Prima activitate a avut loc în luna noiembrie. Elevii, profesorii și nu în ultimul rând, părinții, care s-au implicat exemplar în acest proiect, au participat la colectarea peturilor. Neavând la dispoziție luna întreagă, înscrierea echipei efectuându-se doar la mijlocul lunii noiembrie, s-au adunat doar 120 kg de peturi.
Numărul voluntarilor implicați se ridică la 17 și reprezintă ceilalți elevi din clasa a IX-a B, cei care au ajutat la transportarea sacilor, părinții, rude ale elevilor, și nu în ultimul rând, d-l Dîcă Ion, care ne-a ajutat cu depozitarea temporară a peturilor și cu transportul acestora la centrul de colectare.