Тема уроку. Різноманітність птахів

Мета уроку: ознайомити учнів з основними особливостями організації та процесів життєдіяльності представників рядів Куроподібні, Гусеподібні, Соколоподібні, Совоподібні, Лелекоподібні, Журавлеподібні; розвивати пізнавальний інтерес, спостережливість, розширювати кругозір; виховувати любов до природи.

Базові поняття

та терміни: різноманітність птахів, ряди птахів, Куроподібні, Гусеподібні, Соколоподібні, Лелекоподібні, Журавлеподібні.

Обладнання

та матеріали: фотографії, малюнки, схеми, відеоматеріали, що дозволяють ілюструвати різноманітність птахів та представників рядів птахів, конверти із інформацією про деяких представників рядів Куроподібні, Гусеподібні, Соколоподібні, Совоподібні, Лелекоподібні, Журавлеподібні.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Хід уроку

І. Організаційний етап

ІІ. Актуалізація опорних знань

1)Гра «Аукціон»

Учитель. Що означає слово «аукціон»?

Учні. Аукціон_ це спосіб продажу деяких товарів, при якому товар виставляють для огляду.

Учитель. За що продається товар на аукціоні?

Учні. За гроші.

Учитель. Сьогодні на аукціоні будуть продаватись картини із зображеними птахами. Ви їх зможете купити за свої знання. Адже ваші знання- це ваше багатство.

Запам’ятайте правила гри. Картина буде продана тому учасникові гри, який назве вид птаха, зображеного на картині, ряд, до якого відносять даний вид, і коротко розкаже про особливості будови та спосіб життя даного птаха.

Друга умова гри. Ті учні, які будуть вносити доповнення про життя птахів, будуть одержувати своєрідні жетони. Хто більше одержить жетонів, той виграє дану гру і одержить відповідну оцінку.

Учитель. Починаємо гру. Продається картина. Хто бажає купити?

Учасник гри. (Очікувана відповідь. На картині зображений ківі південний. Ківі відносять до ряду Ківіподібні. На ногах чотири пальці: три направлені вперед і один - назад. Крила майже відсутні. Дзьоб довгий, тонкий і загнутий до низу. За допомогою нього ківі здобувають їжу: безхребетних тварин, що мешкають у грунті. Голова маленька розміщена на доволі довгій шиї. Великі вушні отвори не закриті пір’ям. Ніздрі які відкриваються на кінчику дзьоба відрізняють ківі від усіх інших пернатих, у яких ніздрі розташовані в основі дзьоба. Усе тіло покрите рихлими пір’їнами. Ці птахи мешкають у тропічних лісах і ведуть нічний спосіб життя, а вдень ховаються у густих заростях)

Учитель. Картина продана. Хто бажає доповнити?

Учасники гри.(Доповнення. За доповнення вчитель вручає учням жетони, на яких зображені птахи)

Учитель. Продається картина. Хто бажає купити?

Учасник гри. (Очікувана відповідь. На картині зображений нанду звичайний. Відноситься до ряду Нандуподібні. Голова маленька. Довга шия (від 1,5 до 2 м) дозволяє нанду високо піднімати голову над високими травами, а однотипне сіро – коричневе забарвлення чудово маскує його в степу. Поширений в степових регіонах Південної Америки. Природа наділила нанду гострим зором і слухом, тому птах завжди тримається насторожі, часто оглядає околиці. Великі крила покриті тонкими і ніжними пір’їнами. Дякуючи довгим і сильним ногам нанду дуже швидко бігає. При ходінні спирається на три пальці. Сильний дзьоб слугує зброєю для захисту від хижаків і в шлюбних поєдинках самців. Живляться переважно рослинною їжею – зелена трава та дикоростучі бобові рослини.)

Учитель. Картина продана. Хто бажає доповнити?

Учасники гри. (Доповнення. За доповнення вчитель вручає учням жетони, на яких зображені птахи.)

Учитель. Продається картина. Хто бажає купити?

