Webfejlesztés

A tudás forrásai

Webes technológiák, referenciák, útmutatók rengeteg példán keresztül dokumentálva. Nagyon jó kiindulópont a tanulásban

MDN Web Docs - Mozilla Developer Network

Webes technológiák, referenciák és útmutatók.

HTML; HTML5; CSS és az összes többi technológia

HTML, CSS, JavaScrypt

HTML, CSS, JavaScript, Bootstrap, jQuery PHP, ...

Ingyenes könyvek:

Tiszta kód ↔ CMS

A régi weboldalam (infodobos.cew.hu) tisztán HTML5 + CSS3 + JavacSript technikával készült. Demóként (és mert sok munka van benne) megtartom, szemléltetendő azt, hogy saját fejlesztéssel teljesen rugalmasan bármi megoldható. Nincs semmi kötöttség, csak a tudás határozza meg, hogy mit és hogyan valósít meg a tervező. Az ára az, hogy nagy munka a módosítása. Ezért is tértem át egy tartalomkezelő rendszer használatára ↓

~~~~~

Tartalomkezelő rendszerekkel (CMS) is készíthető website, ezekkel sokkal egyszerűbb a tartalmakat létrehozni, de sok kötöttséggel kell számolni. Ez az oldal a Google Webhelyek CMS rendszerrel készült. Sok ilyen rendszer van, csak néhány példa:

Tanpéldák

Online editorok

Sok online alkalmazást felsorolok, mert mindegyik más szolgáltatásokat nyújt. Kinek az egyik tetszik jobban, kinek inkább a másik. Érdemes kipróbálni őket és kiválasztani a legszimpatikusabb(aka)t.

Több mint 50 programnyelven biztosítja a kódírást, akár társakkal együtt, közösen is.

Valós idejű együttműködés: hívja meg barátait, csapattársait, kollégáit, tanítványait közvetlenül a kódjába. A Google Dokumentumokhoz hasonló szerkesztési élményt nyújt, ahol láthatja munkatársainak kurzorait.

Az ingyenes változat korlátozott, de jól használható HTML + CSS + JS kódok írására és megosztására. Mások kódjai tanulmányozhatók és saját változat is készíthető azok alapján (fork).

Egyik kedvenc példám a közismert "Életjáték" (Game of Life), ami egy klasszikus programozási példa webes megoldása. Az algoritmusról olvashatsz a Wikipédián.

Jól használható és megosztható a kódunk. Ha JavaScript-et is használ, érdemes lehet a Settings-ben bekapcsolni az "Auto Run Js" funkciót.

Lehet vele többen együtt is dolgozni, még a többiek egérkurzora is látszik.

Tipp: a tag neve kacsacsőr nélkül, majd Tab billentyű.

Lehet vele többen együtt is dolgozni, még a többiek egérkurzora is látszik.

Tipp: a tag neve kacsacsőr nélkül, majd Tab billentyű.

A CodeSandbox egy online szerkesztő a gyors webfejlesztéshez. A CodeSandbox segítségével gyorsan prototípusokat készíthet, egyszerűen kísérletezhet, és egy kattintással megoszthatja alkotásait. Statikus webhelyek, full-stack  webalkalmazások vagy összetevők létrehozására használható bármilyen eszközön webböngészővel.

Tipp: az eredmény a fájl(ok) mentése után aktualizálódik

A letölthető HTML jód kicsit furcsa, mert a style nem a head-ban, hanem a body végén van. Működik igy is, de a helye a head-ban van. A nyomtatott kódok és futás jól használható kisebb példakódok dokumentálására. Itt a három rész (HTML, JS, CSS egymás itán van, s ezt követi a megjelenített eredmény.

Egyszerű, jól áttekinthető felület, de a letöltés nálam nem működött.

"A leggyorsabb és legegyszerűbb javascript online szerkesztő", valós idejű eredmény nézettel és konzollal. MDN referencia a kódból közvetlenül elérhető.

Olyan eszköz, amely kijavítja a HTML-t, így érvényes kód lesz (kiegészíti a hiányzó címkéket, átrendezi az összekevert címkéket, ...). Ezenkívül formázza a HTML-t (elrendezés és behúzás)

A HTML-dokumentumot (vagy töredéket) egyszerű HTML-címkékké és attribútumokká redukálja (tiszta HTML kód).  Eltávolítja a szkripteket, a CSS-t és  más nem alapelemeket (pld. <object>, <canvas>, ...), valamint kijavítja  a hibákat  és formázza a HTML  dokumentumot.
Érdekesség: egy Word dokumentumot (.docx) tiszta HTML-lé alakít át (jelenleg képek nélkül)

A létrehozott grafika HTML Source kódja letölthető, illetve .svg fájlba elmenthető. Képet is be lehet importálni.

Google ingyenes betűtípusok

Google karakterkészletek. Sajnos nem minden font tartalmaz minden magyar ékezetet. Érdemes a tesztszöveget erre átírni:
Árvíztűrő tükörfúrógép Il1O0

A Google egy új betűtípust tett elérhetővé. A "Roboto Serif"-nek elnevezett betűkészletről a cég azt állítja, hogy azzal jóval könnyebbé válik az olvasás szinte minden kijelzőn, mint az eddig használt társaival.

"A Roboto Serif egy változó betűtípusú család, amely kényelmes és súrlódásmentes olvasási élményt biztosít. Minimális és magas fokon funkcionális, bárhol hasznos (még az alkalmazások interfészeiben is), mivel súlyok és szélességek átfogó készletét kínálja az optikai méretek széles skáláján. Bár kifejezetten arra tervezték, hogy jól működjön a digitális médiában, a mai méretek és felbontások teljes skáláján, de ugyanolyan kényelmes az olvasás és a munka vele a nyomtatott médiában is", írja új betűtípusáról a Google annak oldalán.

