Тема: Початок Першої світової війни («Великої війни»). Причини Першої
світової війни. Стратегічні плани ворогуючих сторін. «План Шліффена». Воєнні дії в 1914 р.
Мета: розглянути причини і початок Першої світової війни,схарактеризувати
геополітичні плани країн світу напередодні війни,основні воєнні кампанії, показати на карті зони геополітичних зазіхань держав – членів Антанти та Троїстого союзу; схарактеризувати поняття « Перша світова війна», «геополітичні інтереси», «система «озброєного миру»», «позиційна війна»; вдосконалювати вміння учнів аналізувати навчальний матеріал, працювати з підручників; виховувати почуття людяності і гуманізму.
Тип уроку: урок формування компетентностей
Формувати групи компетентностей:
- Компетентність спілкування державною мовою для розуміння україномовних текстів різних жанрів, вміння переказувати прочитане, висловлювати власну думку в усній та письмовій формі;
- Соціальну та громадянську компетентності для розуміння важливості
вивчення світової історії; толерантного ставлення до інших народів; виховувати
патріотизм на прикладах історичних осіб;
- Математичну компетентність шляхом побудови логічного ланцюжка подій;
- Інформаційну компетентність для виявлення джерела й авторів інформації;
критичного аналізу різних джерел.
Очікувані результати:
Характеризувати міжнародні відносини в умовах існування блокової системи держав;
Визначати причини та привід до Початку Першої світової війни;
Описувати та показувати на карті хід бойових дій у 1914 -1918рр.;
Робити власні висновки та обґрунтовувати їх;
Формувати власне ставлення до подій та явищ історичного процесу.
Обладнання: підручники, зошити, мультимедійна презентація, відеоматеріали,
роздатковий та наочний матеріал, історична карта, атласи.
Хід уроку:
І. Організація навчальної діяльності.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Бесіда на повторення
Пригадайте рік утворення та назву двох військово-політичних блоків європейських країн, мету їх створення та з’ясуйте основні суперечності, що існували між ними напередодні Першої світової війни. Відповідь оформіть у вигляді схеми.
2. Проаналізувавши основні суперечності між військово-політичними блоками, з’ясуйте, чи можливо було їх розв’язати і яким чином?
3. Висловіть власну думку: чи можна було уникнути збройного конфлікту між двома військово-політичними блоками?
Бесіда
Чому кінець ХІХ – п. ХХ ст. характеризується міжнародними кризами і конфліктами? Яка країна прагнула бути провідною в Європі?
Чому виникли марокканські і балканська кризи; чим вони загрожували?
Коли і за яких обставин утворились військово-політичні блоки: Троїстий союз і Антанта?
Мотивація навчальної діяльності.
Сьогодні ми розглянемо події , які дуже сильно змінили світ і міжнародну політику початку ХХ ст. Першу світову війну називають «Великою», тому що до цього людство не знало конфліктів такого масштабу. Чим вона була зумовлена? Як розгорталися події? Які наслідки мала війна? Чого навчила людство? На ці та інші питання ми знайдемо відповідні під час вивчення теми «Перша світова війна».
Проблемне питання :Чи можна було б уникнути війни?
ІІІ. Вивчення нової теми.
Випереджальне завдання
Під час опрацювання навчального матеріалу розділу «Перша світова війна» учні складають синхроністичну таблицю за зразком:
Дата
Події на Західному фронті
Події на Східному фронті
Події на інших фронтах
Метод «Мозковий штурм»
Визначте причини розв’язання Першої світової війни.
(Орієнтовні відповіді учнів:
Військово-політичні й економічні суперечності між країнами Троїстого союзу, з одного боку, й Антантою, з іншого.
Боротьба держав за сфери впливу.
Боротьба за переділ колоній)
Причини і початок війни .
Завдання -згадати визначення « Світова війна»
Робота з поняттями:
«Озброєний мир»-період між об’єднанням Німеччини після франко-пруської війни(1871) та початком Першої світової війни(1914р), для якого характерні гонка озброєнь між Великою Британією, Францією, Німеччиною, Росією, Австро-Угорщиною, також дипломатичні кризи, що посилили напруженість між країнами –членами Антанти і Троїстого союзу.