Учасник гри. (Очікувана відповідь. На картині зображений казуар шоломоносний. Відноситься до ряду Казуароподібні. Гола, позбавлена оперення шкіра голови і шиї має фіолетовий або темно – синій колір. Голову птаха покриває роговий шолом. Хоча казуару не страшні найбільш непролазні хащі, перевагу він надає протоптаним стежинам. Через кущі він пробирається, витягнувши вперед голову, та розсовуючи роговим шоломом густі, часто колючі гілки. Боки птаха захищені від трави довгими шиповидними відростками – це все що залишилось від махових пер. Блискуче чорне оперення нагадує тонке довге хутро. Дуже сильні ноги позбавленні оперення. При ходінні казуар спирається на 3 пальці, які закінчуються гострими кігтями (слугують бойовою зброєю). Добре помітна барабана перетинка яка засвідчує про відмінно розвинутий слух. Основу раціону казуара складають плоди, які впали на землю. Казуар корінний житель Австралії, острова Нова Гвінея)

Учитель. Картина продана. Хто бажає доповнити?

Учасники гри. (Доповнення. За доповнення вчитель вручає учням жетони, на яких зображені птахи.)

Учитель. Продається картина. Хто бажає купити?

Учасник гри. (Очікувана відповідь. На картині зображений Пінгвін імператорський. Відноситься до ряду Пінгвіноподібні. Найбільший серед пінгвінів – сягає до 120 см заввишки. Краще від усіх пристосований до життя в екстремальних умовах. Густе коротке оперення являється відмінною теплоізоляцією, яка захищає птаха від морозу і вітру. Крила нагадують формою ласти і у воді служать веслами. Ноги мають по чотири пальці, які з’єднуються плавальною перетинкою. Самка відкладає одне яйце. Довгих 2 місяця самець насиджує яйце, тримаючи його на лапах та прикриваючи його від холоду товстою черевною складкою. В липні серпні із яєць вилуплюються пташенята, яких батьки спочатку вигодовують «пташиним молоком».

Учитель. Картина продана. Хто бажає доповнити?

Учасники гри. (Доповнення. За доповнення вчитель вручає учням жетони, на яких зображені птахи.)

Учитель. Продається картина. Хто бажає купити?

Учасник гри. (Очікувана відповідь. На картині зображений горобець хатній. Відноситься до ряду Горобцеподібні. Усім знайомий мешканець міст та сіл, тисячу років тому пристосувався до життя поруч з людиною. Самки відрізняються від самців. У самця під горлом знаходиться велика чорна пляма, схожа на галстук. Голова і майже усе тіло самки сірі. Тільки на спині та верхній стороні крил на світло – коричневому фоні знаходяться темні полоси. У самця спина сторона коричнево – бура, черевна – світло – сіра. Дзьоб у обох статей міцний, пристосований до поїдання комах та насіння різних рослин. Три пальці спрямовані вперед. Один – назад. Усі пальці закінчуються гострими кігтями.)

Учитель. Картина продана. Хто бажає доповнити?

Учасники гри. (Доповнення. За доповнення вчитель вручає учням жетони, на яких зображені птахи.)

2)Гра «Цікава систематика»

Учням пропонується загадка. Вони називають птаха, про якого йде мова в загадці, ряд, до котрого він належить, і відповідають на запитання.

1.Швидко скрізь цей птах літає,

безліч мошок поїдає,

за вікном гніздо будує,

тільки в нас він не зимує.

(Ластівка)

Де зимують ластівки?

(Очікувані відповіді. Помірна кліматична зона Європи, Азії, Північної Америки та Північної Африки.)

2.Першим я приніс весну,

Пробудив усе від сну.

Заспіваю під вікном,

А зовуть мене…

(Шпаком)

Коли шпаки прилітають навесні, вони беруться за чищення місць гніздування, старанно викидають сміття та будують нові гнізда. У нове гніздо вони приносять духмяний полин, м’яту та інші рослини, що сильно пахнуть, Навіщо шпаки приносять у гніздо ці рослини?

(Очікувані відповіді. Щоб вигнати паразитів)

3.Червоногрудий, чорнокрилий,

Любить зернята дзьобати.

Із першим снігом на горобині

Знову з’явиться він у нас

(Снігур)

Чим живляться снігурі? Яка їхня улюблена їжа?

