Tippek & trükkök

Windows

Így telepítsd a Windowst egy pendrive-ról

A Microsoft egy praktikus eszközével nem is olyan nehéz feladat összerakni egy telepítőlemezként használható USB-kulcsot. >> PCWorld cikk

~~~~~

Mindig az aktuális legfrissebb, hivatalos Windows 10 verziót tölti le. A program ajánlott beállításai (32/64 bit, nyelv) megegyeznek az éppen használt rendszerrel.

A megjelölt adathordozóra (min. 8 GB-os USB, illetve DVD) pedig automatikusan bootolható formában kerül fel a telepítőanyag.

Ha elkészült az adathordozó, akkor a BIOS menüben a Boot Priority Ordert állítsuk át úgy, hogy a már csatlakoztatott USB/DVD legyen az első eszköz a sorban.

Beállítások egy helyen (God Mode)

Aki szereti folyamatosan optimalizálni és személyre szabni számítógépét, jó hasznát veheti ennek a valószínűleg a fejlesztők számára létrehozott trükknek, melynek segítségével egyetlen helyre gyűjthetők össze az operációs rendszer konfigurálására szolgáló modulok.

Nem kell mást tenni, mint létrehozni egy új mappát a munkaasztalon (kattintás a jobb egérgombbal asztalon, majd az Új/Mappa lehetőségek választása), és azt átnevezni erre a fura névre: GodMode.{ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C}

Ha ezt követően megnyitjuk a mappát, csodák csodájára egy helyre összegyűjtve találjuk benne a beállítási lehetőségeket.

A Fájlkezelő alapértelmezett beállítása a "Gyors elérés" helyett az "Ez a gép" legyen 

A Fájlkezelő alapértelmezés szerint a Gyors elérést nyitja meg. Ha azt választja, hogy a Fájlkezelő inkább az Ez a gép nézetben legyen megnyitva, nyissa meg a Nézet lapot, és válassza a Beállítások lehetőséget. A Fájlkezelő megnyitása listában válassza az Ez a gép lehetőséget, majd az Alkalmaz vagy OK gombot gombot.

Tiszta újraindítás

A normál újraindítás során a Windows a memória egy részét nem törli azért, hogy felgyorsítsa a folyamatot, ez viszont azt eredményezi, hogy a hibás beállítások a RAM-ban maradnak. A tiszta újraindítás segít ezen probléma kiküszöbölésében. Ennek érdekében tegyük a következőket:

Annak érdekében, hogy ezt ne kelljen megjegyezni, célszerű egy parancsfájlba írni (.bat vagy .cmd kiterjesztéssel) és elhelyezni az asztalon, így bármikor könnyen elvégezhetjük a tiszta újrainítást.

Kapcsoljuk ki a teljesítményt csökkentő, az energiafogyasztást pedig növelő háttérben futó alkalmazásokat

Nyissuk meg a Gépház-at, majd töltsük be az Adatvédelem modulját. A megjelenő ablak bal szélén kattintsunk a Háttérben futó alkalmazások-ra, melynek hatására feltűnik a háttérben futó programok bőséges listája. Sok olyan program van közöttük, amelyet nagyon ritkán használunk, így abszolút felesleges készenlétben tartanunk őket.

Indexelés kikapcsolása a Windows gyorsítása érdekében (az operációs rendszer saját keresőfunkciójának kikapcsolása)

Ha nem használjuk a Windows 10 keresőfunkcióját (mert sokkal jobb keresőt használunk, mint például az Everything-et), akkor letilthatjuk, ezzel is spórolva a rendszererőforrásokkal. Az indexelő szolgáltatás ugyanis mindig fut a háttérben, és a fájlok minden módosítását dokumentálja. Ez az SSD élettartamára is rossz hatással van.

Két egyenértékű módszer is ban a beállítás módosítására:

A beállítás a következő újraindításkor válik aktívvá.

Mit tehetsz, ha lefagy a PC-d?

