Scratch

Alkoss történeteket, játékokat és animációkat. A Scratch objektumorientált, interpretált, dinamikus és vizuális programozási nyelv, amelyet elsősorban a programozással ismerkedő gyerekek számára fejlesztenek.

Amikor Scratch-ben programozunk, kétszeresen is játszunk. Egyrészt a programok megalkotása építőkockákból maga is egy kreatív, gondolkodtató játék, másrészt ha készen vagyunk, kipróbálhatjuk az elkészült játékunkat, amit megoszthatunk másokkal is.

A Scratch a régi, az oktatásban sokáig használt és kedvelt Logo programnyelv korszerű utódja. Ideális eszköz kétdimenziós animációk és játékok készítésére.

Néhány előnye:

Hátránya is van:

~~~
Mindezeket figyelembe véve a Scratch-et ma az egyik leghatékonyabb eszköznek tartják a gyermekek programozás-oktatásában.
~~~

scratch.mit.edu - A Scratch hivatalos oldala

Tanpéldáim

A projektek megvalósításában az egyszerűségre törekedtem annak érdekében, hogy a programozás alapjai könnyen elsajátíthatók legyenek. Javaslom a programok módosítgatását, továbbfejlesztését, ezzel mélyítheted a tudásodat. A hibákból is sokat lehet tanulni.

YouTube videóim

Tekintsd meg a YouTube videóimat (lejátszási lista):

A Scratch kiváló a programozás alapjainak játékos elsajátítására. Ebben a videóban azt mutatom be, hogyan tudod egy böngészőben használni, így nem kell semmit telepítened a gépedre.

A Scratch kiváló a programozás alapjainak játékos elsajátítására. Ebben a videóban azt mutatom be, hogyan telepítheted a gépedre, így offline is tudsz alkotni.

A videóban bemutatom, hogyan lehet a munkánkat elmenteni a számítógépünkre, illetve onnan betölteni, hogy tovább tudjunk dolgozni rajta. Megmutatom mind a böngészőben futó online változat, mind a letöltött program esetén.

Ha szeretnéd a munkáidat a számítógépedtől függetlenül tárolni, regisztrációt követően ezt megteheted a Scratch saját tárhelyén. Bármi, amit bejelentkezett állapotban létrehozol, tárolódik a saját területeden a Scratch felhőjében. Így bárhol, bármikor meg tudod nyitni és tudsz dolgozni.

Ebben a videóban azt mutatom meg, hogy hogyan lehet ciklusokat egymásba ágyazni. Először rajzolunk egy négyzetet ciklussal, majd ezt egy másik ciklusban többször egymás mellé rajzoljuk. Mindezt betesszük egy harmadik ciklusba, és ezt a négyzet-sort egymás fölé többször kirajzoljuk.

Az előző videóban egymásba ágyazott ciklusokkal megoldottuk azt, hogy négyzeteket rajzoltunk a képernyőre több sorban és oszlopban. Ebben a videóban annyit módosítunk a programon, hogy a logikailag összetartozó, jól elkülöníthető funkciójú utasítás-csoportokat kiemeljük névvel ellátott.