(Очікувані відповіді. Живляться снігурі різним насінням, весною поїдають бруньки дерев і кущів, а восени та зимою підживлюються лісовими ягодами та горішками. Улюблена їжа – ягоди горобини?)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Прийом «Зацікав»

Лелека на даху – щастя в родині.

Взагалі, з лелеками пов’язано багато легенд: вони і щастя приносять тій оселі, де гніздяться, і дітей… Лелека – символ родинного добробуту, його вважали священним птахом. Лелек не можна було тривожити. Ще одна легенда стверджує, що у лелек свої «суди». За легендою «винних» на цих судах засуджують до страти. Ця легенда також має біологічну підставу: восени лелеки дійсно можуть вбивати слабких птахів, нездатних витримувати тривалий переліт.

Мабуть, ви чули вислів «лебедина пісня». Стосовно людини це означає :» останній шедевр майстра». Вважається, що лебідь перед смертю, прощаючись із життям, співає свою останню пісню – найкращу.

Це не зовсім так, але недалеко від істини. Щиро кажучи, голос у лебедів не дуже гарний і співати (як, скажімо, солов’ї) вони не вміють. Але при останньому подиху лебедя повітря з шумом виходить із трахеї і лунає жалісний стогін. Це і є «лебедина пісня».

«Журавлями» називають споруди над криницями, « журавель» - один із найдавніших народних танців. Саме характерний вигляд, цікава поведінка та гучний голос здавна привертали увагу людей. Журавлі мають довгу шию. Для них є характерним подовження трахеї, що дозволяє журавлям видавати голосні звуки (відоме» кру – кру – кру»). Навесні перед гніздуванням, журавлі влаштовують характерні « танці».

Люди наділяли сов надзвичайними властивостями, вважали їх символом мудрості. Схожість «обличчя» сов із обличчям людини здавна викликали до них повагу. Насправді ж «мудрість» сов значно перебільшена – численні дослідження показали, що вони далеко не такі розумні. Але наше ставлення та повага до них красивих корисних птахів, звичайно, не можуть через це змінюватись.

«Як із гуся вода»

У цьому вислові, використаним звичайно в переносному розумінні, відмічено добре відоме явище : пір’я гусеподібних у воді не промокає. Пояснення секрету просте ; птах постійно змащує пір’я особливим жировим виділенням куприкової залози.

А ви хочете більше ознайомитись із ознаками представників рядів Куроподібні, Гусеподібні, Соколоподібні, Совоподібні, Лелекоподібні, Журавлеподібні?

Спробуйте поглянути на дані ряди очима науковця.

(Повідомлення теми, мети, та завдань уроку)

ІV.Вивчення нового матеріалу

1)Складання схеми

КЛАС ПТАХИ


Надряд Надряд Надряд

Безкільові Пінгвіни Кілегруді

Ряди:

Дятлоподібні

Горобцеподібні

Куроподібні

Гусеподібні

Соколоподібні

Совоподібні

Лелекоподібні

Журавлеподібні

2)Розповідь учителя з одночасним заповненням таблиці

Ряд

Особливості будови й

життєдіяльності

Значення

Представники

Куроподібні

Тіло масивне, а крила короткі, широкі. Добре бігають і ходять. Політ стрімкий, нетривалий. Ноги сильні, мають чотири пальці з кігтями, пристосовані до розгрібання грунту. Вивидкові птахи. Гнізда влаштовують на землі. Осілі, кочові, окремі здатні до міграцій.

Деякі види одомашнені, інші є об’єктом промислу.

Курка.

індичка,

цесарка,

тетерук,

сіра та біла куріпки,

перепілка,

глухар, рябчик,

фазан, глухар.

Гусеподібні

Водоплавні птахи з плавальною перетинкою на ногах. Видовжена шия та вкорочені і зсунуті назад ноги. Дзьоб широкий, сплюснутий, має рогові пластинки. Жорстке оперення і густий пуховий прошарок. Добре розвинена куприкова залоза.

Деякі види одомашнені, інші є об’єктом промислу.

Сірий гусак,

крижень, лебеді, гоголь, чирок, гага звичайна, домашні качки й гуси.