Ne indítsd újra azonnal a gépet, próbáld meg az alábbiakat, hátha segít megoldani a problémát:

Ha semmi sem segített, nem marad más hátra, mint újraindítani a gépet. Ha van Reset bomb, azzal, ha nincs, akkor a bekapcsoló gomb-ot kell nyomvatartani 4 másodpercig, ekkor kikapcsol a gép. Természetesen ebben az esetben a nem mentett adatok elvesznek.

Fejlett Windows 10 vágólap

A Windows 10 operációs rendszer vágólapja már egy ideje nem csupán egyetlen elemet tud tárolni, hanem többet. Sőt, megfelelő tartalmakat akár rögzíthet is. A funkció kiterjesztése nem alapértelmezett szolgáltatás, külön kell engedélyezni:

A Start menüben indítsa el a Gépház appot, töltse be a Rendszer modult, menjen a Vágólap oldalra, és a Vágólap előzményei részben lévő tolókát állítsa Be helyzetbe. Ezután már a rendszer tárolni fogja a korábban vágólapra helyezett elemeket, amelyeket a [Win] + [V] billentyűkombinációval hívhat elő. A kívánt tartalom beillesztéséhez egyszerűen kattintson a kiválasztott tartalomra. A [Ctrl] + [V] továbbra is változatlanul működik (a legutolsó tartalmat illeszti be).

Távoli gépelérés letiltása

A Windows-ban van egy "Távoli asztal" funkció. A legtöbb felhasználó nem használja (sőt nem is tud a létezéséről), viszont sajnos az esetleges biztonsági rések miatt ezt a hackerek kihasználhatják. Ezért aki nem használja, érdemes letiltani az alábbi módon:

Parancssor indítása adott mappából

Szükség lehet arra, hogy a parancssort egy adott mappából indítsuk. Erre a legegyszerűbb megoldás, ha a fájlkezelőben [Win]+[E] az adott mappába navigálunk, majd a címsorba beírjuk a cmd parancsot. [Enter] leütése után megjelenik a parancssor ablak az adott mappába navigálva. Itt kiadhatók a szükséges DOS-parancsok.

A cserélhető adattárolók ne jelenjenek meg kétszer a fájlkezelőben

A számítógéphez csatlakoztatott cserélhető adattárolókat a meghajtók listáján és egy külön területen is megjeleníti. Ha ez zavaró, a beállításszerkesztőben kikapcsolhatjuk.

A számítógép újraindítása után a PC-hez csatlakoztatott cserélhető adattárolók a Windows Intézőben már csak a meghajtók listáján jelennek meg.

Felesleges XPS-nyomtató tartós törlése

Az XPS-sel a Microsoft sok évvel ezelőtt a PDF alternatíváját akarta kínálni. Ezt a formátumot azonban alig használják, ezért érdemes lehet eltávolítani a nyomtatók közül.

Parancssor elő- és háttérszínének gyors beállítása

A szöveg és a háttér színe parancsokkal is gyorsan beállítható. A színváltoztatás az ablak bezárásával megszűnik.

Látványos és gyors módszer a Windowsos számítógép kikapcsolására

Először egy parancsikont kell létrehoznunk a Windows 10 munkaasztalán.

AZ elkészült parancsikon tulajdonságainál érdemes lecserélni az ikonját egy megfelelőre, pld. a piros kikapcsológombra.

Fájlok automatikus betöltése az operációs rendszer indulásakor

Meggyorsítja a munkánkat, ha a számítógép bekapcsolása után, az operációs rendszer indulásakor automatikusan megnyítódnak azok a dokumentumok, amelyeken éppen dolgozunk. Nem kell mást tennünk, mint a Windows Indítópult nevű mappájában elhelyezni a betölteni kívánt fájlokra mutató parancsikonokat.

Gyorsabb bejelentkezés zárolási képernyő nélkül

Az indítási folyamatból kihagyhatjuk a zárolási képernyő megjelenítését.

Windows 10 Pro vagy efelett:

Windows funkciók elérése gyors parancsokkal

Windowsban lehetőségünk van bizonyos funkciók elérésére gyors parancsok beírásával anélkül, hogy ablakokban kellene azokat keresgélni. Így sokkal gyorsabban célt érünk.

Két módon tudjuk ezeket a parancsokat kiadni:

Sok parancs létezik, az alábbi lista nem teljes, csak a fontosabb parancsokat tartalmazza. Lehet, hogy nem mindegyik működik minden Windows verzióban. Windows 10 esetén viszont biztosan működnek.

Fontos: csak akkor módosítson beállításokat a rendszerben, ha tisztában van azok hatásaival. Előtte ajánlott lehet rendszer-visszaállítási pont létrehozása, amit így tehet meg.

Programok indítása:

calc számológép

mspaint Paint rajzolóprogram

charmap karaktertábla

snippingtool képmetsző

notepad jegyzettömb

write WordPad

magnify nagyító. Kilépés: [Win] + [Esc]

cmd parancssor (DOS-parancsok listája)

powershell Windows PowerShell

sndvol hangkeverő

Karbantartás, diagnosztika, biztonság:

winver Windows verzió, pontos verziószám és build verzió

taskmgr feladatkezelő - [Ctrl]+[Shift]+[Esc] billentyűkombinációval is

sysdm.cpl rendszer tulajdonságai

msconfig rendszerkonfiguráció

msinfo32 rendszerinformáció

perfmon.msc teljesítményfigyelő

resmon errőforrás-figyelő

cleanmgr lemezkarbantartó

diskmgmt.msc lemezkezelés

appwiz.cpl programok és szolgáltatások

optionalfeatures Windows-szolgáltatások be- és kikapcsolása

mdsched Windows memóriadiagnosztika, újraindítás után teszi a dolgát

rstrui rendszer-visszaállítás

regedit beállításszerkesztő (registry) Csak óvatosan minden módosítással!!!

powercfg.cpl energiagazdálkodási lehetőségek

services.msc szolgáltatások

eventvwr.msc eseménynapló

ncpa.cpl hálózati kapcsolatok

wscui.cpl biztonság és karbantartás

firewall.cpl Windows Tűzfal

wf.msc fokozott biztonságú Windows Tűzfal

netplwiz felhasználói fiókok kezelése

dxdiag DirectX diagnosztikai eszköz

gpedit.msc csoportházirend-szerkesztő

secpol.msc helyi biztonsági házirend

A „Windows Sandbox” engedélyezése és használata a Windows 10 rendszerben

A Windows Sandbox (másnéven Windows Tesztkörnyezet) egy új funkció a Windows 10 újabb verzióiban, amely lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy programokat futtassanak és teszteljenek biztonságos környezetben. Ezt az új funkciót a Windows 10-ben vezették be a felhasználói számítógépek biztonságának javítása érdekében.

Windows óra másodpercek megjelenítése

Ha visszavonnánk a módosításokat, akkor a fentebb említett kulcs értékét [0]-ra kell állítanunk, vagy magát a kulcsot törölnünk.

Képernyőkép gyors készítése és automatikus mentése

A remélhetőleg mindenki által ismert [Ptr Scr] gombnyomással a képernyő képét a vágólapra másolja a Windows, amit beilleszthetünk a kívánt helyre. Ha viszont a [Windows]+[Prt Scr] gombkombinációt használjuk, akkor az operációs rendszer a képet automatikusan menti a felhasználó ...\Képek\Képernyőképek mappájába, ráadásul automatikusan számozza is. A kép elkészítését a képernyő rövid elhalványulása jelzi. A fájl létrehozásának dátuma is segít a későbbi keresésnél a képernyőképek között.

Természetesen a képernyőkép a vágólapon is megjelenik.

Problémarögzítő

A Problémarögzítő segítségével felvételt készíthetünk a hibát kiváltó műveletekről.

