Sukututkimus ja lähetystyö ovat yhtä -
tehdään niitä yhdessä!
Sisar Kindall
Sukututkimustyö on auttanut minua yhdistämään minut meksikolaiseen perintööni. Äitini on Meksikolainen ja niin haluan oppia lisää hänen kulttuuristaan. Valitettavasti äitini ei opettanut minulle äidinkieltään espanjaa, siis joskus on kielimuuri. Kuitenkin sukututkimustyö on auttanut minua voittamaan tämän kielimuurin. Kun opin esivanhemmistani, tunnen että opin lisää itsestäni. Tunnen erityisesti yhteyden isoäitiini. Hän syntyi Espanjassa ja kasvoi Meksikossa. Meillä on sama syntymäpäivä, ja minulle on kerrottu, että näytän häneltä. Sukututkimustyön ja FamilySearchin kautta olen oppinut, että perhe on enemmän kuin kieli, jota puhut tai mistä olet kotoisin. Perhe on jumalallinen ja ikuinen. -
Sisar Tracy
Sukututkimustyö yhdistää meidät perheeseemme. Löysin tarinan iso-iso-iso-isoisästäni, joka oli pioneeri. Hän oli metsuri vuorilla. Hän meni töihin erittäin kylmänä päivänä. Hän oli ainoa vuoristossa. yksi puista kaatui isoisäni päälle. Siellä ei ollut ketään auttamassa häntä. kamppailun jälkeen hän menetti tajuntansa. Hän heräsi kaksi tuntia myöhemmin. Hän oli kelkassaan muutaman kilometrin päässä puun kaatumispaikasta. Hevoset vetivät kelkkaa ja kaikki puut olivat siististi sijoitettuna siihen. Hän uskoi, että enkelit pelastivat hänet. Minä olen kiitollinen sukutukimustyöstä, koska sen avulla voimme oppia perheestämme. Olen kiitollinen siitä, että tiedämme, että voimme olla perheidemme kanssa ikuisesti.
"Lähetystyö sekä temppeli- ja sukututkimustyö ovat sen yhden suuren työn toisiaan täydentäviä ja toisiinsa liittyviä puolia, joka keskittyy pyhiin liittoihin ja toimituksiin, joiden avulla me voimme saada elämässämme jumalisuuden voiman ja lopulta palata taivaallisen Isän luo ..."
David A. Bednar
Otsikkokuva: Unelmia Helsingin vaarnasta. Oikeudenhaltijan luvalla.