Соколоподібні

Хижі птахи з коротким і гачкоподібно загнутим дзьобом. Довгі, загнуті кігті, швидко літають. Мають гострий зір. Харчуються різними видами тварин (гризунами, птахами, рибою, комахами,тощо). Перелітні, кочові, осілі птахи.

Регулюють кількість різних тварин у біоценозах; знищують шкідників сільського та лісового господарства. Відлякування птахів від садів і виноградників, а також летовищ. Для полювання. Роль «санітарів».

Беркут, боривітер, чорний шуліка, тетерев’ятник, гриф чорний, сокіл – сапсан.

Совоподібні

Великі очі. Нічні хижаки з добре розвиненим зором і слухом. Гачкоподібний дзьоб. Міцні та загнуті кігті. Голова широка й округла, оперення утворює лицьовий диск. Крила довгі, хвіст короткий. Утворюють постійні пари. Харчуються різними видами тварин (гризунами, рибою,комахами, птахами тощо). Перелітні, кочові або осілі птахи.

Регулюють кількість різних тварин у біоценозах. Найважливіші регулятори чисельності мишоподібних гризунів.

Пугач, сіра сова, вухата сова, полярна сова,

Лелекоподібні

Переважно навколоводні птахи. Мають довгу гнучку шию, довгі ноги та дзьоб. Цівка й нижня частина гомілки не оперені. Чотири пальці,з яких три передні сполучені невеликою перетинкою. Живляться різними видами тварин (рибою, амфібіями,комахами). Дрібні, середні або великі нагніздні птахи. Майже всі види перелітні.

Великого практичного значення не мають. Деякі є об’єктами спортивного полювання.

Сіра чапля, велика й мала білі чаплі, білий і чорний лелеки, копиця.

Журавлеподібні

Наземні або водні птахи із загостреним дзьобом. Мають довгі шию та ноги. Для більшості видів характерна видовжена трахея, яка утворює петлі. Живляться тваринною та рослинною їжею. Виводкові. Перелітні, кочові або осілі птахи.

Великого практичного значення не мають, але деякі види можуть бути об’єктом промислу.

Журавель степовий, журавель сірий, дрохва, хохітва.

3.Рольова гра «Заочна мандрівка»

а)Куроподібні

Чарівник. Уявіть, що ми з вами знаходимось на Поліссі та в Лісостепу. Ми чуємо бурмотіння та «чуфикання». І нарешті зустрічаємо тетерука. Для тетеруків характерна цікава шлюбна поведінка. Навесні, тільки – но пригріє сонечко, тетеруки токують. Для цього вони збираються на спеціальних ділянках – токовищах, якими можуть бути галявини, пагорби, ділянки степу, просіки тощо. «Співи» складаються з двох частин – бурмотіння звучить як «вур – вур», а чуфикання – як «чуф – фи». При цьому птахи ще й «токують» - поважно ходять, розпустивши хвіст, повертаються, присідають, перебігають з місця на місце. Між самцями час від часу виникають сутички, що зовні нагадують бійку двох півнів. Серйозних пошкоджень один одному тетеруки не завдають. Гніздо новоутворена сім’я будує неподалік від токовища по сусідству з ягідниками суниці та інших ягід. Улітку тетеруки живляться рослинами, ягодами та комахами, а взимку – бруньками та пагонами берези, вільхи, осики та інших дерев.

Помічник чарівника 1. Зараз ще раз випробуємо чарівну паличку. За одним помахом її перенесемося в Карпати. Тут живе один з найбільших представників ряду Куроподібних – глухар. Як і тетерук, токує, але звуки при цьому видає інші – «клацання» та «скиркання». Назва глухаря пов’язана саме з особливостями його токування: під час «скиркання» особлива складка, що знаходиться у нього в слуховому проході, наливається кров’ю і закриває прохід. При цьому глушець нічого не чує, чим і користуються мисливці. Улітку їдять ягоди, квітки і листя різних рослин, комах та інших безхребетних. Узимку живляться майже виключно хвоєю, зрідка доповнюючи свій раціон ягодами горобини. Чисельність глухарів зменшується, цей птах занесений до Червоної книги України.

