BBC micro:bit

Kedvcsináló példa: Továbbfejlesztett dobókocka

Nem éreztem elegendőnek, ha a szokásos módon (ahogy az a microbit.org-on megtalálható) csak egy számot írok ki, így továbbfejlesztettem a dobókockát.

Dobni a micro:bit rázásával lehet (a szimulátorban a "SHAKE"-re kattintással). A következő dobásig min. 1 másodpercet várni kell.

Lehet, hogy valakinek a szám, de lehet, hogy a szokásos pöttyök megjelenítése szimpatikus. A szabad választás érdekében úgy oldottam meg, hogy ha az "A" gombot nyomja meg, akkor ezután számokat ír ki, ha pedig a "B" gombot, akkor attól kezdve a pöttyöket jelenti meg. Bármikor lehet váltani a két üzemmód között.

Az elején, ha még nem választott ki üzemmódot (az "A" vagy a "B" megnyomásával), a rázásra egy mínusz jel figyelmeztet erre.

A projekt itt tekinthető meg.

BBC micro:bit

"A világot átalakító zsebméretű számítógép"

A BBC micro:bit egy Angliában, a 6-11 éves gyermekek programozás oktatásának céljaira fejlesztett igen olcsó, és minden eddiginél hatékonyabban használható eszköz. 2016-ban indult hódító útjára, amikor is az Egyesült Királyság minden 7. évfolyamos diákja, azaz 1 millió tanuló kapta meg és kezdte használni ezt a remek kis mikrovezérlős panelt.

A készülék a hitelkártya felének felel meg (5×4cm), és rendelkezik ARM Cortex-M0 processzorral, gyorsulásmérő és magnetométer érzékelőkkel, Bluetooth és USB csatlakozással, 25 LED-ből álló kijelzővel, két programozható gombbal, és táplálható USB-ről vagy külső akkumulátorról. A készülék be- és kimenete öt gyűrűs csatlakozón keresztül történik, amelyek egy nagyobb, 25 tűs élcsatlakozó részét képezik.

Az eredeti micro: bit tervezése óta eltelt 5 év során a Micro: bit Educational Foundation meghallgatta a pedagógusok kéréseit. A micro: bit frissítésekor új kreatív lehetőségek tárházát nyitották meg. A panelt továbbfejlesztették (V2), így került rá mikrofon, hangszóró és a LOGO is egy érintésérzékeny felület lett. Az élcsatlakozó párnák alatt bemélyedések vanna a krokodillcsipeszek stabilabb tartása érdekében. Az új (v2) micro:bit

A micro:bit hivatalos weboldala: microbit.org

micro:bit projektek: microbit.org/projects

micro:bit leckék: microbit.org/teach/lessons

Súgó és támogatás: support.microbit.org

micro:bit dokumentáció: makecode.microbit.org/docs

MakeCode (PXT) dokumentáció: makecode.com/docs

A micro:bit fejlesztői közösség webhelye: https://tech.microbit.org/

Osztálytermek tanároknak: classroom.microbit.org

Miután elindította az osztálytermi munkamenetet, lehetősége lesz saját kódját hozzáadni az osztályterem szerkesztőjéhez, és megosztani a diákjaival. A diákok munkáját élőben lehet követni. Az óra elmenthető és a következő alkalommal folytatható. Ráadásul mindehez senkinek nem kell regisztrálnia.

Leckék

Nyomtassa ki, vágja ki és készítse el saját micro:bit akkumulátortartóját.

A firmware egy speciális szoftver, amely az eszközöket megfelelően működteti. Fizikailag a micro:bit interfész chipjében van tárolva, és nem változik, amikor programokat ír, vagy kikapcsolja a micro:bitet, de frissíthető.

A micro:bit a vele kapott firmware-rel fog működni, ezért csak akkor érdemes frissíteni, ha valóban muszáj. Ennek az lehet az oka, hogy régebbi micro:bit-je van, és frissítenie kell a firmware-t, hogy olyan funkciót használhasson, mint a WebUSB (a kód közvetlen áttöltése a micro:bitre az online szerkesztőktől, bevezetve a 0243-as firmware-verzióban), vagy a probléma hibaelhárítása során.

Feladatok a Nemzeti Köznevelési Portálon

Különböző szintű feladatokat találsz ezen az oldalon, az "Algoritmizálás és blokkprogramozás. Robotika" blokkban

Programozása (Szoftver)

Az eszköz webes felületen keresztül programozható, így nem kell semmit telepíteni a számítógépre.

A rádiókapcsolatot használó projektek esetén érdemes használni. Itt két részre oszlik a képernyő, így külön-külön létrehozhatjuk az adó és a vevő programját is, sőt ki is próbálhatjuk a szimulátorban.

Letölthető alkalmazás

Előnye, hogy nem kell böngészőben a webről futtatni a szerkesztőt.

Programozás másképp

A micro:bit nemcsak a saját online editorán (makecode.microbit.org) keresztül programozható, hanem az alábbi módokon is:

A micro:bit-et az arduino eszközök programozásánál használt Arduino IDE felületen keresztül is használhatjuk, és nem csak a programok írására és feltöltésére, hanem akár az adatok monitorozására is.