Сфери інтересів країн світу напередодні війни(С.10-11):
Німеччина
1. Німеччина, включившись у боротьбу за колонії лише наприкінці ХІХ ст., претендувала на рівні права в колоніальних володіннях з Франціє, Англією
2. Німеччина негативно ставилася до російсько-французького зближення, що через небезпеку війни на два фронти міг підірвати могутність Німеччини
3. Німеччина негативно ставилася до російсько-французького зближення, що створювало у майбутньому загрозу війни на два фронти; претендувала на російські території (Прибалтика, південь України).
4. Німеччина претендувала на військову, економічну, морську першість в Європі, де головним суперником для неї була Англія
Росія
1. Росія наполягала на своєму винятковому праві протекторату над православними слов’янськими народами Балкан; підтримувала на Балканах налаштованих проти Австро-Угорщини сербів (через Боснію і Герцеговину, де жили серби, але правили австрійці)
2.Росія розцінила будівництво залізниці Берлін – Багдад (1898) як загрозу для її прав в Азії за російсько-британським договором 1907 р. (північна частина Ірану сфера впливу Росії)
Франція
1.Франція прагнула реваншу за поразку від Німеччини у війні 1870-1871 рр.; намагалася повернути Ельзас і Лотарингію
2. Франція намагалася зберегти свої колоніальні володіння у Північній Африці, на які зазіхала Німеччина (Марокканські кризи)
Велика Британія
1. Велика Британія побоювалася посилення німецького флоту, який би у майбутньому відрізав її від заморських колоній, і вела неоголошену економічну і торговельну війну проти Німеччини.
2. Велика Британія намагалася утримати свої колоніальні володіння в Східній та Південно-Західній Африці, куди почала проникати Німеччина (підтримка бурів у англо-бурській війні 1899-1902 рр.)
Австро-Угорщина
Австро-Угорщина прагнула утримати захоплені нею в 1908 р. Боснію і Герцеговину, для чого потрібно було дати відсіч зазіханням Сербії, яка претендувала на роль об’єднавчого центру південних слов’ян, та Росії, яка захищала Сербію. (зошит)
Причини Першої світової війни
Загострення економічних протиріч між провідними країнами світу.
Боротьба за ринки збуту та світове панування.
Протистояння між двома воєнно-політичними блоками європейських держав (Антанта — Троїстий союз)
28 червня 1914 р. у м. Сараєві членом націоналістичної організації «Молода Боснія» Гаврилом Принципом були вбиті спадкоємець австро-угорського престолу ерцгерцог Франц Фердинанд і його дружина Софія. Ця подія стала приводом до війни.
Метод «Коло ідей»
Обговорення Липневої кризи 1914 р. як приводу до Першої світової війни
Про мотиви свого вчинку Г. Принцип сказав, що він є югославським націоналістом і мріє про об’єднання південних слов’ян. Йому була байдужа форма правління, аби лише Боснія позбулась «опіки» Австрії. Висловіть своє ставлення до вчинку Гаврила Принципа: його можна вважати героєм чи терористом?
Робота з історичним документом
Характеризуючи плани ворогуючих сторін, доцільно використати запропоновані документи.
З таємної «Доповідної записки професорів»
канцлерові Німеччини про цілі війни 1914 року
Щоб забезпечити «тривалий мир», потрібно: а) у Франції грунтовно поліпшити наш західний кордон від Бельфору до моря. Треба завоювати частину північно-західного французького берега каналу, щоб мати стратегічні гарантії проти нападу Англії й дістати сприятливіший вихід до океану. На Францію треба накласти нещадно високу суму у вигляді воєнної контрибуції. Нам не слід також забувати, що Франція має порівняно великі колонії... б) втримання Бельгії народ вважає за питання честі, що не підлягає обговоренню... в) на кордоні з Росією треба створити з російських земель прикордонний пояс, доступний німецькій сільськогосподарській колонізації. Та ми не зупинимося перед тим, щоб указати й на російські остзейські провінції... г) оскільки ця війна є війною Англії проти впливу Німеччини на світовому ринку, на морі та в заокеанських країнах, то треба домогтися повернення на світовий ринок та забезпечити собі морські шляхи. В Африці зведемо нашу колоніальну імперію. Та потрібні задовільні придбання і в інших частинах світу. Для забезпечення колоній необхідна свобода морів. Гарантії її: укріплена позиція на берегах Ла-Маншу; підрив ланцюга англійських опорних пунктів, що охоплюють усю земну кулю. Вдарити по Єгипту, хребту англійського світового владарювання. Контрибуції мають бути такими, щоб вони відшкодували державі її воєнні видатки... й дали б можливість відновити та розширити нашу військову могутність.
