Тема: Сполучені Штати Америки. Зростання ролі США на міжнародній арені.
Доба “проспериті”. Велика депресія. “Новий курс” Франкліна Рузвельта, його складові та основні наслідки.
Мета: сформувати в учнів уявлення про США після Першої світової війни;
створити умови для розуміння причин та наслідків доби «проспериті»; проаналізувати передумови світової економічної кризи; описати період «Великої депресії»» розглянути події «сухого закону»; охарактеризувати добу «процвітання» в США; порівнювати США до війни та після; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння аналізувати та робити висновки, висловлювати власні судження; удосконалювати навички роботи з історичним матеріалом, вміння працювати в малих групах; формувати інтерес до вивчення теми.
Тип уроку: урок формування компетентностей
Формувати групи компетентностей:
- Компетентність спілкування державною мовою для розуміння україномовних текстів різних жанрів, вміння переказувати прочитане, висловлювати власну думку в усній та письмовій формі;
- Соціальну та громадянську компетентності для розуміння важливості
вивчення світової історії; толерантного ставлення до інших народів; виховувати
патріотизм на прикладах історичних осіб;
- Математичну компетентність шляхом побудови логічного ланцюжка подій;
- Інформаційну компетентність для виявлення джерела й авторів інформації;
критичного аналізу різних джерел.
Обладнання: підручники, зошити, мультимедійна презентація, відеоматеріали,
роздатковий та наочний матеріал, історична карта, атласи.
Хід уроку:
І. Організація навчальної діяльності.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Бесіда за запитаннями.
Пригадайте, які були особливості соціально-економічного і політичного становища США на початку ХХ століття.
Як відбувся вступ США до Першої світової війни?
Яку позицію посідали США під час Паризької мирної конференції?
Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.
Ребуси.
Розшифруйте ребуси. Поясніть значення слів-відгадок.
(«Новий курс»)
(«велика депресія»)
Як ви розумієте ці терміни?
Про що вони свідчать?
Сьогодні ми з’ясуємо значення цих питань та визначимо їх роль у США після Першої світової війни.
ІІІ. Вивчення нової теми.
Робота з текстом підручника
Опрацюйте текст підручника. Перекажіть його, відповідаючи на запитання.
З якої причини США не зазнали масових руйнувань та людських жертв після Першої світової війни?
Як змінилося економічне становище США? (Перетворилася на найбільшого світового кредитора)
Як позначилися на США рішення Паризької конференції?
Чому план В. Вільсона провалився?
Гангстер (англ. бандит) — учасник бандитського угруповання. Термін вживають переважно щодо організованої злочинності в США.
Перша світова війна не торкнулася Американського континенту, і країна не зазнала масових руйнувань і людських жертв. Американська армія брала участь у бойових діях лише влітку-восени 1918 р. Людські втрати США, порівняно з іншими країнами, були значно меншими: близько 120 тис. загиблих та близько 230 тис. поранених.
Війна коштувала США 33,6 млрд доларів. Більшість витрат становили капіталовкладення в американську промисловість. Це дало змогу створити нові робочі місця, знизити безробіття. Промислове зростання, що почалося на цій основі, дало можливість США закріпити за собою статус економічно наймогутнішої країни світу.
Сполучені Літати значно збільшили експорт капіталу. На початку 1920-х рр. його обсяг досяг 11 млрд доларів. Крім того, за роки війни більш ніж удвічі збільшилася сума американських приватних інвестицій за кордоном. США перетворилися з боржника на найбільшого кредитора світу.
Зростання частки США в міжнародних економічних відносинах створило умови для більш активної участі країни в подіях світової політики. Проте рішення Паризької мирної конференції перекреслили сподівання президента В. Вільсона перетворити США на світового лідера. Головні об’єкти післявоєнного поділу світу були передані під управління Англії, Франції та Японії. Сполучені Літати не отримали жодної з мандатних територій. У діяльності Ліги Націй провідне місце посіли Англія та Франція.
Усе це разом із повоєнною економічною кризою забезпечило перемогу республіканців на президентських виборах у 1920 р.
Обраний президентом В. Гардінг обіцяв «повернення до усталеного життя», до «нормальності». У США на тривалий час було заблоковано проведення соціальних реформ, а в зовнішній політиці запанував ізоляціонізм.
Серйозною проблемою стала корупція державного апарату, що набула всеохоплюючого характеру. Дії окремих представників адміністрації почали компрометувати самого президента. І лише несподівана смерть В. Гардінга в серпні 1923 р. врятувала його від суду й ганьби викриття.
Єдиною важливою реформою, здійсненою республіканцями, було надання виборчих прав жінкам (1920 р.).
Найяскравішим проявом консервативних тенденцій у внутрішньому житті стала поправка до Конституції, що набирала чинності в січні 1920 р. Так, у країні вводили «сухий закон», що забороняв виготовлення й продаж горілчаних виробів на всій території США. Як наслідок у країні виникли банди організованих злочинців (гангстери), що взяли під контроль весь нелегальний бізнес горілчаних напоїв, наркотиків, проституцію. Поширилася корупція серед правоохоронних органів. Масовим стало таке явище, як рекет. Війни між бандами гангстерів, що змагалися за контроль над нелегальним бізнесом, охопили великі міста США. Одним із найвідоміших тодішніх «королів» злочинного світу був Аль Капоне.
Робота в парах.
Опрацюйте текст підручника та визначте наслідки економічної кризи в США 1920 – 1921 рр.
