În luna martie, membrii echipei împreună cu mai mulți voluntari, elevi din clasa a IX-a B, au desfășurat activități de educație ecologică la Școala Gimnazială ”Radu Popa” la care au participat elevii clasei a VI-a A și la Școala Gimnazială ”Aurel Mosora” unde auditoriul a fost format din elevii clasei a V-a B.
Membrii echipei au pregătit un material powerpoint, în care au prezentat tipurile de deșeuri reciclabile, referat cu titlul ”De ce reciclăm?” și filme cu titlul ”Salvați Pământul! Salvați natura!” și ”Scrisoare srisă în anul 2070 ”.
Cei mici au fost interesați de toate informațiile prezentate, mai mult, au adresat și întrebări legate de subiectele dezbătute.
Sub deviza ”Colectare selectivă a deșeurilor”, elevii clasei a VI-a A de la Școala Gimnazială ”Radu Popa” au participat și la un atelier de lucru sub forma unui joc educativ.
S-au format echipe de câte 4 elevi, încolonați unul după celălalt. Primii trei elevi legați la ochi au fost dirijați de ultimul din coloană.
În aceste condiții echipele trebuiau să colecteze selectiv hârtie și plastic.
Obiectivul programului a fost conștientizarea elevilor asupra importanței unui mediu curat și implicarea lor în colectarea selectivă a deşeurilor.
Echipa de lucru - Șc. Gim. ”Radu Popa”
Echipa de lucru - Șc. Gim. ”Aurel Mosora”