БЕА

Домашне завдання скидувати vladislav2130tolmachov@gmail.com 



Тема: Напрямна втулка

Напрямна втулка, в якій клапан встановлюється стрижнем, забезпечує точну посадку клапана в сідло. Втулки запресовують у головку циліндрів.

Клапанна пружина

Клапанна пружина утримує клапан у закритому положенні, забезпечуючи його щільну посадку в гнізді, а також створює постійне притиснення штовхача до поверхні кулачка розподільного вала. Пружину надягають на кінець стрижня клапана, що виходить із втулки, і закріплюють на ньому в стиснутому стані за допомогою тарілки з конічними розрізними «сухарями», які входять у виточку на стрижні клапана. Іноді на клапан установлюють дві пружини: пружину меншого діаметра всередину пружини більшого діаметра. Це робиться для того, щоб уникнути резонансу пружини на певних частотах роботи двигуна, а також для підстрахування на випадок пошкодження пружини. Часто застосовуються пружини зі змінним кроком витків. Це унеможливлює ймовірність виникнення вібрації пружини та її поломки за великого числа обертів колінчастого вала двигуна. У разі встановлення двох пружин їх добирають таким чином, щоб їхні витки були нарізані в різні боки, що також усуває небезпеку виникнення резонансних коливань пружин.

Для обмеження кількості оливи, що надходить у напрямну втулку, та запобігання її підсосу в циліндр через зазори у втулці на верхній частині втулок встановлені гумові оливознімальні ковпачки.



Тема: Головка клапана

Головка клапана має шліфовану конусну робочу поверхню — фаску (зазвичай під кутом 45 °), завдяки якій клапан щільно прилягає до сідла.

Стрижень клапана

Стрижень клапана відшліфований і проходить через направну втулку. На кінці стрижня є канавка або отвір для кріплення тарілки пружини. Різнойменні клапани мають головки різних діаметрів (як правило, більший у впускного клапана) або відрізняються спеціальними позначками.

Малюнок 4.14 Клапанний механізм.



Тема: Змінювана висота клапана

У сучасних бензинових двигунах кількість пальної суміші регулюється за допомогою дросельної заслінки: заслінка відкривається, надходить більше повітря, відповідно, впорскується більше пального. Повітря, необхідне для приготування паливо-повітряної суміші, на шляху до циліндра долає кілька вельми «неприємних» перешкод: повітряний фільтр, дросельну заслінку, клапани — а це все втрати, які безпосередньо впливають на потужність ДВЗ. Спробуйте самі подихати у протигазі, виконуючи фізичні вправи для навантаження... Так само «тяжко дихати» і двигуну. Одна з перешкод на шляху повітря, якої мріяли позбутися конструктори, — дросельна заслінка. Але як регулювати кількість повітря, що впускається? Рішення знову було пов’язане з клапанами. Прийшли до того, що необхідно регулювати висоту відкриття клапана. Були створені системи зі ступінчастим регулюванням висоти відкриття клапана: клапан відкривався тільки на три різні висоти. Потім винайшли систему безступінчастого відкриття клапанів із діапазоном від 1 мм до 10 мм. Це дало змогу позбутися дросельної заслінки — двигуну стало легше «дихати». Проте звільнення від заслінки шляхом зміни висоти відкриття клапанів не є самоціллю. Контроль над роботою клапанів дає змогу насамперед покращити роботу чотиритактного двигуна внутрішнього згоряння. Деталі клапанної групи

До клапанної групи належать клапан, напрямна втулка клапана, клапанна пружина з тарілкою і деталями кріплення (вони ж «сухарі»). Усе описане відображено на малюнку 4.14.

 Клапан

Клапан слугує для закриття і відкриття впускних або випускних каналів у головці блока циліндрів. Основними елементами клапана є головка і стрижень.



02.04.2024

Тема: Суть системи

Суть системи проста. На розподільний вал (або вали) встановлюється спеціальний механізм, на зовнішній частині якого є зірочка для приводного ланцюга від колінчастого вала. Цей механізм встановлюється так, що може провертати розподільний вал у бік випередження або запізнення, залежно від режиму роботи двигуна.

Якщо пояснювати детальніше, то робота механізму зміни фаз газорозподілу (фазообертача) відбувається, як описано нижче.

Колінчастий вал через приводний ланцюг обертає фазообертач, встановлений на розподільному валу. У момент, коли необхідно змістити час відкриття клапанів у бік запізнення або випередження, фазообертач прокручує розподільний вал у відповідний бік.

Малюнок 4.12 Зовнішній вигляд фазообертача.

Фазообертачі здебільшого встановлюють на впускний розподільний вал (вал, який відкриває тільки впускні клапани), але нині ці механізми все частіше монтують на обидва розподільні вали — впускний і випускний.