A micro:bit hardveres szempontból egy nRF51-es chip köré épített oktatási platform, amit az IDE környezet „alapból” nem támogat, de hozzáadása a rendszerhez igen egyszerű. A micro:bit telepítése az ide környezetben itt van leírva részletesen.

A micro:bit többek között a népszerű Python programozási nyelven is programozható. A MicroPython a Python nyelv azon verziója, ami fut a BBC micro:biten.

BBC micro:bit MicroPython dokumentáció leckéket tartalmaz tanároknak és API dokumentációt fejlesztőknek

A MicroPython programozási környezet innen tölthető le

Mu és micro:bit - hogyan használd a MicroPython környezetet a micro:bit-tel (angol)

Online MicroPython környezet

Nem arra való, hogy a Scratch-en keresztül programozzuk a micto:bit-et, hanem inkább az a lényege, hogy a micro:bit-tel tudjuk vezérelni a Scratch programunkat. Néhány videó ezt szemlélteti.

Blokkprogramozás mellet a Python-t is támogatja. Az első lépésekről itt olvashatsz.

Az EduBlocks weboldala. Editor a következőkhöz: Python 3; HTML; BBC micro:bit; CircuitPython; Raspberry Pi

~~~~~

A MálnaSuli is tartalmaz néhány leckét:

Programozzunk micro:biteket – másképp. A Program Használata

Programozzunk micro:biteket – másképp 2. Gombok, LED-ek

Programozzunk micro:biteket – másképp 3. Csatlakozzunk a micro:bit-hez! Egy további gomb…

Szakmai fejlesztő tanfolyamok

Rövid és barátságos ingyenes videótanfolyamokon keresztül megismerheti a számítástechnika alapelveit, gyakorlati tippeket kaphat a számítási gondolkodás és programozási fogalmak tanításához a BBC micro:bit segítségével.

Bemutatja a BBC micro:bit-et, és azt, hogy ez az ideális eszköz a számítógépes gondolkodás és a számítástechnika kreatív tanítására. Feltárja a micro:bit fő bemeneti és kimeneti funkcióit, különösen a gombokat és a LED-kijelzőt.

A micro:bit segítségével megmutatja, hogy a ciklusok hogyan ismétlik meg az utasításkészleteket, hogy a kód többet teljesítsen. Gyakorlati példákkal magyarázzuk el a végtelen és a számozott hurkok közötti különbséget.

Felfedez néhány alapvető számítási koncepciót azáltal, hogy animációkat hoz létre a micro:bit LED-kijelzőjén, beleértve az algoritmusokat, a mintafelismerést és az absztrakciót.

Felfedezi a micro:bit gyorsulásmérő érzékelőjének kódbeli használatát. A beépített gesztusfelismerés segítségével olyan projekteket készíthet, amelyek reagálnak a micro:bit megrázására vagy különböző irányokba forgatására, például telefon vagy táblagép képernyőjén.

Megmutatja, hogyan használhatja a micro:bit beépített gyorsulásmérőjét, fény- és mágnesességérzékelőit vezérlőrendszerek, például éjszakai lámpák és riasztók egyszerű működő modelljei létrehozásához.

Bemutatja a számítógépes hálózatokat és a biztonságot a micro:bit egyszerű rádiófunkciójával. Megvizsgáljuk, hogyan küldhetők és címezhetők meg az üzenetek a hálózatokon keresztül, és hogyan védheti meg az elküldött információkat.

Fedezze fel a zenét és a kreatív hangalkotást a micro:bit segítségével. Azt is bemutatjuk, hogyan hozhat létre olyan kódot, amely a micro:bit V2 beépített mikrofonját használja a hangra reagáláshoz és a hang méréséhez.

Ez a kurzus bemutatja a micro:bit tanításának megkezdéséhez szükséges alapokat, néhány gyakorlati javaslatot és tippet, hogy a legtöbbet hozhassa ki az órai időből.

Micro:bit a Tinkercad-en

Tinkercad: áramkör össszeállítása, programozása és szimulátor futtatása

Hivatalos útmutató a Tinkercad áramkörökhöz

A micro:bit-en túl

A micro:bit panel az élcsatlakozón keresztül csatlakoztatható külső elektronikákhoz, így például vezérelhetünk forgalomirányító jelzőlámpákat, motorokat, kisautókat, robotokat, lézert, öntözőberendezést, ... vagy akár küldhetünk jeleket idegen civilizációknak is 😀

Böngésszen a tartozékok útmutatójában, és fedezze fel a BBC micro: bit -hez használható termékek körét.

Néhány anyag ezzel kapcsolatban:

Kitronik: GAME ZIP64

A Kitronik: GAME ZIP64 a BBC mikro:bit végső retro játékkiegészítője. Úgy tervezték, hogy minden egyben kézi játékplatform legyen, amely beépített, 64 (8x8) egyénileg címezhető, színes ZIP LED kijelzőt is tartalmaz. Beépített hanggal, 4 x irányítógombbal, 2 tűzgombbal, haptikus visszacsatolással és kimeneti pontokkal rendelkezik, így akár például I²C eszközök hozzáadhatók. Mindezek a funkciók teljesen programozhatók. A nagyobb LED -képernyők használatához is rendelkezik kimenetekkel.

További Kitronik videók a micro:bit sokoldalú felhasználhatóságáról