Helyőrző képek

Könnyen kezelhető, stílusos helyőrzők. Webes fejlesztésnél szükség lehet adott méretű véletlenszerű helyőrző kép beillesztésére (hasonlóan, mint szövegeknél az elterjedt lorem ipsum). Innen lehet ingyenesen helyőrző képeket nyerni.

Példa: https://picsum.photos/200/300

Adott méretű helyőrző képet lehet lekérni. Opcionálisan megadható a háttér színe, a szöveg színe, maga a szöveg és akár a képformátum is.

Példa: https://via.placeholder.com/400x100.png/f00/fff?text=Informatika+kisokos
A linkben megtalálhatók a kép méretei (egy méretszám esetén négyzet), formátuma, háttérszíne, a szöveg színe, valamint maga a szöveg (szóköz helyett + karakter kell)

lorempixel ◄ sajnos úgy tűnik, hogy megszűnt!

Webes fejlesztésnél szükség lehet adott méretű véletlenszerű helyőrző kép beillesztésére (hasonlóan, mint szövegeknél az elterjedt lorem ipsum). Innen lehet ingyenesen helyőrző képeket nyerni akár adott kategóriában, választhatóan színes vagy fekete-fehér kivitelben.

Példa: http://lorempixel.com/400/200/sports/Dummy-Text/
(minden frissítésnél más-más képet ad, de meg lehet hívni fix képpel is)

Szövegek, ikonok

Innen megtudhat mindent az 1500-as évek óta mindenki által használt tesztszövegről és generálhat is adott tosszúságú tesztszöveget.

Szabadon felhasználható fontok és ikonok gyűjteménye. Érdemes figyelni arra, hogy a magyar ékezeteket nem minden font jeleníti meg, ezért a linkem tartalmazza a magyar ékezetes tesztszöveget (Árvíztűrő tükörfúrógép), valamint az optikailag keverhető karaktereket (Il1O0).

A Google egy új betűtípust tett elérhetővé. A "Roboto Serif"-nek elnevezett betűkészletről a cég azt állítja, hogy azzal jóval könnyebbé válik az olvasás szinte minden kijelzőn, mint az eddig használt társaival.

"A Roboto Serif egy változó betűtípusú család, amely kényelmes és súrlódásmentes olvasási élményt biztosít. Minimális és magas fokon funkcionális, bárhol hasznos (még az alkalmazások interfészeiben is), mivel súlyok és szélességek átfogó készletét kínálja az optikai méretek széles skáláján. Bár kifejezetten arra tervezték, hogy jól működjön a digitális médiában, a mai méretek és felbontások teljes skáláján, de ugyanolyan kényelmes az olvasás és a munka vele a nyomtatott médiában is", írja új betűtípusáról a Google annak oldalán.

Google Icins tananyag

fontpair - Ingyenes Google Font párok

Tipográfiai közösség, amely az alkotóknak nyújt segítséget a gyönyörű, ingyenes, nyílt forráskódú tipográfia használatában.

Rengeteg fantasztikus ikon, amiből sok ingyenes.

Több mint 5 millió ikon, amiből 321 ezer ingyenes. PNG és  legtöbbször SVG formátumban is letölthetők. lehetőleg SVG legyen, mert az felbontástól függetlenül jól néz ki.

Ez a domain a dokumentumok szemléltető példáihoz használható. Ezt a domaint előzetes egyeztetés vagy engedélykérés nélkül használhatja.

Tesztek

Ajánlott YouTube oktatóvideók

Az alább felsorolt YouTube videók nem fontossági sorrendben vannak. Nagyrészük angol nyelvű, de igyekszem a magyar nyelvű tartalmakat is listázni.

Wes Bos (angol nyelvű)

Színek

Coolors - A szuper gyors színvilág generátor!

Készítsen tökéletes színpalettát, vagy inspirálódjon több ezer gyönyörű színvilágból.

Colors - Szebb színpaletta az internethez.

A felhasználók legújabb kedvenc színei; Népszerű színpaletták; Népszerű színek; Színnevek; "Web Safe" színek

Ha a színkörben kiválasztunk egy színt, a program automatikusan ajánlja hozzá a továbbiakat. Több felosztás közül választhatunk (monochromatic, triad, tetrad stb.)

ColorPalette - Színpaletta készítése fotó alapján

Maximum 4 MB méretű fotókat tölthetünk fel, amiről gyorsan megállapítja, hogy melyek a legjellemzőbb színek.

TinEye - Color extraction - Színpaletta készítése fotó alapján

Színpalettát jelenít meg a képre legjellemzőbb színek alapján. A színkivonás működik JPEG-, PNG- és GIF-fájlok esetén. Hasonló színvilágú képek keresésére is alkalmas.

CSS

Oktatóvideók

~~~~~

Egy nagyon jó oldal (volt), amit arra készítettek, hogy bemutassa, mit lehet elérni a CSS alapú tervezéssel. Minden variáció pontosan ugyanazt a HTML oldalt jeleníti meg, csak a formázásra szóló CSS fájl változik. Sajnos már jó ideje az oldalon felkínált választás nem működik! Ha a "VIEW ALL DESIGNS" gombra kattint, már nem jelenik meg a dizájnok választására szolgáló oldal, de egy kis trükkel még meg lehet tekinteni az egyes megvalósításokat.

A trükk a következő: a domain név végén lévő számot kell megváltoztatni, így egyesével meg lehet tekinteni a variációkat. Az értelmezett számtartomány: 100...221. Ha más számot ad meg, a nyers HTML-t látja formázás nélkül.

Mind a HTML, mind a CSS fájl letölthető tanulmányozásra, sokat lehet belőlük tanulni.

HTML

Forrás: GIPHY