A segédprogram HTML diabemutatót készít a Windowsban elvégzett műveletekről, lépésről lépésre rögzítve azokat, így problémák esetén a felvételt megmutathatjuk a rendszergazdának vagy más hozzáértőnek a hiba okának kiderítése érdekében. Hatalmas segítséget jelent, különösen a nagyon problémás esetekben.

A Problémarögzítő elindítása: a Windows 10 keresőmezőjébe beírjuk a psr karaktereket, majd kattintani a találaton. A program használata magától értetődő.

Bővebben is olvashat róla a Microsoft Support oldalán.

Megosztási parancs eltávolítása a helyi menüből

A helyi menü egy idő után túlzsúfolt lesz, így érdemes a feleslehes parancsokat eltávolítani. Ilyen lehet a Megosztás is.

A módosítás azonnal érvénybe lép, nem kell újraindítani a gépet

Windows 10: Számítógép teljesítményének mérése

Windows PowerShell-ből aljuk ki az alábbi parancsot:
Get-WmiObject -Class Win32_WinSAT

Erre kapunk egy listát néhány értékről, amelyek megmutatják, milyen a CPU, merevlemezek, videokártya és a RAM teljesítménye, és hogy áll a Direct3D-teljesítmény. A teljesítményindex, amely egyébként a leggyengébb összetevőkre épül, a WinSPRLevel sorban található.

Gesztusok használata

Ha a laptopunk precíziós érintőpárnával rendelkezik, használhatunk gesztusokat a vezérléshez.

Gépház\Eszközök\Érintőpárna: ha fent az látható, hogy "A gépe precíziós érintőpárnával rendelkezik", lentebb láthatók, hogy milyen gesztusok állnak a rendelkezésre.

Érintőpárnán használható kézmozdulatok a Windows 10-ben

A Windows billentyűparancsai

Microsoft®Update katalógus 

Ha egy frissítést szeretne telepíteni, a Microsoft®Update katalógusból ez megtehető. Kereshetünk a frissítés KB... számára is.

problémás frissítés eltávolítása

Sajnos néha (egyre gyakrabban) a Windows frissítések problémát okoznak. Ebben az esetben érdemes törölni a gondot okozó javítófoltot, és megvárni, míg a Microsoft kijön a javított változattal. Kattintsunk a Start, majd a Gépház gombon, és indítsuk el a Frissítés és biztonság modult. Kattintsunk a Windows Update lapon található Frissítési előzmények megjelenítése hivatkozáson, melynek hatására feltűnik az utóbbi időszak telepített frissítéseit tartalmazó ablak. Itt kattintsunk az ablak tetején lévő Frissítések eltávolítása hivatkozásra, a megjelenő ablakban kattintsunk kétszer az eltávolítani kívánt frissítés nevén, végül a megerősítéskérésre válaszoljunk az Igen gombra való kattintással.

Mi a PortableBaseLayer meghajtó vagy partíció a Windows 10 lemezkezelésben?

Ha Windows 10 operációs rendszert használ, és egy furcsa és furcsa "PortableBaseLayer" feliratú partíciót észlelt a Lemezkezelő eszközben, és most aggódik ez a gyanús partíció, akkor ez a cikk segít abban, hogy megtudja, miért van.

Röviden a lényeg:

Ne aggódjon! A PortableBaseLayer partíció nem gyanús. Ez egy csatlakoztatott virtuális meghajtó (.vhdx), amelyet a Windows 10 hozott létre. Ez a partíció a Windows Sandbox szolgáltatás részét képezi a Windows 10 rendszerben . A Windows Sandbox egy új funkció a Windows 10 újabb verzióiban, amely lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy biztonságos környezetben futtassák és teszteljék a programokat. A Windows Sandbox egy könnyű és virtuális asztali környezet, amely hasonló egy virtuális géphez, amely segít a felhasználóknak a szoftverek biztonságos és futtatásában.

