Тема: Мирний договір УНР із Центральними державами та вигнання
більшовиків із території УНР. Похід Петра Болбочана на Крим. Законотворча діяльність УЦР взимку–навесні 1918 р. Конституція УНР.
Мета: ознайомити учнів зі змістом, значенням і наслідками Брестського договору
для України; особливостями існування держави П.Скоропадського; формувати у учнів предметні компетентності, вміння характеризувати внутрішню і зовнішню політику уряду П. Скоропадського, складати політичний портрет лідера української держави; виховувати повагу до минулого свого народу.
Очікувані результати: після цього уроку учні зможуть: визначати хронологічну
послідовність подій періоду визвольних змагань; визначати причиново-наслідкові зв'язки між подіями явищами, процесами; формулювати власні погляди та оцінки щодо діяльності ЦР, гетьманату; описувати соціально-економічне становище, настрої населення та психологічний клімат у суспільстві цієї доби.
Тип уроку: урок формування компетентностей
Формувати групи компетентностей:
-Компетентність спілкування державною мовою для розуміння україномовних текстів різних жанрів, вміння переказувати прочитане, висловлювати власну думку в усній та письмовій формі;
- Соціальну та громадянську компетентності для розуміння важливості
вивчення історії своєї держави; формувати патріотизм та громадську позицію;
-Математичну компетентність шляхом побудови логічного ланцюжка подій;
-Інформаційну компетентність для виявлення джерела й авторів інформації.
Обладнання: підручники, зошити, мультимедійна презентація, відеоматеріали,
роздатковий та наочний матеріал, історична карта, атласи.
Хід уроку:
І. Організація навчальної діяльності.
Налаштування на урок.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Тест
1. Коли в Росії сталася Лютнева революція?
А. 1917 р.; Б. 1918 р.;
В. 1919 р.; Г. 1920 р.
2. У якому Універсалі ЦР проголосила Україну автономною республікою?
А. І; Б. ІІ;
В. III; Г. ІV.
3. Ревкоми – це органи влади, створені...:
А. Тимчасовим урядом;
Б. Раднаркомом Росії;
В. Центральною Радою;
Г. Генеральним Секретаріатом.
4. Яким Універсалом було скасовано автономію України?
А. І; Б. II;
В. III; Г. IV.
5. Коли УНР було проголошено незалежною державою?
А. 1917 р.; Б. 1918 р.;
В. 1919 р.; Г. 1920 р.
6. Який з універсалів є політичною програмою ЦР?
А. І; Б. II;
В. III; Г. IV.
Відповіді: 1 А; 2 А; З Б; 4 Б; 5 Б; 6 В.
Запитання
·Коли та за яких обставин було встановлено радянську владу в Україні?
Робота в групах за методом «Мікрофон»
1-ша група. Чи згодні ви із твердженням, що більшовицька влада була встановлена шляхом жорстокого насильства?
2-га група. Чи свідчили події кінця 1917 - початку 1918 рр. про те, що Українська революція зазнала поразки?
3-тя група. Якими були причини невдач Центральної Ради наприкінці 1917р.– на початку 1918 р.?
Виступи груп.
Висновок. Радянська влада була встановлена в Україні в 1918 р. у результаті війни між Раднаркомом Росії та Центральною Радою шляхом вторгнення на українську територію більпщвицьких військ та встановлення червоного терору.
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Учитель. Послідовно і мужньо крізь віки йшов український народ до незалежності України. В ім’я волі і свободи він жертвував усім – шматком важко заробленого хліба, родинним спокоєм, своїм життям. В ім’я незалежності єднався і збройно ставав на захист своєї землі... Український народ виборов свою свободу дорогою ціною. Як говориться в Конституції України: «…спираючись на багатовікову історію українського державотворення...».
Щоб зрозуміти значення сучасних подій – проголошення незалежності України, прийняття Конституції України, слід звернутися до історичних подій 1918 року і відкрили одну із сторінок пошуку і боротьби, успіхів і помилок на шляху до створення української державності.
Інтерактивний метод «Дзеркало історії»
Поділ учнів на групи та вибір назв груп.
Завдання групам
· Написати у вигляді тез, що вам відомо із всесвітньої історії про Брестський мир, гетьманат П. Скоропадського.
Очікувальні відповіді
· Брестський мир був підписаний між німецько- австрійським командуванням і Радянською Росією;
· Скоропадський - гетьман України.
Учитель. Протягом уроку учні в групах будуть доповнювати записи новою інформацією з цих питань, і після закінчення уроку зачитають, що нового дізнались на уроці про Брестський мир та гетьмана П.Скоропадського.
IV. СПРИЙНЯТТЯ ТА УСВІДОМЛЕННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛ
Брестський договір, його зміст, значення та наслідки для України
Учитель. Перед лицем неминучої поразки останньою надією Центральної Ради була чужоземна допомога. І Україна її одержала в результаті підписання Брестського договору. За ініціативи більшовиків Росії 9 грудня 1917 р. у Брест-Литовську розпочалися мирні переговори.