Наслідки:
кількість безробітних зросла до 5,7 млн осіб;
зниження цін на сільськогосподарську продукцію;
розорення фермерських господарств;
перемога республіканців на виборах 1920 р.
Коментоване читання.
Учні по черзі читають текст підручника на та роблять висновки.
«Проспериті» (від англ. prosperity — процвітання) — період нетривалого (1921-1929) і нестабільного піднесення економіки США після Першої світової війни.
У цей період суттєво зріс рівень життя всіх верств населення Америки, сформувалися економіка й світогляд споживання. В. Гардінг проголосив політику «твердого індивідуалізму», тобто самоусунення держави від регулювання економічних, фінансових і внутрішніх процесів. Федеральні агентства, які наглядали за економікою в роки війни, були ліквідовані. За сприятливих для зростання умов економіка успішно давала собі раду, тому «відсутність» державного регулювання не шкодила стабільності. Важливу роль у перемозі республіканців відіграли жінки, яким уперше були надані виборчі права.
Проте президентство В. Гардінга виявилося короткочасним. Сам він мав репутацію чесної людини, однак його оточення не гребувало дорогими «подарунками». До імпічменту не дійшло, бо в серпні 1923 р. В. Гардінг раптово помер. Відповідно до конституції повноваження президента перебрав віце-президент Калвін Кулідж, який того ж року переміг на дострокових виборах.
Калвін Кулідж (1872-1933) — президент США (1923— 1929). Сповідував принцип невтручання держави в економіку. Сформулював гасло політики республіканців: «Справа Америки — бізнес!» Уважав, що спочатку потрібно сприяти збагаченню мільярдерів, а потім вони збагатять решту американців. Підписав закон про визнання громадянами США всіх корінних американців.
Успіхи в промисловості не забарилися: за 1921-1929 рр. завдяки технічним нововведенням у США спостерігався справжній економічний бум. Після закінчення війни в людей зріс потяг до матеріальних благ. Щоб заохочувати продаж нових товарів, були запроваджені системи позик і кредитування. Уздовж автомобільних шляхів, на вокзалах, у газетах і журналах розміщувалася реклама. З’явились універмаги, стала модною купівля товарів за каталогами. Як результат, більшість американців дістала змогу купувати дорогі товари.
Сполучені Штати мали значні запаси природних ресурсів. У країні розвивалась електрифікація — до кінця 1920-х років більшість будинків у країні було електрифіковано.
Запровадження нових технологій стимулювало появу систем масового виробництва. Американці брали в банках кредити й купували товари на виплату. Завдяки побутовій техніці в них з’явилося більше вільного часу. У країні бурхливо розвивалася «індустрія розваг»: кіно, радіо, театри, різноманітні шоу. Здавалося, що Америку очікує безхмарне й безтурботне заможне майбутнє.
«Час скромного існування минув, і настав час розкошування. Зростання попиту в країні й збільшення обсягу торгівлі за кордоном сприяють розширенню виробництва. Стан справ у країні радує й дає підстави з оптимізмом дивитися в її майбутнє».
З послання Калвіна Куліджа до конгресу (4 грудня 1928 р., Eric Hobsbawm. Age of Extremes. The Short Twentieth Century. 1914-1991. - ABACUS, 2000. - P. 85)
Яскравий приклад організації масового виробництва — автомобільна промисловість, символом якої став Генрі Форд з його втіленою на практиці ідеєю випуску доступних для американців автомобілів.
Виправте помилки.
1920 – 1921 рр. увійшли в історію США як період «проспериті». (1922 – 1929)
В період «проспериті» розвивали види самостійного бізнесу. (колективного)
Доба «проспериті» не містила проблем в середині держави. (Приховувала немало проблем)
Сільське господарство 20-х років перебувало на стадії активного розвитку. (в затяжній кризі)
У 1924 р. до влади прийшов Герберг Гурер. (Кельвін Кулідж)
США вийшли з політики ізоляціонізму. (Не відмовилися від цієї політики)
Робота з візуальними джерелами.
Розгляньте світлини.
На їх основі зробіть висновки про перебіг «Великої депресії» в США 1929 – 1933 рр.
(Чому ти не можеш дати татові роботу?) (Ми хочемо бути громадянами, не перехожими)
Перевірте свої здогадки за підручником
Яку подію 1929 р. називають «чорним вівторком»?
Що таке «гувервілі»? (Поселення безробітних, що втратили житло)
Робота в малих групах.
Опрацюйте текст підручника та випишіть основні заходи «нового курсу» Рузвельта.
На яку політику був спрямований «новий курс» Рузвельта? (На внутрішню)
Чому у 1939 р. Рузвельт відмовився від нових реформ?
Робота з історичною картою.
Опрацюйте карту.
Покажіть на карті кордони США та країни, на які США впливали.
ІV. Висновки та узагальнення.
Робота з таблицею.
Заповніть порівняльну таблицю.
США до війни та після
До війни
Після війни
Кордони
Економіка
Міжнародні зв’язки
Бесіда за запитаннями підручника.
Хто став президентом США у 1921 р.? (Воррен Гардінг)
Назвіть хронологічні межі доби «проспериті». (1922-1929 рр.)
Назвіть девіз президента К. Куліджа. («Справа Америки – бізнес»)
Якою подією розпочалася «велика депресія»? («чорним вівторком»)
На що був спрямований «новий курс» Рузвельта?
V. Домашнє завдання.
Вивчити параграф з підручника.