26.03.2024

Тема: Випускний клапан

Випускний клапан відкривається раніше, ніж поршень приходить у НМТ.

При цьому гази, що перебувають у циліндрі під великим тиском, швидко починають виходити в глушник, хоча поршень іще рухається вниз. Потім поршень, пройшовши НМТ і рухаючись до ВМТ, виштовхуватиме гази, що залишилися в циліндрі. Випускний клапан закривається, коли поршень проходить ВМТ. Попри те, що поршень почне вже трохи опускатися вниз, гази продовжуватимуть виходити з циліндра за інерцією і внаслідок відсмоктувальної дії потоку газів, що рухаються у випускному трубопроводі. Таким чином, час відкриття випускного клапана більший від часу, впродовж якого відбувається напівоберт вала, і циліндр краще очищується від відпрацьованих газів.

Примітка
Кут повороту кривошипа, відповідний положенню, за якого впускний і випускний клапани одночасно відкриті, називається кутом перекриття клапанів. Невелике значення цього кута і незначна величина зазора між клапанами й гніздами унеможливлює витік пальної суміші. Перекриття клапанів необхідне для додаткового продування циліндра з метою забезпечення кращої його наповнюваності свіжим зарядом.

Деяке зменшення тиску газів на поршень, що відбувається під час робочого ходу внаслідок раннього відкриття випускного клапана, і втрата частини роботи газів при цьому компенсуються тим, що поршень, який рухається під час такту випускання вгору, не відчуває великого опору газів, незначна кількість яких залишилася в циліндрі.

Зміна фаз газорозподілу

З розвитком технологій перед конструкторами та інженерами відкрилися серйозні перспективи підвищення ефективності роботи двигунів — збільшення потужності з одночасним зниженням витрат пального стало новим трендом в автомобільній промисловості. Аби оптимізувати роботу двигуна внутрішнього згоряння, необхідно підлаштовувати фази газорозподілу під усі режими навантаження — від холостого ходу до повного навантаження.


19.03.2024

Тема: Впускний клапан

Впускний клапан починає відкриватися трохи раніше, ніж поршень прийде у ВМТ. При цьому до початку ходу поршня вниз під час такту впускання клапан уже трохи відкриється. Випередження відкриття впускного клапана для двигунів різних моделей коливається в різних діапазонах. Часто закриття впускного клапана відбувається з певним запізненням, коли поршень переходить НМТ і починає рухатися вгору. При цьому деякий час після переходу НМТ, незважаючи на початок незначного руху поршня вгору, заповнення циліндра зарядом триватиме внаслідок деякого розрідження, ще наявного в циліндрі, а також інерції заряду, що рухається у впускному трубопроводі.

Примітка
Проте варто зазначити, що існує принаймні два цикли, іменовані циклами Міллера й Аткінсона, за яких впускний клапан закривається не так, як на звичайних ДВЗ.

Таким чином, час відкриття впускного клапана більший, ніж час, упродовж якого відбувається напівоберт колінчастого вала; тривалість впускання при цьому збільшується, і циліндр ефективніше заповнюється свіжим зарядом.


12.03.2024

Тема: Фази газорозподілу чотиритактного двигуна

Для кращого наповнення циліндрів свіжим зарядом і очищення їх від відпрацьованих газів моменти відкриття і закриття клапанів у чотиритактних двигунах не збігаються з положеннями поршнів у ВМТ і НМТ, а відбуваються з певним випередженням або запізненням. Інакше кажучи, впускний клапан може закриватися після того, як поршень пройде НМТ, а випускний — після того, як поршень пройде ВМТ.

Моменти відкриття і закриття клапанів, виражені в градусах, що відповідають величинам кутів поворотів кривошипа колінчастого вала щодо мертвих точок, називаються фазами газорозподілу. Фази газорозподілу можуть бути нанесені на кругову діаграму (так звану діаграму газорозподілу), як показано на малюнку 4.11.

Мабуть, буде простіше показати це на прикладі. Так, коли говорять, що клапан відкривається за 5 ° до ВМТ, це означає, що він почав відкриватися в той час, коли кривошип колінчастого вала, до якого приєднаний шатун поршня, розташовувався за 5 ° до верхньої мертвої точки.

Малюнок 4.11 Діаграма газорозподілу чотиритактного двигуна.


05.03.2024

Тема: Попередні відомості про розподільний вал

Правильність чергування різних тактів у циліндрах двигуна досягається відповідним розташуванням кулачків на розподільному валу, а також правильністю встановлення приводу газорозподільного механізму — зачеплення розподільних шестерень/шківів із приводною шестернею/шківом колінчастого вала.