б)Гусеподібні

Чарівник. Уявіть собі звичайну гуску – і ви матимете уявлення про весь ряд Гусеподібні. Лебеді – найбільші і найкрасивіші представники ряду. Уявою перенесемось на узбережжя Чорного моря, де під час перельотів і на зимівлі трапляється лебідь – кликун. Він має видовжене тіло, дуже довгу шию і середніх розмірів голову. Дзьоб майже повністю чорний. Плаває неквапно, із почуттям власної гідності, але якщо йому загрожує небезпека, може пливти зі швидкістю доброго човна. На суходолі почувається невпевнено, тому намагається на неї не виходити. Літати вміє, але злітає довго, з розгоном, як літак. Це дуже обережний і водночас сильний птах. Намагається триматись подалі від берега, у малодоступних водоймах.

В Україні живуть і лебідь – шипун та лебідь малий.

Помічник чарівника 1. Сірі гуси є предками деяких порід свійських гусей. Сіра гуска – великий птах, який добре почувається і у воді, і в повітрі, і на суходолі. За зовнішнім виглядом дуже схожа на свійських гусей. Є перелітнім птахом.

Але за помахом чарівної палички перенесемось до місць гніздувань – плавні Дунаю, Дніпра. Гнізда великі, до 1 м у діаметрі. У кладці 4 – 10 яєць. Живиться лише рослинною їжею. Цікаво, що за деякими даними, тривалість життя сірої гуски (і свійських гусей) може бути надзвичайно велика – до 70 років.

Помічник чарівника 2. Крижень вважається предком свійських качок. Він належить до так званих річкових качок. Це означає, що крижень годується тільки на мілині, тобто там, де може дістати до дна дзьобом. Непогано літають, злітаючи майже без розгону, добре пірнають і у разі небезпеки швидко бігають. Щоправда, по землі їм ходити не подобається, вони ходять неквапно, перевалюючись з боку на бік. Самці крижнів відрізняються від самиць забарвленням, причому самиці забарвлені скромніше. Крижень – перелітний птах, але деякі особини залишаються на зиму.

в)Соколоподібні

Чарівник. Уявіть що ви зараз перенеслися на південне узбережжя Криму. Тут відшукуємо місця гніздування чорного грифу. Гнізда влаштовує на деревах. Його тіло завдовжки до 115 см, а розмах крил до 2,5 м. Значна частина шиї позбавлена оперення, голова та верхня частина шиї вкриті коротким пухом. Чисельність низька і не перевищує кількох пар. Це пояснюються скороченням кормової бази та тим, що розмножуються грифи не кожного року. Веде осілий спосіб життя.

Помічник чарівника 1. А зараз ми з вами опинились в Карпатах. Погляньте на птаха, який парує в небі, має виїмчастий розріз хвоста. Це шуліка рудий. Має коричнево – руде забарвлення. Всеїдний: живиться не тільки гризунами, рибою, пташенятами, амфібіями та рептиліями, а й падлом та покидьками. Занесений до Червоної книги України.

В Україні поширений і шуліка чорний – має майже однотипне, темно – коричневе забарвлення.

Помічник чарівника 2. Щойно побували у Карпатах. Помандруємо далі у Закарпаття та західну частину Полісся. Саме тут зберігся надзвичайно рідкісний, найбільший хижий птах України – беркут. Розмах його крил – майже 2 м. Утворює пари на все життя. Гнізда великі, до 3 м у діаметрі, будують переважно на деревах чи скелях. Беркут цінується як найкращий птах для соколиного полювання.

Помічник чарівника 3. Уявіть собі зелене поле, вкрите різнобарвними квітами. Над головою колами лине у височінь сапсан. Досягнувши зручного повітряного потоку, він завмирає, зручно прилігши на ньому. Птах висить над лягавим псом, зайнятим пошуком дичини. Його зносить потоком повітря, він здійснює коло над вашою головою і знову завмирає на тлі блакитного неба. Аж ось лягавий пес робить стійку, сокіл, миттю зорієнтувавшись заходить під вітер, лунає команда «Аванс!» - пес схоплюється з місця, і із заростей злітає різнобарвний фазан. Сапсан блискавкою падає з піднебесся… Сапсан дуже красивий і рідкісний представник соколів. Зараз соколине полювання знову стає популярною розвагою для людей «із товстим гаманцем», адже один дресирований сокіл коштує, як непоганий автомобіль.