A Cortana hangasszisztens maradék nélküli eltávilítása

Indítsuk el a PowerShell-t rendszergazdaként, majd adjuk ki az alábbi parancsot:
Get-AppxPackage -allusers Microsoft.549981C3F5F10 /Remove-AppxPackage

Ha újraindítjuk a gépet, a Cortama maradék nélkül eltűnik. Nyugodtan eltávolíthatjuk, mert ha később mégis szükség lenne rá, a Microsoft Áruházból egyszerűen telepíthetjük.

Felesleges alkalmazások és rendszerösszetevők eltávolítása

A Bloatbox egy hasznos kis alkalmazás, amely képes egy helyre gyűjteni és villámgyorsan eltávolítanini a Windows 10-zel érkező bloatware-eket. A szó olyan extrákat takar, amelyeket egy gyártó a megvásárolt géppel vagy szoftverrel együtt, automatikusan és kötelezően ránk testál.

A programot a GitHubról lehet letölteni. A forráskódot is megtalálja, de egy sima zip fájlban is letöltheti, amiben nincs más, csak egyetlen futtatható állomány. Ezt nem kell külön telepíteni sem (portable), csak puttatni.

Vigyázat: a törölt alkalmazások és rendszerösszetevők visszaállítására sajnos nincs lehetőség, ezért csak azt törölje, ami biztosan nem kell.

Registry megnyitása több példányban egyszerre

Szükség lehet a Registry-t 2 példányban megnyitni pld. akkor, ha különböző kulcsok értékeit szeretnénk összehasonlítani. A regedit alapból azonban csak egy példányban nyitható meg. Ezt az alábbi módon küszöbölhetjük ki:
A Start.menü keresőbe írjuk be: regedit -m

A "Küldés" helyimenü-parancs tartalmának módosítása

Tartalmaz sok olyan bejegyzést, ami számunkra felesleges (pld, fax címzattje, ...). Ezek a bejegyzések egy mappában található parancsikonok, amik közül törölhetünk és természetesen újakat is adhatunk hozzá. Ez a mappa az alábbi módon érhető el:

Üssük le a [Windows] + [R] gyorsbillentyűt a Futtatás ablak megnyitásához, írjuk be a shell:sendto parancsot és kattintsunk az OK-ra, így megnyílik a SendTo mappa, amiből törölhetjük a felesleges parancsikonokat. Ha van olyan mappánk, amibe könnyen, gyorsan szeretnénk másolni, ennek a mappának a parancsikonját hozzuk itt létre.

Jegyzettömb naplózásra

Ha a Jegyzettömbben megnyitott fájl első sora .LOG szócska, a dátom és az idő minden megnyitáskor bekerül egy új sorga.

A laptop akkumulátor-állapotának ellenőrzése Windows 10-ben

Futtassa a PowerShell-t adminisztrátorként; adja ki a powercfg /batteryreport /output C:\akkureport.html parancsot; a C:\ mappában legenerálja az akkureport.html fájlt, ami tartalmazza az információkat.

A Feladatkezelő pedig mindent elárul az aktuális fogyasztásról a Folyamatok ablak Energiafogyasztás oszlopban

Hosszabb távú vizsgálathoz: Gépház\Rendszer\Akkumulátor\ Akkumulátorhasználat alkalmazás szerint (Időszak: 24 óra vagy 1 hét)

Tudni szeretnéd, hogy elfut-e a gépeden a Windows 11?

Kompatibilitás ellenőrzése:

A PC Health Check alkalmazás használatával ellenőrizze, hogy jelenlegi számítógépe alkalmas-e a Windows 11 futtatására. Ha igen, a rendszer megjelenésekor ingyenes verziófrissítést kap. A szoftver azt is kiírja, hogy egészen pontosan miért nem szívleli a Windows 11-et a vizsgált számítógép.

>> ALKALMAZÁS LETÖLTÉSE <<

A telepítése és elindítása után a Bemutatjuk a Windows 11-et részben látható ellenőrzés gombra kell rákattintani, ha pedig nem kompatibilis a számítógép, akkor az eszköz tételesen kiírja, hogy mi jelenti a problémát.

