Тема: Нові тенденції розвитку культури 1914–1921 рр. Освіта. Наука.
Мета: визначити особливості розвитку української культури у 1914–1921 рр.,
виявити специфіку розвитку мистецтва, освіти і науки за часів за часів УНР, Української Держави та ЗУНР, схарактеризувати творчі здобутки українських митців; розвивати в учнів уміння аналізувати та систематизувати матеріал, робити висновки, здійснювати порівняння історичних явищ та подій, удосконалювати навички роботи з історичними джерелами, давати історичну характеристику діячам культури; сприяти патріотичному вихованню учнів, а також виховувати в них естетичні смаки та уподобання.
Тип уроку: урок формування компетентностей
Формувати групи компетентностей:
-Компетентність спілкування державною мовою для розуміння україномовних текстів різних жанрів, вміння переказувати прочитане, висловлювати власну думку в усній та письмовій формі;
- Соціальну та громадянську компетентності для розуміння важливості
вивчення історії своєї держави; формувати патріотизм та громадську позицію;
-Математичну компетентність шляхом побудови логічного ланцюжка подій;
-Інформаційну компетентність для виявлення джерела й авторів інформації.
Обладнання: підручники, зошити, мультимедійна презентація, відеоматеріали,
роздатковий та наочний матеріал, історична карта, атласи.
Хід уроку:
І. Організація навчальної діяльності.
Епіграф уроку:
Живи, Україно, живи для краси,
Для сили, для правди, для волі!
Шуми, Україно, як рідні ліси,
Як вітер в широкому полі.
О. Олесь
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Бесіда
1. Дайте визначення поняттю «культура».
(Культура – це сукупність матеріальних і духовних цінностей, що об'єднує науку, освіту, літературу, мистецтво, мораль, уклад життя тощо).
2. Яким був стан освіти в Україні на початку ХХ ст.?
(Лише 19,8 % українців були письменними за Всеросійським переписом 1897 р. Початкова освіта знаходилася у занедбаному стані. Через матеріальні труднощі більшість дітей робітників і селян вибувала з початкових шкіл).
3. Пригадайте, які державні утворення існували на території України з початку Української революції?
(Центральна Рада, Українська держава, Директорія, УРСР).
4. Які процеси відбувалися в Україні в 1917–1921 рр.?
(Революції, повалення російського самодержавства, відродження української державності, війна більшовиків проти УНР, громадянська війна, встановлення радянської влади, перехід західноукраїнських земель до Польщі).
МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Учитель. Революції, національно-визвольні змагання, громадянська війна, збройне втручання військ інших держав – усе це вкрай несприятливо позначилося на усіх матеріальних виявах тогочасного життя. Проте культурний процес у ті трагічні роки не уповільнився, а прискорився. Революція знищила самодержавний лад – основне гальмо на шляху розвитку національної культури.
В чому ж проявилося культурне піднесення суспільства? Що позитивного і негативного було в розвитку культури українського народу?
Пропоную з’ясувати сьогодні ці питання, щоб відштовхуючись від досягнень та проблем у розвитку культури нашого народу, ми могли справді працювати на благо України у наш час!
ІІІ. Вивчення нової теми.
Нові тенденції розвитку культури 1914–1921 рр.
Завдання учням
• За розповіддю вчителя з використанням додаткових матеріалів (слайди 4, 5 презентації) складіть таблицю «Стан української культури у 1914–1921 рр.».
Нові тенденції розвитку культури
Причини цих тенденцій
з падінням царського режиму припинилося переслідування українських митців, української мови та культури;
Уперше за майже півтори сотні років виникли умови для розвитку української культури на державному рівні.
(До складу національного органу влади — Центральної Ради — увійшли відомі діячі української культури: письменник і драматург В. Винниченко, поети — М. Сріблянський (Шаповал), М. Вороний; літературознавці — С. Єфремов, П. Зайцев; мистецтвознавці — Д. Антонович і М. Біляшівський; письменники — В. Леонтович, О. Лотоцький, Г. Михайличенко, А. Заливчий, Л. Старицька-Черняхівська та ін. Вони прагнули зробити все, щоб українська нація якнайшвидше утвердила себе політично й культурно).