г)Совоподібні

Чарівник. Ми з вами знаходимось у густому лісі. Навкруги ніч. Аж раптом чуємо голос серед глухого лісу: «Пу – гу, пу - гу». Це звичайний пугач – найбільша сова в Україні. Чисельність його, й без того невелика, постійно зменшується. Пугача внесено до Червоної книги України. Полює на дрібних гризунів, а також на птахів.

Помічник чарівника 1. А зараз ми з вами перебуваємо в парку. Тут спробуємо відшукати найпоширенішу в Україні сову – сову сіру. Вона мешкає в лісах, але трапляється в парках, і садах. Вола в якому зберігає їжу, не має. Тому харчується часто, але не по багато, а запаси їжі зберігає поблизу гнізда. Не вважаючи за потрібне будувати гніздо, сова сіра оселяється в залишених дуплах або ж займає гнізда інших птахів.

д)Лелекоподібні

Чарівник. Ось оселя людини. Саме тут влаштовує гніздо лелека білий. Білий лелека справді білого кольору, але кінці його крил чорні. Коли лелека складає крила, уся задня частина його тіла здається чорною. Цим пояснюється друга його назва – чорногуз.

Інший вид – лелека чорний – рідкісний птах. Свої гнізда будує в лісах, на бічних гілках дерев, уникаючи сусідства з людиною.

Лелеки збирають їжу (ящірок, змій, жаб, комах, молюсків) з грунту. Вони не мають голосових зв’язок і тому звуки видають, стукаючи половинками дзьоба.

Помічник чарівника 1. Ось колонія сірої чаплі. Гнізда будують на деревах, у разі їх відсутності – у заростях очерету . Гнізда дірчасті, «неохайні», часто навіть можна побачити яйця, що знаходяться у гнізді. Має сіре забарвлення. На голові в неї чорний чубчик, над очима проходить чорна смуга. Дзьоб трохи сплющений з боків і по краях має дрібні зубчики. Свою їжу ці птахи здобувають зазвичай у воді (риби, земноводні, безхребетні тварини).

е)Журавлеподібні

Чарівник. Увага! Важко доступні болота Полісся, лівобережного степу. Саме тут гніздиться журавель сірий, і його гучні крики ми чуємо в небі навесні і восени, коли ці птахи здійснюють міграції.

Початок гніздового періоду супроводжується так званими шлюбними розвагами – токуванням, що являє собою цікаву картину. На відкритому сухому місці серед болота збираються самці і влаштовують кумедні танці для самок. Із кола, утвореного самцями, на середину виходить один або два самці. Вони стрибають. Киваючи головою, присідають, кружляють, ніби намагаються показати свою спритність і силу.

Перед початком гніздування самець гордо походжає, красується перед подружкою, після чого партнери виконують один для одного ритуальний шлюбний танець, який складається із стрибків, помахів крил, церемонних шагів та поклонів.

Помічник чарівника 1. Перед нами невелика ямка. У ній лежать відкрито, безпосередньо на грунті яйця. Шкаралупа яєць має таке забарвлення, що вони повністю зливаються з оточуючим середовищем. Це гніздо самого маленького із усіх журавлів світу – журавля степового, або красавки. Назву він отримав за «бакенбарди» - довгі пучки білих пір’їн по боках голови. Цей вид трапляється у пд – сх частині країни та на півночі Криму.

4.Групова робота (ігрова ситуація)

Учитель повідомляє про те, що перед уроком до школи принесли «листи» без зворотних адрес, і пропонує учням вгадати, від кого вони.(На конвертах наклеєні географічні карти , у кожному з них міститься інформація про представників різних рядів птахів.) Після знайомства з листами учні характеризують особливості кожного представника.

Текст «листів» для групової роботи

1 лист. (На конверті наклеєна карта Азії на якій виділені Пд. та Пд. Сх. регіон)

Фазан – один з найгарніших видів куроподібних. У яскравому забарвленні самців чергуються різноманітні кольори: золотистий, темно - зелений, оранжевий, фіалковий; самки мають менш яскраве оперення. Улюблені фазанами місця – кущі, зарості по берегах річок, ліси, околиці засіяних полів. По долинах річок піднімаються і в гори, але не дуже високо і тільки там, де можливо надійно сховатись в густих заростях.

