Žaidybinimo principai

Žaidybinimas - tai žaidimų dizaino elementų ir mechanikos integravimas į ne žaidimų kontekstą, pavyzdžiui, švietimo aplinką, siekiant padidinti įsitraukimą, motyvaciją ir mokymosi rezultatus. Profesiniame švietime žaidybinimas gali būti veiksminga priemonė, skatinanti aktyviai dalyvauti, ugdanti pasiekimų jausmą ir stiprinanti pageidaujamą elgesį. 

Žaidybinimo sąvoka

Žaidybinimo procese panaudojami motyvaciniai žaidimų aspektai, kad mokymasis taptų malonesnis ir veiksmingesnis. Įtraukiant tokius elementus kaip iššūkiai, apdovanojimai ir progreso sistemos, žaidybinė patirtis skatina tokius vidinius motyvatorius kaip smalsumas, meistriškumas ir savarankiškumas, o tai gali gerokai padidinti mokinių įsitraukimą ir išlaikymą.

Žaidybinimo privalumai švietimo įstaigose


Šaltinis: www.doi.org/10.1186/s41239-017-0042-5 

Pagrindiniai žaidybinimo principai


Šaltinis: www.academictech.uchicago.edu/2023/11/08/effective-design-principles-and-accessibility-for-gamifying-your-classes/ 

Internetiniai žaidimai

Internetinių žaidimų įtraukimas į profesinio mokymo pamokas yra patrauklus ir interaktyvus mokymosi būdas, kuris gali padėti mokiniams geriau suprasti sudėtingas sąvokas ir praktinius įgūdžius. Šiuose žaidimuose panaudojamas įtraukiantis internetinių platformų pobūdis, kad būtų imituojami realaus pasaulio scenarijai, skatinamas bendradarbiavimas ir įtvirtinami mokymosi tikslai. Šiame submodulyje nagrinėsime keletą internetinių žaidimų, pritaikytų specialiai profesinio mokymo įstaigoms, pabrėšime jų naudą ugdymui ir tai, kaip juos galima veiksmingai integruoti į klasės aplinką, kad praturtintų mokinių mokymosi patirtį. Naudodamiesi šiais žaidimais mokiniai gali dinamiškai ir įdomiai ugdyti kritinio mąstymo įgūdžius, problemų sprendimo gebėjimus ir konkrečios pramonės šakos žinias, taip pasiruošdami sėkmingai dirbti pasirinktose profesinėse srityse.

"The Waste Game" (žaidimas)

„The Waste Game“ yra naujoviška internetinė mokomoji priemonė, skirta atliekų prevencijos ir perdirbimo žinioms ugdyti. Reaguojant į nuolatines atliekų tvarkymo universitetų miesteliuose problemas, ypač susijusias su netinkamu studentų atliekų rūšiavimu, žaidimas buvo kruopščiai sukurtas po išsamių pokalbių su suinteresuotosiomis šalimis, literatūros apžvalgų ir atliekų audito. Bendradarbiaujant su pirmaujančiais Airijos universitetais ir suinteresuotosiomis šalimis sukurtas žaidybinis metodas žaidėjams suteikia interaktyvios ir įtraukiančios patirties. Žaidime, kurio struktūra pagrįsta atliekų hierarchijos sistema, naudojami žaidybinimo ir elgsenos metodai, skatinantys tvarią praktiką. Pasitelkiant bendrą pasakojimą, interaktyvų dialogą, socialinius palyginimus ir apdovanojimus, žaidėjai skatinami daryti pažangą ir įsipareigoti mažinti ir perdirbti atliekas. Šis žaidimas, išbandytas atsitiktinių imčių kontroliniame tyrime dalyvaujančiuose universitetuose, parodė didelį veiksmingumą gerinant atliekų prevencijos ir perdirbimo elgseną. 

www.thewastegame.iua.ie 

"Working with Water" (žaidimas)

"Working with water" - tai strateginis internetinis žaidimas, padedantis mokiniams mokytis kurti ir prižiūrėti tvarią vandens tiekimo sistemą centrinėje pakrantėje.

