”Nimic nu se pierde, nimic nu se câștigă, totul se transformă.”
(Lavoisier)
Prin Campania de conștientizare ne propunem să oferim soluții în fața nevoii de a transforma elevii din indiferenți, în cetățeni activi și informați, care fac legătura între viața lor zilnică și elementele mediului înconjurător, și să se implice direct în găsirea unor soluții la probleme locale și globale de mediu, schimbările climatice sau supraexploatarea resurselor naturale.
Ne dorim să aducem în mijlocul elevilor nu doar educația de mediu, ci și contactul direct cu natura, învățarea experiențială, implicarea elevilor în rezolvarea unor probleme de mediu, energia activităților non-formale.