У чотиритактному двигуні робочий цикл у всіх циліндрах завершується за два оберти колінчастого вала. За цей час у кожному циліндрі мають по одному разу відкритися і закритися впускний і випускний клапани, що відбувається з кожним обертом розподільного вала. Таким чином, розподільний вал має обертатися удвічі повільніше від колінчастого. Тому шестерня розподільного вала має вдвічі більшу кількість зубців, ніж шестерня колінчастого, або ж шків повинен мати удвічі більший діаметр, ніж шків колінчастого вала.


27.02.2024

Тема: Про тепловий зазор

Між стрижнем клапана і штовхачем або кінцем коромисла газорозподільного механізму має бути зазор (так званий тепловий зазор), необхідний для компенсації подовження стрижня клапана за його нагрівання без порушення щільності посадки клапана в гнізді. Іншими словами, якби не було зазора між кулачком розподільного вала і клапаном, то від нагрівання до високої температури довжина клапана збільшилася б, і він перестав би щільно прилягати до сідла в головці блока циліндрів.

Величина теплового зазора для двигунів різних марок встановлюється для впускних клапанів у холодному стані в межах 0,15-0,30 мм, а для випускних клапанів, що піддаються більшому нагріванню, — в межах 0,20-0,40 мм. Однак у деяких виробників розміри зазорів можуть відрізнятися від наведених вище.

Для регулювання величини цього зазора в механізмі передбачені регулювальні пристрої. Хоча слово «пристрій» занадто гучне для регулювального болта і стопорної гайки (малюнок 4.9) або шайб різної товщини (малюнок 4.10).

Малюнок 4.9 Регулювання теплового зазора за допомогою болта.

Малюнок 4.10 Регулювання теплового зазора за допомогою шайб:
А — головка блока циліндрів без розподільного вала;
Б — головка блока циліндрів з розподільним валом.

Нині дуже поширена конструкція з гідравлічними компенсаторами, які під тиском оливи підводять коромисло або штовхач до кулачка розподільного вала, запобігаючи тим самим негативним наслідкам теплового зазора — ударам кулачка об штовхач під час роботи. Але варто згадати, що встановлення гідрокомпенсаторів здорожчує конструкцію головки блок циліндрів і підвищує вимоги до якості використовуваної моторної оливи і до частоти її заміни, оскільки оливні канали компенсатора можуть забиватися продуктами зношування.

Примітка


07.02.2024

Тема: Будова і принцип дії газорозподільного механізму

У бензинових і дизельних двигунах застосовується газорозподільний механізм клапанного типу, на сьогодні переважно з верхнім розташуванням клапанів. Це означає, що клапани містяться зверху, в головці блока циліндрів, як показано на малюнку 4.8.

Так, за верхнього розташування клапани з пружинами і деталями їх кріплення встановлені в направних втулках у головці блока циліндрів, у якій також відлиті впускні та випускні канали.

Малюнок 4.8 Головка блока циліндрів із газорозподільним механізмом.

Зусилля від кулачків розподільного вала, розташованого тут же, в головці блока, передається клапанам за допомогою штовхачів і/або коромисел. Коромисла встановлені шарнірно на осі, закріпленій на головці блока. Головка блока циліндрів закрита кришкою.


31.01.2024

Тема: Класифікація двигунів

Двигуни можуть бути класифіковані за різними ознаками:

Детальніше типи двигунів будуть розглянуті далі, у відповідних розділах.


24.01.2024

Тема: Опис будови найпростішого двигуна

Щоб відразу не бентежити складними термінами й громіздкими визначеннями, спочатку розглянемо найпростіший одноциліндровий двигун внутрішнього згоряння (ДВЗ), що працює на бензині, конструкцію якого подано на малюнку 4.1.

Складається цей двигун із блока з циліндричним отвором усередині — гільзою циліндра. У гільзі знаходиться поршень, з’єднаний через шатун з колінчастим валом. Колінчастий вал своєю чергою пов’язаний із розподільним валом через ланцюг (цей зв’язок є сталим, і передавальне відношення* становить 1 до 2, тобто розподільний вал робить один оборот за два оберти колінчастого вала).


17.01.2024

Тема: Двигун - серце вашого автомобіля

Серцем вашого автомобіля є двигун, саме завдяки йому ви можете пересуватися швидко, повільно, з комфортом або без, та головне — без докладання власних фізичних зусиль. У двигуні згоряє паливо, створюючи тягу, яка далі, через трансмісію, передається на колеса.

Двигуни можуть працювати, спалюючи різне паливо. Якщо це паливо бензин, отже, і двигуни називають відповідно — бензиновими. Аби бензин горів, його підпалюють, використовуючи свічки запалювання. У дизельних двигунах для роботи використовують дизпаливо (його також називають «важким паливом»). Підпалюється воно не за рахунок свічки запалювання, а за рахунок розігрітого стисненням повітря.