На території нашої країни фазани акліматизовані(акліматизація – пристосування певного виду до умов місцевості, де він раніше не мешкав).

2 лист. (На конверті нанесена карта Пн. Європи, Азії та Америки – виділено морські узбережжя)

Одна з найбільших за розмірами качок, відома своїм чудовим пухом – це гага звичайна. Пух володіє винятковою легкістю та малою теплопровідністю, користується заслуженою славою кращого у світі утеплювача. Це вид – новий для території України. З середини ХХ століття гніздується на території Чорноморського біосферного заповідника (Херсонська область).

3 лист. (На конверті нанесена карта Африки)

Скопа – рідкісний птах, занесений до Червоної книги України. Будує великі гнізда, які може використовувати протягом багатьох років. Розташовує їх зазвичай, на високих деревах, інколи на скелях чи просто на землі. Живиться рибою, але за її відсутності може полювати на дрібних гризунів, жаб або невеликих птахів. Рибу ловить, пікіруючи на неї з витягнутими лапами з висоти 20 – 25 метрів. Скопа – перелітний птах. Може зимувати у Пд. Азії.

4 лист. (На конверті нанесена карта Арктики)

Біла, або полярна сова – одна із найбільших і сильних представників. На відміну від більшості сов, біла сова полює і вдень, і вночі. Частково осілий, або переважно кочовий птах. В особливо морозні зими мігрують на південь, і тоді їх можна у великій кількості побачити на півдні Скандинавського півострова. Весною білі сови повертаються на північ і знаходять собі пару, щоб присвятити коротке полярне літо виведенню потомства, однак восени родині зв’язки розпадаються. Біла сова може до 40 днів обходитись без їжі, існуючи за рахунок накопичених запасів підшкірного жиру. За період вимушеного посту цей шар зменшується на 2 см. Щоб зекономити енергію, птах майже весь час сидить без руху.

5 лист. (На конверті нанесена карта Африки )

Майже все життя бугай ховається в заростях тростини. Захисний колір та поза роблять бугая майже непомітним серед стебел очерету. Незвичайна анатомічна особливість – дуже широко розміщені очі. Таке їх розміщення значно розширює поле зору птаха навіть при високо піднятій голові. Дякуючи тонким та довгим пальцям, бугай із незвичайною легкістю ходе по стеблах рослин. Її здобиччю стають дрібні рибки, земноводні, комахи. Бугай більш усього на світі любить вугрів: від її гострого дзьоба цих змієподібних риб не спасає навіть слизька шкіра.

6 лист. (На конверті нанесена карта Африки)

Один із найкрасивіших журавлів Землі – вінценосний. Назвали його так за пучок тонких золотистих пір’їн, які віялом розміщені на його потилиці, - чудовою короною коронований цей журавель. Сам птах чорний із білими кінцями крил, а щоки у нього неначе нарум’янені: розовим кольором сяють.

У Африці цінують цих журавлів не тільки за красу, а і за користь, яку вони приносять: багато сарани поїдають. У них особливий спосіб полювання: ці птахи важно ходять і топають по землі ногами. Налякана сарана та інші комахи вилітають, а журавлі спритно їх хапають.

V.Узагальнення та систематизація знань

Гра «Ключі від форту Орнітологія»

Сьогодні, шановні гравці , форт Орнітологія запропонує вам цікаві завдання.

Щоб перемогти, вам потрібно у випробуваннях здобути – ключі. Лише тоді ви зможете відімкнути скриню, в якій міститься скарб форту орнітологія.

Перше випробування – загадка.

Послухайте розповідь й відгадайте, про якого птаха йде мова.

Найменша курочка, вагою 150 грамів. Харчується насінням рослин. Улітку поїдає також комах шкідників полів. Гніздиться в густій траві на полях. Побачити цього птаха вдається рідко, а лемент самців: « Спати пора!. «Знає кожний сільський житель. На сьогодні в нашій країні є кілька ферм, де тримають цих птахів.(Перепел)

Друге випробування – Який птах «вилупиться» з яєць?