~~~~~

Google, Internet

Google Chrome

A lapok csoportosításától kezdve az időtakarékos billentyűparancsokig ezek a Chrome-tippek segíthetnek abban, hogy gyorsabban végezze el a feladatait a böngészővel.

Fülcsoportok összecsukhatósága:

A fülcsoport nevére, vagy ha nincs elnevezve, a színes körre kattintva lehet összecsukni/kibontani a fülcsoportot. Ha nem működik ez a funkció, a chrome://flags különleges beállítóoldalon bekapcsolhatja a Tab Groups Collapse lehetőséget.

Bezárt böngészőlap visszatöltése:

Előfordul, hogy véletlenül bezárunk egy (vagy több) böngészőlapot, de mégis szükségünk van rá. A [Ctrl]+[Shift]+[T] billentyűkombinációval ez megtehető, akár több bezárt lap is visszatölthető az ismételt alkalmazásával.

Így érd el, hogy ne a Chrome nyissa meg a PDF fájlokat

PCWorld cikk

Google adataink lementése

A takeout.google.com címen bejelentkezett állapotban lehetőségünk van az adataink szelektált lementésére. Ez lehet letölthető fájl, de akár Google Drive, OneDrive, Dropbox, Box felhőbe is.

Az Ön fiókja, az Ön adatai. Exportálhatja a Google-fiókjában lévő tartalmait, ha biztonsági másolatot szeretne készíteni róluk, vagy a Google-on kívüli szolgáltatásban szeretné őket felhasználni.

A Google-adatok letöltésének menete (súgó)

Internetkapcsolat stabilitásának ellenőrzése

Nincs szükségünk külső alkalmazás telepítésére, csupán a Windowsban lévő parancssort kell elindítanunk, és egyetlen utasítást használnunk. 

Ha elindítottuk a parancssort (a [Win + R] lenyomása után a [cmd] beírásával), akkor írjuk be a következő parancsot: ping -t 8.8.8.8

Ezzel a Google DNS szerverét pingeljük meg, de ha a 8.8.8.8-at más címre cseréljük, akkor bármilyen szerverrel megtehetjük ugyanezt. Az Enter lenyomása után a rendszer másodpercenként megpróbálja elérni a megadott szervert.

A pingelést a [Ctrl + C] lenyomásával állíthatjuk le, és összegző jelentést kapunk a végén. A minimum és a maximum idők mellett az elvesztett csomagokat is látjuk- de ezt is csak akkor, ha valami baj van az internetkapcsolatunkkal.

(További részleteket talál a PCWorld cikkben)

Tanulási módszerek

7 trükk, hogy jobban tudj koncentrálni

Kaptad már azon magad, hogy egy-egy előadáson vagy meetingen kiesett több perc, és fogalmad sem volt arról, miről volt szó? Történt már veled olyan, hogy túl sok dolgod volt egyszerre, mindenbe belekezdtél egy kicsit, de nem jutottál semminek a végére?

A mai rohanó világban az egyik legfontosabb és legértékesebb képesség a hatékony figyelem és koncentráció.

Forrás: Tudástár blog

5 szuper tanulási módszer, ha nem szeretsz olvasni

Minden ember életében fontos szerepet tölt be a tanulás, fejlődés. Van, akinek könnyebben megy az új anyag elsajátítása és van, akinek kicsit nagyobb kihívás. Érdemes már egészen korán kitapasztalni, hogyan tudunk a legeredményesebben tanulni.

Mi a helyzet akkor, ha valaki nem szeret tanulni? Le kell mondani a tudásról? Nem lesz sikeres az életben? Nem kell! Ha nem szeretsz olvasni, akkor is könnyen elsajátíthatsz új ismereteket! 

Forrás: Tudástár blog