29.11.2023

Тема: Основні технічні характеристики автомобіля


Нижче наведена таблиця основних технічних характеристик автомобіля, що найбільш повно описують з технічної точки зору конкретний транспортний засіб.

Основні технічні характеристики автомобіля

Найменування

Опис

Примітка

Габаритні розміри

Довжина, ширина й висота автомобіля


Споряджена маса автомобіля

Маса автомобіля, заправленого всіма робочими й експлуатаційними рідинами, при повному паливному баку, із запасним колесом і інструментами


Повна маса автомобіля

Споряджена маса автомобіля плюс усі пасажири, включаючи масу водія й вантаж з максимально допустимою масою


Колісна база

Відстань між осями передніх і задніх коліс

Зазвичай є одним з визначальних чинників комфорту для задніх пасажирів, бо впливає на кількість простору для ніг

Колія

Відстань між центрами коліс на одній осі

Разом з колісною базою безпосередньо впливає на плавність ходу й керованість автомобіля

Навантажувальна висота

Відстань від опорної поверхні до нижньої кромки отвору кузова під кришку багажного відділення або двері багажного відділення


Місткість

Допустима кількість пасажирів, включно з водієм

Обчислюється в кількості осіб, причому, якщо в автомобілі передбачена установка додаткових посадкових місць, то зазвичай позначається з урахуванням цих місць. Іноді зустрічається запис «2 + 2», що означає два передніх повноцінних місця плюс два дитячих

Вантажопідйомність

Гранично допустима маса вантажу, що перевозиться


Об’єм багажника

Корисний об’єм багажного відділення, тобто об’єм, який можна заповнити поклажею

Вимірюється в кубічних сантиметрах (см3) або кубічних метрах (м3)

Робочий об’єм двигуна

Сумарний робочий об’єм усіх циліндрів двигуна

Вимірюється в літрах (л) або кубічних сантиметрах (см3)

Максимальна потужність двигуна

Максимальна потужність, яку розвиває двигун

Вимірюється в кінських силах (к. с.) або кіловатах (кВт) за певних обертів двигуна (наприклад, 150 к. с. за 5 000 об./хв)

Максимальний крутний момент двигуна

Максимальна тяга, створювана двигуном на колінчастому валі

Вимірюється в ньютонах на метр (Н·м) за певних обертів двигуна. Якщо максимальний момент досягається в будь-якому діапазоні обертів, то й запис наводиться відповідний: наприклад, 400 Н·м за 1 450—3 500 об./хв

Витрати палива

Необхідний об’єм палива для подолання автомобілем певної відстані

В Європі* й у країнах СНД вимірюється в літрах на 100 км (л/100 км). Тобто цей показник відображає, скільки автомобілю знадобиться літрів палива, щоб подолати 100 км. Витрата часто вимірюється за трьох циклів руху: міського, приміського й змішаного

Максимальна швидкість

Гранична швидкість, на якій може рухатися автомобіль

На потужних і швидких серійних автомобілях нині встановлюють обмежувач швидкості на рівні 250 км/ год

Динаміка автомобіля

Час, за який автомобіль набере певну швидкість при старті з місця

Випробування проводяться на спеціальному полігоні з рівною поверхнею. Показник відображає час, який автомобіль витратить на набір 100 км/год. Вимірюється в одиницях часу, переважно в секундах.

Еластичність дви- гуна

Час, за який автомобіль при русі із заданою швидкістю досягає бажаної

Час, за який автомобіль набирає 100 км/год зі швидкості 60 км/ год або 120 км/год з 90 км/год**. Це один з найважливіших параметрів двигуна, оскільки впливає на поведінку автомобіля під час обгону, також значну роль у цьому відіграє коробка передач, якщо вона автоматична

* У США вимірювання витрати палива дещо інше: скільки проїде автомобіль кілометрів (миль) на одному галоні палива (американський галон = 3,78 л).

** Діапазони швидкостей можуть бути різні, це не фіксовано й не стандартизовано.






22.11.2023

Тема: СХЕМИ РОЗТАШУВАННЯ АГРЕГАТІВ АВТОМОБІЛЯ

Спочатку схем взаємного розташування агрегатів було небагато. Якщо згадати найперші саморушні візки Даймлера й Бенца, то слід зазначити, що в них двигун був розташований позаду, над задньою віссю. Однак із розвитком автомобільної індустрії конструктори й інженери почали вирішувати проблеми, пов’язані з більш раціональним використанням простору кузова. 

Розваговка автомобіля

Те, у якому місці розташовані двигун, коробка передач і головна передача, впливає на розподіл ваги автомобіля (так звану розваговку), а від неї у свою чергу безпосередньо залежить керованість автомобіля.