Žaidimo veiksmas vyksta Australijos centrinėje pakrantėje, kur augant bendruomenei didėja švaraus geriamojo vandens poreikis, o žaidėjas yra atsakingas už naujų infrastruktūrų kūrimą, kad patenkintų padidėjusį poreikį.

Žaidime imituojami realūs vandens valdymo iššūkiai, su kuriais susiduria auganti Centrinės pakrantės populiacija.

www.chaostheorygames.com/work/working-with-water 


"BinPong App" (žaidimas)

Nors „BinPong“ daugiausia dėmesio ir toliau skiria JAV rinkai, programėle galima naudotis ir Europos šalyse, taip išplečiant jos pasiekiamumą visame pasaulyje. „BinPong“ naudotojams suteikia žaidimų platformą, skirtą perdirbimui, skatinančią grąžinti daiktus į paskirtus perdirbimo punktus, taikant taškais pagrįstą sistemą. Vartotojai gali kurti klanus, skatindami draugišką konkurenciją ir siekdami tausoti aplinką. Pažymėtina, kad sukauptus taškus galima skirti labdaringiems tikslams, pavyzdžiui, medžių sodinimo iniciatyvoms, taip sustiprinant programėlės poveikį ne tik atskiriems naudotojams, bet ir platesnėms aplinkos išsaugojimo pastangoms.


www.binpong.com 


Edukacinė patirtis už klasės ribų

Skaitmeniniai žaidimai gali būti galingos švietimo priemonės, kurios išplečia mokymąsi už tradicinės klasės ribų. Šie žaidimai suteikia įtraukiančią ir interaktyvią patirtį, kuri įtraukia mokinius, padeda geriau suprasti sudėtingas sąvokas ir tobulinti įgūdžius. Pasitelkiant žaidybinimo principus, skaitmeniniai žaidimai sukuria dinamišką mokymosi aplinką, kuri motyvuoja mokinius aktyviai dalyvauti ir tyrinėti su tvarumu susijusius scenarijus. Šiame submodulyje pristatysime specialiai tvarumo ugdymui pritaikytus vaizdo žaidimus. Šie žaidimai suteikia mokiniams įtraukiančios patirties, kuri padeda suprasti aplinkosaugos problemas, skatina kritinį mąstymą ir įkvepia imtis veiksmų kuriant tvaresnę ateitį.

Beyond Blue by E-Line Media and BBC Studios (2020) (žaidimas)

www.youtube.com/watch?v=pOAWBCXpo6k 


Platforma: PC, Xbox One, PlayStation 4 & Apple Arcade

Tema: Ecological Education


„Beyond Blue“ - tai vieno žaidėjo nuotykių žaidimas, kuriame tyrinėjama mūsų vandenyno paslaptis giliavandenių vandenų tyrinėtojos ir mokslininkės Mirai akimis.

Ji ir jos naujai suburta tyrėjų komanda naudosis novatoriškomis technologijomis, kad pamatytų, išgirstų ir bendrautų su visa vandenyno gyvybe. „E-Line“, „BBC Studios“, „OceanX Media“ ir kai kurie žymiausi vandenynų mokslo ekspertai sukūrė įtaigų pasakojimą ir itin tikrovišką nepaliesto pasaulio tyrinėjimą.

"Beyond Blue" taip pat siūlo žaidimo enciklopediją - visų vandenyno būtybių, su kuriomis susidursite savo kelionėje, rinkinį. Joje pateikiamos įžvalgos ir filmuota medžiaga iš apdovanojimus pelniusio dokumentinio filmo „Blue Planet II“, o žaidėjas skatinamas pažinti ir apmąstyti neįtikėtiną mūsų vandenyno platybę.