Запитання учням
• Як, на ваш розсуд, склад Центральної Ради впливав на її політику на справу розвитку української культури?
українські держави у міру можливого фінансово і матеріально підтримували розвиток української культури (прикладом може бути діяльність гетьмана Павла Скоропадського, який не шкодував коштів на розвиток культури, за його часів зарплата академіка прирівнювалась до зарплати заступника міністра);
будь-які значні революційні зміни давали можливість розкрити талант творчої молоді;
не існувало обмежень в реалізації митцями своїх творчих виявів. Розмаїття стилів і жанрів;
розкол суспільства на різні політичні табори. Висока політизація культури
(особливо яскраво ми це бачимо на прикладі більшовиків, які, щоб зміцнити свою диктатуру, взяли курс на ідеологізацію культури. Мережа культурно-освітніх закладів, що швидко розбудовувалась, використовувалась для комуністичного виховання мас. Велику увагу більшовики приділяли усній агітації і пропаганді, яку здійснювали під час мітингів, конференцій, лекцій тощо; монументальній пропаганді. Радянська влада закрила всі буржуазні газети).
постійна зміна політичних режимів, які проводили власну політику у всіх сферах суспільного життя і, відповідно, в культурі. Деякі з режимів здійснювали репресії проти діячів культури;
в умовах громадянської війни у суспільстві панували нетерпимість, жорстокість, людське життя знецінилося;
економічна розруха, невлаштованість життя не сприяли розвитку культури;
еміграція провідних діячів культури за кордон.
Презентація роботи учнів з таблицею (1–3 учні зачитують результат заповнення, доповнення вчителя при потребі).
Робота з історичними джерелами (див. завдання ІІІ «Карти учня»)
Завдання учням
• Опрацюйте наведені джерела та дайте відповідь на запитання:
Які завдання в галузі розвитку культури визначали як першочергові в діяльності української влади представники української науки і культури?
Розвиток освіти і науки
Робота з таблицею «Заходи в галузі освіти і науки» (див. роздатковий матеріал), що супроводжується поясненнями вчителя до даної таблиці.
Запитання учням
У чому спільне та відмінне в політиці різних урядів в галузі освіти і науки?
Робота з історичною інформацією (див. завдання ІV «Карти учня», супроводжується показом слайдів 6 – 7 презентації)
Завдання учням
• Опрацюйте наведену інформацію і скажіть, у чому полягало значення створення Української Академії наук.
Бесіда після виконання завдання.
Повідомлення учня (учениці) про першого президента АН України В. Вернадського (див. Додаток А – зразок). Учні записують в зошити 1-м реченням про те, ким був В. Вернадський.
Коротка розповідь вчителя про відомих українських вчених (супроводжується показом слайду №8 презентації).
Завдання учням
За яких урядів відбувалися наведені події, явища, процеси?
Створення Української академії наук;
боротьба з неписьменністю дорослих;
відкриття державних українських університетів у Києві та Кам’янці-Подільському;
відкриття робітфаків;
план монументальної пропаганди;
відкриття 150 українських гімназій;
діяльність агітпоїздів, агітмайданчиків, агітпароплавів тощо;
створення Української академії мистецтв.
Учитель озвучує тезу, а той з учнів, який першим підняв руку, має визначити за якого уряду (ЦР, Української Держави чи УСРР) відбувалась наведена подія, явище чи процес.
Творчі здобутки українських митців.
Робота з підручником. Супроводжується показом відповідних слайдів презентації (слайди 9–11).
Завдання учням
З’ясуйте творчі здобутки українських митців за алгоритмом: «хто? → у якій сфері? → який внесок?».
Розкажіть про внесок Г. Нарбута в історію української незалежності, спираючись на репродукції, вміщені на с. 125 підручника.
Заслуховування відповідей 2-х учнів із кожного з даних питань.
Повідомлення учня (учениці) про М. Бойчука (див. Додаток Б – зразок).
