Az így elkészített ábrákat beilleszthetjük szöveges állományokba, vagy akár meg is oszthatjuk. A megosztott ábra másolatát szerkeszteni is lehet (tehát az eredeti változatlan marad).

Hexa editorok:

Színkezelés

Olyan emberek számára, akik ♥ betűket, számokat, írásjeleket stb. Unicode karakterek kódját lehet itt megtalálni. Név szerint is kereshető.

Fájlok összehasonlítását biztosító programok leírásai [Meld | Beyond Compare | Araxis Merge | KDiff3 | DeltaWalker | P4Merge | Code Compare | WinMerge | Guiffy

Reguláris kifejezések

A reguláris kifejezés (rövidítve: regexp vagy regex az angol regular expression után) egy olyan, bizonyos szintaktikai szabályok szerint leírt string, amivel meghatározható stringek egy halmaza.

Az ilyen kifejezés valamilyen minta szerinti szöveg keresésére, cseréjére, illetve a szöveges adatok ellenőrzésére használható.

Markdown

Mi az MD fájl?

Az MD fájl egy olyan szöveges fájl, amelyet a Markdown nyelv több lehetséges nyelvjárása alapján hoztak létre. Sima szöveg formátumban menti, de tartalmaz szöveges szimbólumokat, amelyek meghatározzák a szöveg formázását (pl. félkövér, behúzások, fejlécek, tábla formázás). Az MD fájlokat egyszerű szöveges dokumentáció készítésére tervezték, amely könnyen konvertálható HTML-re.

Ha van tíz perced, megtanulhatod a Markdownt! Minden leckében egyetlen Markdown-koncepciót kapsz. Ezután több gyakorlatot kell végrehajtania ezzel az új tudással.

Néhány Markdown dokumentum-készítő alkalmazás:


Nagyon fontos, hogy az egyes implementációk eltérhetnek egymástól nemcsak megjelenésben, hanem működésben is. Azaz ami az egyikben működik, az nem biztos, hogy a másikban is működni fog. Ezért csak olyan formázásokat használjunk, ami a szabványban van és minden megjelenítő jól kezeli. Természetesen ha egy konkrét megjelenítőre dolgozunk, ki lehet használni annak prusz tulajdonságait.

Így jártam pld. a dokumentumon belüli ugrással. Nem volt a dokumentációban, de egy példa alapján kikísérleteztem. Működött Notepad++-ban, de a DILLINGER-ben nem.

dillinger.io - Online Markdown Editor

Exportálható az alábbi formátumokba (letöltés):

Menthető az alábbi helyekre:

Biggest Online Tutorials Library

Programozz a Zöld Rókával

Tanuld meg a programozás alapjait a Green Fox Academy kezdőknek szóló kis tananyagából. Az instrukciók angolul vannak, de szükség esetén a fordító segít.

Nagyon jó bevezető a programozásról, a programnyelvekről

Érdekességek a programozással kapcsolatban

A billentyűzeten való gépelés gyakorlására ad több lehetőséget. Még versenyezni is lehet másokkal.