Розваговка автомобіля — розподіл ваги автомобіля на передню і задню осі, виражений у відсотках. Простіше кажучи, коли автомобіль стоїть на поверхні, він тисне на неї з певною силою, що відповідає його вазі. Розподіл ваги по осях залежить від конструкції транспортного засобу.

Компонувальні схеми автомобілів

Розташування основних агрегатів — двигуна, коробки передач і головної передачі — одне щодо одного в межах кузова називають компонувальною схемою автомобіля.

Варіанти повного приводу

Розрізняють два основні варіанти повного приводу:


16.11.2023

Тема: ОСНОВНІ ЕЛЕМЕНТИ ЛЕГКОВОГО АВТОМОБІЛЯ

Загальний опис

Щоб механічний пристрій можна було назвати автомобілем, у його конструкцію повинні входити певні елементи, системи й механізми.

Основні елементи автомобіля (показані на малюнку 3.1)


 Кузов

Якщо конструкцією передбачено, що кузов є несучим елементом, то на нього встановлюються інші деталі й агрегати.

У моторний відсік встановлюють двигун із коробкою передач, з боків під’єднують (безпосередньо або через підрамник — докладніше про це читайте в розділі 6) підвіску, а до неї — колеса, на які через пневматичні шини спирається автомобіль. Простір для пасажирів обладнують елементами облицювання, встановлюють приладову панель, кермо, сидіння, обшивають усе це шкірою (залежно від вартості комплектації автомобіля).

Двигун

Це серце всього автомобіля. Усередині двигуна відбувається перетворення енергії палива, що згоряє, в обертання (механічну роботу), яке далі, через трансмісію, передається на колеса, а вони у свою чергу, відштовхуючись від дороги, приводять у рух увесь автомобіль. В автомобілі встановлюють переважно двигуни внутрішнього згоряння (ДВЗ), які розрізняють за видом палива, що використовують для отримання заповітного перетворення енергії, а саме: дизельні, бензинові або газові. Також на автомобіль може бути встановлений ДВЗ разом з електромотором, у такому разі про машину говорять, що вона з гібридною силовою установкою. ДВЗ і електромотор на таких транспортних засобах працюють по черзі або одночасно, залежно від режиму руху.

Буває й таке, що встановлюють виключно електромотор, який живиться від акумуляторних батарей.

Шасі

Це набір агрегатів, елементів і систем керування автомобілем. Він включає в себе ходову частину, трансмісію, гальмове керування й рульове керування.

Поняття «платформа»

До відома

Раз у раз від різних спеціалізованих ЗМІ чуємо: «Автомобіль побудований на платформі такій-то...» або «В основі лежить така-то платформа... ». Поняття «платформа» досить-таки широке, двома словами можна сказати, що це днище кузова, поперечина, яка відокремлює моторний відсік від салону, всі силові елементи й напливи кузова під установку і кріплення елементів підвіски й силового агрегату (двигун + коробка передач). У більш широкому розумінні, платформа — це сукупність базових елементів, комплектувальних, конструктивних і технологічних рішень автомобіля.

Набір компонентів, які включено в платформу, не стандартизований, тому в різних виробників може відрізнятися (але базовий набір майже завжди залишається незмінним — див. вище). У сучасному світі з’явилися так звані модульні платформи. Так, кожна платформа складається з декількох модулів, які можна поєднувати з іншими модулями, при цьому не витрачаючи сотні мільйонів для розробки чогось нового.

Ходова частина

Це колеса, підвіска, за допомогою якої ці колеса кріпляться до кузова, котра складається з пружних елементів (наприклад пружин) і демпфуючих/гасячих елементів (амортизаторів), а також балки мостів (якщо вони нерозрізні*), рама або частина кузова.

* Про те, що таке нерозрізний міст, буде розказано в розділі «Головна передача і диференціал. Призначення, будова і типи».


09.11.2023

Тема: КЛАСИФІКАЦІЯ АВТОМОБІЛІВ

Класифікація автомобілів

Аби кінцевому споживачеві було простіше розуміти, що за автомобіль/автомобілі виробляє той чи інший завод, усі машини поділили на класи. Після впровадження класифікації автомобілів усе стало на свої місця. Людина, яка бажала придбати собі легковий транспортний засіб, могла, не виводячи складних формул своїх побажань, визначитися з тим, якого класу авто їй потрібне. Бо кожному класу притаманні певні узагальнені характеристики, що частково описують функціональне призначення автомобіля.