Завдання учням
Ознайомтесь із репродукцією картини М. Бойчука «Урожай» і дайте відповідь на запитання:
Що зображено на картині?
Які художні засоби і кольори використано художником?
Як ви думаєте, яка головна ідея цього твору? Що хотів показати автор?
Які ваші враження від картини?
Бесіда за запитаннями до картини.
ІV. Висновки та узагальнення.
Тестування з теми (див. завдання ІХ «Карти учня»
Запитання учням (бесіда)
Що було: А) позитивного в розвитку української культури 1914–1921 рр.; Б) негативного?
Підсумок учителя. Охопивши порівняно невеликий часовий проміжок, культурні процеси 1914–1921 рр. посіли в історії українського народу помітне місце. Вони відбувалися на зламі історичних епох, втілюючи в собі яскраві, неповторні ознаки того часу і багато в чому суттєво сприяли подальшому розвитку української культури. Ми зв’ясували, що розвиток української культури переживав піднесення.
Державна підтримка культури зумовила її бурхливий розвиток навіть в несприятливих умовах воєнного часу. Разом з тим, це був час насаджування в українській культурі більшовиками своїх ціннностей і переслідування незгодних діячів культури. Бажаю, щоб у вашому житті проявлялась любов до кращих здобутків української культури даного періоду і втілювались слова О.Олеся, які ви бачите на дошці як епіграф до нашого уроку.
(показ слайдів 12–13 презентації).
V. Домашнє завдання.
Вивчити параграф з підручника.
Нові тенденції та чинники розвитку культури 1917-1921 рр.
1. Кампанія “ліквідації неписемності” (лікнеп) розгорнулася:
А) 1918 р. Б) 1919 р. В) 1920 р. Г) 1921 р.
2. Який документ було затверджено в липні 1919 р. українським Раднарком УСРР:
А) ”Про вступ до вищої школи”
Б) ”Положення про єдину трудову школу”
В) ”Про проведення в життя єдиної трудової школи”
Г) ”Постанова про мобілізацію професорського викладацького складу”
3. Першим президентом УАН в 1918 р. став:
А) Д.Багалій Б) С.Єфремов В) А.Кримський Г) В.Вернадський
4. Скільки років навчались в єдиній трудовій школі?
А) 10 Б) 8 В) 9 Г) 7
5. Де готували учнів до навчання у вузах?
А) робітфаки Б) лікнепи В) гуртки Г) хати-читальні
6. Встановіть хронологічну послідовність:
А) Відкриття Академії наук
Б) Заснування робітничих факультетів (робітфаків)
В) Прийняття “Положення про єдину трудову школу”
Г) Розгорнулася кампанія по ліквідації неписьменності
7. Про кого йде мова:
“Видатний український і російський природознавець, мінералог, кристалог, основоположник геохімії, біохімії, гідрохімії, автор вчень про неосферу, біосферу.
В червні 1918 року на пропозицію міністра освіти М.Василенка очолив комісію по виробленню законопроекту про заснування Української Академії наук, який 14 листопада 1918 р. затвердив гетьман П.Скоропадський.
В 1918-1919 рр. став першим президентом УАН. Автор близько 700 наукових праць, серед яких “Очерки геохімії” (1924, 1927), “Биохимические очерки” (1922-1932, 1940).
_____________________________________________________________
8. Встановіть відповідність імен видатних українських вчених з галуззю науки, в якій вони працювали:
А) М.Кащенко 1. історик
Б) Д.Багалій 2. природознавець
В) В.Вернадський 3. біолог
Г) А.Кримський 4. філолог-сходознавець
9. Хто з державних діячів найбільшу роль відводив національно-культурній політиці в Україні?
А) С.Петлюра В) В.Винниченко
Б) М.Грушевський Г) П.Скоропадський
10. Якого відділу Українська академія наук не мала в листопаді 1918 р.?
А) Філософський В) Соціально-економічний
Б) Фізико-математичний Г) Історико-філологічний
1. Як події Української революції вплинули на релігійне життя українців?
2. Коли була проголошена автокефалія Української православної церкви?
3. Якою була політика більшовиків відносно релігії і Церкви?