Із висловлювань президента Франції Р. Пуанкаре
Я не бачив у свого покоління іншої мети у житті, ніж надію повернути наші втрачені провінції.
Доповідь царю, яку склали МЗС і Морське міністерство Росії
«Про ціль вітчизни на найближчі роки»
Безперечно, аж до остаточного вирішення завдання твердо приймається для всіх дипломатичних зусиль Росії така політична ціль: у найближчі роки – 1918–1919 – заволодіти Босфором і Дарданеллами.
З таємної доповіді міністра закордонних справ Росії
про цілі Антанти. 14 вересня 1914 року
1. Головна мета союзників – зламати могутність Німеччини та її претензії на військове й політичне панування...
2. Територіальні зміни повинні визначатися принципом національностей.
3. Росія приєднує до себе нижню течію Німану та східну частину Галичини, а до Царства Польського вона приєднує східну Познань, Сілезію та західну частину Галичини.
4. Франція повертає назад Ельзас-Лотарингію, додавши до неї яку хоче частину рейнської Пруссії та Палатинату.
5. Бельгія істотно розширює свою територію.
6. Шлезвіг-Голштінія повертається Данії...
9. Сербія приєднує до себе Боснію і Герцеговину, Далмацію та Північну Албанію...
11. Греція приєднує до себе південь Албанії, за винятком Валлони, яка відійде до Італії.
12. Англія, Франція та Японія поділять між собою німецькі колонії...
14. Німеччина й Австрія заплатять воєнну контрибуцію.
Робота з таблицею
Країни-учасниці
Цілі держав у війні
Цілі, спільні для військово- політичних блоків
Німеччина
Австро-Угорщина
Велика Британія
Росія
Франція
Робота з візуальними джерелами
Завдання:
Визначте жанр візуальних джерел. Що в них спільного, а що відмінного? Які художні засоби використані? На кого були розраховані такі зображення? Яку роль, на вашу думку, вони мали відігравати?
2.Стратегічні плани ворогуючих сторін.
Робота з підручником
Про які плани свідчать наведені документи?
Робота з поняттями:
Перша світова війна- глобальний збройний конфлікт, у якому брали участь 38 держав, з населенням 1,5 млрд. жителів. ЇЇ називають «Великою» війною.
«Геополітичні інтереси» -система пріоритетів у діяльності держави по зміцненню економічного, політичного і військового потенціалу з урахуванням особливостей його геополітичного положення.
Географічне положення Німеччини як центральноєвропейської держави змусило її дійти висновку, що єдина життєздатна оборона повинна бути активним наступом. Саме таким чином виглядало формулювання Плану Шліффена (Альфред фон Шліффен (1833-1913) був начальником Генерального штабу Німеччини та розробив свій план війни на два фронти. Він закликав до сильної правофлангової атаки, щоб захопити Бельгію і нанести шкоду французькій армії за рахунок обмеження її можливостей до мобілізації. Але новий начальник Генерального штабу Гельмут фон Мольтке змінив план Шліффена. Очікуючи французького наступу на Ельзас-Лотарінгію він послабив правий фланг,у зв’язку з чим виник військовий ризик: 80 німецький дивізій перейшли в наступ проти 104 союзних.
Французький План передбачав нанесення швидкого удару в індустріальний центр Німеччини — Рурську долину. Це завдало б великого удару по подальшій можливості Німеччини продовжувати війну.
Російський План передбачав мобілізацію її армій і проти Австро-Угорщини (План «А»), і проти Німеччини.
Всі три проекти створювали атмосферу, де швидкість була визначним фактором для перемоги.
Складання хронологічного ланцюжка
Питання про вступ європейських країн у війну вивчають шляхом складання хронологічного ланцюжка.
Пояснення вчителя
Німеччина в 1914 р. вважала головним завданням реалізацію плану німецького генерала Альфреда фон Шліффена. Головний удар, згідно з планом, був націлений на Францію, зокрема на Париж, через територію Бельгії та неукріплений східний кордон Франції. Такий блискавичний удар змусив би Францію швидко капітулювати.