Plasticity by Plasticity Games (žaidimas)

www.youtube.com/watch?v=_ZpWVaHtBSw 

www.store.steampowered.com/app/1069360/Plasticity/ 


Platforma: PC and Mac

Temos: Atliekų tvarkymas ir perdirbimas


„Plasticity“ - tai galvosūkių platforminis žaidimas apie plastiko užvaldytą pasaulį ir pasirinkimus, kuriuos priimi, kad jį išgelbėtum. Jūs žaidžiate už Noa - smalsią merginą, kuri palieka savo niūrius namus ieškodama geresnės ateities.

Jūs leidžiatės į emocinę kelionę, nes jūsų veiksmai dinamiškai keičia žaidimo eigą ir istoriją. Nors kiekvienas sprendimas turi pasekmių, tik nedaugelis jų yra negrįžtami - galite suklupti, galite nukristi, bet tik jūs galite išgelbėti pasaulį.

„Plasticity“ yra nemokamas žaidimas, kurį sukūrė Pietų Kalifornijos universiteto studentai. Kūrėjų komandos studentai ir dėstytojai tiki, kad vaizdo žaidimai yra raktas, galintis įkvėpti aplinkosauginį aktyvumą.

Žaidimas „Plasticity“ verčia žaidėją susimąstyti apie šiukšles, kurias išmetame, ir plastiką, kurį perdirbame, išryškindamas, kad nematome, kur jis nukeliauja ir kokį poveikį daro. Žaidimas padeda įsivaizduoti šį poveikį pasitelkiant pasakojimo meną ir interaktyvius pasirinkimus, kuriuos darote realiuoju laiku.

"Planet Zoo" (2019) (žaidimas)

www.youtube.com/watch?v=2D9Q_ojqs_Y&ab_channel=PlanetZoo 

www.store.steampowered.com/app/703080/Planet_Zoo/?l=english 


Platforma: PC, Xbox One, PlayStation 4 & Apple Arcade


Šis įtraukiantis simuliacinis žaidimas, kurį sukūrė tokių mėgstamų žaidimų kaip „Planet Coaster“ ir „Zoo Tycoon“ kūrėjai, yra ne tik pramoga, bet ir galinga edukacinė priemonė. Žaidėjai turi galimybę kurti sudėtingas buveines, valdyti savo zoologijos sodą ir bendrauti su įvairiais gyvūnais, kurių kiekvienas pasižymi savitomis asmenybėmis ir elgsena. Per praktinę patirtį žaidėjai sužino apie gyvūnų gerovę, buveinių tvarkymą ir išsaugojimo pastangų svarbą siekiant išsaugoti biologinę įvairovę. Nuo žaismingų liūtukų iki didingų dramblių - kiekvienas susitikimas „Planet Zoo“ žaidime padės suprasti sudėtingą laukinės gamtos ir ekosistemų pusiausvyrą. Kurdami natūralią aplinką atspindinčias buveines, atlikdami kiekvienos rūšies tyrimus ir palengvindami veisimo programas, žaidėjai geriau supranta visų gyvų būtybių tarpusavio sąsajas ir gyvybiškai svarbų žmonių vaidmenį saugant vertingą mūsų planetos laukinę gamtą ateinančioms kartoms.

Programėlės

Integruodami tvarumo programėles į profesinio mokymo klases, mokytojai gali suteikti mokiniams praktinio mokymosi galimybių, ugdyti kritinio mąstymo įgūdžius ir įkvėpti būsimus tvarumo lyderius įvairiose profesinėse srityse. Interaktyviai tyrinėdami ir praktiškai taikydami, mokiniai gali įgyti žinių, įgūdžių ir mąstysenos, reikalingų sprendžiant aktualius tvarumo iššūkius ir prisidedant prie tvaresnės ateities kūrimo.