Завдання
· 3 якими країнами Росія вела переговори?
Робота з атласом
· Знайти на карті Брест-Литовський.
Учитель. Ніким не визнана Україна, яка на політичних картах була зображена як частина Росії, могла стати звичайним трофеєм переможців
З необмеженим правом розділяти її та управляти нею. За цих обставин уряд УНР звернувся до всіх воюючих держав з нотою, у якій заявив, що не визнає права Раднаркому Росії виступати на переговорах від імені України (за IV Універсалом вона є незалежною державою) і буде вести переговори з Німеччиною самостійно.
Робота з документом
Див. Турченко Ф. Г. Новітня історія України, 10 кл. - С. 107, - Документ № 1.
Завдання
· З`ясувати, якою була відповідь командування країн Четвертного союзу на прохання ЦР взяти участь у мирних переговорах.
Очікувані відповіді
Представники командування Німеччини та її союзників вітали цю заяву і повідомили, що радо чекають на українську делегацію.
Учитель. 25 грудня 1917р. українська делегація на чолі з С.Голубовичем прибула до Брест-Литовського. Відкрився новий фронт боротьби за незалежність –дипломатичний.
27 січня (9 лютого за новим стилем) 1918 о. – підписано мирний договір у Брест-Литовську між УНР і Німеччиною та її союзниками.
Українська делегація в Брест-Литовську
Робота з підручником
Див. Турченко Ф. Г. Новітня історія України. – 10 кл.–С.105–106.
Завдання
· Виписати основні положення Брестського миру між УНР і країнами Четвертного союзу та з’ясувати його історичне значення.
Очікувані відповіді
Умови Брестського миру:
· припинення воєнних дій між воюючими державами;
· визначення кордонів України;
· встановлення дипломатичний зв’язків;
· становлення економічних зв’язків.
Німеччина та Австро-Угорщина
УНР
Зобов’язувались надати військову допомогу УНР у відновленні контролю над усією територією України
Зобов’язувалась поставити Німеччині і її союзникам продовольство за військову допомогу:
· 60 млн. пудів хліба;
· 2 млн. 750 тис. пудів худоби
Зобов’язувались доправляти в Україну сільськогосподарські машини, сіль
3 млн. пудів цукру та овочі (постійні поставки)
Історичне значення договору
• Договір поклав початок міжнародно-правовому визнанню України як незалежної держави;
• Україна стала другою державою, що вийшла з Першої світової війни;
• було визнано кордони Української держави.
Наслідки договору .
• Україна була звільнена від влади більшовиків;
• відновлено контроль ЦР на території України;
• присутність іноземних військ в УНР прискорила процес втрати ЦР влади;
• демократична влада змінюється монархічною формою правління – гетьманатом.
Відео «Брестський договір між Росією і Німеччиною»
· Порівняти, для якої із країн – України чи Росії – Брестський договір мав більш вигідні умови?
Очікувані відповіді
1. Брестський договір, підписаний з УНР, мав більш вигідні умови, адже він свідчив про міжнародне визнання УНР.
2. Для більшовицького уряду Росії Брестський мир був невигідним, адже країна втратила частину своїх територій і повинна була сплачувати Німеччині кошти.
Учитель. За декілька днів після підписання угоди у Брест-Литовському армія німців та австрійців, яка налічувала понад 450 тис. осіб, вступила на територію України і за 3 тижні звільнила Україну від більшовицьких військ. Контроль Центральної Ради на всій території України було відновлено.
Німецько-австрійське командування, надавши військову допомогу ЦР, виконало свою частину угоди. Настала черга ЦР виконувати свою частину зобов’язань – зібрати продовольство для постачання його до Німеччини і Австро-Угорщини.
Німецько-австрійське командування дуже швидко переконалось, що молоді українські політики неспроможні виконати свої зобов’язання. Адже ЦР не мала дієвого адміністративного апарату виконавчої влади для реалізації цих планів.
Робота з підручником
Див. Турченко Ф. Г. Новітня історія, 10 кл. – С. 110.
Завдання
· На основі тексту підручника дати відповідь на запитання: «У чому полягали причини втрати популярності ЦР?»
1-ша група. Чому заможні верстви населення припинили підтримку ЦР?
2-га група. Чому найбідніші верстви населення були невдоволені політикою ЦР?
3-я група. Чому німецько-австрійське командування було розчароване ЦР?
Очікувані відповіді
1-ша група .
1. Проголошення ЦР націоналізації великої земельної власності.
2. Неспроможність ЦР захистити майно і життя заможних українців.
2-га група
Неспроможність ЦР виконати свої обіцянки щодо надання селянам землі.