Формування понять
«Бліцкриг» (блискавична війна) – теорія ведення швидкоплинної війни, відповідно до якої перемога досягається в строки, що обчислюються днями або місяцями, перш ніж противник зуміє відмобілізувати і розгорнути свої основні військові сили (аналогічний план Німеччина розробить та застосує у війні проти СРСР у 1941 р.)
Пояснення вчителя
план зазнав краху
прикордонна битва французьких, німецьких та англійських військ на 250-кілометровому фронті від Шельди до Мозеля
вторгнення російських військ до Східної Пруссії.
Робота з історичним документом
Опрацювати текст документів і дати відповіді на запитання.
Документ 1
…Німецькі війська вийшли на р. Марна з метою оточити французів. Тут і сталася перша битва на Західному театрі воєнних дій, що тривала з 5 по 12 вересня. В ній з обох боків взяло участь 1,5 млн вояків. Обопільні втрати сягнули 600 тис. убитими й пораненими. Результатом битви на Марні став остаточний провал «блискавичної війни» — основи плану Шліффена.
Після цього німецькі війська на Західному фронті зарилися в окопи, розпочалася позиційна війна. Фронт розтягнувся від протоки Ла-Манш до швейцарського кордону і наприкінці 1914 р. стабілізувався.
Завдання
1. Назвіть основні місця битв на Західному фронті.
2. Чому, на вашу думку, німецькі війська зазнали поразки в битві на Марні?
Формування понять
Позиційна війна — тактика ведення війни, коли воюючі армії не проводять активних, широкомасштабних дій на фронтах, натомість змінюють свої позиції та обмежуються короткими атаками зі змінні успіхом.
Робота з синхроністичною таблицею
Завдання: в ході пояснення вчителя продовжити роботу з таблицею.
хід бойових дій на Балканському півострові (захоплення Сербії Австро-Угорщиною; захоплення Белграда; контрнаступ сербської армії наприкінці 1914 р. і звільнення території Сербії від австро-угорських військ)
події на Кавказькому фронті (вступ Туреччини у війну на боці Троїстого союзу)
за згодою Османської імперії німецькі крейсери «Гебен» і «Бреслау» були пропущені в Чорне море. Цими крейсерами були обстріляні такі міста України, як Одеса, Севастополь, Феодосія
хід Сарикамишської операції
перенесення бойових дій на територію Туреччини
морська блокада країн Троїстого союзу.
Робота з документами
Документ 1
…Східнопрусська операція для російських військ виявилася невдалою через неузгоджені дії 1-ї та 2-ї російських армій. Новий командувач німецьких військ генерал Гінденбург, використовуючи розгалужену систему залізниць, оточив ударні сили 2-ї російської армії, розгромив їх і примусив російські війська в середині вересня залишити Східну Пруссію. Натомість наступ російських армій під командуванням генерала Брусилова в Галичині та на Буковині виявився вдалим (він тривав з 5 серпня по 13 вересня 1914 р.). Австрійці утримали лише сильний гарнізон в обложеному росіянами Перемишлі. Вони втратили 400 тис. вояків, у тому числі 100 тис. полоненими; російські війська — 230 тисяч.
Запитання
1. Де розгорнулися основні битви на Східному фронті?
2. Якими були наслідки цих битв для воюючих сторін?
Документ 2
…16–24 серпня 1914 року австро-угорські війська зазнали поразки від сербів у горах Цера. …Понад рік, до осені 1915 р., невеликі сили Сербії та Чорногорії самостійно захищали свої території від австро-угорських військ, незважаючи на гостру нестачу озброєння та боєприпасів.
…29 жовтня турецькі міноносці потопили російський канонерський човен «Донець», а 30 жовтня німецько-турецький флот розпочав обстріл портів Севастополя, Феодосії, Новоросійська. У відповідь на це російський уряд оголосив Туреччині війну, російська Кавказька армія 2 листопада 1914 р. перетнула кордон і вирушила вглиб турецької території. Турецькі війська, у свою чергу, вторглися до Батумської області. Найбільш значною подією того періоду на Кавказькому фронті була Сарикамиська операція, що тривала з 22 грудня 1914 р. до 7 січня 1915 р. Російські війська чинили гідний опір турецьким атакам, а 3 січня перейшли у наступ. Сарикамиська операція скінчилася цілковитим знищенням 3-ї турецької армії.
Запитання
1. Назвіть основні місця битв на Західному фронті у 1914 — на початку 1915 рр.