Неофіційна європейська класифікація легкових автомобілів

Літерне позначення класу

Європейська назва

Опис

Довжина, мм

Ширина, мм

Приклад

A

Mini cars

Особливо малий клас

До 3600

До 1600

Ford Ka, Citroen C1, Opel Adam, Toyota iQ, Suzuki Splash

B

Small cars

Малий клас

3600–3900

1500–1700

Nissan Micra, Volkswagen Polo, Skoda Fabia, Seat Ibiza

C

Medium cars

Малий середній клас

3900–4300

1600–1700

Volkswagen Golf, Ford Focus, Audi A3

D

Larger cars

Середній клас

4300–4600

1690–1730

Ford Mondeo, Toyota Avensis, Hyundai Sonata, Volkswagen Passat, Audi A4, BMW 3

E

Executive cars

Вищий середній клас/ бізнес-клас

4600–4900

1730–1820

Volvo S80, Audi A6, BMW 5, Mercedes-Benz E-класса, Lexus ES

F

Luxury cars

Люкс-клас/представницький клас

Понад 4900

Понад 1820

Mercedes-Benz S-класса, BMW 7-й серии, Audi A8, Lexus LS

S

-

Спортивні автомобілі, купе, кабріолети

-

-

Audi TT, Porsche Boxer, Peugeot 307 CC

M

-

Мінівени (MPV), компактвени, універсали підвищеної місткості

-

-

Ford Galaxy, Hyundai H-1, Fiat Doblo, Volkswagen Caravelle

J

-

Універсали підвищеної прохідності (позашляховики, SUV)

-

-

Hummer H2, Toyota Land Cruiser, JEEP Grand Cherokee


31.10.2023

Тема: КОЛІСНА ФОРМУЛА

Колісна формула

Читаючи будь-які спеціалізовані видання, часто можна зустріти поняття «колісна формула». Цей нехитрий вислів приховує короткий опис схеми розподілу між колесами тяги від двигуна. Для відображення колісної формули пишуть дві цифри, наприклад «4 x 2», перша з яких указує на сумарну кількість коліс на автомобілі (якщо колесо спарене, то його вважають за одне), а друга позначає кількість ведучих коліс, тобто тих, на які від двигуна передається обертання, тяга або обертальний (крутний) момент (докладніше про це поняття дивіться в розділі «Двигун»).

Так, наприклад, коли написано, що колісна формула «4 x 2» (читається «чотири на два»), мається на увазі, що в автомобіля 4 колеса і 2 з них ведучі. Якщо ж зазначено «4 x 4», отже, тяга від двигуна передається на всі колеса автомобіля.


24.10.2023

Тема: ТИПИ КУЗОВІВ ЛЕГКОВИХ АВТОМОБІЛІВ

Типи кузовів

Отже, з кількістю об’ємів автомобільних кузовів розібралися, тепер перейдемо до класифікації за типом.

Тип кузова частково визначає функціонал автомобіля: чи то він призначений для отримання задоволення від водіння, чи то для перевезення великої кількості людей, чи то для комфортного переміщення з точки А в точку Б і таке інше — форма і зміст кузова відповідатимуть його призначенню навіть в епоху уніфікації, універсалізації й усіляких прагнень маркетологів задовольнити якомога більшу кількість потенційних клієнтів, які у своїх побажаннях вельми вимогливі.

 Седан

Стисло: трьохоб’ємний, чотиридверний, п’ятимісний.

Почнемо з одного з найбільш поширених і популярних, принаймні в країнах СНД, типу кузова — седан. Це трьохоб’ємний кузов з чотирма дверима (дуже рідко — з двома) і, найчастіше, з п’ятьма повноцінними сидіннями для середньостатистичних дорослих.

З огляду на те, що майже кожна автомобільна марка виявляє мало не еталонну відданість своєму бренду, то назва типу кузова всередині компанії і в різних країнах може відрізнятися від, так би мовити, стандартизованої. Тому, наприклад, у Німеччині седани називають Limousine, а на туманному Альбіоні — не інакше як Saloon.

 Купе

Стисло: трьохоб’ємний, дво- / чотиридверний; дво- / чотиримісний або з компонуванням місць «2 + 2» (два повноцінні і два дитячі).

Слідом за седаном розглянемо його більш динамічну версію — купе — таку ж трьохоб’ємну, але з двома дверима. Узагалі, в колишні часи, щоб називатися «купе», автомобіль повинен був мати тільки два передні місця (виняток — плюс ще два, але неповноцінні місця позаду), двоє дверей і вкорочену колісну базу. Але з наданням більш широких повноважень усе тим же маркетологам назву «купе» почали приписувати для красного слівця повноцінним седанам, відмінною рисою яких стала чітко виражена похила, завалена задня стійка кузова. Яскравими представниками цього типажу стали Mercedes- Benz CLS, Audi A5 Sportback і VW CC.