Діяльність уряду П. Скоропадського
Здобутки
Прорахунки
Внутрішня політика
1) Адміністративні зміни
Відновлено дієвий адміністративний апарат з числа професійних чиновників
Уряд було сформовано переважно з росіян. Представники українських політичних партій були усунені від влади, а саме вони пізніше створять опозиційний уряд Директорії, який організує повстання проти гетьманського режиму
2) Судові і законодавчі зміни
Реформа судової, системи.
Створення нових законів
Запровадження цензури. Заборона проведення зборів, мітингів, страйків.
3) Промисловість і транспорт
Відновлення залізничного руху. Повернення підприємств їхнім власникам.
Скасування 8-годинного робочого дня.
Обмеження свободи профспілкової діяльності. Самочинне призначення заробітної плати працівників власниками
4) Аграрна реформа (проект)
Наділення землею «справжніх хліборобів»
Землю передавали за викуп.
Придбати землю міг лише той, хто вже мав власне господарство
5) Реформування армії
Формування регулярної армії.
Відродження українського, козацтва
Спирався на збройні сили австро-німецької армії
6) Культура
Запроваджено викладання української мови у школах, відкрито 150 україномовних гімназій, 2 україномовних університети, налагоджено випуск кількох мільйонів україномовних підручників.
Створено Українську Академію Наук
Українська мова не стала державною мовою.
Зовнішня політика
Відкрито 11 дипломатичних і 50 консульських представництв у 20 країнах, 12 дипломатичних і 42 консульських представництв з 24 держав в Україні. Укладено мирний договір з Радянською Росією
Провідним напрямком дипломатичних відносин стали контакти з Німеччиною та її союзниками
3-тя група
Нездатність ЦР зібрати продовольство і виконати зобов’язання перед Німеччиною та Австро-Угорщиною.
Учитель. Політичні групи консервативного спрямування, офіцери українізованих частин та Вільного козацтва вступили в контакт з німецько- австрійським командуванням з метою встановлення твердої влади в України.
Перегляд відео «Останній гетьман»
· Пояснити,чому відбувся гетьманський переворот в Україні.
Очікувана відповідь
Щоб установити сильну владу в Україні і врятувати українську державність.
«Українська держава» П. Скоропадського: здобутки і прорахунки
Учитель. Отже, 29 квітня 1918 року на Всеукраїнському з’їзді землевласників в Україні було проголошено гетьманат.
Робота зі словником
Гетьманат – монархічна форма правління, що виникла в Україні 1918 року.
Молебень на київському Софіївському майдані після проголошення П.Скоропадського гетьманом України, 1918р.
Учитель. Гетьманом України було обрано Павла Скоропадського. Центральна Рада була усунена від влади.
Перегляд відео «Останній гетьман.Портрет. Діяльність»
· Скласти політичний портрет П.Скоропадського у формі тез.
Перегляд учнівських презентацій
З презентаціями виступають учні, які отримали випереджальне завдання.
Повідомлення учня
Учень виступає з повідомленням про гетьмана П. П. Скоропадського.
Робота з документом
Див. Турченко Ф. Г. Новітня історія України,10 кл. - С.117.
Завдання
· З’ясувати, на яких засадах будувалась гетьманська держава.
Очікувана відповідь:
Держава П. Скоропадського – «Українська Держава» будувалась на засадах:
а) приватної власності;
б) національного відродження.
Учитель. Розгляньмо діяльність уряду Павла Скоропадського.
Робота з таблицею
§ Під час пояснення нового матеріалу заповнити таблицю.
Очікувані результати : Див. табл. на с. 9.
Перегляд відеофрагменту з к/ф «Дни Турбиных»
1. За твором якого автора знято фільм?
2. Як автор фільму ставиться до гетьманського режиму?
Очікувана відповідь:
1. Автор твору «Біла гвардія» М. Булгаков.
2. Автор фільму негативно ставиться до гетьманату.
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
Тестові завдання із ДПА
1. Варіант № 1: завдання 1 на С. 35.
· Територію якого Державного утворення заштриховано на картосхемі? (Українська Держава влітку 1918 р.)
2. Варіант № 2: завдання 6 на С.10.
· У яких твердженнях йдеться про П.Скоропадського? (2,3)
VI. ПІДСУМКИ УРОКУ
Бесіда
1. Що нового ви дізнались під час уроку про Брестський мир і гетьманат П.Скоропадського? (Озвучує записи представник кожної групи.)
2. Коли і на яких умовах було підписано Брестський мир? Яке його значення і наслідки?
3. Що таке гетьманат?
4. У яких сферах діяльності уряд П. Скоропадського досяг найбільших успіхів?
5. Які помилки в діяльності уряду призвели до його відставки?
6. Яку роль в історії України відіграв П. Скоропадський?
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Опрацювати текст підручника Ф.Г.Турченка на с. 104-118.
2. Підготувати презентації та повідомлення, використовуючи додаткову літературу та інтернет-ресурси.
1) «Політичний портрет П. Скоропадського: погляд сучасника».
2) «Держава П. Скоропадського: успіхи і прорахунки».
3) «Брестський мир: успіх української демократії».
АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