2. За яких умов Туреччина вступила у Першу світову війну?
3.Фронти війни та характеристика основних воєнних кампаній.
Західний фронт:
Східний фронт:
4 серпня 1914 р. - вторгнення німецьких військ в Бельгію ( яка неочікувано чинить опір)
серпень 1914р. –наступ російської армії на Сх. Прусію, битва під Танненбергом, поразка Росії
7 - 14 серпня 1914 р. – невдала спроба французького наступу в Ельзасі та Лотарингії
Серпень-вересень 1914р.- Галицька битва (перемога росіян)
3 вересня –взято Львів, початок 10-місячної рос. окупації(С.16 –про терор )
Захоплено Буковину, Галичину, Перемишль(українців австрійське командування звинуватило в поразці, зраді, відправлено до таборів Талергоф, Терезин.)
Жовтень 1914р.- битва на р.Марні(німіці відступили; фронт -лінія р. Іпр – м. Верден)
1 листопада 1914р. -вступ у війну Туреччини на боці Центр. Держав
(Бофор відкрито ) серпень 1914.р.- всуп Японії у війну на боці Антанти, захоплення м. Циндао та о.Маршалови, Маріанські.
Травень 1915р.-німецько-австр. Війська зайняли Польщу, Галичину,част. Балтії, Білорусі
Позиційна війна-війна,у якій збройна боротьба ведеться на стабільних фронтахз1914р. з1915р
Квітень 1915р. вступ на боці Антанти у війну Італії,
Жовтень 1915р.- вступ Болгарії на боці Центр. Держав
1915-1917рр.- італійська армія відкидає австрійців
Квітень-травень 1915р- друга битва на р. Іпр- перша хімічна атака в історії
вер.-листопад 1915р- друга битва в Шампані
Лютий-грудень 1916р.- Битва під Верденом, найбільша битва війни
Червень-жовтень1916р.- Брусиловський прорив
Червень – листопад 1916 р Битва на р. Соммі( невдалий наступ англійців – вперше застосовані танки)
Підводна війна
1915р.- морська блокада Німеччини в Балтійському морі
Травень 1915р.- підводний човен Німеччини знищив лайнер « Лузитанія»
Травень 1916р. – Ютландська операція (півострів) - прорвати блокаду німцям не вдалося
31 лютого 1917р.- початок необмеженої підводної війни
ІV. Висновки та узагальнення.
Бліц-опитування
Коли розпочалася Перша світова війна?
Назвіть ім’я автора плану блискавичної війни.
Перелічіть країни — учасниці Троїстого союзу й Антанти.
Що стало приводом до розв’язання Першої світової війни?
Порівняйте характер війни для Великої Британії та Німеччини.
Який він був для Росії й Австро-Угорщини?
Як ви вважаєте, чи можна було запобігти Першій світовій війні?
Практикум
Учні отримують індивідуальні завдання на картках.
Завдання. Визначте, які з країн переслідували перераховані цілі своєї участі у війні:
1. Захоплення територій і перетворення Східної Європи в залежні землі. Захоплення заморських колоній противника та перетворення їх у складові частини світової імперії. (Німеччина)
2. Розгром основного конкурента – Німеччини та розширення володінь на Близькому Сході. Збереження імперії, де «ніколи не заходить сонце». (Велика Британія)
3. Зміцнення монархічної влади. Посилення впливу на Балканах. Розширення контролю над володіннями Росі. (Австро-Угорщина)
4. Повернення Ельзасу і Лотарингії. Захоплення Рейнської промислової зони. Роздроблення території противника на декілька малих держав. (Франція)
5. Боротьба за збереження незалежності та територіальної цілісності. (Бельгія, Сербія, Болгарія )
6. Встановлення контролю на Балтиці та в Центральній Європі. Приєднання ряду областей Османської імперії в Закавказзі. (Росія)
Робота з контурною картою
Позначення на контурних картах основних театрів військових дій.
Кампанія 1914 р. була в цілому виграна країнами Антанти, стратегічні плани німецького командування зірвані. Але воєнні дії затягувались, що вимагало величезних людських та матеріальних ресурсів країн — учасниць війни.
V. Домашнє завдання.
Вивчити параграф з підручника.
Підготувати доповідь: трагедія «Лузітанії», Брусиловський прорив, битва під Верденом 1916 р. (на вибір).