Лімузин

Стисло: трьохоб’ємний, чотиридверний, чотири-/восьмимісний.

Якщо вже почали говорити про трьохоб’ємник, варто згадати такий тип кузова, як лімузин (не плутати з лімузином в Німеччині, там він називається Pullman-Limousine або просто Pullman). Це знову ж таки седан, але часто з подовженою колісною базою, іноді з трьома рядами сидінь і з жорсткою перегородкою, що відокремлює водія від пасажирів. У більшості випадків перегородка має підйомне скло.

Рідкісні варіації кузова седан

Не хочеться залишити без уваги досить ефектні перетворення кузова седан, які нині зустрічаються вже украй рідко.

Наприклад, фастбек (представник цього типу — Bentley Continental) — кузов фактично трьохоб’ємний, але з настільки похилою задньою частиною, що в профіль складається враження, що багажник відсутній як такий.

Є також хардтоп-седан — седан із відсутньою центральною стійкою кузова і часом із безрамними дверима. Такий типаж колись був популярний у Сполучених Штатах Америки.

Універсал

Стисло: двохоб’ємний, трьох-/п’ятидверний, п’яти-/семимісний.

Тепер перейдімо до автомобілів двохоб’ємного сімейства, які широко представлені на ринку автомобільної техніки. Першим з-поміж них слід згадати тип кузова універсал. Це п’ятимісний, п’ятидверний (рідше трьохдверний) автомобіль із задньою частиною кузова вагонного типу й зазвичай майже вертикально встановленими дверима багажного відділення. Назва типу кузова говорить сама за себе. Універсальність полягає в тому, що, отримуючи задоволення від їзди, можна перевезти досить-таки великий об’єм поклажі. Більшість універсалів мають функцію збільшення об’єму багажного відділення за рахунок складаних задніх сидінь.

Після своєї появи універсал зазнавав різних метаморфоз: він то подовжувався, то ставав вищим, а то й зовсім розширювався в усіх напрямках.

(Універсал підвищеної прохідності)

Стисло: двохоб’ємний, трьох-/п’ятидверний, п’яти-/семимісний.

Збільшивши дорожній просвіт, трохи витягнувши кузов по висоті, в окремих випадках установивши всілякі пластикові захисні накладки, з універсала отримали тип кузова з нехитрою назвою «універсал підвищеної прохідності». Автомобілі з таким типом кузова належать до класу SUV (Sport Utility Vehicles, у простолюдді — «паркетник»). За прохідністю, у буквальному розумінні цього слова, автомобіль не пішов далеко від свого прабатька, але за рівнем комфорту багатьом може дати фору.

Хетчбек

Стисло: двохоб’ємний, трьох-/п’ятидверний, п’ятимісний.

Хетчбек є одним з найпопулярніших в Європі типів кузова. Цей двохоб’ємний кузов є вкороченою версією універсала. Дослівно «хетчбек» перекладається як «поза спиною». У цій автівці уже не вдасться перевезти з однаковим комфортом, як в універсалі, і 4–5 пасажирів і об’ємний вантаж, але пару великих сумок вмістити можна. Проте хетчбеки, як і їхній подовжений родич, мають функцію складання задніх сидінь. Тому, якщо немає потреби в одночасному транспортуванні бригади будівельників з робочим інвентарем, то, склавши спинку другого ряду сидінь, можна отримати куб, а то й більше додаткового простору.

Мінівен, мікровен і компактвен

Стисло: одно-/двохоб’ємний, чотири-/п’ятидверний, чотири-/семимісний.

Згадуючи про метаморфози кузова універсал, ми плавно підійшли до автомобілів, які уособлюють практичність і сімейність. Серед усіх типів кузовів лідер за кількістю можливих варіантів трансформації салону — мінівен. Це здебільшого двохоб’ємний, украй рідко однооб’ємний автомобіль, кузов з п’ятьма, шістьма або сімома посадковими місцями, з чотирма дверима (одні задні зсувні) або з п’ятьма дверима (усі двері розпашні або двоє задніх зсувних).

Принада будь-якого мінівена в тому, що задні сидіння можна скласти повністю або окремо, їх також можна відрегулювати, підлаштувавши таким чином салон автомобіля під конкретні потреби.

Трохи зменшивши в розмірах, урізавши функціонал салону, але не на шкоду комфорту пасажирів, отримали тип кузова мікровен, та зрештою це все той самий мінівен.

Компактвен успадкував від родичів зі спільною частиною «-вен» лише висоту стелі й посадку водія і пасажирів, що наближається до вертикальної, зберігши при цьому на належному рівні комфорт, але максимум для п’ятьох чоловік. Багажне відділення, на жаль, постраждало від перетворень найбільше.