"Ecosia" (paieškos sistema)

„Ecosia“ yra ekologiška paieškos sistema, kuri savo pajamas iš reklamos naudoja medžiams sodinti. Šia tvaria programėle siekiama skatinti miškų atkūrimą ir remti gamtos apsaugą naudojant paieškos sistemą. Su kiekviena paieška „Ecosia“ naudotojai prisideda prie pasaulinių ekologinių projektų rėmimo, o tai reiškia, kad „Ecosia“ teigiamai prisideda prie CO2 kiekio atmosferoje mažinimo.


www.ecosia.org 

Šaltinis ir autorių teisės Ecosia

"Good on You" (tvari mada)

Ši programėlė padeda vartotojams rasti etiškų ir tvarių mados prekių ženklų. Ji vertina įmones pagal jų socialinį poveikį ir poveikį aplinkai ir siūlo rekomendacijas dėl tvarių drabužių. Ši programėlė padeda didinti informuotumą apie tvariąją madą, padėdama vartotojams priimti pagrįstus pirkimo sprendimus ir skatindama įmones laikytis atsakingos praktikos.


www.goodonyou.eco     

Šaltinis ir autorių teisės Good on You 


"CodeCheck" (tvarūs kosmetikos ir maisto produktai)

Tvarumo programėlė „CodeCheck“ yra naudinga priemonė, skirta ekologiškai sąmoningiems vartotojams tam, kad jie galėtų gauti informacijos apie kosmetikos ir maisto produktų sudedamąsias dalis. Naudodamiesi „CodeCheck“ vartotojai gali skenuoti produktus ir gauti išsamius jų poveikio sveikatai ir aplinkai vertinimus. Programėlėje taip pat pateikiama informacija apie galimai kenksmingus ingredientus ir rekomenduojamos aplinkai draugiškesnės alternatyvos. "CodeCheck" didina informuotumą apie tvarų vartojimą ir suteikia vartotojams galimybę priimti sveikatai ir aplinkai naudingus sprendimus dėl pirkimo.

www.codecheck-app.com  
Šaltinis ir autorių teisės CodeCheck


"JouleBug" (ekologiškas gyvenimo būdas)

„JouleBug“ - tai programėlė, kuria siekiama integruoti tvarumo principą į kasdienį gyvenimą ir skatinti naudotojus perimti ekologiškus įpročius. Programėlė ekologišką elgesį paverčia smagia koncepcija, nes leidžia naudotojams rinkti taškus ir apdovanojimus už ekologiškus veiksmus. Koncepcija pagrįsta žaidybinimu, skatinančiu motyvacijos augimą. "JouleBug" apima įvairius tvarumo aspektus, įskaitant energijos taupymą, atliekų mažinimą, sveiką mitybą ir tvarų judėjimą. Ji skatina sąmoningus veiksmus ir padeda tausoti išteklius bei mažinti anglies pėdsaką.


www.joulebug.com 

Šaltinis ir autorių teisės JouleBug


Žaidybiniai pratimai

Žaidimais paremtos užduotys - tai dinamiški ir interaktyvūs būdai įtraukti mokinius į mokymąsi apie tvarumą ir atliekų mažinimo praktiką. Šios užduotys suteikia praktinės patirties, kuri sustiprina teorines žinias ir praktinius įgūdžius bei skatina bendradarbiavimą ir kritinį mąstymą. Kituose submoduliuose pateikiame keletą žaidybinių pratybų, pritaikytų tvarumo ir atliekų mažinimo profesiniam švietimui.

Atliekų rūšiavimo iššūkis

Tvarumo simuliacinis žaidimas

Virtualus atliekų auditas

Perdirbimo estafetės varžybos

Tvarumo įdomybių viktorina

Papildomi šaltiniai

20 neįtikėtinų pastarojo dešimtmečio aplinkosaugos žaidimų: www.chaostheorygames.com/blog/20-environmental-sustainability-video-games-from-the-last-decade-2021 

Daugiau žaidimų ir simuliacijų, skirtų įtraukti grupes ir asmenis į tvarumo veiklą: https://naturallysustainable.global/education-and-games/ 

Žaidybinimas ir žaidimais grįstas mokymasis profesiniam švietimui ir mokymui: Sisteminė literatūros apžvalga: https://dl.acm.org/doi/abs/10.1007/s10639-022-11548-w 

Geriausios praktikos sprendžiant maisto atliekų problemą: www.furbus.eu/digital-map/ 

Tvari žurnalistika vidurinėms mokykloms: www.eurwrite.org/wiki-platform