Кабріолет

Стисло: трьохоб’ємний, дво-/чотиридверний, чотири-/п’ятимісний, зі складаним дахом.

Слово про найефектніші типи кузовів. Кабріолет — типовий седан — чотири-, а то й дводверний, із дахом із будь-якого м’якого тканинного матеріалу, з чотирма повноцінними місцями для пасажирів, включно з водієм (назвати окремі версії п’ятимісними язик не повертається). Буває й таке, що дах металевий, але складаний, у такому випадку кузов називають «купе-кабріолет». Ефектність цього типу кузова — саме в його відкритості. Однак весь захват володаря кабріолета може миттєво зникнути за відсутності функції автоматизованого складання верху (так-так, є й такі в нашу епоху), бо дощ, сльота, мокрий салон і дах, що відмовляється зафіксуватися на рамці вітрового скла, залишать незабутні враження.

Родстер

Стисло: трьохоб’ємний, дводверний, двомісний, зі складаним або знімним дахом.

Двоюрідним братом кабріолета є родстер. Останній — безкомпромісний: тільки двоє дверей і два посадкові місця. Чому двоюрідний брат? Тому що зроблений він на базі купе, яке плоть від плоті седана. На родстері також може бути як м’який, так і жорсткий верх. Одне об’єднує, як рідних, родстер і кабріолет — об’єм багажного відділення, що безжально з’їдається приводними механізмами й самим дахом, якщо він складаний.


17.10.2023

Тема: Сучасний автомобіль

Парадоксально, але факт: сучасний автомобіль складний настільки, наскільки ж і простий. Це тому, що базові елементи, за поєднання яких машину можна назвати автомобілем, залишаються, по суті, незмінними вже добру сотню років. Ускладнюються лише додаткові елементи, з’являються нові допоміжні системи. Ці системи, ідучи в ногу з часом, розширюють свій функціонал (як, наприклад, сталося з антиблокувальною системою: завдяки додаванню певного програмного забезпечення з’явилася система курсової стійкості, яка використовує всі елементи ABS). Усе це робиться для підвищення безпеки й поліпшення комфорту під час керування автомобілем. Але, повертаючись до питання про знання, нехай і базові, можна дійти висновку, що вони можуть бути корисні й під час купівлі нового (або старого, але чергового) автомобіля. «Солодкі співи» менеджерів з продажу в автосалоні про крайню необхідність тієї чи іншої системи в автомобілі можуть затьмарити очі кожному, але тільки не людині, яка чітко знає, за що ці системи відповідають. А розповідь про витрату пального дволітровим бензиновим двигуном у шість літрів (якщо це не гібридний силовий агрегат) може стати вирішальною у виборі автомобіля. Однак підкований знаннями автомобіліст відразу ж перепитає, витрату за якого циклу експлуатації — міського, приміського або змішаного — зазначено. Можна бути впевненим, що це запитання, як мінімум, збентежить продавця.

Усі вищенаведені питання й нюанси розкриті в цьому підручнику. Вивчивши його, можна зрозуміти, що змушує рухатися автомобіль, з яких елементів він складається й для чого вони потрібні. Які системи застосовано в сучасних транспортних засобах. За якими параметрами і як класифікують автомобілі.


10.10.2023

Тема: Автопромисловість

Одна з галузей, що розвивається найбільш динамічно. Десятки мільйонів проданих по всьому світу одиниць техніки щороку й добра сотня фірм-виробників. Усе це про автомобілі. За розвитком технологій галузь посідає третє місце, попереду тільки космічна й авіапромисловість. Причому автопромисловість постійно використовує розробки, запозичені у своїх старших «братів». Дешеві, дорогі, спортивні й не дуже, автомобілі проникають у наше життя постійно. Майбутній або той, що вже відбувся, автомобіліст, зі свого боку, перестав бути просто споживачем — людиною, яка знає тільки, як увімкнути, вимкнути і як управляти машиною. Ним керує здорова цікавість. Адже цікаво й престижно знати, що змушує автомобіль рухатися.

Свою частку вносять також ЗМІ і блогери, чиї огляди марок і моделей рясніють різними термінами й абревіатурами систем і механізмів. Не хочеться від них відставати, навпаки, є бажання бути, як то кажуть, у тренді. Та й технічні знання ніколи не будуть зайвими, наприклад, під час відвідування СТО. Не можна пасти задніх у життєво важливих питаннях. А вибір автомобіля, його правильна експлуатація й належне обслуговування безпосередньо пов’язані зі знанням його конструкції й особливостей улаштування тих чи інших агрегатів. Адже після купівлі смартфона ви його вивчаєте. Для чого? Щоб максимально ефективно використовувати всі його ресурси, прагнучи заразом не нашкодити пристрою. Така ж ситуація і з автомобілем.